Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Meteor_29iul2020_2212.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224013
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Binoscop


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Noi 2015 12:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Știi, Liviu, că nu-s fumător ci... visător! Laughing
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
claudiu daniel
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Oct 2014
Mesaje: 79



Localitate: barlad

MesajTrimis: 29 Dec 2016 17:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare . Cum a ramas pana la urma ? Adica daca ramane imaginea rasturnata sau nu sus jos si/ sau inversata stanga cu dreapta , sau se mai adauga sau nu rotatia de camp , adica pe langa cele doua "rasturnari" se mai adauga si o rotatie la 90 grade a imaginii?

Si eu ma gandeam la un binoclu din doua lunete , dar cotirea razelor pentru distanta interpupilara pare complicata , cu doua oglinzi trebuie sa apropii sau sa departezi o luneta fata de cealalta , dar nu am inteles cum e cu rotatia asta de camp , o a 3-a oglinda iti permite sa obtii distanta interpupilara fara sa misti lunetele , chestia e sa ai precizie cat mai mare la articulatia mobila , altfel colimarea e cu atat mai dificila cu cat jocurile si abaterile sunt mai mari .

Ma refer la privirea comoda , ca prin luneta si diagonala , nu ca prin binoclu + contorsionari in zona zenitului .

_________________
cer senin sticla !
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2640

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 30 Dec 2016 00:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu e mare scofală să realizezi un ecart pupilar reglabil , pe două lunete paralele .

Cine nu e interesat de îndreptarea imaginii , poate folosi doua mici periscoape , pe traseul optic , înaintea ocularelor . Se pot folosi chiar și două prisme paralelogram , poate chiar recuperate de la binoculare de microscop , dacă diametrele obiectivelor lunetelor nu sunt foarte mari .Reglajul ecartului e așa de banal că nici nu merită descris .

Cine vrea și imagine dreaptă , cel mai bine e să cumpere o pereche de EMS-uri , dacă îl tine punga . Cred că sunt apreciate si din cauză că îndoaie drumul optic la un unghi convenabil .

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
Mihai Nastase
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2017
Mesaje: 127

Motto: Mai bine mai tarziu decat niciodata.

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Iun 2017 13:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

As fi curios daca acest proiect s-a concretizat deoarece ma bate gandul sa pun si eu in aplicare constructia unui binoscop.AM DEJA UN REFRACTOR 152/1200 SI DACA OBTIN DETALIILE CARE MA INTERESEAZA MA APUC DE PROIECT CUMPARAND INCA UN REFRACTOR IDENTIC.DACA CINEVA ARE O SCHEMA SI O LISTA DE MATERIALE MI-AR FI DE MARE AJUTOR PTR CA NU VREAU SA FAC EXPERIMENTE SI SA DAU BANII INUTIL AVAND INB VEDERE CA NU SUNT AS IN MATERIE DE OPTICA.
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1535

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 26 Iun 2017 15:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

o idee despre gabarit si cam ce piese sunt implicate:

http://www.ebay.com/itm/322107206107?rmvSB=true

e drept ca acolo sunt tuburi de 2200m distanta focala, deci ale tale ar fi cam pe jumatate la lungime.



s-l1600.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  455.76 kb
 Vizualizat:  de 8903 ori

s-l1600.jpg



_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!
Sus
Mihai Nastase
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2017
Mesaje: 127

Motto: Mai bine mai tarziu decat niciodata.

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Iun 2017 16:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce fel de prisme sunt folosite in imaginea de mai jos si unde le-as putea gasi ?


c11-17.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  389.08 kb
 Vizualizat:  de 8890 ori

c11-17.jpg




Ultima modificare efectuata de catre Mihai Nastase la 27 Iun 2017 09:05, modificat de 1 data in total
Sus
Mihai Nastase
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2017
Mesaje: 127

Motto: Mai bine mai tarziu decat niciodata.

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Iun 2017 22:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Alta varianta cu 6 prisme,cate 3 ptr fiecare telescop.daca stau bine si ma gandesc cred ca s-ar putea face si o varianta cu 4 prisme,adica cate doua ptr fiecare telescop.eu sincer am experimentat cu 2 prisme eliminand unul din prelungitoarele unei prisme si nu am constatat nici o aberatie sau pierdere de lumina.


SISTEM PRISME.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  67.89 kb
 Vizualizat:  de 8845 ori

SISTEM PRISME.jpg




Ultima modificare efectuata de catre Mihai Nastase la 27 Iun 2017 09:02, modificat de 1 data in total
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 26 Iun 2017 23:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu doua prisme nu stiu daca mai obtii imagine dreapta.
_________________
Dragos N
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Iun 2017 05:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnule Năstase, ați uitat apăsată tasta Caps Lock. Vă rugăm să nu mai scrieți cu majuscule, ca să nu apară că strigați la noi. Mulțumesc!
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Mihai Nastase
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2017
Mesaje: 127

Motto: Mai bine mai tarziu decat niciodata.

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Iun 2017 09:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc ptr atentionare.No offence !!!Am modificat prin urmare mesajele mele.Imi cer scuze daca cineva s-a simti lezat sau jignit de modul in care mi-am redactat mesajele. Multumesc celor care mi-au trimis mesaje si informatii referitoare la modul de constructie ptr binoscop si in special lui Star Child care mi-a dat detalii foarte importante.Consider discutiile si sfaturile tuturor foarte importante ptr mine si utile avand in vedere ca nu sunt as in materie de astronomie si optica.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 27 Iun 2017 16:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mihai

Felicitari pentru interesul manifestat , ar fi foarte interesant sa citim la Sectiunea ATM descrierea detaliata a unui asemenea proiect.
Te rog asculta cererea lui Erwin despre scrierea cu litere mari , cel putin la mine nu-i nicio suparare.

Cu doua prisme vei obtine imagine dreapta ,mai exact congruenta dar rotita cu 90 grade.
Schita pe hartie mi-a dat un rezultat dubios asa ca am incercat efectiv combinatia.
Vad ecranul forumului , scrisul se poate citi europeneste Very Happy dar ....stanga ecranului apare sus in imagine , dreapta ecranului jos, susul la dreapta si josul la stanga.
Deci citesc de sus in jos pe randurile verticale.

Printr-o luneta toate vor fi rotite cu 180 de grade deci dreapta ecranului va fi sus si voi citi de jos in sus randurile dispuse vertical .

Nu cumpara a doua luneta fara sa discutam.

Succes ,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mihai Nastase
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2017
Mesaje: 127

Motto: Mai bine mai tarziu decat niciodata.

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Iun 2017 19:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Mircea ptr indrumari .Caut la sectiunea ATM si alte detalii legate de proiect.Am vazut si postat varianta cu 3 oglinzi dielectrice 90 grade.Star Child mi-a trimis un mesaj destul de laborios si detailat dar cu oglinzi de 2.5 inci la care ar trebui sa fac corpuri de sustinere si colimare,aliniere etc.Oare varianta cu trei prisme nu este cea mai convenabila???Astept indrumari si sugestii in continuare ptr a adopta varianta cea mai lejera si eficienta in acelasi timp din toate punctele de vedere...calitativ,financiar si cat mai simplificat dpdv al muncii prestate ptr executia traseelor care duce imaginea la oculare.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Iul 2017 13:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
Schita pe hartie mi-a dat un rezultat dubios asa ca am incercat efectiv combinatia.


Pe hartie in 2D lucrurile par intradevar complicate sau neconcludente. O simulare in 3D te-ar fi ajutat mai mult, intelegerea fiind mai usoara. Treburile nu sunt insa complicate deloc daca le judecam: fiecare oglinda diagonala (vorbim de oglinzile de 90 grade) va roti imaginea cu acelasi unghi in planul in care este asezata. O oglinda asezata in planul vertical va roti imaginea cu 90 grade in plan vertical iar una asezata in planul orizontal o va roti cu 90 grade in acelasi plan.
Stim pe de alta parte ca optica astronomica (in speta luneta) reda imaginea intoarsa cu 180 grade pe verticala si cu 180 grade pe orizontala. Concluzia se trage de la sine, pentru o imagine dreapta si corecta stanga-dreapta pe aceeasi directie de vizare vom avea nevoie de doua reflexii in plan orizontal si doua in plan vertical, cu alte cuvinte vom avea nevoie de un sistem porro sau asemanator.
https://en.wikipedia.org/wiki/Porro_prism

Toate bune si frumoase dar de ce o luneta echipata cu o singura oglinda diagonala da imagine erecta?
De fapt imaginea nu este erecta ci doar culcata (rotita cu numai 90 grade in plan vertical). Noi o percepem erecta cand aplecam capul cu inca 90 grade pentru a privi prin ocular. Atunci directia inainte o percepem ca fiind sus si cea dinspre noi o percepem ca jos.

Pentru binoscoape la ora asta cel mai simplu sistem de redresare este EMS (erecting mirror system) inventat de japonezul Tatsuro Matsumoto. Pentru cine are rabdare 29 minute il las chiar pe el sa va explice cum sta treaba cu reflexiile:
https://www.youtube.com/watch?v=Aqht7Ca3nZI

Spor maxim!

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 09 Iul 2017 15:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zoth a scris :

''De fapt imaginea nu este erecta ci doar culcata (rotita cu numai 90 grade in plan vertical). Noi o percepem erecta cand aplecam capul cu inca 90 grade pentru a privi prin ocular.''

Asa este , citind explicatiile ,imi dau seama ca asa este.
Multumim pentru explicatii si pentru link.
(Cel putin frizura tipului imi place mult ! ) Very Happy

Numarul redus de reflexii si lipsa traversarii mediilor de sticla groasa ar trebui sa faca ca acest sistem s afie cel mai bun.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Iul 2017 16:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
(Cel putin frizura tipului imi place mult ! ) Very Happy


Hai mai Mircea, omul asta explica asa de bine si detaliat ... ce n-ai inteles? Descrie principiul prismei Amici, exemplul cu cele doua oglinzi mari montate la 90 grade intre ele si ceasul, explica formarea imaginii intr-o luneta Galilei dar si in una cu ocular pozitiv, acolo pe tejghea cu lentilele alea in suport, explica de ce vedem erecta imaginea in luneta echipata cu oglinda zenitala subliniind complementaritatea dintre unghiul facut de luneta cu orizontala si cel facut de pozitia ochiului tot cu orizontala, acolo afara in fata magazinului cu luneta aceea scurta. Explica de ce imaginea ramane in oglinda la folosirea unei diagonale obisnuite in exemplul cu semaforul de pe strada.
Ai vazut la un moment dat ca in fata magazinului ridica luneta echipata cu oglinda spre zenit. Ciudat poate sa ni se para dar in acea pozitie spatele este perceput sus iar fata jos...
Macar miniobservatorul lui sper ca ti-a placut Smile

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact