Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
11.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224008
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

120ED vs 150F5 pentru DSO


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1535

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 18 Sep 2017 15:34 Download mesaj
Titlul subiectului: 120ED vs 150F5 pentru DSO
Raspunde cu citat (quote)

Salutari

Weekendul asta am avut ocazia sa fac un "versus" intre luneta 120ED si acromatul 150F5 (amandoua de la SkyWatcher).

De asemenea, am avut si luneta mea actuala 120F5 in paralel cu 150F5.
Mai jos scriu concluziile mele:

Pana pe la 50x , luneta 150F5 ofera o imagine mai luminoasa si parca la fel de bine definita ca si 120ED. Cel putin la marirea aia nu vedeam diferenta in M13 intre cele 2 instrumente, doar luminozitatea. Andromeda se vedea mai bine in 150F5 (zona vizibila era mai intinsa).

Pe la 75x, nu am sesizat diferente semnificative intr-o parte sau alta. La M13, vag 120ED parca arata mai multe stelute la M13, dar nu pot baga mana in foc. La Dumbbell 150F5 oferea o imagine mai luminoasa, era mai evidenta in camp si vag se distingea si forma de papion. La 120ED vedeai obiectul, dar era mai mult un nor difuz oval, eu personal n-am distins forma caracteristica, mai mult am banuit-o, stiind ce obiect observ.

Ne-am batut joc putin de 150F5 cu o verificare la duble, Gamma Andromedae, pe la 93x. In 120ED erau separate clar stelutele, se distingeau culorile. La 150F5 separarea era vag vizibila, culorile se distingeau, dar din cauza halourilor rosii/violacee culorile erau mai "ciudate" . Cele 2 stele erau practic lipite intr-un "cartof" care era galbui intr-o parte si albastrui in partea ailata. Puteai usor sa-ti dai seama ca e o dubla acolo, dar nu vedeai separarea. Deci de la 93x in sus 120ED-ul lua avans destul de abrupt.
De curiozitate am vizat dubla respectiva si cu Mak180-ul lui @theogon si fata de 120ED s-a vazut ceva mai evident separarea celor 2 stele, dar culorile era putin mai spalacite (se vedea influenta obstructiei centrale).

Ptr camp larg 150F5 cred ca face fata distractiei bine de tot. Dupa 80-90x incepe sa piarda vertiginos (fata de 120ED).
Tinand cont de diferenta de pret intre cele 2 (~3000RON un 150F5, si ~7400RON un 120ED), strict pentru DSO (cum ziceam, pana pe la 70-75x mariri), cred ca e mai ok 150F5-ul, 120ED se justifica doar daca ai nevoie de mariri mai mari si vizezi si obiecte mai luminoase (Luna, planete, duble).

Intre 120F5 si 150F5 diferenta de luminozitate este clara, la Andromeda vedea zona luminoasa mai intinsa. La M13 din nou 150F5 arata mai multe stelute. La Dumbbell pot sa zic ca 120F5 sau 120ED aratau cam aceeasi imagine, doar 150F5 desena ceva mai bine conturul nebuloasei.

Ii rog pe @theogon, @aandrei si @kereses sa puna aci si o descriere a ce/cum au vazut ei prin cele 2 instrumente, sau alti colegi daca s-au uitat prin ele sambata noapte.

_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 18 Sep 2017 21:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ridic mănușa aruncată de Liviu.mai ales că pentru mine observațiile cu un acromat de 150 mm/F5 erau ''pohta ce-am pohtit''
Am căutat ca pentru cele două instrumente puse în paralel (acromat 150 F5 si ED de 120) ambele de la SW, condițiile să fie cât mai apropiate (oculare de aceiași marcă și focale diferite ca să asigure un grosisment egal (sau aproape egal), Acest lucru nu praea fost posibil, iar cerul ne-a limitat și el, de aceea testul nu este riguros, dar niște impresii ne-am format.
La DSO observațiile cu un grosisment de 50X mi-a relevat un acromat ce se poartă neașteptat de bine, iar imaginile furnizate au fost în avantaj - după o lungă chibzuială.
La duble la un G=90X ED-ul oferă mai multe detalii și începe să cîștige.
Ca o concluzie pentru cîmpuri stelare și obiecte de cer adînc pînă pe la 90X , dar ideal ar fi 50X, acromatul este în fața ED-ului. După această mărire ED-ul începe să cîștige din ce în ce mai clar
La duble ED-ul este caștigător de la început
Planete n-am observat, dar Andrei -proprietarul acromatului ne-a confirmat că povestea de la duble se repetă și la observațiile planetare.

_________________
mihai
Sus
aandrei
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Ian 2013
Mesaje: 492

Motto: Inteligenta si viata sunt proprietati fundamentale ale materiei.

Localitate: Constanta

MesajTrimis: 19 Sep 2017 11:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Exact aceleasi concluzii le-am tras si eu si exact la fel: "- după o lungă chibzuială.".
Motivul cred ca este aceasta practica "Ferengi" a diafragmarii ilicite interioare (pe care am gasit-o si la un binoclu TS 20x80 in realitate 20x70).
LA ST150 capatul dinspre obiectiv al tubului focuserului de 2" diafragmeaza luneta si o transforma intr-una de (cred) F6 ceea ce face comparatia cu F7.5 mai dificila (cred ca toate lunetele F5 cu focuser de 2" nu sunt in realitate F5).
Am luminat cu un laser, printr-o gaura centrala intr-un capacel asezat peste ocular, luneta focalizata la infinit, obiectivul lunetei. Este imposibil sa ajung cu spotul mai aproape de ~1cm de marginea lentilei.
Daca timpul si banii imi vor permite poate voi putea sa vin la anul la Lisa cu luneta cu un focuser potrivit cu F5.
Teoria spune ca marirea maxima utilizabila va scadea dar luminozitatea va creste.

_________________
Newtonian Dobson Capella 10", F 4,7
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2640

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 19 Sep 2017 11:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu m-am așteptat la un cromatism mult mai evident la această torpila 150/750 . Sunt convins că poate mai mult decât ce am văzut noi. Din păcate , turbulența ne-a dat șuturi în fund, și multiplicată cu apertura ,a tras in jos adevăratele posibilități ale instrumentului .
_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
red giant
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2007
Mesaje: 424



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 19 Sep 2017 11:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai ții minte combinațiile ocular/lunetă care au fost folosite la evaluare? Smile
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1535

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 19 Sep 2017 12:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am folosit doar Ethos 8, Ethos 13, Takahashi LE 10, Takahashi LE 24. Nu mai tin minte daca am folosit si alte oculare.

LE: ba am avut la un moment dat si un ocular de 28 parca al altcuiva dar acuma nu mai stiu exact de la cine l-am luat Smile


120ED cu ocular de 28 -> 32X
150F5 cu Tak24 -> 31X

120ED cu Ethos13 -> 69X
150F5 cu Tak10 -> 75X

120ED cu Ethos13 -> 69X
150F5 cu Ethos13 -> 57X

120ED cu Tak10 -> 90X
150F5 cu Ethos8 -> 93X

cam asa ceva a fost...

_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Sep 2017 15:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

catalin dumitru a scris:
Eu m-am așteptat la un cromatism mult mai evident la această torpila 150/750 .


Cromatismul unui astfel de instrument nu poate fi evaluat pe nebuloase.
As fi curios daca ati facut vreun test pe timp de zi, eventual chiar o comparatie intre cele doua.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1535

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 19 Sep 2017 15:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din pacate n-am facut nici un test pe lumina Confused

120F5 pe lumina l-am testat cu alte ocazii, si e ... cam praf Mr. Green Adica e evident cromatismul.
Tin minte ca imediat dupa ce l-am primit am testat cu ocularul de 25mm din pachet pe cladirea de vis-a-vis, si coama acoperisului se suprapunea pe un cer alb/laptos (era innorat). Vedeam clar irizatia violeta pe marginea acoperisului.

La Luna (aproape plina, sau oricum trecut de primul patrar) la 80x arata irizatii violacee in zonele cu contrast ridicat. Nu la modul ca sa nu intelegi ce se vede acolo sau sa fie deranjant, dar oricum era vizibila aberatia cromatica.

150F5 m-as mira sa fie mai rasarit din punctul asta de vedere fata de 120F5.

Hmmm, acu mi-a picat fisa, era o idee buna sa fi capturat pe camera ce/cum se vedea prin fiecare instrument, dar nu mi-a venit ideea in weekend Rolling Eyes ... data viitoare. Atunci se va putea vedea exact ce si cum se vede.

_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2640

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 19 Sep 2017 15:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zoth a scris:
catalin dumitru a scris:
Eu m-am așteptat la un cromatism mult mai evident la această torpila 150/750 .


Cromatismul unui astfel de instrument nu poate fi evaluat pe nebuloase.
As fi curios daca ati facut vreun test pe timp de zi, eventual chiar o comparatie intre cele doua.


Din cate îmi aduc aminte , inainte de a fi montat in paralel cu equinox-ul lui Liviu , ne-am holbat prin satul Lisa , pe maidanul cu mârtzoage și copii amatori de fotbal . Mie mi s-a părut mai mult decât ok , tunuletul lui Andrei .
Cred că nici vignetarea datorată focuserului nu a afectat prea mult (in bine) .
Vreau să spun că in comparație cu 102/500-ele de acasă , cromatismul nu mi s-a părut mult mai accentuat .

Dar aici e vorba de măriri de până pe la 40 sau 50 x . Îmi amintesc că pe la 80-100x , Saturn era varză . Dar nici seeing-ul nu ne-a lăsat să evaluăm prea corect .

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Sep 2017 10:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Problema ridicata de Andrei este reala! Seria de lunete RFT a producatorului Skywatcher prezinta ceva limitari constructive datorate focuserului pe format 2" folosit (acelasi la toate modelele). Ma refer la lunetele de 102/500, 120/600 si 150/750. Din cate imi amintesc toate folosesc focuser cu deschiderea utila a tubului portocular de 52mm si cursa activa de 60mm. In aceste conditii nu numai ca apare vignetare pe campul util ci apare si o diafragmare reala a obiectivului.
De curiozitate am pus datele pe hartie si mi-au rezultat urmatoarele valori: pentru un camp de zero grade apertura utila a obiectivului scade la valoarea de 90mm pentru luneta de 102/500, 108mm pentru luneta de 120/600 si 135mm pentru cea de 150/750. Toate vor lucra asadar la un raport focal de 5,55.
Pentru a putea folosi apertura reala a obiectivului si pentru a nu vigneta pe un camp de 1 grad (grosisment 50x cu ocular normal de 50 grade sau 90-100x cu ocular de 100 grade) lunetele ar avea nevoie de un focuser pe format 2,5" cu aceeasi lungime ca a celui pe 2". Dar lunetele RFT sunt instrumente de camp larg (2, 3 sau chiar 4 grade pe cer) si pentru acest camp ar fi indicat mai bine un focuser pe format 3".
Care va fi rezultatul schimbarii focuserului original cu altul pe format de 3"? La testul diurn raspunsul va fi cu siguranta mai dezagreabil, cromatism rezidual mai accentuat si o imagine mai soft datorata sferocromatismului evident acum in deplinatatea lui. La DSO vom avea un castig de magnitudine si o luminozitate mai mare a obiectelor. La planete si la duble un raspuns mai dezagreabil (asemanator cu cel de pe terestru).

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 24 Sep 2017 13:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

(Ma gandesc sa cer daune proprietarului acestui topic deoarece de mirare mi-a picat falca de era sa mi-o fracturez...)Surprised

Telescoape de 120mm ,ce sa mai vorbim de 150mm , care la 90x nu prea rezolva Almach ?
Tinand cont de corectiile precizate de zoth , tot vorbim de aperturi de 108mm ,respectiv 135mm.
Orice luneta de 60mm rezolva steaua aceasta la 40x-50x...
La 90x , luneta mea de 60x828mm imi permite sa ma plimb cu bicicleta printre componentele lui Almach.
''Forse'' chiar cu un Fiat 500 ... deci ''non capisco'' !

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Sep 2017 17:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am splitat Gamma And lejer si elegant cu luneta Royal Astro de 50mm f18 la 91x. Separatia mare a stelei permite si instrumentelor mici aceasta bucurie Smile

De ce totusi un acromat mare si rapid nu poate sa o faca? Din cauza celor doi factori puternic limitativi: cromatismul longitudinal si sferocromatismul, pe care le dezvolta aceste instrumente. Daca la cei doi factori mai adaugam si un cer prost, esecul este garantat. Cei doi factori despre care vorbim delimiteaza in cazul acromatelor mari si rapide un domeniu foarte strict de utilizare, cel al observatiilor DSO, orice incursiune in alt domeniu de observatie ducand la dezamagire sigura.

Pentru conformitate spotul axial al unui acromat de 150 f5 este de 5,3x mai mare decat limita de difractie iar al unui 120 f5 este de 4,2x mai mare decat aceeasi limita. In cazul acestor instrumente nu putem vorbi de rezolutie. Comparativ spotul axial al lunetei de 50 mm f18 este de 3x mai mic decat limita de difractie Smile

Cu ceva ani in urma am pus in paralel pe montura acromatul de 120 f5 si luneta de 60 f14 si le-am indreptat spre luna pentru a le compara. Fara niciun efort si fara drept de apel, luneta de 60mm arata detalii incomparabil mai bine desenate decat RFT-ul de 120mm.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 24 Sep 2017 19:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc .... acum ''capisco'' !

O imagine completa a planetarei M27 trebuie sa includa si stelutele din imediata ei vecinatate , de pilda.
Se vedeau oare aceste stelute prin lunetele testate ?
Eu cred ca ar fi interesant de inclus in testul comparativ si un reflector Newton de 150mm F/5.
In care dintre aceste instrumente se vede mai repede ,deci la G mai mic , steaua centrala din NGC 6826 ?
Care rezolva primul stele in M13 si M92 ?
Pe langa rezolutie si contrast , aceasta rezolvare ne indica si puterea de penetrare in spatiu a instrumentului deoarece din momentul cand incepi sa vezi stele in M13 -de pilda , ai trecut pragul de 13mv.

Multumesc colegilor pentru rezultatele prezentate.
(Parca totusi risipiti bunatate de Ethos-uri si Tak-uri , am impresia ca ar da alte rezultate pe un dobsonian de 200mm...stiu eu unul Razz )

Spor in continuare si sper ca nu va suparati pentru glumite !

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Sep 2017 19:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
..
.. am impresia ca ar da alte rezultate pe un dobsonian de 200mm...stiu eu unul Razz )

Spor in continuare si sper ca nu va suparati pentru glumite !
Le dai unul..sau..

Cand comparam trebuie sa tinem cont si de seeing? Inteleg ca la Lisa n-a fost prea grozav. Sau de "ochiul" observatorului?
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Sep 2017 19:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La observatii vizuale DSO nu se poate vorbi de rezolutie. Aici conteaza mai mult lumina captata, gestionarea ei si contrastul instrumentului. La toate capitolele acromatul 150 f5 sta bine si cred ca nu discuta cu un newton de aceeasi deschidere si raport focal. Mai degraba se poate lua la tranta cu un 200 f6 newton.
_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact