Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Lovejoy_copy.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

120ED vs 150F5 pentru DSO


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Sep 2017 07:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

În prima seară seeing-ul a fost atât de prost cum n-am văzut în viața mea! Stelele toate erau guguloaie de am crezut că s-a stricat telescopul... Nu era colimat dar orișicât. Abia în a doua seară a fost ceva mai bun dar tot prost în prima jumătate, până au trecut norii. Nu știu în care perioadă s-au făcut testele și îmi pare rău că nu am participat. Abia în a doua seară am putut vedea separare clară în M13 cu D.Hinds 158/1240 și ocularul TS UWA 7mm.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 25 Sep 2017 07:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am rezolvat de multe ori stele in M13, eu folosind un newton 130 f5 cu ocular 3,2 Planetary Skywatcher
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1535

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 25 Sep 2017 08:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Mircea: hai sa mai raspund si eu (sa stii ca nu iti platesc daune Cool )

La M13 se vad stele cu 120 F5 . Am scris in prima post-are, 150F5 si 120ED aratau ceva mai multe stelute decat 120F5, dar eu cel putin, nu am putut evalua care dintre cele 2 arata mai multe. Amandoua aratau mai multe stele decat acromatul 120F5, dar intre 120ED si 150F5 imi e greu sa spun care arata mai multe stele.

La M27, toate instrumentele afiseaza stele in jurul nebuloasei, desigur ca la 120ED erau "cele mai cele" stelute Geek , dar in toate instrumentele vedeam M27 si stele in jur. Diferenta a facut-o luminozitatea, 150F5 afisa "in your face" nebuloasa si la o privire suficient de atenta distingeai chiar si forma de papion (zona centrala putin mai luminoasa).
La cele 2 instrumente de 120 vedeai nebuloasa fara mari eforturi dar nu am observat (eu cel putin) forma de papion. Vedeam o forma oarecum ovala, difuza, dar nu am observat alte detalii.

La duble... ce sa zic... am scris cum se vedea, oricum tine cont ca in prima noapte focalizam asa "dupa ureche", ca de vazut nu se intelegea mai nimic, parca focalizam printr-un borcan cu apa. In a2a noapte n-o fost atat de rau, dar nu a fost ceva deosebit, transparenta ne-a mai salvat.

Legat de instrumente mici care rezolva duble/planete/Luna mai bine/usor decat instrumente "mari", am parerea (personala) ca un instrument mare pot sa-l diafragmenz oricand sau obtin un F/D mai mare care sa dea o imagine mai curata, pe cand un instrument mic nu pot sa-l maresc atunci cand am nevoie de mai multa lumina si aberatiile conteaza mai putin (la DSO).
Cum am specificat si in titlu, si in prima post-are, comparatia acestor instrumente am facut-o exclusiv ptr a le compara la observatii DSO, nu la planetar, nu la duble. Ptr planete/Luna/duble si alte fineturi (nu ca as fi eu la nivelul asta) am C8EdgeHD-ul care spala pe jos cu lunetele astea (poate cu 120ED doar sterge prafu', nu spala pe jos Mr. Green )

Legat de Ethos-uri si Tak-uri irosite pe instrumente de astea, eu zic ca sunt bune EXACT ptr instrumente de genul asta. Cred ca la fel s-ar vedea cu ele si prin Newton 150F5 ... sau Newton 200F5. Acume e adevarat si ca un ocular de asta costa la fel de mult cat un 120F5, ceea ce nu e chiar usor de digerat.

Din ce am observat minunile astea de oculare se simt destul de bine cu acromatele astea scurte, chiar daca "inoata" printre aberatii. Bonus mai primesti si un camp de ametesti Shocked Tak-urile le folosesc cu C8-ul in general, acuma le-am bagat in lupta ca sa obtinem mariri similare ptr o comparatie cat mai relevanta/obiectiva posibil.

Cred ca @zoth a explicat mult mai bine ce se intampla dpdv teoretic, eu am zis doar punctul de vedere al unui profan (ce sunt) privind la ocular. Pana nu am pus 120ED si 150F5 unul langa altul, in aceleasi conditii de cer, cu aceleasi oculare, si privind la aceleasi obiecte, pana atunci nu puteam sa-mi imaginez care dintre cele 2 instrumente ar fi mai bun ptr DSO (asta caut momentan...cel mai mare intrument portabil). Doar citind reclame si review-uri pe net nu poti aprecia ce stie/poate fiecare instrument. De aia imi place la nebunie intalnirea de la Lisa, fiindca poti vedea multe instrumente in realitate cum se comporta.

Ca idee, pe langa 120ED si 150F5 mai aveam pe lista scurta de instrumente RFT si un 140ED , dar strict ptr vizual, strict ptr DSO, nu cred ca se justifica pretul sticlei 140ED, nu imi aduce nimic vizibil la ochi. Cel putin nu la ochii mei.
Inca mai balesc la 140ED, poate intr-o zi o sa ma apuc de un proiect ATM (sa cumpar doar celula cu obiectivul, am proiectul 90% facut in CAD, mai trebuie doar cashu), dar momentan nu mi se justifica +3000EUR doar ptr un ochean vizual, ptr DSO. Cred ca voi putea vedea in 99% din cazuri aceleasi lucruri si cu un 150F5 la DSO, poate ca in acel 1% din cazuri, si doar daca seeingul o permite, un 120ED sau un 140ED imi va arata mai mult. Eu zic ca nu e prea rentabil economic acel 1% Rolling Eyes

@erwin: in a2a seara, prima parte (pana au venit norii), am facut comparatia.

Apropo de seeing, ca sa va imaginati, in prima seara la M42 abia abia distingeam componentel A->D din Trapezium cu C14-le. Erau momente in care vedeam doar un gogoloi luminos in centrul nebuloasei si cam atat. Deobicei, cu luneta 120F5, din Timisoara vad A->D, iar acu, cu C14 abia vedeam A->D , nu cred ca e cazul sa dezvolt.

no gata... am scris suficient ptr ziua de azi Razz

_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Sep 2017 18:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un mic comentariu la cele scrise de Liviu mai sus:

Pe langa cerul prost cred ca departajarea intre cele doua lunete a fost dificila si din cauza faptului ca diferenta reala de apertura nu a fost cea scrisa pe instrumente, ci mai mica. Doar asa se justifica acea "lunga chibzuinta".

In privinta instrumentelor mici eu unul consider ca nu-s inutile. Am incercat varianta propusa de tine dar mi se pare naspa sa diafragmez un animal de 6-7kg care cere montura grea si trepied mare ca sa privesc prin 60mm, dar pana la urma gusturile nu se discuta ...

Daca vrei un "ochean" mare numai pentru DSO atunci poti uita linistit de varianta ED. Mai bine bagi un 150 f5 si investesti intr-un focuser de 3" sau mai comod poti merge pe acromatul TS 152 f5,9 care vine echipat corespunzator si pe care la nevoie il poti si diafragma la 60mm (are vreo 11kg Laughing )

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1535

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 25 Sep 2017 20:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@zoth : Nici chiar asa. 11kg e mult prea greu de aia prefer varianta SW care e numaai vreo 8kg si se mai poate usura. Pe langa asta la 750mm focala e cel mai RFT dintre toate variantele (120ED e 900mm, 152F5.9 e 1000mm, 140ED e 980mm)

Focuser de 2.7" nu ar fi bun? Mr. Green ca nu fac foto cu el...

Diafragmat la 60mm ... ideea e ca pot s-o fac, nu neaparat ca o s-o fac.

Ptr usurinta in utilizare (compact, usor, nepretentios optic) as prefera un Mak 102 sau chiar Mak 127, care merg si in ghiozdan si puse pe un trepied foto..... da asta e deja alta discutie. Sa ramanem la versus intre instrumentele din titlu.
Eu am cautat un upgrade ptr luneta 120F5 doar ptr DSO, care sa fie folosibil chiar si pe Vixen Porta .... si am gasit. La Lisa am vazut (atat cat a permis cerul) cam ce stie fiecare instrument. Daca pun in balanta pretul tubului, 120ED piede de departe, nu imi merita sa platesc ptr o calitate care sa nu o folosesc... ptr DSO vorbesc.

Va rog sa retineti: ptr DSO . Nu duble nu'sh de care, nu alte fineturi, doar gogoloaie difuze, globulare, nebuloase, fantezii de astea greu vizibile cu instrumente mici. Deci tin 2 OTA pe aceeasi montura, unul ptr mariri mici, unul ptr mariri mari, asa ca nu ma intereseaza ce nu poate luneta sa faca la mariri mari Rolling Eyes
Sa zicem ca imi place mult sa "surfez" Calea Lactee si o lunetuta mai mare imi arata mai multe decat o lunetuta mai mica Shocked

Ce nu vreau sa se creada: nu sustin ca 150F5 e mai bun decat 120ED sau alte instrumente similare, NU E ! Decat intr-un singur caz: mariri mici aplicate unor obiecte DSO . Atat, la orice altceva este sub 120ED. Si mai e buna la inca un lucru: e de 2.5x mai ieftina decat un 120ED, cred ca am spus tot ce era de spus in ultima fraza. Desigur ca asta e parerea mea, oricine altcineva poate sa creada altceva.... pe banii lui Smile

_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 25 Sep 2017 21:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Liviu

Noa ,daca tu esti apropritaru' topicului atunci imi retrag lacramatia ...

Eu inteleg foarte bine de ce ti-ai indreptat atentia spre lunetele discutate.
Iti urez succes deplin in cautarea lunetei RFT dorite.

Remarca mea referitoare la rezolvarea lui Almach a fost inteleasa taman pe dos.
Daca o lunetica de 60mm poate sa faca ''x'' , de la un telescop de 2.5x mai mare ma astept sa ofere cel putin 2x ,in nici un caz x/2.

Ca sa ma verific , aseara am luat lunetica cu obiectiv Swift 818 de 60mm F/8 care la 50x a rezolvat Almach ''ca la carte''.

Chestia despre ''risipa de oculare'' a fost o gluma .
Dar numai pe jumatate .
Aici nu are rost sa vorbim abstract si generalizator folosind raportul F/D ci folosind focala fizica.
Ocularele de camp mare , sa zicem de 100 de grade , dau rezultate si pe telescoapele cu focal de un metru sau doi metrii , dar mediocre.
Deoarece gama de distante focale se opreste undeva pe la 20mm-30mm , ele sunt cu adevarat eficiente pe telescoapele cu focal de 500mm-600mm.
Aceste oculare pentru asa ceva sunt create.
Eu stiu doar de doua tipuri de telescoape capabile sa aiba apertura mare si focal foarte scurt ,ca mai sus : apocromatele si noua generatie de reflectoare Newton super RFT de F/3.

Observatiile DSO necesita si ele o optica cat mai buna.
Asterismul ''Coathanger'' Collinder 399 are in acelasi camp ,langa steaua cea mai estica 7 Vul , un roi deschis NGC 6802 /Cr 400.
Nu ''prea '' am citit rapoarte pe forum care sa descrie ambele roiuri aflate in acelasi camp.
Oare de ce ?

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1535

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 25 Sep 2017 21:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Despre asterismul de mai jos zici Mircea ?

Mie momentan imi lipseste Ethosu 21 Mr. Green ... si un pic de timp..
Sau poate lipsesc newtoniene F3 si corectoare de coma ptr ele, acu la noi in RO ma refer...



Screenshot_20170925-221218.png
 Descriere:
 Marime fisier:  466.36 kb
 Vizualizat:  de 8501 ori

Screenshot_20170925-221218.png



_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 25 Sep 2017 21:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Acum inteleg , ti-ai format parerea bazandu-te pe observarea unor DSO luminoase.

Iata ce spune insa experienta mea :
Nu pot sa dau un procent dar la cele mai multe obiecte din Lista Herschel 400 nu vezi nimic la grosismente mici.
Chiar si in catalogul Messier sunt obiecte pe care nu le vezi la grosismente mici.
Altele nu se vad nici la mariri mici dar nici la mariri mari.
Atunci ti-ai dori sa mai poti stoarce un procent de ''strehl'' de undeva...

Procedura de rutina la observatiile DSO consta in pozitionarea cat mai exacta a telescopului pe aria obiectului - de foarte multe ori la modul ''blind''.
De multe ori , la 30x -40x-50x nu vezi nimic , chiar nimic , ''nada''.
Dupa care , pentru observarea efectiva , trebuie sa maresti grosismentul adica sa reduci pupila de iesire sub 2mm ,chiar 1.5mm.
Si atunci , poate abia pe la 120x - daca e vorba de vreo galaxie sau roi - vezi ''ceva''.
La planetare vorbim curent de grosismente de 150x ,de multe ori treci peste 200x.

Luneta mea 90x600mm ,construita de zoth , poate sa urce la 150x fara probleme.
Calitatea imaginii este foarte buna si din aceasta cauza este un partener redutabil pentru reflectorul de 200mm F/6.

Observarea stelelor duble , a stelelor variabile , a stelelor carbon , sunt cazuri particulare de observatii DSO.
Cine vrea sa se convinga , este invitat sa citeasca cartea ''Deep Sky Wonders'' a lui Walter Scott Houston sau ''Celestial Sampler'' a lui Sue French sau ''Urban Astronomer'' de Rod Mollise.

M-ai facut foarte curios ce observatii DSO se pot face cu luneta 150mm F/5 si te invit cu placere sa postezi observatiile tale la rubrica dedicata.
Desigur , poti deschide si topic separat,bafta ,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 25 Sep 2017 21:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poate din cauza ca un roi este de 20 de ori mai mic decat celalalt. Si poate ca nu e prea fericita generalizarea "DSO".
Chiar si clasicul M57, care este foarte luminos, apare abia ca o stea defocalizata la 60x, fara a se putea observa "gaura" centrala. In schimb la 120x zici "Aha !", desigur cu o optica buna.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 25 Sep 2017 22:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vad pe ''screen-print''-ul tau 7 Vul si semnul de roi aprox. unde este NGC 6802.

Cr 399 e simplu de gasit la NV de Sagitta si se vede in orice apertura ...
NGC 6802 ...hm ... mai vorbim !

Alta intrebare : uitandu-va la Messier 13 in timpul testului , ati vazut vreo galaxie ?
Eu am vazut doua galaxii langa M13 si anume NGC 6196 si NGC 6207.
NGC 6207 este in acelasi camp vizual cu roiul , la marire mica.
S-a vazut ?

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1535

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 26 Sep 2017 09:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Mircea: nu am vazut obiectele enumerate de tine, nici cu luneta de 120F5, nici cu 120ED , nici cu 150F5, nici chiar cu C8HD Rolling Eyes

Acuma ca zici, imi aduc aminte ca nici prin C14 nu le-am vazut desi ne-am uitat si cu C14-le la M13 ...
La M13 m-am uitat si prin Newtonul 300F5.4 in prima iesire la Lisa si tin minte ca m-au impresionat cate stelute am vazut in M13, cat de clar erau definite, dar in mod sigur nu am vazut nici un alt obiect (din cele enumerate) pe langa.

Doar ca... nici nu le-am cautat, nu m-am uitat dupa ele, era M13 "vedeta" dupa ala ma uitam, n-am scobit prin imprejurimi, am incadrat M13 sa fie in mijlocul FOV-ului, si sa umple cat mai bine FOV-ul, sau m-am concentrat doar sa vad cate stele se vad in M13, restul fundalului a fost in planul 2..

Sau poate ca le-am vazut dar n-am realizat ce sunt... doar o ingramadeala de stele. Nu uita, eu inca nu am postat nici o observatie macar la incepatori, asta spune multe despre cat de multe obiecte cunosc de pe cer...si spune multe si despre cat timp am sa caut si obiecte de astea, nu cred ca sunt de vina instrumentele folosite, ci doar observatorul este mai limitat Very Happy


@nobody: la M57 ma uit cu C8-ul Cool

_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 26 Sep 2017 19:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Inteleg , las ca vor veni ele si observatiile , o luneta scurta cu camp larg categoric te va ajuta.

Am intrebat despre acele galaxii de langa M13 numai ca sa subliniez ceva important pentru aceasta discutie.
NGC 6207 este in acelasi camp vizual cu M13 dar numai la 41x/Plossl 25mm.
Ca sa o vad a trebuit neaparat sa maresc la 99x si 137x.

Ar fi grozav daca ar incerca cineva sa vada aceasta galaxie in luneta de 150mm F/5.
Daca un asemenea obiect se vede binisor la 100x atunci aceasta luneta , cu focuser upgradat cum s-a discutat anterior , va fi un excelent instrument DSO.
Iar ca sa vedem cum se comporta la roiuri as sugera Caldwell 42 adica NGC 7006 din Delfinul , de asemenea ''la indemana'' in aceasta perioada.
C42 este un roi globular foarte mic , de 10.46 mv si stralucire de suprafata 11 mv. , se afla la 137.000 ani-lumina ,deci este un obiect dificil.

Precizez ca mie imi plac foarte mult lunetele scurte.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Sep 2017 21:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
Luneta mea 90x600mm ... poate sa urce la 150x fara probleme.


Pentru a obtine rezultatele de care vorbesti, lunetica respectiva ascunde 3 mici trucuri in constructia ei:
- are un raport focal de 6,7 care ii permite functionarea la apertura integrala a obiectivului pe focuser de 2" si lucru fara vignetare pe un camp destul de bun.
- foloseste sticle cu index mare la obiectiv pentru sferocromatism mai mic.
- are un design optimizat al obiectivului (Clark modificat) care genereaza la randul lui mai putin sferocromatism.

Din cate imi aduc aminte 120 f5 avea probleme cu cresterea grosismentului la obiectele luminoase, acela era domeniul ei vulnerabil. La obiectele de magnitudine mare, limitarea grosismentului nu mai era necesara. Cred ca si 150 f5 se comporta pe undeva similar si cred ca-i o luneta buna pentru DSO.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1535

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 27 Sep 2017 07:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
...

Am intrebat despre acele galaxii de langa M13 numai ca sa subliniez ceva important pentru aceasta discutie.
NGC 6207 este in acelasi camp vizual cu M13 dar numai la 41x/Plossl 25mm.
Ca sa o vad a trebuit neaparat sa maresc la 99x si 137x.

Ar fi grozav daca ar incerca cineva sa vada aceasta galaxie in luneta de 150mm F/5.
Daca un asemenea obiect se vede binisor la 100x atunci aceasta luneta , cu focuser upgradat cum s-a discutat anterior , va fi un excelent instrument DSO.
Iar ca sa vedem cum se comporta la roiuri as sugera Caldwell 42 adica NGC 7006 din Delfinul , de asemenea ''la indemana'' in aceasta perioada.
C42 este un roi globular foarte mic , de 10.46 mv si stralucire de suprafata 11 mv. , se afla la 137.000 ani-lumina ,deci este un obiect dificil.
...


Daca se mentine prognoza, in weekendul asta pun ocheanul pe obiectele respective. Seeing-ul ma astept sa fie semnificativ mai bun decat ce am avut la Lisa. Din pacate nu vom avea 120ED-ul langa noi ca sa le comparam.

_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 27 Sep 2017 15:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Liviu

Sa nu te bazezi pe cautator , pregateste-te din timp pentru ''eyepiece hopping'' deci cautare prin ocularul care da grosismentul cel mai mic .
Pornesti de la M13 , pe acesta doar il cauti cu cautatorul.
Dupa care treci la cautare prin ocular pornind de la obiectul cunoscut -aici M13 si trecand din stea in stea.
Tot timpul sa ai stele din campul precedent in noul camp vizual pana ce ajungi la obiectul dorintei. Very Happy
Deci campurile trebuie sa fie partial suprapuse.
Fie iti faci schite ,fie faci screen-printuri , nu te baza pe memorie.
Sa fii atent la punctele cardinale daca folosesti Stellarium , una din problemele nerezolvate ale acestuia este ca le arunca in orice pozitie fata de ecran.
De pilda , ar trebui sa pozitioneze tot timpul vederea prin ocular cu Nordul sus.
Dar nu se intampla asa ceva...

Doamne ajuta , iti urez succes maxim !

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact