Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_r90_910_20180917_212102_113x_nord.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

radiotelescop


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Radioastronomie

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 21 Apr 2018 23:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca-i doar de ascultat, cam asa "suna" (MP3): http://www.radiosky.com/92000bigburst.mp3
Sursa: http://www.radiosky.com/solarburst092000.html

P.S.
Uite si niste explicatii tot de acolo: http://www.radiosky.com/faq.html

What is a radiotelescope?
A radiotelescope is basically a very sensitive radio receiver. Whereas communications receivers are designed to extract information which has been intentionally modulated onto a radio wave, radiotelescope receivers are designed to measure the intensity of the radio wave over some band of frequencies. A radiotelescope is essentially an energy measuring device.

What do radio astronomers listen for?
Actually, radio astronomers very seldom "listen" with their ears to the signals they are receiving. If you do listen to some of the radio telescope output that has been translated to an audio signal you can hear, it sounds just like the static you hear when your television is tuned to a channel where no station is present. It is this broad noise signal that is of interest to radio astronomers who measure it in many ways, but only listen in perhaps to hear what kind of man-made interference is messing up their measurements.


Apropo, Callisto are urmatoarele specificatii:
Dynamic range -120 … -10 dBm
Observation bandwidth 300 KHz @ -3dB
Sus
Remus Boldis
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iun 2014
Mesaje: 463



Localitate: Buzias

MesajTrimis: 22 Apr 2018 07:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aveti aici acces la un SDR de buna calitate. Antena e de mici dimensiuni si omnidirectionala, dar exploziile solare mari pot fi probabil auzite si vazute pe waterfall. In fereastra de frecventa scrieti 20100. Bifati FM sau AM.
http://websdr.ewi.utwente.nl:8901/
La Waterfall settings puteti alege view spectrum sau waterfall si la Filter puteti largi s-au ingusta banda de receptie. La Advanced puteti pune Gain control pe manual si mari amplificarea. Aveti evident si Volume (pentru audio).

_________________
0770403936
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Apr 2018 08:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Merci, Remus. Sigur că există pe net o mulțime de informație și am avea acces la o mulțime de echipamente complete construite de gata dar plăcerea e să le faci (asamblezi) cu mânuța ta și să înțelegi foarte bine ce rol are fiecare componentă apoi să îmbunătățești sistemul. E diferența dintre observatorul astro-amator și ATM-ist. Acum sunt ca atunci când am cumpărat primul obiectiv de lunetă astronomică și am construit restul în jurul lui. Very Happy
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Remus Boldis
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iun 2014
Mesaje: 463



Localitate: Buzias

MesajTrimis: 22 Apr 2018 08:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Clar placerea construirii nu poate fi inlocuita de nimic.
_________________
0770403936
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 28 Apr 2018 22:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din cate inteleg, frecventa de 20 MHz e potrivita mai mult pentru a prinde emisiile generate de Jupiter-Io decat a celor solare. Astea merg si ascultate pe radio normal, sub forma de paraituri. Apar si pe RTL-SDR.

Totusi e mai greu cu o antena din aia de 7-8 m ce trebuie urcata la 20m inaltime.

Surse:
https://radiojove.gsfc.nasa.gov/library/newsletters/2013Nov/
https://www.rtl-sdr.com/capturing-noise-bu...n-rtl-sdr/



artbfig1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  129.28 kb
 Vizualizat:  de 6025 ori

artbfig1.jpg



dongleJup.png
 Descriere:
 Marime fisier:  128.16 kb
 Vizualizat:  de 6025 ori

dongleJup.png


Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Apr 2018 10:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Profit de ocazie sa pun aceeasi intrebare, de ce ati ales banda de 20Mhz pentru monitorizarea activitatii solare? Din ce imi aduc aminte de pe vremea incercarilor mele in domeniul radiotelescoapelor (sfarsitul anilor '80), emisia soarelui in banda de 20Mhz este foarte slaba.
_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Mai 2018 15:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La mine n-a fost vorba de alegere, am primit antena gata făcută și am zis hai să vedem despre ce-i vorba. Smile De altfel Marco Paul a și observat cu ea o erupție anul trecut. Până se reia activitatea serioasă sper să am sistemul gata. A trebuit să amân achiziția Raspberry Pi pentru că am comandat 2 și am primit doar unul pe care l-am dat altcuiva... politica optimusdigital să dea numai unul să ajungă pt toată lumea... Am crezut că-i păcălesc dacă comand modele diferite, unul cu pini lipiți și celălalt fără pini. Very Happy
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
cristirimer
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2008
Mesaje: 26

Motto: Un plus de cunoastere se plateste cu un plus de ignoranta! (Arthur Eddington)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Mai 2018 18:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In atasament se poate vedea cum arata distributia spectrala a semnalelor radio emise de cele mai intense radiosurse cosmice, accesibile radiotelescoapelor cu antene de dimensiuni relativ mici.
Cu linii orizontale rosii este marcata limita de sensibilitate in cazul radiotelescoapelor cu antene de 1 m, respectiv 10 m diametru. Observatii radioastronomice se pot face si la frecvente mult mai mari, cum ar fi "banda de 12 GHz" folosita in transmisiunile Tv direct prin satelit, folosind pentru aceasta antenele parabolice si unitatile LNB destinate acestui domeniu, adaptand aparatele de masurare a intensitatii campului electromagnetic (cunoscute ca "Sat-finder") sau, pentru sensibilitati mai mari, se poate construi o aparatura dedicata acestui scop. Pentru usurarea "citirii" nivelelor de intensitate (in Jansky - Jy) in acele domenii de frecventa, pe diagrama sunt trasate acele linii verticale verzi.
Se observa ca majoritatea radiosurselor emit cu intensitati mai mari la frecvente joase, iar acestea scad la frecvente inalte. Aceasta este o caracteristica a radiatiei "non-termice", numita datorita mecanismului de generare si "radiatie de tip sincrotron" (sau "radiatie sincrotrona", cum era denumita, incorect, in urma cu multi ani). Radiatia de tip termic, emisa conform legii lui Planck de distributie a energiei corpului negru, are o distributie de forma "clopotului lui Gauss", cu un maxim la frecventa (sau lungimea de unda) determinata de legea deplasarii a lui Wien, functie de temperatura absoluta (in grade Kelvin) a corpului emitator. In domeniul radio distributia acesteia este cu amplitudini crescatoare cu frecventa, asa cum se observa in cazul Soarelui, a Lunii si a planetelor Venus si Marte pe aceasta diagrama. In cazul "eruptiilor radio" emise de Jupiter avem de-a face in mod evident cu o radiatie de tip sincrotron, la care se adauga si componenta radio a descarcarilor electrice din atmosfera deosebit de turbulenta a acestei planete.



KrausPlot_cosmic radio sources.png
 Descriere:
Diagrama spectrului radio in cazul catorva radiosurse
 Marime fisier:  196.67 kb
 Vizualizat:  de 5626 ori

KrausPlot_cosmic radio sources.png




Ultima modificare efectuata cristirimer la 29 Mai 2018 10:18, modificat de 2 ori in total
Sus
Emil
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Aug 2007
Mesaje: 1269



Localitate: Fuerstenfeld

MesajTrimis: 28 Mai 2018 20:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Remus Boldis a scris:
Aveti aici acces la un SDR de buna calitate. Antena e de mici dimensiuni si omnidirectionala, dar exploziile solare mari pot fi probabil auzite si vazute pe waterfall. In fereastra de frecventa scrieti 20100. Bifati FM sau AM.
http://websdr.ewi.utwente.nl:8901/
La Waterfall settings puteti alege view spectrum sau waterfall si la Filter puteti largi s-au ingusta banda de receptie. La Advanced puteti pune Gain control pe manual si mari amplificarea. Aveti evident si Volume (pentru audio).


Dupa cate stiu eu este cel mai performat SDR realizat pana acum.
Merci de link
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Radioastronomie Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4

Download topic
Pagina 4 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact