Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Nemes.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224024
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Reuniunea Nationala astronomy.ro 2018


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Star Party National/International

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2663

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Mai 2018 21:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Reuniunea Nationala - 2018 : 7-9 Septembrie 2018

Am vorbit cu patroana despre pretul pe persoana a sejurului (cazare+masa).
Deoarece inflatia si pretul produselor alimentare au crescut destul de mult fata de anul trecut, s-a luat in considerare un procent global de 15% pentru crestere, care va fi batut in cuie desi inflatia e de asteptat sa creasca in continuare pana in 7 Septembrie.

Pentru fiecare persoana s-a estimat asadar o valoare de 230 lei, masa si cazare.

Am rugat-o pe patroana sa mai refaca toate calculele, in special pentru meniuri si mi-a promis sa-mi dea un raspuns Martea viitoare. Personal. eu nu cred ca va mai micsora pretul care si anul trecut fusese destul de scazut (200).
Reamintesc, mesele oferite vor fi: Sambata - mic dejun, pranz, cina. Duminica - mic dejun, pranz.
Mic dejunul, foarte bogat, este alcatuit din produse traditionale Eco, de Ardeal, dupa cum deja marea majoritatea dintre dumneavoastra stiu acest lucru.

Asadar este deja timpul ca sa trimiteti avansul de 100 RONI pe contul meu BT (pentru cei care nu pot lua contact direct cu mine) iar cei care au posibilitatea, pot trimite chiar suma intreaga pe acelasi cont.
Va fi mai greu, dupa venirea din concediu, sa va ganditi la acest subiect. Wink

Cei care vor avea de platit lichidarea sumei, adica 130 Roni, vor aduce banii la sosire, pe 7 Septembrie.
==============================================
Datele contului meu, reamintesc, sunt:

CORBAN OCTAVIAN GABRIEL
RO13BTRL04801201S87579XX adica Banca Transilvania. Smile

==============================================
Avansul, este foarte important sa fie platit repede deoarece va asigura comanda meniurilor.
Eu voi actualiza riguros, "la zi", platile participantilor, pe tabelul Reuniunii, adica aici:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1jf...1150653945

Daca se plateste direct la Banca Transilvaniei, transferul banilor este gratuit.
Daca se plateste prin Internet Banking, de la alta Banca decat BT, comisionul va fi de ~ 4-5 lei, deci va trebui adaugat sumei ca sa nu fiu eu obligat (fara vina) sa-l platesc. Smile
Cei cu care ma pot intalni in Bucuresti, pot sa-mi dea direct banii, ca sa scape mai usor.

Cel putin pana la jumatatea lunii August, temporar, nu se mai poate face nicio inscriere!!!
Cabana 3 este in reconstructie si daca nu va fi terminata pana in Septembrie, persoanele repartizate deja acolo vor fi relocate intr-o cabana apartinand altui patron.
In orice caz, nu se mai poate pune problema inscrierii unei perechi (sot/sotie sau el/ea) nici macar in August deoarece camerele disponibile pentru 2-3 persoane sunt foarte limitate si deja ocupate, la acest moment.

Cer senin!

Gabriel

_________________
Gabriel
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 21 Mai 2018 14:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Doua intrebari:

1) mai vine cineva din Moldova si are loc in masina pentru doi oameni fara prea multe bagaje? Very Happy
2) daca raspunsul la 1 e negativ, mai are cineva din Bucuresti loc in masina? Nici eu, nici prietenul meu nu conducem, si cand am incercat sa fac un itinerar de trenuri/autobuze care sa ma lase in Lisa mi-am pus mainile in cap

_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 21 Mai 2018 21:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In principiu, daca nu vine altcineva cu mine in afara de Matei, va pot lua eu din Ploiesti (e chiar mai bine).
Dar sa ne apropiem de eveniment mai mult...

_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
rabeir
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Mai 2012
Mesaje: 407

Motto: Vires in numeris

Localitate: Brasov

MesajTrimis: 10 Iun 2018 13:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutari
As veni și eu, dacă nu mai sunt camere aduc cortul. De masa voi avea nevoie oricum.
Va rog o confirmare de plata pentru 2 adulți si un copil in funcție de disponibilitatea camerelor.
Mulțumesc,
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2663

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Iun 2018 17:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

rabeir a scris:
Salutari
As veni și eu, dacă nu mai sunt camere aduc cortul. De masa voi avea nevoie oricum.
Va rog o confirmare de plata pentru 2 adulți si un copil in funcție de disponibilitatea camerelor.
Mulțumesc,


Salut, Smile

Din partea mea as inscrie cat mai multe persoane dar chiar patroana m-a atentionat sa nu mai fac inscrieri deocamdata, deoarece nu stie unde sa mai bage oamenii. A 3-a cabana a ei, care a luat foc mai demult, de la un fulger, este in renovare si nu se stie daca va fi gata pana in Septembrie. Ca o alternativa, ea, patroana va incerca sa vorbeasca cu alt vecin, patron si el, cu alte vile, de la care sa imprumute cateva camere.
In August mi-a promis ca va avea raspuns pentru suplimentari. Nu depinde deci de mine. Eu insa o sa te pun in lista, dar fara garantii prea mari. Deocamdata nu plati. La fel voi face si pentru cei ce vor solicita de acum incolo. Am convingerea ca totul se va rezolva cu bine, asa cum a fost si in anii trecuti.
In August voi anunta noile camere disponibile. Oricum, pentru meniu nu va fi o problema de rezolvat, evident contra cost. Sa fim optimisti. Tinem legatura. Smile

_________________
Gabriel
Sus
racostru
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Sep 2008
Mesaje: 136



Localitate: Bistrita

MesajTrimis: 18 Iun 2018 08:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sa ma treceti si pe mine pe lista de asteptare in cazul in care se elibereaza vre-o camera.
Sus
V. Istvan
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Ian 2015
Mesaje: 281



Localitate: Targu Mures

MesajTrimis: 18 Iun 2018 08:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

M-aș înscrie și eu pe o listă de așteptare.
Nu exclud nici dormitul în cortul personal, dacă am acces la un grup sanitar.
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2663

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Iun 2018 13:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut Istvan !

Sigur ca da, cu toata dragostea, te trec chiar acum.
O rezolv eu in cele din urma, astfel ca sa poti veni si tu.
Am sa va anunt eu pe toti cei din lista de asteptare, cam pe 15-20 August.
Fiti increzatori ca sunt sanse foarte mari sa fie totul ok.
Eu vreau din tot sufletul sa vina tot mai multa lume si sa ne cunoastem mult mai bine !
Very Happy

Toate cele bune si FITI CU OCHII PE ACEST TOPIC !!! Smile

Cer senin!

Gabriel

_________________
Gabriel
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2663

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Iun 2018 18:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Reuniunea Nationala - 2018 : 7-9 Septembrie 2018

230 Ron/pers


Rog pe cei deja inscrisi in tabel si care vor sa plateasca macar avansul, adica cei 100 lei, sa ma anunte si pe mine dupa ce-mi trimit banii in cont (prin PM sau SMS la 0744777705) ca sa nu-mi accesez inutil contul prin I-Banking.

Reamintesc aici datele contului meu:
CORBAN OCTAVIAN GABRIEL
RO13BTRL04801201S87579XX adica Banca Transilvania. Smile

(din pacate comisionul interbancar BT a ajuns acum la 5 lei (scazut de la mine), daca nu mergeti, fizic, sa depuneti la un sediu BT, asa ca mai adaugati la avans si 5 lei,va rog)

Aici este si tabelul pentru 2018:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1jf...1150653945

Multumesc !

_________________
Gabriel
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2663

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Iul 2018 11:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Rog pe cei din primele 2 cabane care n-au platit nimic, sa incerce sa plateasca avansul de 100 lei.


Dupa ce platiti, dati va rog un sms de atentionare la 0744777795. Daca nu primiti replay inseamna ca sigur ati gresit numarul (s-a mai intamplat deunazi). Razz

_________________
Gabriel
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2663

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Aug 2018 05:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Discutii noi cu patroana complexului Lisa !
Pe scurt:
Cabana 3 nu s-a reconditionat deci nu poate fi folosita.
Tabelul de la cabana 3 a devenit atunci lista suplimentara.
Pentru lista suplimentara (intocmita in ordinea solicitarilor), exceptand fam. Truta, locurile sunt asigurate prin folosirea unei cabane invecinate.
Aceasta cabana are camere configurate altfel (exemplu-apartament cu 2 camere izolate una de cealalta) dar intimitatea familiilor sau perechilor este asigurata iar gradul de confort nu difera de cel al primelor cabane. cabana
Incercam sa rezolvam si pt fam. Truta la o alta cabana aflata cam la 150 m departare.
Pana la data de 20 August trebuie platit avansul de 100 lei/persoana.
Celor din Cabana 1 si Cabana 2 care nu vor plati pana la aceasta data, li se vor ocupa locurile cu persoane din lista suplimentara.

Faptul ca ar fi bani pentru avansul global (unii dintre noi au platit deja integral) nu este o garantie ca cei care nu vor plati nimic pana pe 20 August vor si veni. Oamenii constiinciosi nu trebuie sa plateasca neseriozitatea altora iar patroana de care vom mai avea nevoie pe viitor, trebuie respectata.

Asadar, cei care nu vor plati absolut nimic pana pe 20 August, risca sa fie scosi din liste.

Sper sa nu se ajunga pana acolo.

Cer senin!

Gabriel

_________________
Gabriel
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Aug 2018 09:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am trimis și eu acum.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Al3cks
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2017
Mesaje: 25



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 18 Aug 2018 11:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua domnul Gabriel,

Mai este vreo opțiune de cazare sa pot veni cu soția si copilul de 3 ani?

Multumesc

Alexandru

_________________
Pentax SP 10x50 WP
SkyWatcher 300P FlexTube
Watch-House Eq. Platf. + SkyHub DSC
ES 68 28mm, TV Delos 17.3mm
TV 2x, 3x Barlows
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Aug 2018 00:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Este îmbucurător faptul că mișcarea de amatori continuă să crească, tot mai mulți oameni noi, chiar dacă sunt deja experimentați, se alătură forumului, grupurilor și cluburilor de astronomie din toată țara.

Oameni buni, am impresia că se alterează scopul principal al Reuniunii Naționale a ASTRONOMILOR amatori. La anul viitor propunerea mea este să renunțăm de bunăvoie la a aduce familia, prietena, iubita, cățelul, purcelul... pentru că suntem deja prea mulți pentru capacitatea de cazare și este păcat că astfel nu au acces și alți astro-amatori care ar vrea să vină. Soția mea a renunțat să vină la Lisa din cauza asta deși în ultima tabără în care tocmai am fost a prins gustul observațiilor binoculare. Sau, să căutăm alt loc cu capacitate mai mare și poate condiții de astroclimat mai bune.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Al3cks
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2017
Mesaje: 25



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 19 Aug 2018 10:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Înțeleg ideea, ca si mie mi-ar fi plăcut sa fim ceva de genul "doar noi, băieții", dar vreau sa continui sa practic acest hobby si faptul ca o implic si pe ea ocazional este solutia care funcționează. Îmi place liniștea in casa. Am o soție foarte înțelegătoare, dar se vede pe chipul ei ca nu-i convine mereu cand zic "e senin diseară, vreau sa ies cu telescopul".
Nu țin neapărat sa ne cazam la vile, ca bănuiesc ca nu mai sunt locuri, dar întrebam de o soluție de cazare in zona (in afara de orasul Făgăraș), sa pot veni măcar eu la discuții si apoi la observații.

_________________
Pentax SP 10x50 WP
SkyWatcher 300P FlexTube
Watch-House Eq. Platf. + SkyHub DSC
ES 68 28mm, TV Delos 17.3mm
TV 2x, 3x Barlows
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Star Party National/International Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatoare

Download topic
Pagina 4 din 8
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact