Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
f6.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Stele duble Lista FARO-300+


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 8, 9, 10 ... 16, 17, 18  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Stele duble

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Apr 2018 15:07 Download mesaj
Titlul subiectului: Stele duble lista FARO-300+
Raspunde cu citat (quote)

Profitand de vremea relativ buna din ultima perioada, am facut, in sfarsit, observatii in cateva seri.
2.04.2018
Instrument folosit C8 (Blue Wander) + NEQ5 + Goto. Conditii cer 7/10, partial noros...
Pentru ca imi termin alinierea monturii pe Izar (Epsilon Boo sau 36 Boo), am incercat din nou separarea. Parca am reusit la 203x (ocular 10mm Vixen Plossl) dar fierbea. Parca am zarit companionul de 2...3 ori o fractiune de scunda...Am sa mai revin asupra ei.
Din cauza cerului nu tocmai binevoitor, cu nori trecatori, am hotarat sa nu ma misc de pe Botes si sa fac tot ce pot la dublele din aceasta constelatie, indiferent ca sunt sau nu din Lista FARO-300+.

STF 1829 (Boo) - m. 8.1, 8.63, sep. 5.5". Separare reusita la 81x (25mm TV Plossl). Se vedea frumos.

STF 1873 (Boo), STF 1871 (Boo), prea jos...undeva in tuia de langa gard... Am sa revin asupra lor cand se va ridica Botes mai sus (si cand o fi timpul frumos...).

Mu 1 Bootis - Alkalurops(51 Boo) - m. 4.33, 7.09, sep. 109.4". Am reusit separarea deja la 81x (25mm TV Plossl) si am continuat sa "scormonesc" si cu ocularele 10mm Vixen plossl si cu 7.4 TV Plossl. Foarte frumos se vedea cu toate, dar diferit (normal...). Mie mi-a placut mai mult cu 25mm TV Plossl...poate ca fiind o dubla mai departata...e mai spectaculos sa o vezi..."in peisaj..." si sa faci diferenta dintre stelele singulare si astea doua care se tin de "mana"... Prima data incercam sa ma uit la A cu magnificatii mari...dar apoi mi-am dat seama ca B-ul era in acelasi FOV...dar la 110"...nu la 2.2"...
Nu trebuie facuta confuzia intre denumirea lui Mu 1 Boo - STFA 28 (cel de sus) si Mu 2 Boo - STF 1938 , in fapt componenta B a lui Mu 1 Boo, dar care are la randul ei un companion cu m. 7.76, cu sep. 2.2" intre ele. E in fapt un "Ménage à trois"...Destul de des intalnit...la sistemele de stele multiple...

1 Boo - m. 5.76, 9.60, 12.23, 7.38, sep. 4.7", 87.3", 208.4". La 81x am vazut din prima perechea A-D...Nu si B-ul si nici atat C-ul...Cauza: Norii se buluceau care mai de care peste Botes...
Am mai incercat si 22 Boo, dar degeaba. Mi-am strans jucariile si am mers la somn.
Imi lipseste motanul meu Biti care era langa mine in fiecare noapte cand eram la observatii. E adevarat ca tocmai cand eram gata sa separ vre-o dubla mai stransa, gasea de cuviinta sa se frece de piciorul meu...sau sa se invarteasca ca un nebun in jurul aricilor care misunau noaptea prin gradina...Pacat de el ca s-a prapadit. Sper sa fi ajuns in raiul pisicilor...cu toate ca dupa cum alerga dupa matze prin cartier, s-ar putea sa...nu...

3.04.2018
Instrument folosit C8 (Blue Wander) + NEQ5 + Goto. Conditii cer 6...7/10, ca si in seara precedenta, partial noros...
Am continuat in Botes.

22 Boo - f Boo ; m. 5.43, 8.38, sep. 224.4". Foarte frumos se vedea la 81x (25mm TV Plossl).

Apoi o dubla din lista FARO-300+

208 C - 39 Boo - m. 6.31, 6.67, sep. 2.6". Parca...parca si la 81x...dar nu sunt sigur, oricum, separatie reusita la 203x. Excelent se vede in ocularul de 10mm Vixen Plossl si tot asa de bine si cu 7.4mm TV Plossl. Foarte frumoasa dubla.

Delta Boo (49 Boo) - m. 3.56, 7.89, 14.30, sep. 106.3", 92.4". Excelent ! Separatia mare permite rezolvarea si la mariri mici. La 81x se vedea Superb...

Am mai incercat la 51 Boo (din nou ) si la 49 Leo, dar norii nu m-au lasat.
Tot eram in Leo, am incercat sa vad M65. Da...cu ocularul de 25mm TV Plossl am observat-o. Cand cu privire directa, cand cu privire indirecta. Seeingul slab isi spunea cuvantul.

8.04.2018
Instrument: C8 + NEQ5 + Goto. Seeing...7...7.5/10.
Din nou Izar (Epsilon Boo)...Splitata la 508x...dar foarte sters...fierbea din nou...greu...Are ceva cu mine Izar asta...ca si M1, care spre rusinea mea nu l-am vazut inca... Izar am splitat-o insa acum un an cu lunetica mea SW 70/500 (careia ii duc dorul ca am facut-o cadou unui copil...dar imi promit ca am sa imi iau alta la fel...).

Delta Boo (49 Boo) si Mu 1 Boo (51 Boo) - separate cu cateva seri mai inainte...dar la care am revenit ca prea sunt frumoase si la indemana...

SAO 29372 (Boo) - m. 6.86, 7.57, sep. 40.3". O alta dubla "lejera" pe care am observat-o deja la 81x cu ocularul 25mm TV Plossl ..."calul meu de bataie" (multumesc domnului Pteancu care mi-a dat un sfat excelent acum 2 ani: oculare Tele Vue Plossl...Da a avut dreptate...de departe cel mai bun ocular care il am...). Am vazut-o excelent si cu 10mm Vixen Plossl si la fel de bine si cu 7.4mm TV Plossl, dar cel mai bine parca se vede cu 25mm TV Plossl...

SAO 83022 (Boo) - m. 6.93, 7.37, sep. 85.1". Frumoasa si aceasta dubla, observata din prima la 81x.

STF 1785 (Boo) - m. 7.36, 8.15, sep. 2.89". de data asta o dubla mai stransa...Dar SUPERBA...Am reusit mai intai sa o separ la 274x (ocularul 7.4 TV Plossl), apoi la 203x (ocularul 10mm Vixen Plossl) si apoi chiar si la 81x...doua varfuri de ace...minuscule... Yesss

Am trecut apoi la restantele din tabelul Messier...
In Comae Berenices (Com), am observat:

M88, pe care am vazut-o cu privire directa cu ocularul de 25mm TV Plossl cu si fara Filtrul SkyGlow (doar de proba...)...neclara...fuzzy si la fel de neclara in 10mm Vixen Plossl.

M100 (Com) - Am vazut-o prima data cu privire indirecta...dupa ceva timp de acomodare a ochiului, cu 25mm TV Plossl, cu filtrul SKyGlow...si mai slab. Am observat ca nucleul este ceva mai luminos, restul fiind difuz.

M99 (Com) - Cu 25mm TV Plossl, fuzzy...prima data cu privire indirecta, apoi dupa un timp si cu privire directa.

M104 - In tuia...prea jos...
M105 + M96 (foarte vag...cu privire indirecta, doar ca stiam unde trebuie sa fie...) + M95 de asemeni neclar...totul cu 25mm TV Plossl.

SCOR FARO-300+==> 73/300

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 11 Apr 2018 17:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Florin

Ai ajuns usor-usurel la 25% din lista FARO ,felicitari !

Sa nu creada cineva ca am facut obsesie pentru galaxii dar acestea vazaundu-se bine in aceasta parte a anului , asta observ.
Am incercat si eu sa rezolv niste duble dar seeingul a fost extraordinar de prost in preajma Pastilor.
Daca las la o parte luneta de 45x300mm ,as fi zis ca nu am telescop care sa nu rezolve Porrima.
Ei bine, in aceste zile , chiar si Toleascopul de 200mm abia reusea sa arate doua papadii agitate de lumina,lipite una de alta , la Porrima iar la Epsilon Boo = rezultat zero.

Eu sunt sigur ca motanul tau a mers in raiul pisicilor tocmai pentru ca si-a ''facut datoria'' cu matzele din cartier ...

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Apr 2018 23:56 Download mesaj
Titlul subiectului: Stele duble lista FARO 300+
Raspunde cu citat (quote)

Domnule Pteancu,
Si eu vreau sa termin de vazut toate obiectele din lista Messier...poate anul acesta, dar cum as vrea sa le vad cu C8-ul sau cu Newtonianul de 8"...trebuie sa o iau mai incet (5 zile observ cu luneta de 102/660 iar sambata cu instrumentele de 8"...). Vreau sa vad ceva...nu "fuzzy-uri"...
Prea mi-a fost dor de stelele duble...nu ma pot opri...Fiecare parca este mai frumoasa decat cealalta...
Am vazut in seara asta ce mai frumoasa stea albastra...pe care am vazut-o eu pana acum...Superba.
38 Gem. Am sa scriu in raportul de observatii pentru seara de 11.04.2018. Verificand insa in baza de date, am avut surpriza sa vad ca 38 Gem este o stea galbena cu companionul alb (asa l-am vazut si eu...).
Deci este cotata ca F0Vp (yellow-white)...iar eu am vazut o minunatie de stea albastra si companionul o pitica alba... Luneta mea sa aiba in asa hal...aberatii cromatice ?... In mijlocul campului ? Ciudat. Eram chiar extaziat de intensitatea culorii...Impresionanta...sa fie doar optica lunetei care imi joaca feste?...
si doar am schimbat toate ocularele...32 mm GSO, 25mm SPlossl, 10mm SPlossl, 8mm Vixen Plossl...aceeasi culoare intensa.

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Apr 2018 09:21 Download mesaj
Titlul subiectului: Stele duble lista FARO-300+
Raspunde cu citat (quote)

38 Gem am gasit ( https://en.wikipedia.org/wiki/38_Geminorum) ca este de fapt de clasa A8V[3] + G6V deci o stea medie ca dimensiuni (1,5 MSolare) alb-albastra... Deci am vazut bine, pot avea incredere in luneta mea Celestron 102/660... Rezulta ca, baza mea de date trebuie reactualizata dupa surse mai credibile...
_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 12 Apr 2018 23:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

"Spectral class F0Vp (yellow-white)" se refera la o singura stea si reprezinta o "culoare astronomica" relativa la steaua Vega (A0Va), nu culoarea pe care o percepi la ocular. Asta inseamna ca steaua principala este spectral "mai alb-galbuie" (adica vizual mai putin albastra) decat Vega , nicidecum "o stea galbena cu companionul alb".

Iar F0V si A8V sunt foarte apropiate sau chiar echivalente daca s-au folosit clasificari diferite si daca trebuie neaparat sa (re)deschidem cutia colorata a Pandorei.
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Apr 2018 23:24 Download mesaj
Titlul subiectului: Stele duble lista FARO 300+
Raspunde cu citat (quote)

Nobody,
Multumesc pentru precizari. Mereu pe faza...mereu la obiect. Am fost frapat de diferenta dintre observatia directa si ce imi scria in baza de date...
Inca o data multumesc. Am sa ma documentez mai bine in ceea ce priveste clasificarile dupa tipul spectral...

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Mai 2018 19:16 Download mesaj
Titlul subiectului: Stele duble lista FARO 300+
Raspunde cu citat (quote)

Pentru ca nu am avut timpul necesar sa scriu si rapoartele de observatii, incerc acum sa le sintetizez un pic.

10.04.2018
Instrument luneta C102/660 + NexStar SLT.
Cer relativ clar, cativa nori, undeva spre vest.
Am inceput cu:
118 B - Alpha Geminorum (66 Gem)- Castor; m. 1.93, 2.97, 9.83, 10.07; sep. 5.1", 70.5", 181.9". O mai veche "cunostinta" dar la care revin de fiecare data, pentru ca este o dubla foarte frumoasa si de Referinta. Separare reusita la 82x (8mm Vixen Plossl)-Foarte frumoasa dubla, de fiecare data cand imi reuseste separatia la Castor, senzatia este de...Uaaau...Doamne ce frumoasa este ! La magnificatie 18x (32mm GSO Plossl) si la 26x (25mm SPlossl), separare nereusita.
Am observat apoi ca norii s-au extins si mi-am strans jucariile.
Am patit-o de zeci de ori...sa imi intind tot arsenalul, sa fac reglajele si cand sa ma apuc de "treaba" sa observ ca trebuie sa strang ca cerul este invadat de nori... La inceput ma enervam. Acum ma pufneste rasul...Cand era in viata motanul Biti (asistentul meu la observatiile nocturne...) il certam pe el ca nu mi-a spus ca vin norii... Acum de vina e doar ... soacra-mea...

11.04.2018
Instrument, luneta C102/660 + NexStar SLT.
Seeing 7/10.
Datorita perioadei indelungate in care nu am putut face observatii (datorita conditiilor neprielnice), am hotarat sa incerc sa vanez cat mai multe duble dintr-o constelatie, fara sa ma "plimb" prea mult pe cer. Asta inseamna si prelungirea perioadei in care voi putea termina Lista FARO 300-. Fara sa treaca pe un plan secund, insa, Lista FARO 300+ este pentru mine pana la urma doar un pretext...un tel care sa ma tina "in priza" continuu ca trebuie sa o termin...o cursa pe care nu ma obliga nimeni sa o fac...dar pe care vreau eu sa o alerg...Totul este determinat de fapt doar de placerea de a observa cerul si de a descoperi singur minunatiile "ascunse" acolo...

64 B - STF 718 (Aur); m. 7.47, 7.54, 11.22; sep. 7.7", 117.9". La magnificatie 20x (32mm GSO Plossl) - nu, si nici la 26x (25mm SPlossl). In schimb la 66x (10mm SPlossl) separatie reusita. Foarte frumos. La 82x (8mm Vixen Plossl) se vedea Excelent.

65 B - STF 918 (Aur); m. 7.26, 8.19, 10.37; sep. 4.8", 145.2". Cu ocularul de 32mm GSO Plossl la 20x...nu. Parca...parca la 26x. Separare reusita la 66x cu ocularul de 10mm SPlossl.Foarte frumoasa dubla...doua varfulete de ace luminoase...

61 B - 14 Aur; m. 5.03, 10.9, 7.33, 10.75; sep. 9.8", 14.1", 179". Separare reusita inca de la 26x...Super ! B-ul extrem de...faint. Se vedea excelent la 66x iar la 82x...SUPERB... Ocularul de 8mm Vixen Plossl isi arata valoarea. Am stat 10 minute si m-am tot uitat la ele...apoi m-am despartit cu greu...si am mers ma departe la:

21 A - 20 Gem; m. 6.31, 6.88; sep. 19.9". Splitare reusita la 26x. Excelent se vede insa la 66x iar la 82x...Superb.

117 B - 38 Gem (e Gem); m. 4.75, 7.80, 11.32, 15.50; sep. 7.3", 118.7", 151.5". Si sistem multiplu ...si variabila (doar suspectata...). Oricum, ar fi, interesant de imaginat cum o fi in imediata lor vecinatate...Cum se comporta A-ul...in raport cu ceilalti companioni? Le "incinge" pe celelalte cand se apropie?...Le "matura" cu radiatii extreme? (sa le treaca reumatismul)... Nu este o singularitate (ca o stea variabila sa fie si parte a unui sistem multiplu de stele)...chiar din contra, dar mereu imi pun intrebarea: ce se petrece acolo...? Care sunt fenomenele care se petrec si de care noi nu stim? atat la nivel macro...dar si la nivel micro...
Am incercat intai cu ocularul de 25mm SPlossl, insa nu am reusit separarea. Separare reusita insa la 82x cu ocularul 8mm Vixen. B-ul se vede clar dar extrem de mic si plapand...Foarte foarte frumos. Am incercat apoi la 165x (SvBony 2x Barlow + 8mm Vixen Plossl). Excelent ! Primara de un albastru intens, companionul B, slab... o pitica alba...poate galbena...e prea slab ca sa iti poti da seama...

Din nou Castor... am putut observa 2 dintre cei 3 companioni.

Delta Geminorum - Wasat ...n-a vrut...
Kapa Geminorum - 77 Gem - nu am reusit separarea.
Am continuat seria nereusitelor cu 54 Gem, STF 1035 (nu il am in baza de date...) si apoi STF 1083.
Am sa revin la ele.

SCOR FARO 300+ ==> 83 (dupa ce am renumarat tot ce am observat pana acum, direct pe lista si am confruntat pe rapoarte)...

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 13 Mai 2018 18:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Florin

Felicitari pentru progres , acest topic devine din ce in ce mai valoros.
Metoda pe care o folosesti - adica cea a observatiilor planificate dupa o lista , catalog sau un criteriu anume - este cea mai buna.
Opusul acestei metode este cea a observatiilor ''la plezneala'' , calea sigura spre plictis si abandonarea observatiilor.
Ai niste sugestii foarte bune de stele multiple in lista ta , imi propun sa le observ si eu.

Imi pare rau pentru ce s-a intamplat cu Biti , am trecut prin asta si eu de mai multe ori.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Mai 2018 21:16 Download mesaj
Titlul subiectului: Stele duble lista FARO 300+
Raspunde cu citat (quote)

Va multumesc pentru aprecieri si indemnuri domnule Pteancu.
Intr-adevar, calea sistematica este mai incitanta pentru ca ai un "plan " dinainte stabilit . A nu se intelege plan in sensul de cantitate...ci mai degaraba in sensul de mod de lucru. Procedeu...

12.04.2018
Instrument 102/660 + NexStar. Seeing 7,5/10.
16 Aur - m. 4.8, 10.6; sep. 4.1". Separare reusita la 82x cu ocularul de 8mm Vixen Plossl. Nu se lasa...dar am vazut-o in final. Foarte frumoasa. Cam grea pentru lunetica asta...sau poate datorita seeingului...

26 Aur - m. 6.29, 6.21, 8.41, 11.50; sep. 0.2", 12" (AB-C), 35.4" (AB-D). AB-C separatie reusita cu ocularul de 25mm TV Plossl + 2xBarlow (52x). Frumoasa ...dubla (in fapt o tripla la care sunt vizibile 2 stele). Am reusit separarea apoi si la 82x. C-ul foarte faint...

5 Aur - Nu am reusit sa o separ in seara asta...Am sa revin la ea.

Mi-am adus aminte de "angoasa vietii mele"...M1. Am incercat si am reusit in sfarsit sa il vad !!! Yessss...Faint... Aproape de Zeta Tau. Am sa il caut si cu C8...

Am revenit apoi la duble.

59 Aur - Din pacate n-am reusit separarea.
STF 666 - din nou o nereusita...Mi-e cam nesuferita (din cauza numarului...) dar am sa revin la ea.

5 A - STF 764 (Aur)- m. 6.38, 7.08; sep. 26". Splitata de la bun inceput la 26x cu ocularul de 25mm TV Plossl. Foarte frumoasa. Am incercat apoi cu 8mm Vixen Plossl. Si mai frumos ...Excelent !
STF 794 - Separare nereusita.

STF 872 - m. 6.89, 7.38, 12.20, 12.11; sep. 11.4", 197", 120.8" (C-D). Separata la 26x...ca doua varfuri de ac. Frumos...excelent se vede, dar chiar si mai frumos se vede la 82x (8mm Vixen Plossl).
37 Aur - nereusita separarea...Am sa mai o vizitez.

STTA 63 - m. 6.49, 7.69; sep, 76.1". Frumoasa dubla. Se vede de la bun inceput la 26x. Din ce in ce mai spectaculos la 66x (10mm SPlossl) si apoi la 82x.


27.04.2018
Luna mare...Seeing 7/10 dar cu norii in apropiere...
Am asezat toate in ordine...am fixat pe Iota Leo si...n-am putut sa fac nimic ca s-au inghesuit norii pe tot cerul. Una din noptile alea...

30.04.2018
Instrument C8 + NEQ5 + Goto.
Seeing slab...6/10

Am inceput cu Iota Leo din nou. Separare nereusita...fierbea toata...

3 Leo – m. 5.76, 11.12; sep. 24.8". Am incercat cu toate ocularele...cu 10mm Vixen Plossl + TV 2x Barlow, cu 7.4mm + TV 2xBarlow...nimic. Culmea e ca am reusit sa vad B-ul (magnitudine 11) cu 25mm TV Plossl (81x). Diferenta mare de magnitudini, face ca steaua cu magnitudinea mare sa iti “fure” ochiul si este extrem de greu sa o vezi pe cea mica. Am avut rabdare si pana la urma, am reusit. Am sa revin la 3 Leo si am sa verific si PA-ul...

39 Leo – Nu. Parca...parca cu 25mm TV Plossl dar nu sunt sigur, asa ca am sa revin.
49 Leo -Nu.

134 B - 54 Leo – m. 4.48, 6.3; sep. 6.7”. Separatie reusita la 203x (10mm Vixen Plossl). Frumoasa dubla. Am reusit separarea si la 275x (7.4mm TV Plossl) si chiar si cu 25mm TV Plossl (81x). Foarte foarte frumoasa. M-am uitat de curiozitate si prin cautatorul meu 9x50...parca se putea vedea si acolo...parca.

6 Leo – h Leo – m. 5.22, 9.3; sep. 37.1”. Separata deja la 81x. Frumoasa dubla, companionul de magnitudine 9 se vede ca un varf de ac. Foarte frumos si la 203x si de asemenea la 275x. Cel mai spectaculos insa se vede la 81x cu cel mai bun ocular al meu...25mm TV Plossl.
Thank you Mr. Nagler.

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 15 Mai 2018 23:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iota Leonis este ''o nuca tare de spart'' dar foarte faina ...dupa ce reusesti !
A fost dubla la care am invatat cateva dintre cele mai dure lectii din manualul ''dublistului''.

Felicitari pentru observarea nebuloasei M1.
Acesta este inceputul a ceva ce vei intelege abia mai tarziu.
Ai grija ,ai trecut frontiera spre lumea obiectelor slab luminoase.
Am deja banuieli ca fotonii foarte vechi ,veniti de la obiecte situate la zeci si sute de milioane de ani-lumina distanta ,creaza dependenta.
Poate nu exista cale de intoarcere...

Duminica am vazut galaxia NGC 4293 care m-a facut sa-mi fie dor dupa lumina orbitoare a lui M33 ... Rolling Eyes

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Mai 2018 21:57 Download mesaj
Titlul subiectului: Stele duble lista FARO 300+
Raspunde cu citat (quote)

Continui cu rapoartele de observatii "intarziate...", pana voi ajunge la zi.

3.05.2018
Instrument: Luneta Celestron 102/660 + NexStar SLT.
Calitate cer 7/100...nori pasageri.
Am inceput cu cateva nereusite...
Delta Gem, 77 Gem, 54 Gem (vazuta de curand), STF 1035 (Gem), STF 1529 (Leo),

Am revenit apoi la 54 Gem si am revazut-o la 82x. Foarte frumoasa ! La 26x nu am reusit sa vad separatia (25mm TV Plossl).
Apoi,

258 C - 90 Leo; m. 6.26, 7.31, 9.77; sep. 3.4", 63". Separata la 82x cu ocularul de 8mm Vixen Plossl...doua varfuri de ace...Superba.
Norii s-au adunat insa pe partea de cer pe care pot sa fac observatii la locatia respectiva, asa ca mi-am strans jucariile si ...am plecat acasa.

5.05.2018
Instrument C8 + NEQ5 + Goto.
Conditii de cer 8/10 dar cu vant si ceva nori adunati catre NV...deocamdata jos spre orizont.
Intai in Auriga.

59 Aur - OX Aur; m. 6.14, 10.20, 12.80; sep. 22", 25.6" (B-C). Separata la 203x (8mm Vixen Plossl). B-ul foarte foarte faint...se vedea cel mai bine cu vedere indirecta dar cateodata si cu privire directa...clipea. Mult mai bine l-am vazut la 275x cu ocularul de 7.4mm TV Plossl. Frumos. Am incercat apoi si cu cularul de 25mm TV Plossl (la 81x) si ...l-am vazut pe B. Fin...fin...ca un graunte de nisip luminos. Dar asta pentru ca am stiut unde sa ma uit. Altfel...nu cred ca l-as fi dibuit.

Beta Lyrae - Sheliak - 10 Lyr; m. 3.63, 6.69, 13, 14.30, 10.14, 10.62; sep. 45.6", 46.4", 64.4", 67.1", 85.7", 112.5" (B-E), 120.8" (B-F), 79.3" (E-F). Separata deja cu 25mm TV Plossl. Am observat la A inca 3 companioni. Foarte frumoasa. Spectaculos...

Nu m-am putut abtine sa nu revad Epsilon 1 Lyrae...Double Double. Superba ca de obicei...nu foarte foarte clara...probabil din cauza seeingului...
STF 2351 (Lyr) - nu din pacate.

30 A - STF 2474 (Lyr) - m. 6.78, 7.88, 11.42; sep. 15.9", 96.8". Separare reusita deja la 81x cu 25mm TV Plossl. Foarte frumoasa dubla. Ce a fost interesant a fost ca am reusit sa vad si C-ul, care este de magnitudine 11.42 !!! SUPER !

STT 525 (Lyr) Separare nereusita...am sa revin.

Am incercat apoi niste DSO-uri din lista lui Messier.

M46 - cu 25mm TV Plossl. Clar conturata dar fara detalii deosebite...
M87 - Se vedea cu vedere indirecta mai bine decat am vazut pe M46.
M8 - Difuza...mult mai bine se vedea cu vedere indirecta.
M53 - Superb !
M5...nu. Au venit norii...si am strans si m-am dus la culcare.

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
vicu60
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mai 2015
Mesaje: 147



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 20 Mai 2018 23:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna seara!

Vazand ca s-a facut cerul senin pe la ora 20 am scos telescopul afara pt.aclimatizare
Am inceput cu Luna.Am folosit un barlow TS de2x pe ocularul de7mm 82gr.Combinatia a redat niste imagini superbe LA un grosisment de300x.Placerea serii a fost
separatia stelei binare iota Leo.Seeigul a fost bun astfel separatia a fost destul de Clara intre cele 2componente.Componenta b se afla foarte aproape de componenta principala
in partea dreapta cum privesti LA ocular si mult mai slaba ca luminozitate.Am scos Barlow si am vazut separatia LA 214x dar daca nu as if folosit 300xpoate nu mi-as fi DAT seama.Din pacate nu am talent in descrierea observatiilor astfel incat prefer sa urmaresc descrierile voastre.Observatiil LA telescop FAC destul de des dar tablets pe
care scriu ma enerveaza deoarece imi redacteaza in engleza unele cuvinte so trebuie sa corectez tot timpul.
Cer senin !
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Mai 2018 08:14 Download mesaj
Titlul subiectului: Stele duble lista FARO 300+
Raspunde cu citat (quote)

Buna Vicu60,
Importante sunt observatiile, impresiile personale si mai putin forma in care sunt prezentate.
Ma bucur cand cineva impartaseste din experientele lui la ocular, pentru ca numai asa putem purta discutii cu privire la acest domeniu si implicit invata si din experientele celorlalti.

259 C - Iota Leonis - Tsze tseang (78 Leo), cu m. 4.06, 6.71, 11.06 si sep. 2.1", 331.3", este o dubla destul de dificila. Felicitari pentru separarea reusita.
Am sa mai revin si eu asupra ei, pentru ca data trecuta din cauza seeingului n-am reusit sa vad separatia. Succes la observatii in continuare si nu iti bate capul asa mult cu forma...fondul este mult mai important.

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Mai 2018 22:15 Download mesaj
Titlul subiectului: Stele duble lista FARO 300+
Raspunde cu citat (quote)

6.05.2018
Instrument folosit: C8 + NEQ5 + Goto. Cer relativ bun (8/10), fara vant.

Am inceput in Fecioara cu:

297 C - Gamma Vir - Porrima (29 Vir); m. 3.48, 3.53, 15.10, 12.05, 8.94, 9.53; sep. 2.5", 93.7", 175.8", 260.4", 422.5". Separare reusita la 203x cu ocularul de 10mm Vixen Plossl. Am schimbat apoi ocularul si am incercat si 7.4mm TV Plossl (275x), parca un pic mai neclar ca la 203x.
Apoi doua nereusite...27 Vir si 84 Vir, la care imi promit ca am sa revin.

Apoi in Bootes.

STF 1793 (Boo) - m. 7.46, 8.39; sep. 4.6". Am reusit separarea la un grosisment de 81x (25mm TV Plossl)si apoi si cu 10mm Vixen Plossl si cu 7.4mm TV Plossl. Cel mai frumos se vedea insa la 81x. Doua luminite minuscule, ingemanate...dar nu siameze...cu un mic spatiu intre ele. Foarte frumos se vad.

STF 1850 (Boo) - m. 7.11, 7.56; sep. 25.4". Separare reusita la 81x deja. SUPERBA dubla. De mult n-am vazut o dubla asa de frumoasa.
STF 1873 (Boo). N-am reusit sa o separ. Data viitoare...

STF 1910 (Boo) - m. 7.35, 7.54; sep. 3.8". Am reusit separarea cu 25mm TV Plossl si apoi si cu 10mm Vixen Plossl. Foarte frumoasa...

Exprimarea devine plata cateodata..."Superba...foarte frumoasa...uaaauuuu... se vedea excelent..." Lucrurile care ne produc impresii deosebit de placute, nu pot fi definite...exprimate indeajuns prin cuvinte. Aici nu este vorba numai de ceea ce vezi...dar si de imaginatia care "lucreaza" acolo in spate...
"Oare ce se intampla acolo?..." Cum se comporta un asemenea "tandem"...cum or fi influentate lumile care sunt in zona (daca sunt...)...
Sau se pot face analogii: "ochi de bufnita"...varfuri de ace, triunghi, trapez...iar acolo se gasesc corpuri ceresti...imense de multe ori cu mult mai mari ca Soarele nostru...
Cand esti acolo la ocular...nimic nu poate fi plat...

Un exemplu similar din afara astronomiei ar fi numerele: 90 60 90...
Asa cum spuneam mai sus...dintr-o data cuvintele devin plate si imaginatia in schimb...lucreaza la maxim...
Analogii gen...Boabe de zmeura ...mere...pere...amfore...nu pot exprima chiar tot...
Intrebarile care ni le punem...le stim cu totii...

(Pastram insa proportiile...).
Scuze pentru exemplul Off Topic pe care l-am dat...doar sa subliniez cat de greu ne este cateodata sa exprimam prin limbaj...ceea ce simtim cu adevarat...

Intr-un sfarsit am revazut M3...Superb roi...

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 22 Mai 2018 07:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

FlorinC,
Sunt impresionat de cate rapoarte de observatii ai scris in topicul asta timp de un an de zile. Ai toata admiratia mea!
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Stele duble Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 8, 9, 10 ... 16, 17, 18  Urmatoare

Download topic
Pagina 9 din 18
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact