Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Luna_2.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224010
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Sfat achizitie binoclu planetar


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
TheLycan
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Ian 2015
Mesaje: 66



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Aug 2018 10:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

PS: daca esti in cautare de ceva, ca sa te documentezi cel mai bine ideal e sa testezi live. Se organizeaza iesiri, un poti merge (gratuit), si privii cerul. La sectiunea iesiri a forumului.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 15 Aug 2018 10:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Acum ca am inteles ca ai deja un mak 127 care iti poate deja arata detalii incredibile la planete, lucrurile se simplifica si mai mult: Binoclul de 10x50 isi "cere drepturile" Smile Daca achizitionezi unul de calitate va fi un instrument pe viata, care va completa oricand foarte bine orice telescop. El iti va da campuri vizuale atat de largi, incat nu le vei putea atinge nici macar cu un telescop de camp larg. Plus ca, cu riscul de a ma repeta, il poti folosi din mana ce este un mare avantaj in portabilitate, libertate de miscare, comoditate toate acestea insemnand confort vizual si ce e mai important o folosire deasa.
Vei intreba atunci: "de ce nu un 7x50 in loc de 10x50 ?". Parerea mea este ca, daca vei vrea sa folosesti binoclul mai mult decat la orientare pe cer, acei 3X in plus fac o diferenta mare cand vine vorba de magnitudinea stelelor. Binoclul 10x50 iti va arata stele de magnitudine mai mare decat unul 7x50
Sus
TheLycan
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Ian 2015
Mesaje: 66



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Aug 2018 10:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

tudor a scris:
Acum ca am inteles ca ai deja un mak 127 care iti va arata detalii incredibile la planete, lucrurile se simplifica si mai mult: Binoclul de 10x50 isi "cere drepturile" Smile Daca achizitionezi unul de calitate va fi un instrument pe viata, care va completa oricand foarte bine orice telescop. El iti va da campuri vizuale atat de largi, incat nu le vei putea atinge nici macar cu un telescop de camp larg. Plus ca, cu riscul de a ma repeta, il poti folosi din mana ce este un mare avantaj in portabilitate, libertate de miscare, comoditate toate acestea insemnand confort vizual si ce e mai important o folosire deasa.
Vei intreba atunci: "de ce nu un 7x50 in loc de 10x50 ?". Parerea mea este ca, daca vei vrea sa folosesti binoclul mai mult decat la orientare pe cer, acei 3X in plus fac o diferenta mare cand vine vorba de magnitudinea stelelor. Binoclul 10x50 iti va arata stele de magnitudine mai mare decat unul 7x50

L-a returnat.
Am vrut sa mentionez ca decat sa ia o struto-camila intre binoclu si telescop, mai bine merge pe 10X, si un telescop MAK de 127/150, sau luneta.
Personal bugetul meu de binoclu ar fi maxim 400 lei si restul as completa la telescop.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 15 Aug 2018 10:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

A! Acum am inteles ca l-a returnat!
Atunci sa ia un binoclu 10x50 (cum a zis si The Lycan) si cu timpul poate va recumpara mak-ul Smile
Un binoclu mare este foarte incomod de privit in sus catre zenit chiar si de pe trepied, si iti va da dureri cervicale. Cu unul 10x50 poti insa sta lungit pe spate si vei fi rasplatit cu o imagine fantastica fara nici o durere.
Sus
Dan Popescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2018
Mesaje: 19



Localitate: Domnesti

MesajTrimis: 16 Aug 2018 09:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din pacate l-am returnat.Sper sa il accepte.
Cu toate ca pasiunea nu era a mea ci a sotiei mi-a parut rau sa-l returnez.
Pe sotie pe langa dezamagirea de la prima folosire cand ma chinuiam sa-l aliniez si nu am reusit trei zile la rand pana am aflat ca data era setata prost si ca trebuia LL/ZZ/AAAA a mai speriat-o si ideea ca mai trebuie bagati bani in oculare ,filtre ,barlow,etc
Am sa tin cont de sfaturile voastre si o sa iau un Levenhuk Sherman PRO 10x50.Am vazut specificatiile si par cei mai seriosi. Asta si in ideea ca ,in viitor revenim la sentimente mai bune fata de telescop.Dar de data viitoare o sa fie un refractor cu apertura de minim 300 (in functie de buget).

https://astromagazin.ro/binocluri/5849-bin...10x50.html

Multumesc frumos!
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Aug 2018 09:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dar nu este obligatoriu sa bagi bani in filtre, oculare, barlow, etc..!
Sus
Dan Popescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2018
Mesaje: 19



Localitate: Domnesti

MesajTrimis: 16 Aug 2018 09:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
Dar nu este obligatoriu sa bagi bani in filtre, oculare, barlow, etc..!

Pai de exemplu Makul a venit cu doua Plossluri,unul de 25 si altul de 9. Mi s-a parut util doar cel de 25. Ma gandisem sa cumpar ceva mai de calitate de 6-7 mm si un Barlow.Plus un adaptor de retea pt montura.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 16 Aug 2018 10:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sfatul pentru inceput este sa nu se caute sa se foloseasca din prima mariri mari ci mai degraba sa invete sa gaseasca pe cer obiectele ceresti la mariri mici (chiar si 1x Smile ) . Astea sunt si etapele normale in observare: reperare cu mariri mici si studiere in detaliu cu mariri mari. Cu binoclul 10x50 poti identifica pe un cer foarte bun aproape toate obiectele Messier. Normal ca un roi globular mic prin binoclul 10x50 va aparea ca o stea pufoasa, iar printr-un telescop cu o putere mai mare il poti vedea poate descompus in cateva stele. Dar ideea e ca il poti vedea, identifica, repera si cu un binoclul 10x50
Eu de exemplu primul meu obiect vazut a fost M57. Mi-am pierdut multe nopti in cautarea nebuloasei Inel. Dar am revenit si, intr-o noapte pe malul marii, am vazut m57 stand acolo cu lumina ei aproape ireala. Atunci aveam un newtonian 76mm de 700mm si am vazut-o cu greu. Acum, peste 3 ani, tot la mare, am vazut (reperat) M57 cu binoclul 10x42!! ca pe o stea palida, dar era acolo. Cum vine asta !? Pai se explica prin faptul ca in perioada asta de trei ani am tot revenit la M57 cu tot felul de instrumente (de la 42mm diametru pana la 250mm diametru) si m-am familiarizat cu aceasta nebuloasa. Dar aici cred ca a fost si o munca in echipa, deoarece cred ca o parte din "vina" o are si "Colegu' neamt" adica binoclul Zeiss 10x42 Conquest HD http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=178470#178470 (cu ocazia asta i-am dat si eu un nume oficial, ca am vazut ca mai e un binoclu cu nume "Bufnita" un newtonian "Toleascop" si o luneta "Locomotiva").
Dar sa revenim la dso-urile noastre, deci pentru obiectele mai dificile iti trebuie sa sti ce trebuie sa vezi, adica sa fi vazut macar odata printr-un instrument obiectul respectiv, pentru ca de multe ori el e acolo dar nu il vedem pentru ca nu stim cum sa privim. Pentru prima oara cand vezi un obiect ceresc este firesc sa fie mai greu reperat, dar apoi imaginea va ramane intiparita in minte si va fi mai usor de vazut uneori chiar si printr-un instrument mai mic. Nu renunta doar pentru faptul ca nu vezi galaxia, sau altceva imediat ca pe o harta. Persevereaza, folosete mai multe instrumente, revino cu binoclul sau luneta in fiecare seara in acelasi loc unde sti ca trebuie sa se vada ceva. La un moment dat o sa vezi o lumina palida ca dintr-o alta lume. Astronomia observationala asta si este, doar bucuria de a sti ca se va "aseza" pe ochii tai, un foton, fie el si palid, ce a fugit prin spatiu atata distanta tocmai pentru asta. Daca nu rezonezi la aceasta experienta, atunci poti face astrofoto sau sa privesti minunatiile captate de telescoapele spatiale.
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Aug 2018 11:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dacă nu este prea târziu....recomand în locul lui Sherman, Lacerta Explorer 10x50. Este și ceva mai ieftin, și poate rămâne în posesia ta cu calități mai bune optice decât Sherman, chiar daca descoperi că astronomia nu este totuși o pasiune.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Aug 2018 11:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dan Popescu a scris:
valy a scris:
Dar nu este obligatoriu sa bagi bani in filtre, oculare, barlow, etc..!

Pai de exemplu Makul a venit cu doua Plossluri,unul de 25 si altul de 9. Mi s-a parut util doar cel de 25. Ma gandisem sa cumpar ceva mai de calitate de 6-7 mm si un Barlow.Plus un adaptor de retea pt montura.
25mm+ barlow este aproape echivalent cu un ocular de 6-10mm, deci ori iei un barlow ori ocular cu focala mica, asta ca sa mai optimizezi costuri. Un barlow este 2-300 lei.
Acum, chiar daca iei ocularul perfect sau barlowul cel mai bun (scump), tot o sa ai probleme, n-o sa vezi la fel de clar ca prin cel de 25mm pentru ca cu cat cresti magnificatia cu atat se vede mai intunecat sau seeingul va altera mai vizibil obiectul (ma refer in special la planete sau detalii selenare).


Ultima modificare efectuata de catre valy la 16 Aug 2018 11:17, modificat de 1 data in total
Sus
Dan Popescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2018
Mesaje: 19



Localitate: Domnesti

MesajTrimis: 16 Aug 2018 11:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dbird a scris:
Dacă nu este prea târziu....recomand în locul lui Sherman, Lacerta Explorer 10x50. Este și ceva mai ieftin, și poate rămâne în posesia ta cu calități mai bune optice decât Sherman, chiar daca descoperi că astronomia nu este totuși o pasiune.


Multumesc, o sa iau in consideratie sfatul tau.
Nu am apucat sa comand ca inca astept banii de la returul Makului
Sus
Dan Popescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2018
Mesaje: 19



Localitate: Domnesti

MesajTrimis: 16 Aug 2018 11:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
deci ori iei un barlow ori ocular cu focala mica, asta ca sa mai optimizezi costuri. Un barlow este 2-300 lei.

Nu mai iau acum ca am trimis Makul retur. O sa cumpar o luneta cand va fi momentul . Multumesc de info.
Sus
Dan Popescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2018
Mesaje: 19



Localitate: Domnesti

MesajTrimis: 20 Aug 2018 14:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dbird a scris:
....recomand în locul lui Sherman, Lacerta Explorer 10x50.


Salut
Am vazut Lacerta Nature 10x50,e putin mai scump ,510 fata de 430 cat e Lacerta Explorer.Specificatile imi par identice desi luminozitetea si factorul crepuscular au valorile inversate.Nu stiu daca e o eroare .Crezi ca e mai bun Lacerta Nature?
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Aug 2018 14:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vezi aici review-urile realizate de colegul DBird:
http://www.astronomy.ro/forum/Review-instrumente-f77.html
Sus
Dan Popescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2018
Mesaje: 19



Localitate: Domnesti

MesajTrimis: 20 Aug 2018 15:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
Vezi aici review-urile realizate de colegul DBird:
http://www.astronomy.ro/forum/Review-instrumente-f77.html

Foarte util, multumesc.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact