Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M52NGC7635final.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224009
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Verificarea colimarii binoclurilor


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Ian 2018 20:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daniel, multumesc pentru link, metoda pare sa fie interesanta si merita a fi testata Exclamation Ea mi-a fost semnalata mai zilele trecute si de mai noul nostru coleg 'Alpina'.
_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 21 Ian 2018 23:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O alta metoda foarte simpla dar grosiera de verificare a colimarii este metoda "trinoculara" Smile folosind o oglinda. Ii zic "trinoculara" pentru ca folosind tehnica "vederii paralele" ar trebui sa vezi in oglinda un "trinoclu" in loc de un binoclu. Detalii aici:
https://sites.google.com/site/rchamon/home...binoculars
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 276



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 01 Oct 2018 13:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu stiu ce metoda este aceasta dar pare o ca e teorie goala, practic nu poti obtine asa ceva decat daca produci o divergenta grosolana, daca nu credeti incercati. Sau daca servesti cateva paharele s-ar putea sa vezi trinoclu Smile). Am incercat "metoda" cu oglinda in toate felurile, NICI VORBA, nu stiu care e teoria vederii paralele, dar nu te ajuta la nimic aceasta metoda, cu toata abordarea ei pompoasa. Daca reusiti careva sa obtineti vreun rezultat, sa vedeti trinoclu fara sa duceti binoclul in divergenta, va rog sa imi spuneti cum ati facut, eu unul nici nu am crezut ca se poate asa ceva si nici nu am reusit sa vad trinoclu.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 01 Oct 2018 18:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am reusit sa vad "trinoclu" fara vin Smile. Trebuie "ajutata" vederea intr-o anumita masura, adica "fortata" cumva si vei vedea trei obiective. Bineinteles ca e o forma generala de estimare a decolimarii, fiind utila mai ales la depistarea decolimarilor mari, fiind doar ca o proba in plus adusa altor teste.
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 276



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 01 Oct 2018 22:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cam la ce distanta ai pus oglinda? Ei zic sa pui la distanta minima la care poate focaliza binoclu. Apoi daca te departezi cum zic ei nu vad decat obiectivul aferent fiecarui ocular. Zi mai exact cum ai facut. Am pregatita o sticla de vin numai ca ma tem sa nu vad 3 usi la casa si sa nu o nimeresc nici cu binoclu la ochi. Poate mai indicat cu palinca de Bihor, nu mai faci deosebire daca e decolimat sau nu, ba vezi cu nuante de roz, iar rotita de clar devine ceva inutil. Deci cum ai facut?
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 02 Oct 2018 13:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, distanta fata de oglinda la binoclurile testate de mine da rezultate bune undeva sub 3m (deci binoclul ar fi bine sa focalizeze de la 3m in jos).
Prima parte este similara intr-o anumita masura cu verificarea colimarii pe un subiect indepartat, numai ca subiectul este chiar binoclul din oglinda. Astfel eu ma departez incet de oculare cam 15-20cm pana, in loc de doua imagini in doua oculare, vad un singur obiectiv intr-un singur ocular. In parte a doua, foarte incet ma apropii putin de oculare, in timpul asta avand grija ca vedere sa nu formeze doua imagini (aici trebuie putin exercitiu). Apropiindu-te la o anumita distanta se va vedea un "trinoclu", normal cu trei obiective: unul din dreapta, altul din stanga si unul din mijloc format din suprapunerea celorlalte doua.
Verificarea asta am postat-o mai mult ca o curiozitate hazlie si ca o modalitate in plus de a proba colimarea. Dar verificarea colimarii pe un subiect indepartat este mai buna si la indemana oricui
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 276



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 02 Oct 2018 22:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Doar din pura curiozitate ma intereseaza si pe mine, eu am pus oglinda prea departe, 4-5m. O sa mai incerc.
Sus
Daniel Simion
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Ian 2012
Mesaje: 407




MesajTrimis: 08 Apr 2020 18:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Este posibil ca un binoclu sa fie colimat ok(imagine nu este dubla nici la stele), dar sa simti ochii obositi dupa 10 min de privit prin el?
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 08 Apr 2020 20:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ma gandesc ca poate exista posibilitatea sa fie o diferenta intre cele doua tuburi optice dar nu de aliniere si paralelism ci poate sunt ceva diferente intre straturile antireflex. Acestea cred ca pot genera o usoara diferenta a tonalitatilor culorilor, o mica diferenta in transmisia luminii sau in contrast. Acest fel de mici diferente intre cele doua tuburi ma gandesc ca pot da in timp ceva dureri de cap chiar daca binoclul e perfect colimat (aliniat)
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 276



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 08 Apr 2020 20:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut! E decolimat, doar ca nu iti dai seama. Nu trebuie sa dubleze ca sa fie decolimat. Pune pe trepied, fixează campul pe tubul drept, ia niste repere EXACT la marginea campului in partea stanga, apoi vezi pe tubul stang ce ai la marginea campului pe partea stanga. Incearca intai cu un binoclu care nu te obosește, ca sa iti faci o idee.....nu mai detaliez aici. Exista decolimare pe orizontala care te pacaleste, si chiar daca modifici dip nu face decolimare pe verticala.
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Apr 2020 11:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Chiar si cu un binoclu perfect colimat poate aparea oboseala si chiar durerea de cap. Astfel putem sa luam in consideratie (cazul unui binoclu perfect colimat!) urmatoarele cazuri :
1- Puterea maritoare este mai mare decat 7-8 X ... si binoclul este folosit din mana. Sunt cazuri in care mana oboseste, tremuratul efectiv din binoclu se incearca a fi compensat de ochi ... acesta "fuge" dupa tremur si oboseste mult. Pot aparea dureri de cap fara doar si poate.
2- Mariri mari de peste 10x - folosite tot din mana, sunt si mai periculase (chiar pentru experti , mai ales combinat si cu puntul 3), din acelasi motiv, de data asta tremurul fiind si mai mare....motiv pentru care maririle mari in conjunctie cu perioade mai lungi de observatie sunt recomandate sa se faca doar cu trepied sau alte monturi de stabilizare.
3- Ochii obositi ... in ziua de azi ochii obositi dupa o zi de munca ..la calculator, de exemplu, daca vor fi fortati pe seara la observatii fara monturi de stabilizare vor obosi si mai repede dand dureri de cap.
4- Lipsa de experienta a observatorului si/sau combinata cu probleme fiziolgice ... unele persoane care nu au mai privit printr-un binoclu acuza instant o senzatie de ameteala cand privesc printr-un binoclu ... sunt cazuri relativ rare dar daca aceasta "ameteala" apare instant .. este destul de problematic daca persoana respectiva va putea sau nu sa foloseasca un binoclu ... sunt probleme fiziologice, probabil de echilibru, a utilizatorului ... in acest caz ... poate ajuta un antrenament progresiv de a invata sa priveasca si sa tina un binoclu la ochi a respectivei persoane ... sau chiar si antrenamentul, in unele cazuri, nu poate sa dea rezultate. In acest caz se recomanda utilizarea lunetelor sau telescoapelor monoviziune, in mod ciudat la persoane "irecuperabile" la capitolul binoclu, utilizarea monoviziune a unui sistem telescop / luneta NU da ameteli sau alte stari neplacute.
Acum mai multi ani, subsemnatul, a utilizat un binoclu din mana circa 2 ore in mai multe etape privind prin puteri maritoare de la 20 - 30 X, intr-o deplasare la munte privind la mare distanta. Nu miam dat seama decat seara .. cand am vrut sa ma culc ... ochii mi-sau inrosit, ma usturau ingrozitor, durere de cap tapana, ma rog tot tacamul ....


Ultima modificare efectuata de catre Dbird la 09 Apr 2020 12:04, modificat de 1 data in total
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 09 Apr 2020 12:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da este foarte probabil sa fie si foarte putin decolimat sau si alte motive aratate mai sus de Dbird!
Dar eu totusi, ipotetic, ridic la fileu o intrebare generala: Oare doar decolimarea si celelatte motive anumerate de Dbird iti pot da dureri de cap? Oare anumite grade de diferente de contrast sau de transmisie a luminii dintre cele doua tuburi optice nu pot provoca si ele disconfort si dureri de cap? Eu banuiesc ca da. Este o intrebare ineteresanta!

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Apr 2020 12:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da , tudor teoretic si suprafetele lucioase, iluminate pot crea probleme, dar nu prea le putem lua in seama deoarece nu cred ca cineva poate privi mult timp intr-o lucire, reflexie etc puternica , caci apare un reflex de autoaparare si schimbi unghiul sigur Smile
Chiar si la binoclurile "periculoare" cum le zic eu (inclusiv Zeiss-ul tau)... atunci cand este prea multa lumina (chiar fara suprafete lucioase, reflexii contraste puternice) ochii te avertizeaza imediat si simti ca este prea multa lumina ... iti dai seama ca faci ceva gresit .... si te corijezi sub o forma sau alta, poate chiar renunti sa privesti insistent in respectiva zona.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 09 Apr 2020 12:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu intrebam de diferente optice intre cele doua tuburi optice. Adica datorita unui strat antireflex de un fel, sa zicem pe obiectivul din drepata, si un strat antireflex de alta calitate pe cel din stanga, astfel sa apara diferente de contrast si de transmisie a luminii. Cu alte cuvinte sa se vada mai putin contrast si luminozitate printr-un obiectiv/tub dintr-o parte decat prin partea cealalta. Eu am vazut un astfel de binoclu care avea prisma din dreapta acoperita cu un strat antireflex de o culoare si pe cea din stanga de alta culoare. Dar atunci am cautat cu atentie in imaginea binoclului si nu am sezizat nici o diferenta optica. Dar nici nu l-am folosit foarte des sa fi vazut daca mi-ar fi dat dureri de cap aceasta diferenta.
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 276



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 09 Apr 2020 13:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ma gandesc ca nu ar deranja ceea ce spui tu pt ca in practica chiar exista (si des intalnita problema) diferentele respective la ochi, cu unul vezi o culoare cu altul putin diferit, cu unul mai contrastat cu altul mai putin......si nu deranjeaza. Dar la diferente mari.....nu stiu ce se poate intampla. Daca am testa pe ochelari de soare de ex, sa punem o folie colorata pe una din lentile....ar fi mai usor de testat.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 6
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact