Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna13.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ocultatie cu TNO-ul Huya noaptea 17/18 martie


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
ovidiuv
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Mai 2013
Mesaje: 247



Localitate: Santa Cruz de La Palma

MesajTrimis: 13 Mar 2019 16:34 Download mesaj
Titlul subiectului: Ocultatie cu TNO-ul Huya noaptea 17/18 martie
Raspunde cu citat (quote)

Salut,

O stea de mag 10 va fi ocultata de obiectul TNO Huya, iar linia de umbra va trece cel mai probabil peste Romania. Vedeti atasat cei care sunteti interesati, va incurajez s-o observati si cronometrati cat mai exact (inceputul si durata). Se recomanda un telescop min 10cm (cred) si-o camera cat mai rapida (preferabil CMOS sau altceva gen video), cu timpul cat mai exact setat (posibil via internet, preferabil cred radio).

Invitatia vine din partea unui coleg spaniol, deci rezultatele vor fi probabil publicabile la nivel international!



2019_03_18+9+huya-zoom3.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  193.63 kb
 Vizualizat:  de 5215 ori

2019_03_18+9+huya-zoom3.jpg



occ1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  518.04 kb
 Vizualizat:  de 5215 ori

occ1.jpg



occ2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  495.64 kb
 Vizualizat:  de 5215 ori

occ2.jpg



_________________
Cer senin!

Ovidiu
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 13 Mar 2019 18:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Exista vreo metoda de a cronometra vizual? Telescopul il am, dar nu are backfocusul pt camera
_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 13 Mar 2019 18:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

http://www.asteroidoccultation.com/2019_03/0318_38628_59566.htm Pagina de pe asteroidoccultation.

http://www.asteroidoccultation.com/timing.htm Si informatii de metodologie

https://occultations.org/observing/software/ Si aplicatii potential utile. O sa incerc sa gasesc ceva care sa imi permita sa fac o inregistrare audio ntp-tagged, sau sa capteze timpul cand apas un buton, ceva - mai jos de zecimi de secunda nu coboram cu precizia daca e si un element uman implicat, dar poate foloseste si asta la ceva Smile Pe moment am mai gasit Atomic Clock care iti da NTP time, si poti sa ingheti ecranul cand l-ai atins, deci cu 2 telefoane poti sa masori start and stop cu precizie bunisoara.

Vreme buna sa fie, dar pe moment nu arata rau.

Ovidiu, stii cumva de ce precizie are nevoie colegul tau? Sa stiu daca are sens sa ies si eu la 2 noaptea, sau doar lumea pe astrofoto Smile

Ruxandra

_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
ovidiuv
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Mai 2013
Mesaje: 247



Localitate: Santa Cruz de La Palma

MesajTrimis: 14 Mar 2019 14:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

> Ovidiu, stii cumva de ce precizie are nevoie colegul tau?

Din cate stiam eu (de la asteroizi), se recomanda un 0.1s precizie (fata de un ceas perfect care merge in UT), insa daca aceasta nu se poate atinge, atunci macar DURATA este bine de stabilit cat mai exact (preferabil tot asa la cca 0.1s).

Atentie, nu stiu exact care metoda e mai buna de a seta ceasul computerului sau al camerei, din cate stiam internetul avea intarzieri sau erori de min ~1s! Sper sa existe ceva mai bun (cca 0.1s fata de standard), gen radio, GPS, poate vreo aplicatie pe smarts, etc?

NB1: Marcel Popescu <popescu> (astronom actualmente la IAC in Tenerife) incearca sa coordoneze via email cel putin cu membri AB acest eveniment, dar el nu are cont aici, deci cei interesati sa observati ii puteti scrie!

NB2: (pt extra motivatie), iata o alta info de azi, cf unei alte liste (Planoccult):

"it was pointed out to us that Huya has a satellite, although no orbit has been derived to it. Considering the distance where it was detected from the primary, the satellite can be about four minutes ahead or behind Huya. So, please, consider observing 10 minutes around the predicted time for your site. Good luck, Felipe."

Asta inseamna ca independent de posibil aocultatie a acestui TNO care va dura mai multe secunde (diam se pare ca este de cca 500 km), este posibil sa observati disparitia scurta sau foarte scurta a stelei ocultata de posibilul SATELIT al lui Huya. Si un astfel de timing este foarte bun dpdv stiintific!

_________________
Cer senin!

Ovidiu
Sus
radug
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Iun 2012
Mesaje: 116

Motto: "We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars"- Oscar Wilde

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Mar 2019 16:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Timpul de acces roundtrip pe internet al serverelor de timp este de cel mult cateva zeci de milisecunde in conditiile unei conexiuni decente (chiar si 3G), deci obtinem o precizie rezonabila (sub 0.05 secunde de obicei). Ceasul dispozitivului electronic (laptop/tableta) pe care se face inregistrarea de cadre foto/video trebuie insa resincronizat cu putin timp inainte de eveniment, pentru a avea o referinta cat mai precisa (din experienta pot spune ca ceasurile dispozitivelor electronice o pot lua repede pe aratura chiar cu 0,2 secunde - in mai putin de o ora de la ultima sincronizare).
Referitor la intrebarea daca vizual se pot obtine rezultate utile stiintific, consider ca e improbabil data fiind precizia ceruta a masuratorilor. Cred ca observatia vizuala ar fi mai dificila decat in cazul unui "graze" lunar (pe partea neluminata a discului lunar) cu o stea chiar mai stralucitoare (am experienta si cu astfel de observatii vizuale), pentru ca magnitudinea stelei e probabil sa scada treptat (nu va disparea brusc). Luna are diametrul aparent imens si din punctul nostru de vedere se misca relativ repede pe cer raportat la stele. Obiectul care o oculteaza este extrem de indepartat, cu o viteza relativa de 25 milisecunde de arc / minut, estimez ca are diametrul aparent de aproximativ 70 miliarcsecunde, iar diametrul aparent al stelei ocultate probabil in jurul a 2 miliarcsecunde (mic, dar nu e neglijabil in comparatie cu cel al obiectului care o oculteaza) si cu viteza sa aparenta relativa de deplasare (25 milisecunde de arc /minut inseamna 0,4 milisecunde de arc pe secunda, si steaua are 2 milisecunde de arc diametru aparent, deci dureaza cateva secunde pentru a o oculta - si pentru a disparea complet din punctul nostru de vedere, asta daca suntem in locul potrivit!). O secventa video e capabila sa surprinda mult mai precis momentul in care steaua incepe sa scada in magnitudine, ochiul poate fi pacalit.
Sus
radug
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Iun 2012
Mesaje: 116

Motto: "We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars"- Oscar Wilde

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Mar 2019 16:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ah, si steaua ocultata de mag 10 e prognozat sa scada cu "doar" 9 magnitudini pentru ca ce vom vedea la un moment dat va fi doar stralucirea obiectului ce o oculteaza (reflecta lumina soarelui), acesta avand magnitudinea aproximativ 19.
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 15 Mar 2019 10:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dupa ceva review de aplicatii pe mobil, asteroid-occultations recomadna OccultFlashTag pt fotografic (o pui sa iti dea flashuri pe tub, isi ia timp de pe NTP deci daca ai net n-ai probleme) si TimeTheSat pt vizual. Asta ultima tot de pe NTP isi ia timpul dar trebuie sincronizat manual (cum spune radur, cat mai putin inainte de observatii) si iti inregistreaza timestamps la apasarea butonului de back al telefonului.

Testand declansarea timestampurilor respective pe TimeTheSat cand se schimba secunda, am vazut ca am o viteza de reactie de ~500ms, relativ consistenta (bineinteles, voi testati cum merge la voi, ca asta variaza de la om la om), deci voi aplica aceasta corectie timpilor pe care ii prind. Nush ce sa zic de timpul de ocultatie, dar daca ce e important e lungimea intervalului (si absenta/prezenta satelitului, chiar ma intrebam zilele astea dac-o fi avand Very Happy) eu zic ca masuratori proaste dar de prostie cunoscuta e mai bine decat masuratori deloc, deci cine planuieste sa stea acasa doar pt ca n-are camera/backfocus ar trebui sa iasa la observatii Wink

_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
ovidiuv
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Mai 2013
Mesaje: 247



Localitate: Santa Cruz de La Palma

MesajTrimis: 15 Mar 2019 14:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un mic soft facut prin '95 de mine pentru calculul vitezei de reactie:

http://www.ovidiuv.ca/astrosoft/

29. INT_TOP (12 Kb, 1995) [Download x86 Version] [Download Pentium Version]
Simulating an occultation of a star by a fainter asteroid, recording on a PC times of reaction of an visual observer at immersion and emersion;

_________________
Cer senin!

Ovidiu
Sus
radug
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Iun 2012
Mesaje: 116

Motto: "We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars"- Oscar Wilde

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Mar 2019 00:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

observatia vizuala e fun, oricum.
Sus
ovidiuv
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Mai 2013
Mesaje: 247



Localitate: Santa Cruz de La Palma

MesajTrimis: 29 Mar 2019 12:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din cate am inteles de la Marcel Popescu (care a coordonat de la distanta observatiile unor membri AB si alti amatori) acest fenomen a fost un succes in Romania, cu cel putin 11 observatori care au observat si masurat durata ocultatiei!

Ei au fost felicitati si de colegii mei spanioli, iar eu astept cu nerabdare publicatia (condusa de Rene Dufard si Pablo Santos cercetatori IAA din Granada).

_________________
Cer senin!

Ovidiu
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - avansati

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact