Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_1.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224676
Numar de utilizatori inregistrati: 2836
Cel mai nou utilizator inregistrat: Aeryn Sun
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Sfat achizitie Mak 127


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
esq66
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Feb 2019
Mesaje: 7



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Feb 2019 17:34 Download mesaj
Titlul subiectului: Sfat achizitie Mak 127
Raspunde cu citat (quote)

Salut tuturor,

Sunt foarte incepator in acest domeniu si am nevoie de sfatul vostru pentru a alege varianta care sa mi se potriveasca cel mai bine.

Ce imi doresc este un telescop portabil, usor de intretinut si usor de folosit de cineva care nu a prea pus mana pe asa ceva (adica eu) dar si de un copil care e foarte nerabdator sa invete. Il vom folosi pentru luna si planete in principal, dar si pe timp de zi pentru a observa muntii si speram noi sa reusim sa urmarim avioanele. Se va folosi in principal din Bucuresti iar vara de la munte, dintr-o zona in care nu a ajuns curentul electric si, cand sunt conditii meteo bune, cerul arata senzational.

Dupa ce m-am documentat putin, dupa ce m-am jucat cu un Visiomar - Astroscope 60/700 pus pe un trepied foto, iar in ultimele 2 saptamani un Celestron C90 imprumutat (cu care m-am uitat mai mult terestru decat la luna si stele ca a fost cam innorat) si dupa ce am vazut pozele facute de Saiph Smile am decis sa merg spre un Mak de 127.

Variantele pe care le-am vazut pe site-uri sunt Skywatcher si Orion cu distanta focala de 1500 si Meade cu Omegon cu focala de 1900. As merge pe primele 2 pentru ca au un camp vizual mai mare (daca gresesc va rog sa ma corectati).
De aici reiese si prima intrebare:

1. Din punct de vedere calitativ pe care din cele 2, de fapt 3 mi-l recomandati?

Skywatcher, care vine in 2 variante si nu am gasit diferenta intre tuburi, dar la dotari unul are cautator cu Red Dot si celalalt are luneta 6x30
https://telescop-expert.ro/tub-optic-teles...127_102959
https://telescop-expert.ro/tub-optic-teles...red_102960
sau
Orion, care este mai scump putin, mai greu cu 0,7 Kg si care vine doar cu ocularul de 25
https://www.astroshop.ro/telescoape/orion-...r_1_select

Alegerea monturii mi se pare destul de dificila pentru ca nu am pus mana pe niciuna de genul asta pana acum. Avand in vedere ca vreau sa il folosesc si in timpul zilei si sa fie usor de transportat as merge pe una azimutala.
Vad ca Skywatcher AZ3 e 535 lei https://telescop-expert.ro/montura-alt-azi...az3_101914 si AZ5 este 1270 https://telescop-expert.ro/montura-alt-azi...z3_101914. Deci a 2a intrebare ar fi:

2. Merita investitia in AZ5 in comparatie cu AZ3?

Am vazut ca sunt variante de telescop cu montura si trepied care vin la pachet si sunt mai avantajoase ca pret, cum ar fi asta https://telescop-expert.ro/telescop-skywat...z5_100252, dar as vrea sa aud parerile voastre inainte de achizitie.

Multumesc,

Stefan
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10649



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Feb 2019 18:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O montura EQ motorizata este utila cand folosesti magnificatii mari ca urmareste obiectul si il tine centrat in campul vizual. La observatii terestre sau avioane este utila o montura AZ dar in general si un EQ poate fi setat sa se comporte ca un AZ.
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1540

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 26 Feb 2019 18:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

AZ3 uita-l, e un bun inceput, dar merge mai mult ptr lunete mici, scurte si usoare, mai mult ptr vizare la linia orizontului, tubul de Mak127 e prea greu ptr monturica aia, montura nu va reusi sa pastreze pozitia cand vizezi la Zenit (deasupra capului).
AZ5 seamana foarte bine cu Vixen Porta, are reglaj fin, e altceva, ar fi o varianta comoda de utilizat cu Mak127. Totusi, vazand pretul de la pachetul AZ5 + Mak127, si daca nu te speria zona aia de pret, arunca un ochi la pachetul mini AZGTi + Mak127 , in plus primesti partea de GoTo.

_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4795

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 26 Feb 2019 20:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Varianta asta zici ?
https://telescop-expert.ro/telescop-skywat...ifi_100255

Nu stiu cat de bun e trepiedul, dar montura e impresionanta.
Se poate folosi si manual, cu sau fara Go-To, are si encodere pe axe (nu numai pe motoare).

Tuburile de la Skywatcher si Orion sunt practic identice, acelasi producator, doar culoarea diferita.

_________________
Then it comes to be that the soothing light at the end of your tunnel
Was just a freight train coming your way... it's coming your way...
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1540

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 26 Feb 2019 21:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Exact despre aia zic. E ok si trepiedul ptr inceput. Ulterior se poate schimba.
Initial vine ca montura AZ, dar exista firmware (oficial) care iti permite sa o folosesti si in mod EQ. E o baza foarte buna ptr inceput, si permite si upgrade-uri ulterioare. E mega compact totul, usor de scos la cer.

_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1116

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Feb 2019 01:05 Download mesaj
Titlul subiectului: Sfaturi achizitie Mak 127Buna
Raspunde cu citat (quote)

Buna,
Eu te-as sfatui sa iti achizitionezi ceva asemanator cu:

https://www.astroshop.ro/telescoape/celest...r_1_select

Poti gasi si la SH...atat luneta cat si montura.
Eu am avut aceasta combinatie de luneta + montura si am fost foarte multumit de ea. In primul rand un Maktusov 127 datorita obstructiei centrale (30...35%), face sa te uiti in fapt cu echivalentul unei lunete de 90...100mm. In plus, contrastul este sub cel al unei lunete de acelasi diametru, la care se adauga necesitatea de a-l lasa cam o ora...45 de min sa se aclimatizeze...
Montura este portabila si relativ usor de setat (daca se respecta anumite conditii).
Un alt dezavantaj al Mak-ului de 127 este campul vizual restrans (FOV)...1.10*, fata de aprox. 3.9* la luneta. Pentru un incepator, eu personal nu as recomanda un Mak ci mai degraba o luneta. O asemenea luneta, sau poate una chiar una de 102/1000 (care ar fi la limita de greutate monturii), iti va oferi mai multe satisfactii decat un Mak care este mult mai specializat dupa parerea mea (am avut si Mak 150 si am si Newton de 200, am si C8 si am si lunete...90mm, 102, 120, 150mm). Luneta este adecvata si la observatiile pe timp de zi. Daca mai pui si un copil sa se uite, se va plictisi repede de "imaginile" de la ocularul unui Mak...Poate doar Luna sa fie mai interesanta...datorita posibilitatilor de marire superioare la Mak...dar cred eu ca nu il iei numai sa te uiti la Luna,
Asta este parerea mea, oricum, eu iti doresc succes, indiferent ce iti vei alege.

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
esq66
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Feb 2019
Mesaje: 7



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Feb 2019 09:01 Download mesaj
Titlul subiectului: Sfat achizitie Mak 127
Raspunde cu citat (quote)

Salut si multumesc de sfaturi,

OK, uit de AZ3 iar daca vreau ceva manual AZ5 e o optiune buna.

Eu speram ca in 2500 lei reusesc sa iau un Mak, trepied, montura si un filtru pentru luna. Daca ma uit la AZ-GTi-WiFi ma indrept spre 3000 si nu ma sperie tare, dar incepe Smile. Am vazut ca montura poate fi upgradata si ca EQ, cum a mentionat StarChild, lucru care aduce un mare plus si care ma face sa ma gandesc serios la ea.

FlorinC multumesc de sfat. Am incercat si luneta mea sa o plimb si mi se pare incomod, cu toate ca e f usoara, iar mak-ul, fiind mai compact, mi se pare ca e ce imi trebuie.

Nobody, legat de tuburi, as inclina sa zic ca e o diferenta intre ele avand in vedere diferenta de greutate, dar uitandu-ma la optiuni si preturi varianta Skywatcher pare sa castige.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4795

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 27 Feb 2019 16:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vezi si ce scrie la:

Descrierea produsului conform producatorului:
Optica Orion MC 127/1540:
... Tubul are o greutate foarte redusa de 3,2 kg ...

https://www.astroshop.ro/telescoape/orion-...ta/p,14306

In general, specificatiile privind greutatea nu sunt prea precise deoarece pot include sau nu accesoriile (ocular, diagonala, luneta cautatoare etc.) sau uneori chiar si ambalajul.

Modul EQ nu te prea ajuta la modul vizual si nici la portabilitate daca-i mai pui si contragreutate.

_________________
Then it comes to be that the soothing light at the end of your tunnel
Was just a freight train coming your way... it's coming your way...
Sus
esq66
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Feb 2019
Mesaje: 7



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Mar 2019 22:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut,

A venit jucaria vineri si m-am apucat sa o montez. Prima impresie a fost ca montura nu o sa tina tubul, se misca destul de mult, asa ca m-am apucat de strans suruburi la trepied - ceea ce a ajutat mult, am strans cu simt de raspundere si capul monturii pe trepied si lucrurile s-au imbunatatit. A fost nevoie sa pun si prelungirea de montura ca altfel atingeam de picioare cand ma uitam la luna.

Daca il misc din telefon e ok, daca vreau sa il pozitionez de mana e destul de dificil, nu prea e facut sa fie actionat manual cu finete.

Am gasit in casa si un transformator care scoate ce ii place monturii si le-am scos la stele... pe balcon. Am rezistat de la 23 la 2 noaptea cand am cedat din cauza frigului (erau 3 grade si batea vantul tare). Cu toate ca cerul e atat de poluat, in afara de luna care arata senzational, am reusit sa gasesc Marte, M45 si Nebuloasa Orion cred eu Smile.

Duminica mi-am facut si un mic dispozitiv care sa ma ajute sa fac poze cu telefonul prin ocular. Nu ies pozele prea bine, dar fata de ce reuseam tinand telefonul in mana e o imbunatatire.
La Orion chiar are niste nuante slabe de rosu in poze, eu vazand doar o pata gri. Atasez si 3 poze, va rog sa nu radeti de calitate.

Inca o data va multumesc pentru ajutor, o sa ma tina treaz multe nopti si abia astept sa ajung si in locuri mai "intunecate".



Orion.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  63.45 kb
 Vizualizat:  de 4244 ori

Orion.jpg



Luna_zoom_20190317.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  111.33 kb
 Vizualizat:  de 4244 ori

Luna_zoom_20190317.jpg



Luna_20190317.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  78.12 kb
 Vizualizat:  de 4244 ori

Luna_20190317.jpg



mini_az_gti.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  248.24 kb
 Vizualizat:  de 4244 ori

mini_az_gti.jpg



mak127_01.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  313.38 kb
 Vizualizat:  de 4244 ori

mak127_01.jpg


Sus
Remus Boldis
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iun 2014
Mesaje: 464



Localitate: Buzias

MesajTrimis: 18 Mar 2019 22:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Luna arata chiar bine. La stabilitate, ajuta sa nu extinzi segmentele mai subtiri de la picioarele trepiedului. Poti observa stand pe un scaunel.
_________________
0770403936
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1540

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 19 Mar 2019 10:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sa o folosesti cu placere!

Remus are dreptate cu picioarele, poti sa nu le extinzi complet si atunci se imbunatateste putin "vibratia" sistemului.

Aici am pus si eu o varianta de trepied care e mai solid, dar intr-adevar este mai greu, deci pierzi putin la partea de portabilitate.
Am vazut pe cloudynights.com ca unii useri foloses si niste greutati (o "plasa" in care baga ceva greutate - acumulator, accesorii, sau chiar un bolovan) si e prinsa de picioarele trepiedului , tot pentru a atenua mai mult vibratiile.

_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!
Sus
esq66
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Feb 2019
Mesaje: 7



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Apr 2019 18:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut,

Revin cu impresii dupa o luna de utilizare.
Este portabil si, cu exceptia trepiedului, totul incape intr-un rucsac, asa ca ma uit pe forum sa vad daca se organizeaza iesiri pe langa Bucuresti ca as vrea sa ma intalnesc si eu cu alti pasionati. Nu stiu daca mai foloseste ciuva, dar am pus niste poze cu felul in care am organizat rucsacul.

Am testat trepiedul cu picioarele stranse, problema e defapt de la balcon Smile Nu ma astptam ca vibratia miscarilor mele sa se transmita atat de mult. Daca il scot pe camp nu se mai misca aproape deloc daca nu e vant puternic.

Ziceam ca mi se pare greoi de pozitionat cu mana, nu pe alt, acolo e OK, ci pe azimut, si am banuit ca problema e de la dezechilibru, avand aproape 4 Kg pozitionate pe bratul stang al monturii.

Comportamenul e ca atunci cand incerci sa misti o roata de bicicleta cu frana pusa, avand un zgomot ciudat. Ca sa echilibrez un pic montura am zis ca iau un surub M12 si niste greutati pe care sa le asez in partea dreapta sa testez daca are un efect pozitiv.

Asa ca am fost in Brico, am luat un surub M12 de 1m lungime cu fabuloasa suma de 7 lei, am luat 4 piulite, cate 2 saibe pentru M12 si M16 si greutati de 0.5 Kg din Decathlon (e 3 lei bucata), deci undeva la 20 de lei cu totul.

Am taiat surubul la 40cm si am pus cele 2 greutati, l-am miscat cu mana si am reglat distanta la care stau greutatile asa incat sa nu mai aud niciun zgomot. Sunt foarte multumit de rezultat si probabil ca Placebo isi face de cap, mi se pare ca la utilizarea cu telefonul motoarele fac mai putin zgomot, chiar daca greutatea telescopului cu contragreutatile depasesc cu 300g maximul specificat de producator. Am pus poze cu rezulatul final.

Legat de stele duble, Jupiter si Saturn care ma tin treaz pana rasare soarele o sa scriu cand am timp la sectiunea observatii amatori.

La cat mai putini nori noaptea!



transport_mak01.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  410.57 kb
 Vizualizat:  de 3977 ori

transport_mak01.jpg



transport_mak02.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  362.77 kb
 Vizualizat:  de 3977 ori

transport_mak02.jpg



transport_mak03.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  411.76 kb
 Vizualizat:  de 3977 ori

transport_mak03.jpg



mak_with_counterweight01.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  305.58 kb
 Vizualizat:  de 3977 ori

mak_with_counterweight01.jpg



mak_with_counterweight02.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  289.83 kb
 Vizualizat:  de 3977 ori

mak_with_counterweight02.jpg



mak_with_counterweight03.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  290.94 kb
 Vizualizat:  de 3977 ori

mak_with_counterweight03.jpg


Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 23 Apr 2019 15:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Perfect!
_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact