Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m33_3awa_2kleina.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Prima iesire cu Mak 127 si binoclul


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Bonzai
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Ian 2019
Mesaje: 51



Localitate: Ilfov

MesajTrimis: 14 Feb 2019 13:15 Download mesaj
Titlul subiectului: Prima iesire cu Mak 127 si binoclul
Raspunde cu citat (quote)

Topic separat din "Sfaturi achizitie binoclu si/sau telescop" de la "Achizitie instrumente"
Moderator MariusP.


Prima iesire cu Mak 127 si binoclul in gradina Smile Inca nu stiu sa apreciez seeing-ul, dar parea destul de ok, un pic deranjanta lumina ambientala de la vecini.

Luna superba cu 25mm
Nebuloasa Orion cu 10 mm s-a vazut bine, se diferentiau foarte clar stelele din trapez.

Pleiadele nu (cred) ca am reusit sa le prind cu telescopul, sau daca le-am prins erau mai putin spectaculoase decat cu binoclul. Mai incercam.

Stelele puternice gen Sirius, Betelgeuse s-au vazut bine, dar nu neaparat o imagine spectaculoasa.
Andromeda nu am gasit-o Smile. Mi-e greu sa ma orientez daca nu am o stea puternica in zona ca referinta.

Planete nu am avut, asteptam oportunitati.
Inca invatam cum sa focusam finderscop, cum facem track cu comenzile pe invers, etc Smile
Sus
Remus Boldis
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iun 2014
Mesaje: 463



Localitate: Buzias

MesajTrimis: 14 Feb 2019 13:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Instaleaza pe telefon Google Sky Map, ai o optiune de cautare care te dirijeaza cu sageti. Pleiadele se vad frumos, pe seeing bun se vede clar irizatia albastra.
Ai luneta cautatoare ?

_________________
0770403936
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Feb 2019 13:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bonzai a scris:
Prima iesire cu Mak 127 si binoclul in gradina Smile Inca nu stiu sa apreciez seeing-ul, dar parea destul de ok, un pic deranjanta lumina ambientala de la vecini.
Ar fi superutil un paravan care sa blocheze lumina, este intr-adevar deranjanta si ajuta mult sa fie intuneric in jurul tau sau sa nu iti bata lumina in ochi/telescop. Ceva gen: https://www.google.com/search?q=paravan&am...mp;bih=969
Sus
Bonzai
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Ian 2019
Mesaje: 51



Localitate: Ilfov

MesajTrimis: 14 Feb 2019 13:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am pe telefon Skymap + Skysafari. Cu binoclul le-am gasit usor, dar cu telescopul nu. Am renuntat insa repede dupa cateva minute. Luneta mica avem, dar azi noapte nu stiam ca si aceea trebuie focusata Smile Ulterior am invatat. Nu le poti avea pe toate de prima data
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 14 Feb 2019 15:37 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Prima iesire cu Mak 127 si binoclul
Raspunde cu citat (quote)

Bonzai a scris:

Luna superba cu 25mm
Nebuloasa Orion cu 10 mm s-a vazut bine, se diferentiau foarte clar stelele din trapez.

Ar trebui sa incerci invers - cred ca-ti va placea si mai mult cum se vede Wink

Bonzai a scris:

Pleiadele nu (cred) ca am reusit sa le prind cu telescopul, sau daca le-am prins erau mai putin spectaculoase decat cu binoclul. Mai incercam.

Pai, cu ocularul de 25, nici n-o sa apara altfel, ca nu intra complet in camp - asa cum ti-am zis de fapt.

Bonzai a scris:

Stelele puternice gen Sirius, Betelgeuse s-au vazut bine, dar nu neaparat o imagine spectaculoasa.
Andromeda nu am gasit-o Smile. Mi-e greu sa ma orientez daca nu am o stea puternica in zona ca referinta.

Aliniaza-ti finderul cu telescopul folosind o tinta usoara, de preferat terestra. E imposibil sa o ratezi, M31 se vede si cu finderul mic 6x30. Atata doar ca vei vedea doar partea centrala a discului galactic, cu un mare puf (nucleul) in centru. Ca sa-ti intre 3 grade in camp, ti-ar trebui un ocular nerealist de mare (ca focala si camp aparent) care oricum nu va fi utilizabil din pricina vignetarii oribile, vizibila peste mai mult de jumate din camp.

Bonzai a scris:

Planete nu am avut, asteptam oportunitati.
Inca invatam cum sa focusam finderscop, cum facem track cu comenzile pe invers, etc Smile

Au inceput sa se vada planetele, spre dimineata: Jupiter, Venus, Saturn Smile Vei fi impresionat de ce poate micul mak. Sa-l folosesti cu placere!

p.s.:Sa vezi cu un binoviewer cum se vad planetele sau Luna ..... Very Happy extaz spontan


Spor la observatii!

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Remus Boldis
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iun 2014
Mesaje: 463



Localitate: Buzias

MesajTrimis: 14 Feb 2019 16:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pe timpul observatiilor sa te mai uiti din cand in cand cu lanterna (preferabil cu lumina rosie) la obiectiv. Daca se depune condens, imaginea devine din ce in ce mai putin contrasta si luminoasa. E bine sa ai un parasolar s-au un incalzitor. Nu sterge obiectivul, e posibil sa-l zgarii.
_________________
0770403936
Sus
Bonzai
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Ian 2019
Mesaje: 51



Localitate: Ilfov

MesajTrimis: 14 Feb 2019 17:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Lanterna rosie e pe drum din China. O sa tin sub obervatie obiectivul pentru roua.

Luna cu 10 mm mi s-a parut mai putin "sharp". Plus ca e de munca, pana reglam eu focusul fugea din obiectiv. Inca ma lupt cu controalele AZT, nu-mi vine inca natural miscarea de urmarire.

M31 era intr-o zona in care cu ochiul liber nu gaseam stele mai puternice pentru reper usor. Posibil sa fi fost si intr-o zona innorata in scurta perioada in care am cautat-o. In contrast, Orion se vedea clar, M42 l-am identificat destul de repede. Macar am o tema pentru data viitoare.

Multam pt feedback.
Sus
Remus Boldis
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iun 2014
Mesaje: 463



Localitate: Buzias

MesajTrimis: 14 Feb 2019 17:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ocularul de 10mm din kit nu e foarte bun. Gasesti la Televue oculare plossl bune (pret in jur de 100 dolari - depinde cum te descurci cu vama).
_________________
0770403936
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 14 Feb 2019 18:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca nu sti la ce sa te astepti cind cauti M31 , e posibil sa fi trecut peste ea . Trebuie un cer cit mai negru , transparenta f buna . E o pata gri ceva mai mare . Poti sa te bagi la roiuri pina apar planetele .
Sus
Bonzai
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Ian 2019
Mesaje: 51



Localitate: Ilfov

MesajTrimis: 29 Apr 2019 00:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am mai avut si eu o iesire cu cele 2 jucarii.
Lucruri placute:
Un satelit? gasit intamplator, urmarit cu binoclul cateva zeci de secunde, cu ochiul liber nu se vedea. ora apx 21 30, pe la 70° directie spre N.
Primul meu split, Castor cu mak si ocular de 15.
In timp ce obsevam Vega a trecut ceva rapid prin obiectiv, as zice ca nu era satelit; nu l-am putut urmari.
Tot in Lyra, am observat double double cu ambele jucarii.
Aproape de verticala, zona Coma Berenices f frumoasa cu bino, neatrgatoare cu mak.

Negative:
Cu ocularul din kit de 10 nu reusesc sa fac nimic. Focusez greu si daca reusesc, nu disting nimic. Splitul la Castor cu el nu mi-a placut.
Marte era destul de jos, aparea ca un punct de lumina, nimic interesant.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Apr 2019 18:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ocularul este jumătate din telescop. Trebuie să investești într-un set de oculare bune. Nu neapărat Televue ci altele mai accesibile ca preț. Există clone de Nagler Type 6 care performează foarte bine pe un instrument cu focală lungă cum este Mak-ul și sunt la preț mai mic decât originalele. Pentru planete, duble, nebuloase planetare ar fi bun un ocular TS UWA 82 grade de 7mm care este destul de reușit, având câmp mare oferă un timp mai lung de urmărire decât un ocular plossl.

Pasiunea asta necesită multă răbdare și tenacitate. Nu poți renunța în câteva minute, e de muncă până reușești să te deprinzi cu instrumentul și să înveți cerul destul de bine spre a găsi obiectele. Este bine să studiezi întâi harta, apoi zona cu binoclul, să vezi asterismele care te conduc la obiectul de interes*, să le găsești apoi prin luneta căutătoare ce trebuie să fie colimată cu telescopul cum a zis Vali, apoi să te uiți cu ocularul cu focala cea mai lungă și când ai obiectul în centrul câmpului să treci la un ocular mai scurt.

Seeing-ul și transparența cerului sunt două variabile care foarte rar se întâmplă să fie foarte bune. Dacă ai seeing prost, stelele scintilează puternic, nu are rost să încerci planete sau duble, măririle mari nu vor funcționa. Dacă ai transparența redusă, nori, ceață sau mult praf în atmosferă atunci nu prea poți vedea DSO-urile slabe. Te adaptezi în funcție de condiții la ce obiecte ai acces.

Te poți feri de luminile vecinilor în umbra casei sau a copacilor din curte, dacă ai.

Spor și cer senin!

-----------
*) metoda "star hopping"

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - incepatori

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact