Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
12.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Sfaturi achizitie telescop


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Otonnel
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Noi 2011
Mesaje: 25



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 23 Mai 2019 12:54 Download mesaj
Titlul subiectului: Sfaturi achizitie telescop
Raspunde cu citat (quote)

Va salut,

Am nevoie de ajutorul vostru in luarea unei decizii legate de achizitia unui nou telescop.

Primul meu telescop a fost un Celestron FirstScope care m-a dezamagit maxim mai mult pentru ca nu stiam la ce sa ma astept sa vad prin el si cum sa caut ce sa vad. L-am vandut si mi-am luat un binoclu 10x50 de care sunt foarte multumit (cele mai "wow"momente au fost datorate acestui binoclu).
Totusi am vrut si un telescop si mi-am cumparat un refractor Starblitz ETT2 70/900. Nu l-am folosit prea mult, am reusit sa vad Saturn si Jupiter si evident luna iar apoi din mai multe motive, nu am putut continua cu acest hobby.
Acum am revenit si dupa multe zile de documentatie pe tema asta, apelez la ajutorul vostru; as dori sa imi schimb telescopul cu ceva mai bun pentru DSO-uri.
Locuiesc in Cluj, la bloc, si momentan intr-un apartament destul de mic si cu balcon destul de mic deci am o problema cu spatiul. De aici fac majoritatea observatiilor + o data pe luna la tara pe un cer bun.
Bugetul meu e de 1100, MAXIM 1200 de lei. Nu vreau sa pun mai mult pentru ca la anul o sa dispara problema cu spatiul si o sa investesc atunci in ceva mai mare si mai scump.

Dupa ce m-am documentat putin am ales 3 modele:
1. Dobson Heritage 130mm Sky-Watcher - nou - 950 Lei
Pro: apertura mare, dimensiune mica. Contra: table-top (decat sa car si un scaun cu el, mai bine imi iau un dob de 150/1200)
2. Maksutov-Cassegrain Sky-Watcher Mak90EQ1 - nou - 1100 lei
Pro: mic, nu trebuie colimat, destul de potent la planete si luna. Contra: nu e f bun pentru DSO.
3. Celestron Astromaster 130EQ-MD - second hand, reconditionat - 600 lei
Pro: apertura decenta, montura EQ, motor drive?. Contra: dimensiune mai mare decat Heritage la aceleasi performante (cred), e second hand reconditionat (nu stiu exact la ce se refera asta).

Intrebarea mea e: care din modelele de mai sus merita? Daca nici unul, aveti alte idei?
Stiu ca unii vor zice sa iau dobul de 150/1200, dar tubul e mai lung decat la refractorul meu actual, deci cam mare...
Merita sa pastrez actualul telescop si sa investesc in oculare bune? Nu cred ca oculare mai bune mi-ar da vedere mai buna la DSO-uri, totusi apertura de 70 e mica.

Multumesc anticipat pentru sfaturi si scuzati postul asa lung.
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 23 Mai 2019 13:30 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Sfaturi achizitie telescop
Raspunde cu citat (quote)

danieltom a scris:
(...) as dori sa imi schimb telescopul cu ceva mai bun pentru DSO-uri.
Locuiesc in Cluj, la bloc, si momentan intr-un apartament destul de mic si cu balcon destul de mic deci am o problema cu spatiul. De aici fac majoritatea observatiilor + o data pe luna la tara pe un cer bun.
Bugetul meu e de 1100, MAXIM 1200 de lei.
(...)
1. Dobson Heritage 130mm Sky-Watcher - nou - 950 Lei
2. Maksutov-Cassegrain Sky-Watcher Mak90EQ1 - nou - 1100 lei
3. Celestron Astromaster 130EQ-MD - second hand, reconditionat - 600 lei
(...)
Merita sa pastrez actualul telescop si sa investesc in oculare bune? Nu cred ca oculare mai bune mi-ar da vedere mai buna la DSO-uri, totusi apertura de 70 e mica.
(...)
Multumesc anticipat pentru sfaturi si scuzati postul asa lung.


bine-ai venit pe la noi.
ia un loc Smile un ceai, un cookie? Very Happy

intr-adevar, spatiile mici nu se potrivesc cu instrumentele mai maricele, din pacate..
avand in vedere toate conditiile (constrangerile) descrise mai sus, probabil un compromis l-ai putea face cu un mix intre solutiile la care te-ai gandit. adica un instrument de maxim 130mm pe o montura alt-az (eq din balcon... nu prea merge) care poate fi si manuala, daca stii cat de cat cerul si cum sa te orientezi; si de preferat ceva cu raport focal mic, gen F/5, ca sa vezi ceva faint fuzzies.

ca asa, doar dpdv al dimensiunii, un Mak90 pe AZ3 (SH) te-ar ajuta mult mai mult, dar nu prea da roade pe DSO, e bunicel doar asa, ca spotting scope - tinand cont de obstructia secundarei ajungi tot pe la un 70mm apertura utila echivalenta.

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1535

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 23 Mai 2019 15:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

poate ca pentru inceput un newton 130/650 s-ar incadra in bugetul tau. e portabil, relativ decent ca apertura.
_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!
Sus
Otonnel
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Noi 2011
Mesaje: 25



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 23 Mai 2019 17:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Se pare ca un reflector 130/650 pe o montura Alt-Az ar fi cea mai buna varianta.
Totusi tind sa trag spre apertura mai mare pentru rezultate mai bune. Ma tenteaza un dobson de 150/1200 dar nu imi dau seama daca ar ocupa mai mult spatiu decat actualul refractor 70/900 cu montura ridicata la maxim. Cred ca acel dobson ar fi cea mai buna alegere in raport apertura/pret/usurinta in folosire, ma gandesc doar daca o montura dobson ar fi mai dificil de folosit in balcon decat una Alt-Az.
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 23 Mai 2019 18:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

pai, daca n-ai balustrada la balcon, nu-i nici o problema Smile doar ca nu prea am vazut balcoane fara balustrada.
ca amprenta la sol depinde de constrictie, unele au baza mai mare, altele mai mica, dar in mod cert un Dob de 6' f/8 e mai masiv decat setupul lunetei.

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Otonnel
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Noi 2011
Mesaje: 25



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 23 Mai 2019 18:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am facut si eu niste masuratori bazate pe dimensiunile dobului si da, ar fi o problema.
Intre timp am gasit postari de la doi colegi forumisti care au Heritage 130 table-top si am citit numai lucruri bune. O masuta tip trepied DYI pentru acel table-top chiar arata bine (am gasit un clip pe youtube).
Intrebarea mea e daca acel table-top poate sa fie montat pe un trepied, folosind acel surub central.
Incerc sa merg pe ideea: mai bine vad mai prost si mai des, decat putin mai bine si foarte rar (doar cand merg la tara). De aceea Mak90 si Heritage 130 par optiuni bune (Heritage pare optiune mai buna avand apertura mai mare).
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 23 Mai 2019 19:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ar fi o idee buna sa nu faci rabat la siguranta telescopului. daca-l poti prinde cu un surub M10 sau mai mare, ar putea merge; dar nu cred ca s-ar simti safe cu un 3/8" aau 1/4"
_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 23 Mai 2019 19:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu folosesc de cativa ani buni cu succes un newton 130 Skywatcher f5 cu montura equatoriala chiar de pe micul meu balcon bucurestean de doar 90cm latime (bineinteles ca balconul nu trebuie sa fia inchis cu geamuri)
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 23 Mai 2019 21:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mda , ce mai ''progreseaza'' lumea ...
Balcoanele blocului in care am locuit candva , am avut doua , permiteau folosirea unui dobsonian de 160mm F/9.

danieltom

Ai scris ca vrei sa vezi obiecte Deep Sky.
Taie Makul de 90mm de pe lista ,nu pentru ca nu ar fi capabil sa iti arate obiectele luminoase.
Dimpotriva , cand si daca le vei gasi , va oferi imagini de calitate.
Dar are camp vizual efectiv mic , vei gasi greu obiectele cu el,nu are ergonomie buna pentru asa ceva.

Un reflector de 130mm F/5 suna bine dar zici ca te deplasezi rar ,odata pe luna , la cer negru.
Parerea mea este ca pentru tine solutia buna ar fi un newtonian de 150mm F/5 pe o montura azimutala.
Nu AZ ''nu stiu cat'' , aceea in care telescopul spanzura excentric, sa o eviti.

Nu vreau sa fac deranj la casa nimanui dar iti fac o sugestie.
Contacteaza-l pe Milan campionul nostru DSO din Cluj si roaga-l sa te ajute sa vezi instrumentele in realitate.
El are newtonian de 5'' F/5 si dobsonian de 8'' si cateva mii de obiecte DSO la activ,majoritatea observate de la bloc.
Sa invatam de la cei mai buni dintre noi.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Otonnel
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Noi 2011
Mesaje: 25



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 24 Mai 2019 06:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru sfaturi.

Am pomenit in prima postare de un Celestron Astromaster 130 motorised drive - second hand, reconditionat - 600 lei (de la magazin specializat).
Care sunt riscurile cumpararii acestui SH? E la jumatate din pretul de nou.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact