Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
slnhd_Panoramabwlrcrpsm.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224032
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ce am vazut aseara! (Incepatori)


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 73, 74, 75 ... 92, 93, 94  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 08 Iul 2019 17:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mihai Tudose. Felicitări pentru noul instrument achiziționat. Este un telescop versatil, dovadă și succesul său comercial.
Observațiile din balcon sunt comode, dar sunt cureți ascendenți pe lângă bloc care măresc turbulența. Am experimentat pe pielea mea aceste lucruri. Totuși bine aclimatizat și mai ales primăvara și toamna instumentul te va delecta cu imaginile sale.

Vezi că ai în Scorpion, Ophiuc și Săgetător o mulțime de obiecte zise DSO pe care le poți vizita cu cel mai mic efort. În plus stele duble

Spor la observații

_________________
mihai
Sus
Mihail Tudose
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2019
Mesaje: 65

Motto: We all are made of stardust

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 09 Iul 2019 13:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc theogon,intradevar SCT-ul este mult mai potrivit atat pentru nivelul meu actual cat si pentru locatia mea.Refractorul in mainile unui avansat ar face minuni mai ales daca ar fi folosit si la astrofoto.Momentan eu aplic metoda pasilor mici,la fiecare observatie incerc sa invat lucruri noi si citesc cu nesat forumul in cautare de raspunsuri.
Aseara a fost un seeing foarte bun,am putut vedea clar detalii pe Jupiter. MPR era in tranzit si foarte clar vizibila cu ocularul de 26 si 25 mm+ filtrul UHC.Zonele tropicale si benzile temperate se vedeau bine in reprize de cateva secunde alternand cu secunde de turbulenta.Contrastul imaginilor de ieri a fost cel mai bun raportat la ultimele14 zile.
Saturn nu asa bine vizibil,am reusit sa-l vad doar pe Tethys dar nici nu am stat mult.A fost o sesiune de doar 2 ore.
Luna a oferit un spectacol pe cinste ,imaginile cu umbre ale terminatorului m-au facut sa zabovesc 1 ora acolo si nu era inca intuneric fiind doar ora 21.Am mers pana la ocularul de 8 mm.
Cer senin!

_________________
Binoclu Omegon Argus 25x100
Celestron Telescop Schmidt-Cassegrain SC 203/2032 NexStar 8 SE GoTo
Sus
Mihail Tudose
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2019
Mesaje: 65

Motto: We all are made of stardust

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 10 Iul 2019 12:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Observatii facute cu SCT-ul din semnatura folosind ocularele de 25 mm la Jupiter si 8 mm la Luna.Seeing slab 5-6 as zice,transparenta si mai proasta din cauza nebulozitatii atmosferice.
Luna a fost in primul patrar cu umbre generoase la terminator,frumos de vazut.
Jupiter se vedea destul de clar in ciuda conditiilor proaste iar norii au jucat cu succes rolul de filtru.Ambele benzi ecuatoriale clar vizibile,zonele temperate si cea ecuatoriala vizibile.Regiunea polara nordica de asemenea se putea identifica.Am fost surprins de faptul ca prin norii subtiri se puteau observa multe detalii .Toti cei 4 sateliti erau vizibili.

_________________
Binoclu Omegon Argus 25x100
Celestron Telescop Schmidt-Cassegrain SC 203/2032 NexStar 8 SE GoTo
Sus
Bonzai
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Ian 2019
Mesaje: 51



Localitate: Ilfov

MesajTrimis: 21 Iul 2019 13:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara am prins pata rosie cel mai clar pana acum.

Cum tocmai se anunta un tranzit ISS am zis sa incerc un tracking cu ocularul 32mm. Am descoperit ca montura AZ5 nu se preteaza deloc la asa ceva. Era chiar amuzant cum invarteam cu disperare de ambele rotite incerand sa tin pasul; ramanem la bino de acum pentru ISS.
Sus
Mihail Tudose
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2019
Mesaje: 65

Motto: We all are made of stardust

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 21 Iul 2019 23:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Seeing bun in seara aceasta.Telescopul folosit a fost SCT-ul din semnatura si in pauze binoclul 25x100.
Jupiter prezent cu toti cei patru sateliti.Benzile ecuatoriale clar vizibile ,zonele temperate si cateva turbioane in NEB de asemenea vizibile.Cele mai bune rezultate le-am obtinut cu ocularul Baader de 12,5 mm plus filtrul UHC sau 82A.Am incercat si celelalte filtre colorate : 21 portocaliu,25 rosu,12 galben,56 verde deschis si 47 violet dar nu am obtinut rezultate satisfacatoare.Am folosit si ocularul modular Baader Hyperion 8 mm care se poate dezmembra in doua parti si am folosit partea de 2” in final rezultand 16 mm ( aproximata de mine in urma comparatiei dimensiunii imaginii ) plus filtrul polarizant variabil de 2” si care a fost foarte aproape de rezultatele obtinute cu cel de 12,5 mm.Odata cu ora 23:30 cand planeta a inceput sa coboare rezultatele au inceput sa se schimbe in rau asa ca m-am mutat din nou la Saturn.
Saturn cu diviziunea Cassini clar vizibila plus satelitii: Titan,Rhea,Dione si Tethys care formau un asterism rombic.Pentru cateva momente l-am putut vedea si pe Enceladus.Aici cele mai bune rezultate le-am obtinut cu ocularul Baader de 12,5 mm pentru diviziunea Cassini si cu cel de 24 mm Plossl pentru sateliti.Curios pentru mine a fost faptul ca acest ocular a performat mai bine la Saturn decat Super Plossl de 26 mm in ceea ce priveste luminozitatea satelitilor si campul vizual mult mai mare la Plossl de 24 mm.
Aveam in plan sa vad si trecerea ISS de la 21:38 dar luandu-ma cu vizionarea la Jupiter si Saturn m-am trezit cand mai erau 10 secunde si disparea din campul meu vizual.Am fugit repede la binoclul 25x100 montat deja pe trepied dar tremurul mainilor nu m-a lasat sa vad mare lucru ca si detalii.In disperare de cauza deoarece ISS ajunsese aproape de zenit am insfacat binoclul 15x70 dar nu am mai prins mare lucru.
Am ramas cu dezamagirea ca desi pregatisem tripodul si binoclul de 25x100 nu am reusit sa vad nimic ca si detalii asa ca data viitoare o sa fiu mai atent la timing.
Per total a fost o seara reusita,duceam dorul vizionarilor cu aparate optice dupa concediul din Grecia unde ma ofticam pentru faptul ca planetele se vad mai sus cam cu 6 grade si cerul era frumos fara poluare luminoasa dar eu nu aveam la mine decat cei doi ochi pe care totusi ii foloseam seara de seara ca sa identific stelele pe care nu resusisem sa le vad niciodata din Ploiesti.
Ma bate gandul sa incep si astrofotografia pentru a putea arata si ceva poze nu doar descrie in cuvinte ceea ce am vazut dar consider ca mai am foarte mult de invatat....
Cer senin tuturor!

_________________
Binoclu Omegon Argus 25x100
Celestron Telescop Schmidt-Cassegrain SC 203/2032 NexStar 8 SE GoTo
Sus
Mihail Tudose
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2019
Mesaje: 65

Motto: We all are made of stardust

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 26 Iul 2019 22:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tocmai ce am primit ocularul cu zoom Baader 8-24.La prima impresie pot spune ca este o alegere foarte buna deoarece iti poti alege care magnificatie este mai potrivita in timp real asa ca reusesti sa ai o vizionare optima fara a mai scoate si introduce alt ocular.Jupiter s-a vazut bine cu cele mai multe detalii la 16x. Campul vizual este generos ,la 200x incapeau toti cei patru sateliti si Jupiter in aceeasi imagine .La ora 21:55 am vazut o strafulgerare puternica langa Io.Nu a durat mai mult decat un clipit din ochi dar a avut intensitatea lui Io.Sa fi fost un gunoi spatial care a reflectat pret de o clipa razele soarelui?
Saturn a fost mai dificil de observat deoarece era situat mai jos si apareau nori mai tot timpul.Am putut totusi sa ii vad pe Titan clar vizibil si Rhea mai discreta dar prezenta ei era destul de evidenta.La Saturn se distingea diviziunea Cassini cat si partea nordica mai intunecata.Aici cea mai buna imagine planetara am obtinut-o cu 20x.
Cer senin.

_________________
Binoclu Omegon Argus 25x100
Celestron Telescop Schmidt-Cassegrain SC 203/2032 NexStar 8 SE GoTo
Sus
Mihail Tudose
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2019
Mesaje: 65

Motto: We all are made of stardust

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 27 Iul 2019 22:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In aceasta seara am reusit sa-l vad clar pentru prima oara pe Iapetus care forma o linie dreapta cu Titan si Rhea.Saturn se vedea mai rau decat ieri,arareori am reusit sa disting diviziunea Cassini.
Jupiter in nota obisnuita,GRS tranzita suprafata joviana.
Nu reusesc sa-i vad companionul lui Antares deloc Mad .
O fi din cauza poluarii luminoase din oras?

_________________
Binoclu Omegon Argus 25x100
Celestron Telescop Schmidt-Cassegrain SC 203/2032 NexStar 8 SE GoTo
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 28 Iul 2019 08:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ca să vezi companionul lui Antares trebuie să ai un seeing deosebit care ne este dat doar de câteva nopți pe an. Altfel, din cauza turbulenței, diferența de magnitudine dintre componente înneacă companionul în baia de lumină a principalei (la fel este și cu Sirius B- la care această aceste condiții se pun și mai acut)
_________________
mihai
Sus
Mihail Tudose
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2019
Mesaje: 65

Motto: We all are made of stardust

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 29 Iul 2019 14:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mihai,multumesc frumos pentru explicatii.
Cer senin,

_________________
Binoclu Omegon Argus 25x100
Celestron Telescop Schmidt-Cassegrain SC 203/2032 NexStar 8 SE GoTo
Sus
Mihail Tudose
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2019
Mesaje: 65

Motto: We all are made of stardust

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 30 Iul 2019 22:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

30 Iulie.Telescop folosit SCT 8”. Ocluare: zoom Baader 8-24 mm si Plossl 26 mm.
Seeing si transparenta foarte bune.Jupiter cu GSR si ambele benzi ecuatoriale foarte clar vizibile.Am putut observa 3 turbioane mari din NEB cat si niste fuioare care se intindeau in diagonala intre cele 2 benzi.Benzile temperate de asemenea vizibile mai ales cea nordica.Folosit cu succes magnificatii de 102x pana la 170x.Erau momente de secunde bune cand se edeau detalii superbe ....
Saturn cu diviziunea Cassini care se afisa ca o actrita pe covorul rosu...
Pentru prima oara am putut observa 5 sateliti concomitent:
Titan
Tethys+Dione+Rhea grupati in linie aproape dreapta
Iapetus la mare departare de planeta
Pacat ca nu am inca aparatura foto dedicata ,cred ca ar fi iesit niste capturi pe cinste.
Sper ca s-au bucurat si alti colegi de aceste conditii de observatii foarte bune.
Cer senin!

_________________
Binoclu Omegon Argus 25x100
Celestron Telescop Schmidt-Cassegrain SC 203/2032 NexStar 8 SE GoTo
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 01 Aug 2019 18:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mihail. frumoase observații, Te-ai convins că turbulența joacă un rol hotărâtor în observațiile astronomice, În același loc ai avut în cîteva nopți, cu același instrument (și același observator) rezultate diferite.
Ai avantajul că C8-ul este un instrument versatil, testează-i limitele. în nopțile cu turbulența scăzută vezi cu ce grosisment maxim poți observa planetele, în aceleași nopți (sau altele de același fel) poți merge pe duble, până unde (la ce valori) poți splita componentele, încearcă un PA(unghi de poziție) și fă o estimare a separării, fă o estimare a magnitudinii componentelor , a culorii lor, încearcă niște schițe
Cînd turbulența e mai mare abordează obiectele zise DSO, nu e o regulă, eu cam așa procedez. Ține-ne la curent.
Spor la observații

_________________
mihai
Sus
Mihail Tudose
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2019
Mesaje: 65

Motto: We all are made of stardust

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 02 Aug 2019 22:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Theogon multumesc pentru sfaturi!
Am zis sa profit de cerul partial senin si sa incerc cateva observatii.Din pacate seeing-ul a fost foarte prost in prima parte a serii (20:45-21:45) iar cand s-a imbunatatit considerabil au aparut norii si s-a terminat "distractia".
Juoiter cu C8-ul din dotare nu a prezentat nimic deosebit ,cei 4 sateliti erau prezenti grupati cate doi de fiecare parte a discului jovian.Nu am putut observa detalii mai fine decat NEB si SEB dar pentru prima oara banda temperata sudica era mai clar vizibila decat cea nordica.Surprinzator si inexplicabil cel putin pentru mine.
Vazand ca la Jupiter nu pot obtine detalii fine mi-aam mutat atentia catre Saturn.
Chiar daca era inca destull de multa lumina afara (fiind ora 21) si planeta fierbea din cauza seeing-ului Titan era clar vizibil cu privirea directa prin C8 folosind o magnificatie de 85x .Cum de mult imi propusesem sa testez binoclul 25x100 la Saturn l-am instalat repede pe trepied si am observat ca si cu el se putea distinge destul de clar Titan.Cat timp ma mutam de la telescop la binoclu am prins pentru 10 secunde si tranzitul ISS vazut prin binoclu.ISS se vedea mai alungita pe orizintala dar fara a putea distinge panourile solare extinse.
Inapoi la Saturn am facut teste comparative intre diverse oculare pentru a vedea care dintre ele imi ofera cele mai bune rezultate in ceea ce priveste numarul de sateliti vizibili sau cat de usor se pot observa cu fiecare tip de ocular.
Ordinea castigatorilor a fost
1-Plossl de 25 mm Celestron-camp vizual mare si cel mai bun contrast
2-Super Plossl de 26 mm Bresser
3- Baader zoom 8-24 mm folosit la 24 mm
Eu ma asteptam ca ordinea primelor 2 oculare sa fie inversa dar diferentele erau vizibile intre Plossl si urmatoarele doua .
Saturn nu oferea spre vizionare diviziunea Cassini ci doar contrastul dintre jumatatea nordica mai intunecata si cea sudica mai deschisa la culoare.Ca si sateliti i-am putut distinge pe cei 5 mai usor vizibili: Titan-Rhea-Tethys-Dione si Iapetus.Tot ma chinui sa-i prind macar pret de o clipa si pe Mimas,Hyperion si Enceladus dar nu-i chip deocamdata.
Mi-am propus ca pana la iarna cand va aparea in partea mea de cer vizibila Orion sa ma familiarizez cu cerul si sa pot face un starhoping incipient. Nu vreau sa sar peste etape si prefer ca decat sa-mi petrec timpul bajbaind prin cer si neputand sa vad nimic sau nestiind ce vad mai bine sa observ planetele vizibile in aceasta perioada a anului ,care vor deveni mai greu vizibile la iarna .Deja ma simt familiar cu pozitia satelitilor, stelelor din jurul lor...Oare Pluto si Ceres se pot vedea cu C8-ul?
Cer senin!

_________________
Binoclu Omegon Argus 25x100
Celestron Telescop Schmidt-Cassegrain SC 203/2032 NexStar 8 SE GoTo
Sus
Mihail Tudose
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2019
Mesaje: 65

Motto: We all are made of stardust

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 05 Aug 2019 10:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara am sperat ca dupa ploile din jurul Ploiestiului atmosfera sa aiba o transparenta si un seeing bun.Cel putin in ceea ce-l priveste pe Jupiter nu a fost cazul, neputand vedea mai multe detalii decat NEB si SEB precum si ocultatia lui Ganimede.
Saturn insa a oferit o imagine mai buna mai ales in jurul orei 11:45 cand atmosfera se mai linistise.Surpriza serii a constat in faptul ca am reusit sa-l vad pentru prima oara pe Hyperion!Am verificat de nenumarate ori cu aplicatia SaturnMoons de la Sky& Telescope si nu putea sa fie altceva decat Hyperion.Nu am crezut ca un obiect asa de mic situat la o distanta asa de mare se poate vedea printr-un telescop de numai 203 m apertura si o magnificatie de 81x dintr-un oras cu poluare luminoasa intensa cum este Ploiesti.In rest ca si sateliti erau prezenti: Titan,Tethys,Rhea Dione si uneori Iapetus.Am tot incercat sa-i vad si pe Mimas si Enceladus dar nu am avut succes.Probabil ca situarea lor foarte aproape de planeta precum si dimensiunile mici face foarte dificila decelarea lor.
Cassini se evidentia frumos precum si ceva detalii de culoare mai inchisa in emisfera nordica.
Cer senin tuturor!

_________________
Binoclu Omegon Argus 25x100
Celestron Telescop Schmidt-Cassegrain SC 203/2032 NexStar 8 SE GoTo
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 05 Aug 2019 11:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Observarea satelitilor lui Saturn e un sport si dificil si solicitant.
Te-ai orientat foarte bine ,iti dezvolta foarte bine abilitatile observationale.
Observarea lui Hyperion este o foarte frumoasa realizare ,felicitari !

M-am uitat un pic pe Internet,nu exista nici un motiv pentru care ocularele vandute de Bresser cu titlul pompos de ''Super Plossl'' sa poarte supranumele de ''Super''.
E vorba de un Plossl.
Zoom-ul are mai multe lentile deci la obiecte precum Hyperion si alti sateliti obscuri ai lui Saturn nu ma mir ca a luat bataita de la Plossl la grosismentul de care este capabil acesta.
Banuiesc insa ca daca ai fi marit grosismentul ,l-ar fi ajuns din urma pe Plossl Celestron.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mihail Tudose
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2019
Mesaje: 65

Motto: We all are made of stardust

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 05 Aug 2019 13:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnul Pteancu,multumesc pentru raspuns!
Intr-adevar am incercat si marirea grosismentului la zoom dar satelitii tot cu Plossl se vedeau mai bine. Chiar daca Saturn arata mai multe detalii imaginea per ansamblu era mai intunecoasa ,cu un contrast mai slab.In schimb la obiectele luminoase gen Jupiter, Baader-ul este mult mai usor de folosit si poti alege care magnificatie iti ofera cee mai buna imagine.

_________________
Binoclu Omegon Argus 25x100
Celestron Telescop Schmidt-Cassegrain SC 203/2032 NexStar 8 SE GoTo
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - incepatori Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 73, 74, 75 ... 92, 93, 94  Urmatoare

Download topic
Pagina 74 din 94
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact