Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Western_Veil_ASI294_bin.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Culoarea lunii ?


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 26 Iul 2019 00:25 Download mesaj
Titlul subiectului: Culoarea lunii ?
Raspunde cu citat (quote)

Desi avem telescoape ultra performante si o gramada de binocluri /lunete , fiecare arata o alta culoare /nuanta a lunii , in functie de apertura si grosimea sticlei obiectivului . E foarte important sa stiim /stabilim culoarea reala a acesteia (fara gluma ) Exclamation . Reflectoarele dau o imagine luminoasa alb /gri pina la negru , in timp ce lunetele dau o nuanta de alb galbui , la usor verzui spre inchis . Meteoritii proveniti de pe luna au aceiasi dilema , priviti sub unghiuri diferite si lumina diferita , pastreaza misterul si sint conforme cu toate instrumentele ...adica par gri si in alt unghi par verzui .
Care este realitatea ?
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Iul 2019 07:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aici trebuie luat in calcul subiectivismul fiecaruia in ceea ce priveste perceptia culorii si/sau imperfectiunile telescoapelor care nu redau exact culoarea, iar in cazul observatiilor terestre mai adaugi si atmosfera. Iar daca vorbim de foto, aici intervin o serie de necunoscute, procesari, limitari care denatureaza "culoarea reala", incepand cu spectrul limitat si neliniar al senzorilor si terminand cu monitorul si lumina din camera unde privesti poza.

Citat:
Care este realitatea ?

Nu cred ca putem vorbi de o singura realitate, de o culoare subiectiva ci de un spectru care depinde de lumina incidenta (spectru, intensitate, unghi) si de proprietatile solului, in plus nu toate zonele au aceeasi culoare, din cate am vazut in pozele suprasaturate apar nuante destul de diferite de la zona la zona.
De ex. in poza de mai jos poti spune cu certitudine ce culoare are pietrisul?
https://www.flickr.com/photos/120744348@N08/35880256616


Citat:
E foarte important sa stiim /stabilim culoarea reala a acesteia (fara gluma ) Exclamation
Poti detalia dece este important sa stabilim culoarea reala? Ce inseamna "culoare reala"? La dimensiunea aparenta a Lunii nu avem o singura culoare ci o infinitate de culori locale.
Obiectele nu au culoare, noi percepem lumina reflectata de ele.
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 26 Iul 2019 13:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Imi aduc aminte cu placere de o observatie lunara prin luneta acromata la vreo 280 cu barow semi apo.

Pe un cer corespunzator am vazut o multime de nuante diferite pt munti si mari.Nu stiu cat a reflectat realitatea, insa frumusetea era de neegalat.Culorile erau calde incepand cu nuante de violet pana la albastru trecand desigur pela rosu caramiziu,fara sa mai vb de oranj si galben.
Cred ca telescoapele noastre sunt prea slabe sa surprinda asemenea frumuseti,sau poate noi..nu suntem pregatiti cine stie? cred ca savurarea imaginilor asa cum sunt ele este suficienta pt amatorism

Cer senin!
Sus
Remus Boldis
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iun 2014
Mesaje: 463



Localitate: Buzias

MesajTrimis: 26 Iul 2019 14:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Culorile erau doar produsul aberatiilor cromatice.
_________________
0770403936
Sus
Cata2
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Noi 2018
Mesaje: 230



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Iul 2019 15:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

...poate un pic de aici...
https://m.facebook.com/story.php?story_fbi...1224807794
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 26 Iul 2019 17:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ceva de genu am vazut dar mai pronuntat,culorile erau mai vii marirea mai mare..
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 27 Iul 2019 15:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Luna este acoperita de un strat fin numit regolit (sol lunar ) , intre 5-10 metri grosime . Acesta este format din bazalt si silicati , are o culoare cenusie si este creat de eroziunea cosmica , actiuni fizice de impact cu asteroizii si procese rapide de inghet / dezghet . La culoarea cenusie mai participa Ilmenitul , gasit in vaste zone de culoare gri - negru , dar si grafitul se pare provenit din impacturile suferite de luna cu alte corpuri . Alte culori pot fi subtile si sint disponibile prin spectrometre speciale aflate pe orbita acesteia. Solul lunar are o proprietate de a reflecta lumina inapoi spre sursa si nu in lateral , de aceea ea pare uniform luminata , in timpul lunei pline . La culoarea lunii mai participa si Anorthositul , care este f abundent pe luna... . Imi place poza , dar nu stiu cum a fost realizata si daca este reala , sau harta geologica , care sint f utile totusi .


1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  84.25 kb
 Vizualizat:  de 5795 ori

1.jpg


Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 27 Iul 2019 18:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poza seamana si ar putea fi acelasi autor . Acesta a folosit ED80+Canon550d trecuta prin photoshop si originalul ar fi ..
Zice ca ar fi prima poza
Smile
https://www.reddit.com/r/Astronomy/comment...telescope/



2 Photoshop.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  154.25 kb
 Vizualizat:  de 5767 ori

2 Photoshop.jpg



3 RAW.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  452.7 kb
 Vizualizat:  de 5767 ori

3 RAW.jpg


Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Iul 2019 18:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca pozezi luna cu un senzor RGB si cresti saturatia o sa constati acele zone colorate distinct, ca in poza de mai sus. Sunt multe astfel de poze aici pe forum.
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 27 Iul 2019 21:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am crezut ca este aranjata , dar RAW marita deja are nuante fine de albastru/verde . Ar fi interesant imagine luata in conditii identice , dar cu un reflector . Am urmarit acele imagini de pe forum atunci ,dar parca erau alte culori si mai putin clare , oricum daca as sti locul lor ar fi de studiat /comparat cu acestea .
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 29 Iul 2019 08:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

2sky: fotografiaza o foaie alba, iluminata de soare, prin setupul pe care il folosesti, astfel incat sa nu fie supraexpusa, noteaza setarile de care e nevoie ca sa o scoata fara culoare (white balance etc), si aplica-le pe pozele cu Luna
_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 29 Iul 2019 08:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cand vorbim mai ales de culorile din pozele cu Luna, dupa cum a spus si Vali, sunt o multime de factori. De exemplu in fotografie chiar daca este fisier RAW, optica folosita, senzorul si expunerea camerei sunt niste factori decisivi ce variaza enorm de la camera la camera si de la fotograf la fotograf. Chiar daca fisierul este raw nu inseamna ca balansul de alb, saturatia sau expunerea unei poze trebuie sa fie automat corecta la un aparat. Expunerea si echilibrul cromatic raman la alegerea subiectiva a fotografului incepand chiar din momentul luarii pozei continuand apoi si la postprocesare.
Sus
Remus Boldis
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iun 2014
Mesaje: 463



Localitate: Buzias

MesajTrimis: 29 Iul 2019 09:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Orice senzor color creaza culorile din combinarea a 3 culori (RGB- red, green, blue). Daca balansul celor 3 culori nu e bun, pot rezulta tot felul de culori.
_________________
0770403936
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 29 Iul 2019 09:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

2SKY a scris:
Am crezut ca este aranjata (...)"


Deci, sa intelegem ca tu nu ai facut poze la Luna, eventual sa si procesezi una astfel incat sa evidentiezi nuantele subtile, sa rafinezi tehnici de prelucrare urmand tutoriale, dar totusi ceva nu ti se pare in regula cu culorile Lunii Smile
Imi aduce aminte de cineva, acum cativa ani, cand m-a intrebat dupa ce a vazut o poza undeva pe net cu Luna saturata de culori - "ce-i porcaria aia, auzi, Luna colorata.. cine a mai pomenit?! toata lumea stie ce Luna e argintie, pana si Eminescu stia". Dupa care i-am aratat o poza pe care o facusem relativ recent si i-am accentuat culorile, la care a ramas Shocked

Culorile "adevarate" le obtii dupa ce-ti calibrezi echipamentul cu care iei imagini. Ce faci apoi in post-proc tine de bun simt, sa nu duci canalele in balarii.

Probabil cel mai apropiat de nuantele reale poti ajunge luand imagini prin newtonian, CC, RC, DK, sau alt telescop fara lentile, prin filtre calibrate pe lungimi de unda bine stabilite, dupa care cadrele rezultate le pui pe canale (faci tone-mapping pe o imagine B/W luata cu o camera cu senzor monocrom), le calibrezi cromatic dupa curba de emisie a luminii in spectrul vizibil provenit de la soare (ca doar aia reflecta Luna) si mai calibrezi dupa curba de raspuns a senzorului cu care iei imaginile.
Dar si solutiile recomandate de colegi te pot aduce suficient de aproape de rezultatul cautat. Depinde doar de cat de exigent vrei sa fii.

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Iul 2019 12:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stille a scris:
2sky: fotografiaza o foaie alba,
Defineste "foaie alba" Smile

Dece ai nevoie sa stii "culoarea reala" a lunii?
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - incepatori Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact