Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
holmes6A.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224549
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Salut


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Who's Who

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
zahei
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Iul 2019
Mesaje: 29



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Iul 2019 16:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

eu n-aveam ciocan, trebuia sa folosesc o piatra ca sa indrept niste capace de bere.. imprimanta e facuta acum vreo 2-3 ani dupa un proiect de pe net. treceam prin criza barbatului de 42 de ani jumate, sau ceva de genul asta Smile

copilul e complet autonom si autodidact, asa a fost dintotdeauna. cand e pasionat de ceva zgarma in google si traduce in romana, se chinuie de mori de ras. pana sa-l vad la treaba, nu stiam ca youtube poate fi instrument educational. nu prea stie termenii in limba romana pentru ca nu prea avem continut in limba romana pe internet. din pacate.
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2275

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 26 Iul 2019 16:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zahei a scris:
eu n-aveam ciocan, trebuia sa folosesc o piatra ca sa indrept niste capace de bere.. imprimanta e facuta acum vreo 2-3 ani dupa un proiect de pe net. treceam prin criza barbatului de 42 de ani jumate, sau ceva de genul asta Smile


A, da, exact - jucam galoape!! Laughing Facute din coperti de carti si de manuale scolare. Miza era pe capace de bere aplatizate si mai tarziu pe surprize de la guma de mestecat. Copiii parintilor clienti de restaurante, baruri si bodegi erau cei mai "bogati" Very Happy Ce amintiri....

Prinde excelent un 3D printer in astro. Cate adaptoare si oculare am facut in ultimul an Smile
Poti sa scutesti ceva la capitolul investitii pt a-i face rost de piese, in felul asta.

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
zahei
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Iul 2019
Mesaje: 29



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Iul 2019 08:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

cum pot sa reduc lumina? magnificatie mai mare? reducator de focala? Saturn e atat de stralucitor incat nu se vad detaliile, desi imaginea este foarte sharp. ma asteptam sa vedem diviziunea cassini.
_________________
Celestron Evolution 6 StarSense
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2811

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 30 Iul 2019 09:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aveti un copil minunat!!! (de altfel toti copiii sunt minunati!)
El trebuia sa se inscrie direct pe forum nu taticul Smile Glumesc...Daca copilul e asa inseamna ca taticul (aici sa nu o uitam si pe mamica) ascunde potential pentru ca "ce se naste din pisica soareci mananca"

Cand e vorba de redus lumina e mai simplu decat de amplificat: cea mai buna optiune este, dupa cum ai spus, marirea magnificatiei (un ocular cu focala mai mica sau atasarea unui barlow) La planete magnificatiile mari sunt o normalitate, limita fiind de cele mai multe ori condiiile atmosferice si apoi intrumentul in sine. Reductorul de focala nu ajuta pentru ca iti va reduce focala instrumentului, deci vei avea puteri mai mici cu aceleasi oculare.
Sus
zahei
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Iul 2019
Mesaje: 29



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Iul 2019 09:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

multumesc si multumesc, @tudor
barlow-ul era oricum pe wishlist, precum si niste oculare cu focala mai mica. momentan avem doar ce a venit cu telescopul, unul de 40 si unul de 13mm. as vrea sa am si eu macar un hobby ieftin, gen lins timbre. parca le caut! Smile

_________________
Celestron Evolution 6 StarSense
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 30 Iul 2019 09:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca imaginea e foarte sharp, baga cu incredere magnificatie mai mare. Alaltaieri ma jucam pe Jupiter imediat dupa apus. La 80x cerul era albastru azuriu, la 300x bleumarin aproape negru.

Pentru continut de astronomie pe youtube subtitrat macar in limba romana, recomand ESOCast si HubbleCast - sunt videocasturi de stiri in lumea astronomiei facute de European Southern Observatory si Hubble. Nu-s subtitrate toate inca (mai mult cele mai recente) dar sunt unul dintre traducatori, deci daca aveti nevoie de unul in particular, trimite-mi un mesaj privat si se rezolva Smile

Edit:
ESOCast: https://www.youtube.com/playlist?list=PL25F06D1140B44361
Hubblecast: https://www.youtube.com/playlist?list=PL206E0B9C3D070D40

Si felicitari pt sprijinul pe care i-l oferi, in '99 ai mei n-au vrut sa mergem pana in zona de totalitate a eclipsei desi eram la rude la Galatzi, la o aruncatura de batz, si am ramas inca cu traume si complexe Laughing

_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
zahei
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Iul 2019
Mesaje: 29



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Iul 2019 09:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

wow, multumesc pentru linkuri! i le-am dat, astept review-ul Smile

tocmai d-aia il sustin, pe mine nu m-au sustinut ai mei cand eram copil. in 1988 fugeam pe ascuns la Casa Pionierilor ca sa invat programare. ai mei aveau impresia ca aceasta activitate ma distrage de la scoala. avea sa devina profesia mea, dar nu pentru ca am fost sustinut de parinti. or sa il traumatizeze suficient fetele in cativa ani, macar sa aiba ce sa-l aline Smile

_________________
Celestron Evolution 6 StarSense
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2275

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 30 Iul 2019 10:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zahei a scris:
as vrea sa am si eu macar un hobby ieftin, gen lins timbre. parca le caut! Smile


Laughing Laughing
Daaaaa... pai, din punctul asta de vedere, ce sa zic - nu s-a potrivit prea bine; astronomia de amatori poate deveni asemenea unei gauri negre pt fonduri, daca te lasi ademenit de toate posibilitatile de pe piata. E bine sa stii cat te poti intinde si ce poti intr-adevar face cu tot ceea ce poti gasi de cumparat.

Asa cum au recomandat si colegii, un Barlow 2x te va ajuta sa vezi planeta si mai mare si mai putin stralucitoare - la 230x se vad chiar ok detaliile.
Eu folosesc un binoviewer cu barlow 2x, pe un Maksutov 127 (focala tot 1500), puterea de marire 225x (oculare de 13.3mm), iar detaliile sunt suficient de bine conturate. Tot in jurul puterii asteia pot ajunge si cu un Plossl de 12.4mm + Barlow 1.8x (218x), sau direct cu un ocular de 7mm (215x), iar detaliile sunt la fel de clare - mai luminoase decat in binoview, dar la Saturn e ok, ca si planeta e mai slab stralucitoare (spre deosebire de Jupiter).
Pt Luna s-ar putea sa aveti nevoie de un filtru neutru, de preferat gri si nu verde (ca sa pastreze nuantele subtile ale solului lunar), pt ocaziile cand vreti sa cuprindeti cat mai mult din discul lunar in campul vizual. Funny - ii zicem "disc" planetar / lunar / solar, desi sunt sfere (mai mult sau mai putin), dar in proiectie "plana" (portiuni suficient de mici de cer) apar ca discuri.


zahei a scris:
tocmai d-aia il sustin, pe mine nu m-au sustinut ai mei cand eram copil. in 1988 fugeam pe ascuns la Casa Pionierilor ca sa invat programare. ai mei aveau impresia ca aceasta activitate ma distrage de la scoala. avea sa devina profesia mea, dar nu pentru ca am fost sustinut de parinti. or sa il traumatizeze suficient fetele in cativa ani, macar sa aiba ce sa-l aline Smile


Pe langa satisfactiile evidente, de a invata foarte multe (despre natura, despre tehnologie, despre sine), de a descoperi universul si poate chiar de a face unele descoperiri relevante, poate fi si un mod extraordinar de a-si face prieteni, de a-si croi un drum in viata si, de ce nu, poate chiar de a-si gasi jumatatea (ca s-au mai vazut cazuri Wink )

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 30 Iul 2019 15:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Zahei a scris
as vrea sa am si eu măcar un hobby ieftin, gen lins timbre. parca le caut!
Eu zic să nu te necăjești, nu există hobby ieftin (să spun cât costă niște mărci poștale din primele din primele emisiuni ale Moldovei din 1859 ?) Din toate pasiunile astea ale noastre învățăm câte ceva și ne îmbogățim cu cîte ceva și asta contează mai mult decât sumele pe care le cheltuim și aici n-aș vrea să repet tot ce au spus prietenii mei.

Avînd un instrument cu focala mare ai (aveți) avantajul că lucrează bine și cu oculare mai puțin scumpe. Deci câteva oculare Plossl de la TV (Tele Vue) (8 mm, 11 mm, poate 15 mm) (mie îmi plac foarte mult) și un barlow bun 2X și în viitor un binoviewer.
Spor[/quote]

_________________
mihai
Sus
zahei
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Iul 2019
Mesaje: 29



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Iul 2019 16:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ma gandeam doar sa ling marcile postale, nu sa le cumpar Smile

ma orientez la un barlow 2x si niste oculare, revin cu impresii. poate o sa am ocazia pe la vreo intalnire sa ma uit si eu printr-un binoviewer.

_________________
Celestron Evolution 6 StarSense
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 30 Iul 2019 17:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am să iau bino-ul la Lisa, sper să avem un cer bun.
_________________
mihai
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Who's Who Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact