Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
14644124180_a439ee7c54_o.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Binoclu Lacerta 8x45 vs nikon 8x42 - pareri


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
stfn
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Dec 2018
Mesaje: 20



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 02 Aug 2019 20:18 Download mesaj
Titlul subiectului: Binoclu Lacerta 8x45 vs nikon 8x42 - pareri
Raspunde cu citat (quote)

Va salut.As dori sa cumpar un binoclu atat pentru terestru cat si astro(cat se poate).Am deja un Celestron 20x80 pentru astro,dar,fiind mai mare,nu prea il port cu mine in drumetii. Intre un Lacerta 8x45 si un Nikon Aculon 8x42,ce ar fi mai bun,calitativ?Ma gandeam si la un 10x50(nu stiu cum e)dar as vrea sa nu fie nevoie si de trepied.Am si un 7x50,dar e o chinezarie,cred,si mi se pare cam mic,ca si putere.As dori ceva pareri de la Dv.Va multumesc
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 02 Aug 2019 22:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Lacerta 8x45 este un binoclu bun optic. Am avut de mai multe ori ocazia sa privesc prin el. Nikon Aculon 8x42 nu l-am testat. Dar Nikon Aculon 10x50 pot spune ca este mai slab optic decat Lacerta Explorer 10x50. In schimb mecanic am o banuiala ca seria Aculon de la Nikon sta ceva mai bine decat Lacerta. De multe ori o mecanica robusta compenseaza in timp o optica mai mediocra. De exemplu daca ai un binoclu exceptional optic dar prost mecanic, iti va da imagini bune pentru scurt timp si apoi se va decolima si nu vei putea face mai nimic cu el. Dar un binoclu cu o optica cat de cat decenta dar cu o mecanica impecabila iti va "sluji" mult timp. Deci avantaje si dezavantaje.
Cat priveste puterea cred de exemplu ca un 10x42 este mai util la astro decat un 8x42 pentru ca ai acces la magnitudini de stele mai mari.


Ultima modificare efectuata de catre tudor la 02 Aug 2019 22:18, modificat de 1 data in total
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 02 Aug 2019 22:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

am un Lacerta Explorer 8x45 si sunt incantat de el.
merge ok si terestru si pe cer - stele punctiforme pe 2/3 din camp, contrast bun, nu se batzaie imaginea la puterea asta; plus ca acele cupe ale ocularelor actioneaza si ca un bun atenuator de vibratii. luminile puternice din jur pot da mici reflexii parazite, dar e oarecum normal, data fiind constructia, efectul fiind cu atat mai vizibil cu cat sursa de lumina e mai puternica si/sau mai aproape de campul vizual.

ofera un camp larg, luminos, comparabil daca nu chiar identic cu al unui Tento 7x50, (mai) bine definit si corectat.
nu am sesizat probleme majore cu cromatica, poate un pic vireaza spre mov, dar f f vag (sau doar mi s-a parut, comparandu-l cu binocluri care virau in galben).
micut, dar totusi robust, echilibrat dpdv mecanic, tinuta comoda la observat, eye relief generos, optica frumos executata. nu e chiar genul de binoclu compact, dar in mod sigur e o alternativa mai portabila fata de un 20x80.

nu stiu ... in afara de modul de ajustare a colimarii nu cred ca i-am gasit cusur. apropo, daca posesorii de astfel de binoclu au vreo recomandare in sensul asta, sunt numai urechi Smile

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Aug 2019 10:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca poti manipula un 10x, asta as zice eu ca este ideal, fara sa tremuri, as merge le Lacerta Smart 10x50 roof. Ma rog mai pui cateva zeci de lei....
Daca 10x este o problema privind tinutul in mana pentru tine (tremura), atunci la dilema din titlu as recomanda Lacerta explorer 8x45 porro.
Sus
stfn
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Dec 2018
Mesaje: 20



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 04 Aug 2019 17:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dbird,am citit review-urile tale de pe forum,la cateva modele Lacerta,si cred ca o sa merg pe varianta Smart 10x50 Roof.E mai scump cu vreo 170 Ron decat Explorer 10x50,dar sper sa merite diferenta.As vrea sa-l folosesc si la astro,de aceea cred ca un 10x50 e mai util.Multumesc
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Aug 2019 08:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dupa parerea mea cei 170 lei sunt foarte bine investiti, efortul financiar meritand. Asa cum se stie am incurajat acum ceva timp foarte mult modelul Lacerta Explorer 10x50. Din nefericire in ultima perioada au ajuns la mine foarte multe plangeri atat colegi de forum cat si alti cunoscuti care mi-au raportat ca noile modele Lacerta Explorer 10x50 si 8x45 au multe probleme de executie, dand impresia ca ceva este putred pe linia de executie ...sau poate cine stie ce idee au mai avut chinezii... cu acest model mult laudat.
Ciudat este deasemenea ca modelul Lacerta Elite 10x 42 a aparut pe piata romaneasca, identic ca mecanica sub diverse nume ...("Watterprof", "Noblex Docter", etc) fiind insa net inferior ca si optica. Este ca si cand chinezii produc linii dedicate de fakeuri ... bazate pe modelele care au scucces ... nu m-ar mira.
Lacerta Smart este superior unui Lacerta Explorer (chiar corect executat), si inca nu am auzit sa fie probleme motiv pentru care acum il cam recomand in pofida pretului putin mai mare.
Sus
vlad00
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Sep 2023
Mesaje: 7



Localitate: Mogosoaia

MesajTrimis: 20 Sep 2023 14:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Scuze ca scriu pe thread de 4 ani, dar internetul m-a adus des la acest thread si cred ca este o intrebare de interes: mai este valabila nesiguranta calitatii pentru Lacerta Explorer, acum, in 2023?
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 20 Sep 2023 16:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nesiguranta calitatii a inceput sa fie valabila si la case mai mari, nu doar la acest ieftin Lacerta! Dar, daca se poate returna, merita incercat ca poate pica un exemplar bun.
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Sep 2023 17:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

tudor a scris:
..Dar, daca se poate returna, merita incercat ca poate pica un exemplar bun.
Este o optiune care poate fi luata in seama, mai ales ca nu prea are riscuri, cu conditia sa cumperi de la un magazin serios. Singura problema care s-ar pune intr-o astfel de situatie ar fi: daca/cum il poti verifica.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact