Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Aspectul_cerului_-_09_01_2013_c2.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224024
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Carl Zeiss Conquest HD 10x42


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 19 Apr 2019 12:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru efect "hublou" -scufundare in camp stelar ma gandesc ca e nivoie de camp aparent la ocular cat mai mare . cat au binoclurile generoase campul la ocular?? am avut aceasta senzatie extrem de placuta la un Newton usor si mic facut cu 10 ani in urma 150mm diam oglinzii f/4 unde am pus un ocular TV Nagler 26 mm cu camp aparent 82 grade . priveam cerul la 150mm diam cu aprox 23x marire .
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 19 Apr 2019 16:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cele mai bune binocluri 10x au campuri aparente intre 70 si 90 grade. De exemplu este un model la Nikon Monarch HG 10x42 care are campul aparent 69grade si un altul foarte scump care are 90 grade. Media insa este cam 60 grade la binoclurile 10x. Stiu ca pentru telescop exista oculare si de 120 grade care ajuta mult la impresia de hublou. Dar binoclurile compenseaza fata de telescoape prin campul vizual real mult mai mare. Un camp vizual real de 6 grade este ceva normal la binocluri de 10x. Iar o alta compensatie deloc de neglijat este imaginea binoculara, care inlesneste mult mai mult impresia de imersie. Ai impresia ca ai in maini o fereastra rotunda prin care te uiti natural, cu amandoi ochii
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 19 Apr 2019 18:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

tot acolo raman cu parerea 10x este marire prea mica ca sa fie util pentru astro . poate doar la copii sa invete la inceput cerul si navigare pe cer cu mic instrument . Doar ce se vede mai jos imi pare util si confortabil la 90 grade fara dureri de ceafa si alte pozitii incomode .

https://www.altairastro.com/APM-ED-120mm-9...ulars.html
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Apr 2019 20:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

As spune putin altfel.
Efectul de "hublou" este oarecum independent de campul efectiv al binoclului. Binenteles ca un camp vizual generos ajuta efectul in sine dar nu este obligatoriu. De exemplu efectul "hublou" apare foarte bine la TS 20x80 (3,2 grade campul), Bresser 20x80, Celestron 25x100, etc.
Efectul de "hublou" este insa fundamental legat de :

1- Efectul de tub
2- Existenta unor eyeshielduri
3- Grosimea eye-shildului raportata la diametrul lentilelor ocular.
4- Si obligatoriu privire binoculara.

1- Indiferent de campul vizual ...chiar daca el este ultrawide cu adevarat, daca proiectantul nu a acordat prea multa atentie acestui aspect ... exista efectul de tub cateodata chiar foarte accentuat si efectul de tub distruge efectul "hublou". Un exemplu este chiar CZJ 7x50.
2- Existenta unor eyeshilduri intotdeauna aduce un aport de "tub" exceptie fiind putine binocluri care au extrem de bine calculate eyeshildurile. Si ca un exemplu ...daca la CZJ 7x50 de mai sus veti putea desuruba micutele eyeshielduri din bachelita ...surpriza tubul este acum un mare wide si un efect "hublou" ! Lasati jos orice eyeshielduri si priviti asa ... apare clar efectul in majoritatea cazurilor.
3- Daca privim ocularul unui binoclu vedem ultima lentila si de jur imprejurul ei montura propriu-zisa in care este inclus si eye-shieldul. Deci doua zone ... una transparenta (suprafata lentilei) si una opaca in general neagra(montura si eyeshieldul). Cu cat raportul dintre diametrul lentilei si grosimea zonei opace este mai mare cu atat efectul de "hublou" este mai pregnant si mai ok. Un exemplu excelent de proiectare in acest sens este seria Delta Chase ED.
4- Obligatoriu vedere binoculara. Binoclul foarte bine colimat binenteles. Practic privesti cu ambii ochi si apare senzatia ca privesti cu ambii ochi printr-un hublou rotund ca cel de pe vapoare...sau nave spatiale daca vreti ... pierzi total senzatia ca te uiti prin doua tuburi separate. Pur si simplu privesti printr-un cerc negru, subtire, care apropie.

Practic in privirea hublou vezi (de la margine spre centru) de jur imprejur mediul spre care ai indreptat binoclul (ne-marit si binenteles neclar), apoi urmeaza un "cerc negru" care cu cat este mai subtire cu atat e mai buna senzatia si in interiorul cercului o imagine marita a centrului mediului unde privesti (campul vizual-propriu-zis). Cam acesta este, sper cat de cat explicitat ,ceea ce mie imi place mult si numesc viziune, efect sau mod "hublou".
Smile
PS-Octavian : Imi place, nu ai gusturi proaste ... mi-ar place asa ceva chiar daca nu ar avea inclinate ocularele Smile.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 03 Aug 2019 10:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un tablou drag mie: "Apus de Soare cu T* coating" Smile


T coating.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.27 MB
 Vizualizat:  de 5216 ori

T coating.jpg


Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 29 Apr 2021 08:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dupa "sapaturi" indelungate am aflat cate ceva despre schema optica a binoclului Zeiss Conquest HD 10x42
Se pare ca are urmatoare formula optica:
-obiectivul este un triplet (2+1)
-1 lentila de focus
-prisma Schmidt-Pechan
-5 lentile formeaza ocularul (doua grupuri a cate doua lentile + o lentila)
Deci un total de 9 lentile in 6 grupuri



Zeiss Conquest HD prism reflex.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  990.97 kb
 Vizualizat:  de 4001 ori

Zeiss Conquest HD prism reflex.jpg



Zeiss Conquest HD eyepiece 2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  977.75 kb
 Vizualizat:  de 4001 ori

Zeiss Conquest HD eyepiece 2.jpg



Zeiss Conquest HD eyepiece 3.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  984.12 kb
 Vizualizat:  de 4001 ori

Zeiss Conquest HD eyepiece 3.jpg



Zeiss Conquest HD objective.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  976.35 kb
 Vizualizat:  de 4001 ori

Zeiss Conquest HD objective.jpg



_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 276



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 13 Aug 2022 20:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dupa o vreme mai indelungata in care am cautat un binoclul 10x cat mai bun pentru mofturile (pt ca unele cerinte probabil sunt mofturi) mele, perioada in care am fost dezamagit puternic de experienta cu Delta Extrem 10x50 ED ( din cauza lotului prost pe care l-am nimerit), singura scapare o vedeam in APM 10X50 APO ED, dar, am ajuns sa iau tocmai modelul prezentat aici de Tudor, Zeiss Conquest 10x42 HD. De completat nu prea as avea ce, pe langa ce a spus Tudor, dar totusi cateva aspecte....si din partea mea: In primul rand este imposibil sa poti intelege capacitatile unui binoclu doar citind un review, mai concret, avand in vedere faptul ca Tudor a avut prin mana mai multe binocluri foarte bune, parca nu a fost atat de "flamat" cand a scris acest review, eu personal am fost extrem de impresionat de acest model. Si daca vorbeam mai sus de mofturi, ma refeream mai exact la claritatea spre margini, unde cred ca Tudor a fost prea aspru, ca sa zic asa, eu zic ca claritatea spre margini e foarte buna la un camp de 6.6 grade pentru un roof, daca o sa am timp o sa incerc sa vad care este campul in care practic e claritate incontestabila. Inca nu l-am testat cu adevarat, dar totusi as zice ca e un pic SI mai bun decat zice Tudor. Cam atat deocamdata...Smile
Sus
Daniel Simion
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Ian 2012
Mesaje: 407




MesajTrimis: 14 Aug 2022 07:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Este un binoclu cu o optica superba, cred ca cel mai bun binoclu(de 42mm) de pana in 8000 de lei. Chiar si comparat cu Victory SF 10x42 (11500 de lei) nu vezi diferente de contrast sau luminozitate, doar ca Victory are campul mai mare(6.9°). Un singur lucru ma enerveaza la Conquest HD si nu inteleg ce a fost in capul celor de la Zeiss cand au facut mecanismul de realizare a clarului. Este pur si simplu prost, mai prost decat cel de pe binocluri de 700 de lei (Svbony 10x42, de exemplu). As merge pana la a spune ca si la binoclul Auriol, de 60 de lei, despre care s-a mai vorbit zilele acestea, se putea face un reglaj mai fin decat la acest Zeiss. Ma refer ca, daca doreai, puteai misca rotita de focus 1mm, foarte fin. La Conquest HD nu merge, nu are o miscare precisa, fina, cum au toate binoclurile pe care am pus mana. Problema aceasta nu am avut-o doar pe un singur exemplar, am avut 4 binocluri care erau asa.
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 276



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 14 Aug 2022 13:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Deci, rotita pentru clar merge super extra fin, doar la un Olympus am mai intalnit ceva asemanator, merge foarte usor, dar cred ca te referi la faptul ca are avansul prea mare la lentilele pt clar, se deplaseaza prea mult la simpla atingere a rotiteti, ai dreptate daca te referi la avans, dar miscarea e ultra fina si pot regla claritatea perfect. Si eu cred ca trebuia un pic sa avanseze mai putin dar...asta e.
Sus
Daniel Simion
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Ian 2012
Mesaje: 407




MesajTrimis: 14 Aug 2022 14:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am intalnit doua situatii la aceste binocluri: una in care rotita de focus merge prea usor si trebuie atinsa de parca ai mangaia un fluture si nu vrei sa-l sperii, ca sa poti face clarul. Iar a doua, rotita de focus nu merge liniar, mai exact, in momentul in care vrei sa o invarti, nu se pune in miscare cu viteza cu care vrei tu ci acumuleaza energie si scapa brusc in miscarea de rotatie.

Prima situatie am intalnit-o la binoclul lui Tudor, cel din review si poate este mai mult o preferinta personala decat o problema in sine.

A doua situatie am intalnit-o la acele 4 binocluri pe care le-am avut si le-am dat retur.

Unul din ele era efectiv inutilizabil, iar la altul, dincolo de problema focusului, trebuia reglata in fiecare zi dioptria pentru ca se vedea in ceata si am ajuns la capatul cursei. De colimare nu mai zic nimic...

In fine, am pastrat unul care este perfect colimat iar problema focusului este cea mai putin suparatoare dintre toate.

Pentru o firma cum este Zeiss, variatiile acestea si acest nivel de control al calitatii sunt absolut inacceptabile. Sa nu fiu inteles gresit, imi place foarte mult acest binoclu, de aceea am si insistat pana am gasit unul care sa ma satisfaca si pe care sa il pastrez.
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 276



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 14 Aug 2022 15:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La mine e situatia in care merge usor tot timpul, as vrea sa merga mai greu pentru ca are adancime de camp mare, nu ma asteptam, focusat la aprox 200m (ca nu ma uit cu el la doi pasi) nu mai am treaba cu clarul, deci ar putea merge mult mai greu rotita. Vorba ta, asta sa fie cea mai mare problema, o lipim fixa si gata Smile.
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1246




MesajTrimis: 14 Aug 2022 18:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu cateva zile in urma am comparat si eu un Zeiss Conquest 10x cu alte binocluri scumpe si s-a dovedit ca la capitolul ,, claritatea detaliilor " Zeiss e cu cativa pasi mai in fata. Am remarcat de la bun inceput usurinta cu care se deplaseaza intregul ansamblu ce asigura focusarea, la inceput m-a pus pe ganduri lucrul asta, am cerut alt binoclu de acelasi fel, la acesta se misca ceva mai greu mecanismul dar probabil numai datorita faptului ca nu il mai probase nimeni.
Pana la urma l-am luat, am mers pe varianta cu obiectiv de 56 mm, si chiar daca unii considera ca un binoclu 10x nu e un instrument pentru astronomie totusi eu cu acest binoclu am avut cele mai rapide iesiri in miez de noapte departe de locuinta fara sa-mi fac grija cutiilor, valizelor, etc. ce trebuiesc carate. Iar imaginile oferite au fost magnifice. Doar frigul m-a facut sa ma intorc acasa (stiu, suna ciudat asta acum in august, dar in munti chiar a fost o scurta perioada foarte rece), altfel cred ca as fi stat pana rasarea soarele.
Legat de acea usurime cu care se misca mecanismul focuser, lucru ce vad acum si din celelalte rapoarte ca e ceva obisnuit la Zeiss, am facut un test pentru a determina daca aceasta caracteristica este un defect sau nu. Am dat un impuls mecanic foarte usor rotitei focuserului urmarind in acelasi timp foarte atent daca acest impuls se transforma instant in miscare de deplasare liniara a componentelor interioare ce asigura focusarea. Am repetat de mai multe ori acest experiment iar rezultatul a fost ca nu exista absolut nici o intrerupere, nici o sincopa, joc, decalare intre impulsul initial si rezultatul final al mecanismului focuser. Iar pana la urma doar asta conteaza.



IMG_20220814_172826_resized_20220814_053123293.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  192.45 kb
 Vizualizat:  de 2547 ori

IMG_20220814_172826_resized_20220814_053123293.jpg



IMG_20220814_172628_resized_20220814_053123017.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  138.41 kb
 Vizualizat:  de 2521 ori

IMG_20220814_172628_resized_20220814_053123017.jpg




Ultima modificare efectuata de catre cristib la 14 Aug 2022 21:22, modificat de 1 data in total
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 276



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 14 Aug 2022 21:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La obiectiv de 56 cred ca ai o lumina greu de imaginat, eu l-am comparat cu un 10x56 de la alt producator si a fost mai luminos Zeiss foarte foarte putin, nu ma asteptam. La 56mm sigur e greu de batut pe partea asta.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 15 Aug 2022 06:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iata, Conquest se dovedeste o serie de binocluri extrem de performanta!
Salutare fratilor Conquestadori! 😁

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 276



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 15 Aug 2022 11:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Acum suntem dublu infratiti, pana acum eram frati de Trinovizi Smile
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact