Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Meteor_7aug_0319.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224032
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Perseide 2019


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

AstroFoto - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 05 Aug 2019 17:20 Download mesaj
Titlul subiectului: Perseide 2019
Raspunde cu citat (quote)

Cum, presupunand neepuizare, duminica pe la 3 noaptea o sa fiu probabil cu camera pe cer de munte, as incerca niste Perseide.

Planul curent: Canon 350D, obiectiv Tamron la 16mm/f3.5, expuneri de 18 secunde (cat pot fara sa star trail). Radiantul o sa fie la vreo 60 grade deasupra orizontului, deci daca tintesc sub el, pe calea lactee, tot ar trebui sa-mi iasa dare interesante, plus ceva linie misto a orizontului daca prind. Am cam 70*x50* field of view cu obiectivul asta.

Am niste neclaritati cu ISO-ul totusi. Pana acum dadeam pur si simplu la maximul de 1600, dar citesc pe http://dslr-astrophotography.com/iso-dslr-astrophotography/ ca pt o poza postprocesata n-am nici un castig de luminozitate, si ca tot ce fac e sa-mi prajesc culorile, si ca pt camera mea ar trebui sa stau la ISO 400

Intrebare, au dreptate oamenii astia? Ma risc? As face-o pe probate dar nu ajung la cer noncitadin pana atunci sa vad daca chiar raman cu Calea Lactee cum e ea.

Intrebare nr 2. O sa stackuiesc draciile astea, evident, pt redus zgomot si compus meteori ...dar nu stiu foarte sigur cum sa obtin ambele scopuri. Pentru redus zgomot, in DeepSkyStacker le-as compune star-aligned cu kappa-sigma average ca sa scap de walking noise, dar asta cred ca mi-ar sterge meteorii. Ca sa fiu sigura ca obtin meteorii si niste star trails, as pune maximum in loc de KS average, dar ... goodbye noise reduction, in cazul asta Smile Poza mea ideala e Calea Lactee arcuindu-se peste ceva stancaraie interesanta, pe un cer brazdat de meteori, si stiu cum sa obtin Calea Lactee si stancaraia facand aliniere pe stele pe frame-ul tinta din mijlocul seriei pe un stack, aliniere pe nimic pt al doilea si compunand imaginile, dar la meteori habar n-am ce fac Very Happy

Daca nu stie DSS, m-am mai jucat si cu Siril. Am inteles ca si StarStax mai are anumite facilitati, pot sa-l pun si pe ala la munca - in cel mai rau caz scot imagini individuale dark frame-substracted din Siril, convertesc in tiff si le fac ceva, nu stiu ce, in ce programe stiti voi - de fapt asta o s-o fac oricum in incercare de timelapse dar na Smile

_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
Cristian F
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2018
Mesaje: 113



Localitate: Cluj Napoca

MesajTrimis: 05 Aug 2019 18:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Doresti sa reprinzi Perseidele sau Calea Lactee
Pentru prima varianta setezi camera pentru expuneri scurte iso 400 800 sunt ok
Pentru a 2 expuneri mai lungi iso 1600 3200
Pentru a elimina noise-ul flat dark si bias cu DDS si photoshop
Foloseste liveview
Eventual starmask

Cam atat
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 05 Aug 2019 21:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai eu speram sa-mi ploua cu meteori in calea lactee Smile Banuiesc ca la iso 1600 o sa cam supraexpun meteorii, si pierd culoarea. Vad ce-mi iese la 800

Dap, stiu de flats darks biases si DSS, incerc doar sa ma gandesc cum sa fac sa imi ramana si meteorii in alea. Kappa sigma average, care imi da cele mai bune rezultate din cate am probat pana acum, cam scapa de meteori, avioane, lasere si alte deranjuri de scurta durata Smile Poate daca fac un al treilea stack, star-aligned ca primul dar luand pixelii de maxima luminozitate, si folosesc star mask-ul din prima versiune ca sa sterg stelele, ceva munca judicioasa de masks si base curves in darktable sa sterg restul de nemeteori, si pe urma mai fac un stack maximizant intre asta si poza cu Calea Lactee in pozitie....

Si fain ar fi sa am liveview pe 350D Laughing

_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 16 Aug 2019 18:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mnop, nu mi-a iesit. Satelitzi da avioane da, Perseide nu desi am vazut cateva trecand prin camp. ISO 1600 ca-l uitasem asa dupa probe, 100 de expuneri de 18s cu 2s pauza , obiectiv de 16mm la f3.5. Stau si ma intreb ce-oi fi facut aiurea (in afara de focusul usor nasol), ca parca nu ar fi trecut toti dintre ei intre expuneri...


48534305761_318dec4e4a_b.jpg
 Descriere:
Vedere de pe Acele Morarului
 Marime fisier:  246.94 kb
 Vizualizat:  de 2021 ori

48534305761_318dec4e4a_b.jpg



_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 16 Aug 2019 21:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Perseidele nu au trecut , filmezi 2,3 zile continuu la diferite ore si selectezi citiva , apoi in alta zi expui pentru calea lactee ...
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   AstroFoto - incepatori

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact