Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
protuberante.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224538
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

ExploreScientific 8.8mm 82 grade


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2810

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 09 Aug 2019 14:52 Download mesaj
Titlul subiectului: ExploreScientific 8.8mm 82 grade
Raspunde cu citat (quote)

ExploreScientific 8.8mm 82°

Este un ocular fabricat in China, dar care face parte dintr-o "casta" superioara Smile Multi l-au comparat chiar cu 9mm Nagler fata de care s-a dovedit ca nu este foarte departat in performante (dar la jumatate de pret). Se pare ca este chiar o variatie dupa un design optic de la TeleVue.

Mecanica si finisaje
Ocularul este umplut cu argon pentru a nu se aburii, fiind si rezistent la apa. Are corpul metalic cantarind 250g, avand un gabarit mediu pentru un ocular de 1.25". Totusi este destul de compact pentru cele 7 lentile in 4 grupe. Stratul antireflex FMC este verde. Aparatoarea de cauciuc are o elasticitate placuta la pliere. Aspectul si finisajul exterior indica un ocular de calitate.

Optica
Numarul mare de lentile din componenta face ca acest camp vizual mare de 82° sa fie foarte bine corectat. Astfel pe acest ocular l-am "stresat" pe un newtonian f5 si a dat claritate impresionanta chiar pana aproape de margini. Deci contrastul si claritatea pe centru cat si pe margini sunt la nivel inalt chiar si in intrumente rapide f5, un aspect destul de rar intalnit in lumea ocularelor. Exceptia o face doar aparitia aberatiilor cromatice, dar intr-o proportie mica si doar pe margini.
Distanta de privit este putin sub limita folosirii cu ochelari, practic pierzi din campul vizual daca folosesti ochelari. Asta practic este singurul minus al acestui ocular. Dar totusi distanta de privit este mult superioara unui ortoscopic. O alta mica problema destul de comuna la astfel de oculare de camp aparent foarte larg este si aparitia "petei negre de fasole" daca nu esti in axul optic si la distanta care trebuie. Poate aparea doar cand il folosesti fara ochelari, dar cand te departezi putin dispare complet aceasta problema.
Acest ocular il folosesc intens de mai bine de un an de zile, fiind calul de bataie in sesiunile mele de observatii. Practic ExploreScientific 8.8mm 82° a inlocuit mai vechiul meu Vixen 8mm 52°, avand o performanta si o comoditate de a privi prin el mai crescuta decat la Vixen.... si asta chiar daca complexitatea campului vizual larg este cu mult mai mare la ExploreScientific.
Pe Tair 67mm f4.5 + diagonala/barlow imi da o putere de 68x si un FOV de 1.2°
Pe Newton 130mm f5 imi da o putere de 73.8x si un FOV de 1.11°
Pe Maksutov 100mm f10 + diagonala/barlow imi da o putere de 227x si un FOV de 0.36°


In concluzire acest ocular da rezultate foarte bune chiar si pe instrumente rapide (raport focal mic), eu fiind foarte multumit de el.



1 ES 8.8.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  972.15 kb
 Vizualizat:  de 1690 ori

1 ES 8.8.jpg



2 ES 8.8.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  960.26 kb
 Vizualizat:  de 1690 ori

2 ES 8.8.jpg


Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact