Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Doru_arata_Constalatiile.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224026
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Observatii cracoviene


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5 ... 9, 10, 11  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 05 Sep 2019 09:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din cand in cand, cam de doua ori maxim pe sezon, avem parte si pe-aici de cer "practicabil" pt observatii Very Happy Una din dati a fost aseara, cand transparenta a fost exceptionala, iar seeingul a fost.. meh, sa zicem moderat. Au alternat momente de simbioza intre cei doi parametri cu mai multe momente de canibalism atmosferic Laughing

Asa ca am iesit sa mai bag o fisa la planete, in ideea sa trag niste video 2K cu telefonul prin ocular. Randul trecut - despre care n-am mai mentionat, a iesit mult sub asteptari, ca sa nu zic de-a dreptul groaznic - n-am avut prea mult noroc cu pacla formata deasupra orasului. Dar dupa vreo 2-3 zile de ploi si vant, a urmat showul.
La ocular(e) se putea vedea o imbunatatire neta a aspectului planetelor fata de sambata care a trecut, in special Saturn, foarte bine definit, cu margini clar conturate si diviziunea Cassini indiscutabil la locul ei Smile A mers marit si la 280x prin bino, dar cred ca seeingul a fost de parere ca mai bine raman in banca mea la 225x, ca-i mai dragut.

Am pus la copt filmuletele in PIPP si Registax5, revin de-ndata ce prind forma, sa vedem ce "coq au vin" iese Smile

Pana atunci vreau sa va povestesc ce-am mai vazut la ocular. Am luat dupa mine doar LX7-le pt planete/telefon, binoviewerul planetar, un ocular de binoclu de 21mm convertit la astro (destul de wide si clar, suficient de bine corectat cat sa nu-l dau din mana) si ocularul cel mic (pe 1.25") facut din obiective de binoclu ruby-coated, cu focala de 35mm.

Am incercat sa vad daca gasesc cateva din obiectele prezentate si de dl Pteancu in rapoartele dlui de observatii (foarte detaliate si pline de imagini aproape vii, descriptive) si trebuie sa recunosc, spre rusinea mea, nu am gasit NGC7006. Se pare ca poluarea luminoasa locala a devenit un pic prea mare ca sa mai pot vedea ceva finut. Parca si roiul dublu s-a vazut cu dificultate.
In orice caz, supriza a venit din partea ocularului "double Plossl" incropit, cel de 35mm (trebuie sa-i gasesc un nume, e prea lunga descrierea pt el; cred ca ii voi spune "Psy35", pt ca imaginea la Luna e de-a dreptul psihedelica prin el Very Happy) - are lentilele acoperite cu stratul ala dubios, care shifteaza tot ce prinde in cyan; ceea ce pt nebuloase e la fix, ca taie mult din roz-bombon-portocaliul cerului si accentueaza nuanta complementara, iar M27 si M57 doar atat asteptau Surprised E ca si cum as avea filtru UHC incorporat in lentilele ocularului. Obiectele au capatat o prezenta neobisnuita in camp, foarte usor de remarcat. Cred ca asta e inca un motiv bun sa pastrez acest ocular, pe langa campul incredibil de plat si cu stele punctiforme pana la margine.

Inainte sa plec am mai aruncat un ochi la M13 si M31, ca M81 nu s-a putut vedea prea bine, si am plecat spre casa cu telefonul plin de filmulete cu Saturn si Jupiter. Sper sa iasa cat de cat ok. Grija cea mai mare e ca o sa fie ditamai oversamplingul. Parca acum regret ca nu am tras si FHD si HD, ca in UHD tare mi-e ca o sa fie usor fasaita imaginea.

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Sep 2019 15:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu ne-ai zis cu ce instrument ai realizat observatiile.
saiph a scris:
.. Grija cea mai mare e ca o sa fie ditamai oversamplingul....
Decat foarte mic si foarte sharp mai bine foarte mare si mai soft Laughing
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 05 Sep 2019 16:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai momentan tot cu Makul asta micu' de 127.

Nu stiu ce sa zic.. asta cu mare si soft.. mai bine mic si jucaus Laughing Saturnul, desigur.

Imagineaza-ti un Saturn de vreo 3-400 de pixeli care arata ca pictat cu stanga (de un dreptaci).. Pacat de diviziunea Cassini care s-a vazut atat de clar si apare mult mai complet definita de data asta, ca fiind atat de soft, zici ca-s din gelatina inelele-alea.

Ca idee, ceva in genul asta am reusit momentan sa-l fac sa arate. Mmmmm-nu as iesi din casa cu asa ceva printat pe tricou Smile

Daca redau filmuletul pe ecranul telefonului arata dragut, pt ca rezolutia ecranului e imensa comparata cu dimensiunea planetei in cadru. Dar cand redau pe ecranul monitorului... eeewwgh... apar niste purici de zici ca-s gandaci. Randul trecut, cand am mai prins cer ok si am tras HD, parca nu arata asa de groaznic - adica era planeta mai mica, dar si puricii mai usor de gestionat. Si daca tin bine minte, am folosit aceleasi setari, in principiu acelasi ISO si acelasi zoom digital (2x), iar transparenta cerului a fost aproape la fel de buna.

In Registax am folosit "initial layer 1" dar si 2 pt wavelets, si niste valori cat de cat lejere, nu am dat tare-n ele, ca sa le pot manevra in post-proc.

Cred ca ar merge sa trag la rezolutii mai mari de HD (sau FHD) daca as putea folosi ISO mai mic si/sau planeta ar fi mai mare si mai luminoasa de la mama natura (a.k.a. oglinda primara - cand o mai creste..). O sa mai incerc o data sa fac proba si in format FHD, o sa fie doar cu 50% mai mare decat in HD, dar asta e, macar iese un pic mai bine (sper). Ma-ntreb daca ar fi mai bine ca telefoanele astea sa stie sa traga crop mode SD.. Zicea cineva pe grupul de smartphone astro ca e mai indicat sa tragi la rezolutia maxima nativa a camerei telefonului, decat sa-l lasi sa-ti faca resize la HD, dar... uitandu-ma la ce am obtinut, parca n-as zice ca e chiar asa. Deci aia cu "mare si soft".. meh, stii ce zic? Very Happy

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Sep 2019 17:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai, nu stiu ce sa zic, dar uite cum iese la mine Saturn intins pe vreo 300 de pixeli: https://youtu.be/TdYpF-3pmuU?t=48

Cand au inceput astia sa creasca densitatea de pixeli (pixel mai mic, rezolutie mai mare) toti au tipat ca sa vezi zgomot, dar in practica s-a constatat ca iese mai bine, zgomotul e mai mic ca s ipixel raportat la dimensiunea obiectului si poate fi tratat mai bine, la telefoane mai intervine si compresia, artefactele jpeg/compresia pe blocuri, compresia cu pierderi, ma gandesc ca daca ai rezolutie mai mare ar iesi mai bine, dar e cam dificil de dovedit ca mai intervine si seeingul si nu mai stii care cine e de vina.
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 05 Sep 2019 19:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
Mai, nu stiu ce sa zic, dar uite cum iese la mine Saturn intins pe vreo 300 de pixeli: https://youtu.be/TdYpF-3pmuU?t=48


eee, pai, ms frumos Smile cass 200. chapeau. n-arata deloc rau. dar nu e cu telefonul

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Sep 2019 20:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ehee pe vremea aia nu erau telefoane... dar cine te pune sa filmezi cu telefonul?
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 05 Sep 2019 22:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

curiozitatea Laughing
cand or filma camerele planetare in UHD, sau 4k, si nici nu or costa cat o masina, ma fac baiat cuminte si nu ma mai joc cu telefonul. lol.. Smile

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Sep 2019 23:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dece ai nevoie de 4k din moment ce planeta nici macar in 320x240px nu ocupa? Poate doar la Luna dar am un dubiu ca optica telefonului + ocularului fac fata pe toata suprafata campului, plus ai reusit sa stackuiesti 4k, plus ai reusit sa inregistrezi 4k raw 12 bit necomprimat 120 sau hai macar 30 fps? Dar astea sunt doar tehnicalitati... Smile.
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 06 Sep 2019 08:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
Dece ai nevoie de 4k din moment ce planeta nici macar in 320x240px nu ocupa?


Pai, tocmai aici e faza. Ca in 2k sau 4k nu mai ocupa atat. Si experimentul pe care l-am facut intentiona tocmai sa evalueze in ce masura rezolutia optima pe care o sustin altii este sau nu cea nativa maxima a camerei telefonului. Iar pana acum nu sunt deloc convins ca ar fi asa. Asta si pentru ca, printre altele, cand am tras HD dimensiunea planetei in cadru s-a apropiat mai mult de ce obtinuta prin camera planetara - dpdv al samplingului (am explicat intr-o postare anterioara ce si cum cu puterea de separatie a instrumentului raportata la rezolutia si dimensiunea senzorului camerei - chestiuni de altfel cunoscute pt imagisti, doar le-am subliniat un pic).
Cand (daca) voi avea ocazia, voi repeta experimentul si pe telescop mai mare, sa ma conving daca este conditionata calitatea, in rezolutii mai mari de HD, de apertura si implicit dimensiune unghiulara si luminozitate a planetei in focar (la ocular). Pana atunci... ramane cum am stabilit Smile Sau.. trag numai cu camera planetara, ca doar de-aia am luat-o Very Happy Telefonul ramane, pana una-alta, un fel de fitza, nu-l consider inca accesoriu indispensabil si incontestabil in imagistica planetara.

Nu am cu ce sa stivuiesc momentan asemenea imensitati de video, bineinteles Smile doua minute de UHD ocupa cat un hard disc mai mic Laughing e un pic peste mana, a progresat mai mult tehnologia achizitiei de imagini decat cea de procesare.

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Sep 2019 12:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai e o problema cu telefoanele: eu nu sunt convins ca bufnitele sunt ceea ce par a fi, in sensul ca una e rezolutia fizica a senzorului, alta e ce face telefonul. Multe rezolutii gen HD, FHD sunt obtinute soft, adica telefonul poate sa aiba nativ 640x480 debayerizat, dar defapt un pixel are trei sau chiar patru subpixeli, deci il pot marcheta ca un senzor de 4x ori mai mare, iar FHD pot scoate pur si simplu implementand o supertehnologie superpropietara superatragatoare de "patented supersamplig upscale AI technologi"..daca intelegi ce vreau sa zic. Caz in care posibil sa ai dreptate ca la HD sa fie defapt rezolutia nativa a senzorului deci calitatea maxima, iar la FullHD defapt sa faca upsampling/interpolare care combinat cu compresia sa rezulte ceva mai prost decat HD-ul. Arata bine in reclame si multi vor fi multumiti cu telefonul lor FHD cu exceptia catorva astronomi singuratici care cauta diviziunea Cassini in oceanul de pixeli. Dar asta tine de fiecare telefon/model particular, nu cred ca poti generaliza, senzorii difera si softwareul difera de la caz la caz.
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 23 Sep 2019 23:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In serile de 12, 14 si 22 am avut parte se un cer destul de bun pt observatii, asa ca am decis sa nu irosesc ocaziile, ci sa ies si sa incerc sa obtin niste imagini cat mai bune.
In ultima seara din seria mai sus mentionata seeingul a fost, pe alocuri, surprinzator de bun. Asa ca, pot spune ca sezonul asta de planete, chiar daca voi reusi sa mai ies pana incepe urmatorul, mi-am facut damblaua Smile

Am tras cu camera planetara RT imx224, ajutata de un Barlow si un ADC homemade, prin Makul 127, pe montura alt-az manuala Twilight I. Noutatea, daca pot spune asa, comparand cu sesiunile anterioare, a fost ca am reusit sa utilizez functia ROI, ce realizeaza reducerea dimensiunii cadrului inregistrat, din toata suprafata utila a senzorului. Asta duce la cresterea ratei de transfer a cadrelor pana la limita impusa de timpul de expunere necesar obtinerii unei imagini suficient de luminoase, pe un gain aproape de 2/3 din plaja maxima.

Imaginea de mai jos e alcatuita din 6 stive, deci din 6 filmulete a cate 2min fiecare, din care am selectat cele mai bune ~2000 cadre din aproape 3000, trase la 25fps. Initial vrusesem sa limitez la 1000, dar mi s-a parut ca nu arata chiar asa groaznic si cu 2000.. poate le mai trec o data prin pasii de procesare, sa vad si cu jumatatea cea mai buna din acele 2000 cum iese. La post-proc am incercat sa aduc nuantele cat mai aproape de ceea ce vedeam in ocular, cu un mic boost de claritate, daca tot se poate Smile

Ca masuri de "continuous improvement" pt urmatorul sezon: as vrea sa cresc factorul de marire de la ~1.8x la ~2.3x cu o mica modificare in trenul optic (stiu ca pe hartie nu pare mult, dar pt ce vreau sa fac ar trebui sa fie de-ajuns); si nu in ultimul rand, sa confectionez un extension pier pt monturica - m-a rupt de spate, mai ales la vizual, facand plecaciuni in fata "stapanului inelelor", nebuloaselor si roiurilor.. Laughing



S_6x_mix_prel.png
 Descriere:
Saturn 6 x 2000/3000.
pipp, Rx5, CS5.
RT-IMX224, SW Mak127/1500 + homemade ADC + Barlow telecentric, Twilight I
 Marime fisier:  22.52 kb
 Vizualizat:  de 4787 ori

S_6x_mix_prel.png



_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Sep 2019 05:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da! Cu totul altceva când folosești o cameră dedicată. Nu știu, ce cameră este asta?

Camerele telefoanelor deștepte mai noi, de ex. vestitele Huawei P30 dar și unele mai modeste cum am eu, P20 Lite filmează și când faci poze și fac stack intern ca să scoată rezoluția aia imensă și pe timp de noapte, iar la planete sunt suspectați că bagă corecții software folosind imagini de pe net, la Lună de exemplu. La al meu o poză de noapte durează cca 1 minut și se vede cum se îmbunătățește imaginea, stack-ul se face în timp real. Desigur, trebuie pus pe suport, altfel ies mișcate. Am rămas uimit de pozele pe care am reușit să le fac în peșteri cu telefonul, din mână, au ieșit mult, mult mai bine decât cu camera compactă Canon S3IS. Cu toate astea, zoom-ul digital nu ajută la nimic, lipsa unui obiectiv adevărat se simte, nu aduce informație în plus, e doar un crop.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 24 Sep 2019 09:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asa e, multumesc Smile am zis sa incerc sa profit de rarele ocazii pe care le am la dispozitie sa fructific echipamentul asta minimal la potential cat mai mare. Ce ma mai jucasem eu asa, cu telefonul sau cu webcamul prin OTG, au fost experimente sa vad ce iese; m-am convins, mergem mai departe.
Apropo de asta, nu am mai postat rezultatul probei cu telefonul pus sa traga FHD, pt ca nu a iesit asa cum as fi sperat; tot ca pictat cu stanga arata, poate dupa un timp de antrenament in prealabil Very Happy
Desi folosesc o montura alt-az manuala, pt planete e suficient, pt ca trag imaginile cand planeta trece la Meridian (+/- 15-30 min, de-o parte si de alta), iar ajustarea pozitiei o fac fin, dintr-o singura axa (nu are limita de cursa).

Camera planetara este produsa de un fel de spin-off chinezesc (ToupTek), rebranduit Rising Tech, dar inauntru e tot un senzor CMOS IMX 224, chiar daca ii zice GPCAM2-224-C. Nu arata chiar identic ca cea de la Altair Astro (ii lipseste partea de racire), dar tot pe format bullet. Si nu cred ca atinge performantele unui ASI cu acelasi senzor, fara racire sau alte functii avansate, doar cele de baza, plus port de auto-guiding. Ei il lauda ca poti expune 15s cu senzorul asta, asa o fi, dar neracit nu stiu cat de ok ar fi cadrele alea pt orice deep sky. Pt planete mi se pare destul de reusita, cel putin e mai fidela si mai sensibila decat webcamul, iar functia ROI chiar ajuta la obtinerea unor rezultate mai bune decat cu webcam. Din pacate e doar USB2, desi chiar daca ar fi fost USB3 pt un FPS mai mare, tot nu aveam pe micutul laptop cu care iau imagini port USB3 cu care sa pot beneficia de ratele alea de transfer (70 FPS in ROI 640x480...... vrabia malai viseaza).

In fine, i-am schimbat filtrul si "nasul" ca era prea lunga partea din fata, nu mai statea rezemata pe umarul din spate al carcasei, de diametru ceva mai mare de 1.25", ci usor inclinata si pierdea alinierea si claritatea. Ca ii pusesera desteptii, in fata partii frontale, care oricum avea 1.25" si vreo 25mm lungime, o extensie de vreo 15mm cu filet C in fata, in care era montata o fereastra optica, fara rol de filtrare IR sau ceva; iar in fata asteia venea alta extensie de 1.25" cu filet standard pt filtre astro, de inca vreo 20mm lungime, plus filtrul, trecea de 60mm. Unde introduceam atata nas de camera..? Laughing
Acum, dupa ce i-am pus filtrul IR-cut low profile direct in partea frontala a carcasei (am folosit un mic inel printat 3D ca sa potrivesc filtrul, care avea filet C pe 1", la diametrul interior al carcasei unde era filet tip Brandon, un fel de M30x0.8 ), are cam 27mm, intra la fix in ADC, sau in Barlow, sau in diagonala.

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Sep 2019 10:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

A iesit destul de "curat". Oricum Saturn e mic la focala ta, poti aplica ROI mai "agresiv" si asa nu te mai blocheaza USB2 si nici HDD nu mai este limita.
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 24 Sep 2019 11:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@ saiph.

Super, imaginea cu Saturn, felicitari! Very Happy Se vad clar detaliile pe disc ,dar si pe inele, in afara de diviziunea Cassini se mai vad si alte inele palide. E foarte buna camera care o ai, Rising Tech, este cu mult peste camera mea Eboda ,chiar peste camera Philips SPC900, la calitatea imaginii. Smile

Spor la observatii si cer senin! Very Happy

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - incepatori Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5 ... 9, 10, 11  Urmatoare

Download topic
Pagina 4 din 11
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact