Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Jupiter.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Publicatii
STELE SI CONSTELATII, Marcel Jinca
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 185121
Numar de utilizatori inregistrati: 2496
Cel mai nou utilizator inregistrat: misterul
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ce am vazut aseara! (Incepatori)

Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 74, 75, 76
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mihail Tudose
Membru
Membru

Data inscrierii: 04 Iun 2019

Motto: We all are made of stardust

MesajTrimis: 14 Aug 2019 08:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cum prognoza meteo incepand de azi ne anunta cer noros am zis sa profit de cerul inca senin de marti seara.Seein-ul 7-8 ,transparenta nu prea grozava.C8-ul a fost pus la treaba tintele fiind:
Luna-iluminata in jur de 97 %,ceva umbre pe la terminator.
Jupiter-tranzitul GRS,SEB si NEB vizibile.Cei 4 sateliti formau un asterism liniar de fiecare parte a planetei.Pana pe la ora 22:30 s-au putut observa si NTB & STB.
Saturn-domnisoara Cassini prezenta la intalnire si ca sa nu vina cu mana goala a luat cu ea si pe Titan-Tethys-Rhea si Dione.Pentru scurte intervale de timp l-am zarit si pe Enceladus destil de dificil de vazut fiind foarte aproape de inelul saturnian stralucitor.De un real a jutor mi-a fost Stellarium care imi arata ca Enceladus-Rhea si Dione formau un triunghi echilateral asa ca stiam unde trebuie sa fie Enceladus.
M22-roiul globular situat in proximitatea stelei 24 Sgr folosita ca reper se prezenta ca un nor alburiu.Dupa 1 minut de acomodare a ochilor deja puteam evidentia stelele cele mai stralucitoare din componenta roiului folosind ocularul de 56 mm .Schimband cu Plossl de 25 mm situatia a devenit mult mai buna , cerul prezentandu-se mai negru,stelele fiind prezente in numar mai mare .Stelele se puteau observa cu privirea directa iar imaginea obtinuta semana foarte mult cu cea din Stellarium.
M8-Laggon Nebula-stelele centrale vizibile incepand cu ocularul de 56 mm dar am "forjat" pana la 8 mm folosind Baader zoom-ul.Grosismentul de 254x mi-a oferit o imagine spectaculoasa cu o sumedenie de stele in campul vizual si un fundal care imi spunea ca mai ascunde alte sute sau mii de stele.
M20-Trifid Nebula-mi-a oferit un numar mai mic de stele comparativ cu vecina ei M22 dar de asemenea la marirea grosismentului numarul lor s-a marit.Cele doua stele centrale situate foarte aproape una de cealalta se vedeau foarte clar chiar si cu ocularul de 56 mm adica la 36x.
M21-open cluster prezenta doua stele centrale cam la aceeasi distanta aparenta ca si cele din M20.Aici spre deosebire de M20 si M8 la marirea grosismentului se marea numarul de stele dar senzatia de nebulozitate nu mai era asa de intensa,spatiul dintre stele parand mult mai curat.
Intradevar dupa cum mi-a spus si domnul Mircea ocularele cu camp vizual mare si implicit grosisment mai mic sunt utile la identificarea DSO dar detalii mai subtile decat imaginea de ansamblu apar la folosirea grosismentelor mai mari .
Am facut si un test comparativ intre oglinda zenitala de 2" Omegon cu reflectivitate declarata de 99% si prisma Amici de 2" tip APM Dachkantprisma mit Schnellverschluss si concluzia este ca folosind-o pe cea din urma nu pierd nimic din luminozitate.Tot ce am putut vedea cu Omegon am vazut si cu APM atat la observarea satelitilor saturnieni cat si la DSO.Decizia este sa raman la folosirea APM-ului deoarece imi este mult mai usor in ceea ce priveste gasirea si memorarea asterismelor necesare identificarii DSO-urilor.
Cer senin,
Mihail

Mihail Tudose
Membru
Membru

Data inscrierii: 04 Iun 2019

Motto: We all are made of stardust

MesajTrimis: 17 Sep 2019 09:40 Download mesaj
Titlul subiectului:

Dupa o lunga perioada in care nu am mai putut efectua observatii astronomice ,aseara am montat pe trepied binoclul Omegon 25x100 si l-am pus la treaba.
Cum la ora 20:40 Luna inca nu isi facea simtita prezenta pe partea de cer pe care o studiam am zis sa incep cu ceva DSO-uri pe care nu le vazusem inca.
Primul DSO studiat a fost Swan (Omega) Nebula sau M17 la care am reusit sa vad stelele din partea superioara si partea dreapta ele fiind cele mai bine vizibile.Frumoasa nebuloasa,se intuia si multimea de stele/praf stelar in spatiul dintre stelele stralucitoare.
Eagle Nebula sau M16 vazuta cam in aceleasi conditii ca si M17 ,stelele principale si ceva urme de nebulozitate.
M25 era un pic mai bine vizibila avand o magnitudine de 4-5 fata de cele de mai sus care erau pe la 6.Multe stele vizibile,spatiul dintre ele parand totusi mai "curat".
Black Swan Cluster sau M18 a fost cea mai grea de observat ,metoda folosita fiind miscarea usoara a binoclului ceea ce facea ca in campul vizual sa se vada o pata mai alburie pe fundalul intunecat al cerului .
Am trecut si pe la mai vechile cunostinte :M22; M8;M20 si M21 .
Consider ca in cazul incepatorilor ca mine folosirea binoclului pentru observarea DSO este mult mai usoara comparativ cu telescopul ,orientarea spatiala fiind mult mai usoara.Vorba ceea mai bine sa observ cu binoclul decat sa ma enervez si sa fiu frustrat ca nu am putut gasi DSO cu telescopul.Incet,incet sunt sigur ca o sa reusesc sa navighez mult mai usor printre stele si cu telescopul.
Cer senin!

saiph
Moderator
Moderator

Data inscrierii: 19 Sep 2007

Motto: Sky is not the limit, it's the target

MesajTrimis: 17 Sep 2019 13:43 Download mesaj
Titlul subiectului:

Un finder optic generos si bine aliniat ajuta mult la diminuarea frustrarilor in timpul topaitului printre stele Smile Nu stiu daca si cu red spot sau laser poti obtine o precizie similara, dar cu cele optice cu aperturi de 40-50mm si o harta in mana pe care sa poti identifica repere la scara oferita de finder, n-ai cum sa te ratacesti.
Oricum, valida remarca referitoare la binocluri Smile

Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - incepatori Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 74, 75, 76
Download topic
Pagina 76 din 76

Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact