Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Cu_luneta_spre_luna_6.JPG
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Lady Luna


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 55, 56, 57 ... 70, 71, 72  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 16 Sep 2019 21:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Mihai. Smile
Si imaginile tale cu Luna sunt frumoase. Camera care ai folosit-o la capturi este cumva Microsoft Lifecam 3000HD ? Din acea camera am eu de gand sa i-mi iau pentru imagistica planetara si selenara, in locul camerei Eboda. O necesita conectarea la laptop, dar prezinta niste avantaje fata de camera Eboda, printre care setarea manuala a expunerii si sensibilitatii, ceea ce lipseste la camera Eboda care o folosesc in prezent.

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 17 Sep 2019 08:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aa, nu, e una din primele versiuni de Lifecam. As fi curios daca urmatoarele versiuni, in acelasi format, au primit senzori mai bunicei, ca parca e un pic cam limitata asta. Ce-i drept, se pot regla parametrii expunerii, dar tot se vad semnele "suficientei" cu care a fost inzestrat senzorul. Poate nu strica sa cotrobai dupa reviewuri pt camera pe care o cauti, unii vad ca n-au fost impresionati de performante.
Plaja dinamica e destul de restransa, iar daca cresti gainul risti foarte curand sa dai peste zgomot cat roata carului Very Happy Bine, eu compar parametrii cu cei de la camera planetara, desi poate n-au nici o legatura, fiind vorba de cu totul alt senzor la mijloc.
Mi-a placut ca a fost foarte usor de adaptat la 1.25", poate chiar mai usor decat SPC900NC, la care nu am avut decat de scos lentila si montat adaptorul, dar forma si dimensiunea carcasei au ajutat mult la fuziunea cu formatul standard.

Totusi, s-ar putea ca noua generatie de camere web HD sa aiba un plus pe low-light, nu am idee. Trebuie sapat si/sau testat. Am comparat-o pe-asta a mea cu o camera de bord pe care am modificat-o anul trecut pe la inceput si pare ca e o idee mai bunicica decat un dashcam, intr-adevar. Dar e posibil ca Eboda sa fie un pic mai sensibila decat ce-am gasit eu pe piata locala - am facut niste probe cu Saturn, Marte si Jupiter si abia la Marte am reusit sa iau niste imagini cat de cat mai ok-ish.. dar tot, intunecoasa rau. Iar focalizarea pe ecranul ala minuscul, e crancena.

In fine, daca te tenteaza ideea modificarii unei camere web pt astro, sa studiezi tutorialele de pe net, sa nu schilodesti camera Smile e inghesuiala mare inauntru si n-ai prea multe optiuni ca sa o scurtezi de-un crac care-i trebuie Laughing daca ceva nu cedeaza usor, cauta atent vreo gheruta, un surubel, ceva, ca sigur e ceva ce-o tine; forta bruta nu prea ajuta (nu zic ca ar fi neaparat cazul, dar ca idee..).

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 17 Sep 2019 10:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Saiph, vad la imaginile tale ca dupa stacking stralucirea este prea mare. Este aceeasi problema pe care am intalnit-o si la imaginile mele luate cu DSLR. Solutia ar fi sa scazi si mai mult stralucirea folosind un filtru ND sau de polarizare si sa controlezi o subexpunere pentru fiecare frame astfel incat rezultatul dupa stacking sa nu iasa supraexpus. La imaginile tale vad multe regiuni supraexpuse care sterg multe detalii.
Din cate mai stiu despre webcamuri este ca rezolutia maxima video si nu cea foto este cea mai apropiata de rezolutia reala a senzorului. Restul sunt pixeli interpolati care mai mult strica dar ofera un rezultat numit decent pentru o imagine de 5 mp vizualizata micsorata "fit to view" intr-un viewer oarecare de imagini. Imediat ce vizualizezi imaginea la rezolutia reala urmeaza dezamagirea. Am folosit chiar Lifecam 3000 si in modul foto la rezolutia maxima 5mp detaliile lunare pareau mai degraba pictate cu o pensula, o alta cauza a problemei fiind si lipsa controlului manual al timpului de expunere. Practic un modding astro complet la un webcam include si acest control manual implementat electronic, nu doar scoaterea lentilei si eventual a filtrului IR. Ce sa mai zic, in cazul asta cel putin, pretul reflecta performanta.
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 17 Sep 2019 11:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Starbuck, nu stiu ce sa zic, cred ca mai degraba e o combinatie de supra-procesare si plaja dinamica scazuta. Dupa ce am inchis la f/8, avand expunerea limitata aproape la minim, cu gainul la minim, Luna arata foarte ok expusa, chiar usor sub-expusa pe ecranul telefonului, dat un pic mai luminos decat il tin in mod normal (in jur de 20-25%, fata de 10-15%), ecran care are rezolutia un mic mai mare de dubla cat e rezolutia cu care am tras cu camera. Dar, sigur, un filtru ND sau V-pol ar fi o idee pt data viitoare.
Legat de aspectul imaginii la rezolutiile alea cu care se lauda producatorii, da, am remarcat si eu acum ceva timp (la modul practic) ca e gogoasa de marketing; prima impresie creata de imaginile astfel obtinute a fost ca au fost pictate de un nevazator dreptaci beat, cu stanga Laughing

Hai sa continuam in privat, sau pe off-topic, ca sa nu amestecam sos de Luna cu praf de pixeli, ca se acreste Very Happy

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 17 Sep 2019 13:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Saiph.
Da, acum am vazut ce model de camera foloseti. Intradevar are o forma cilindrica ,buna pentru adaptare pentru telescop. Camera care am de gand eu sa o folosesc are o forma dreptunghiulara.
Nu sunt la prima modificare a cemerelor web pentru astrofoto, am inceput cu camere foto compacte ( Samsung S830), apoi cu camere web (Philips Vesta, Logitech Quickcam) si in final cu camera video de bord Eboda sa le modific pentru astrofoto. Nu imi va fi prea greu sa modific si camera MS Lifecam 3000,pentru astrofoto. Smile

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.


Ultima modificare efectuata de catre iulian90 la 17 Sep 2019 13:23, modificat de 1 data in total
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 17 Sep 2019 13:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@saiph
Eh, nu e cazul sa ne ambalam Smile. Toata lumea cunoaste situatia cu limitarea webcamurilor la astrofoto. Ceea ce nu stie toata lumea este ca un modding astro la un webcam este de cele mai multe ori ireversibil si in caz de rezultate inacceptabile se renunta total la webcamul respectiv.
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 17 Sep 2019 13:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara am facut o poza la Luna prin telescopul de 114/900mm ,cu camera Canon 450D si barlow 2x. Telescopul a fost pe montura Dobson, asa ca am facut doar o poza. Nici seeing-ul nu a fost prea bun, imaginea Lunii cam fierbea pe marginea discului.


IMG_3132.JPG
 Descriere:
Luna 16 septembrie 2019. Poza singulara. Poza singulara 1/350s ISO 400. Canon 450D, barlow 2x, telescop 114/900mm pe montura Dobson.
 Marime fisier:  514.98 kb
 Vizualizat:  de 4874 ori

IMG_3132.JPG



_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 09 Oct 2019 22:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In seara asta a fost senin, asa ca am mai observat putin Luna prin telescopul de 114/900mm si apoi am fotografiat-o cu camera Canon 450D, tot prin acelasi telescop. Seeing-ul a fost insa cam nasol, de doar 6/10, dar transparenta a fost buna.


IMG_3708.JPG
 Descriere:
Luna 9 octombrie 2019. Captura: Canon 450D, barlow 2x ,telescop 114/900mm pe montura Dobson. Cadru singular.
 Marime fisier:  571.94 kb
 Vizualizat:  de 4754 ori

IMG_3708.JPG



_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 16 Oct 2019 13:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Prezint doua poze cu Luna ,facute cu camera foto Canon 450D prin telescopul de 114/900mm, cu barlow 2x. Prima poza este facuta pe 13 octombrie, iar a doua poza e facuta aseara, pe 15 octombrie.


IMG_3726.JPG
 Descriere:
Luna 13 octombrie 2019.
 Marime fisier:  494.15 kb
 Vizualizat:  de 4572 ori

IMG_3726.JPG



IMG_3847.JPG
 Descriere:
Luna 15 octombrie 2019.
 Marime fisier:  481.17 kb
 Vizualizat:  de 4572 ori

IMG_3847.JPG



_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 17 Oct 2019 19:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Inca o poza cu Luna de aseara, realizata la miezul noptii cu camera foto Canon 450D prin telescopul de 114/900mm si barlow 2x. A fost seeing mai bun ,imaginea a iesit mai clara, se vad detatii mai fine pe craterele de pe discul selenar. Smile


IMG_3870.JPG
 Descriere:
Luna 16 octombrie 2019.
 Marime fisier:  596.03 kb
 Vizualizat:  de 4543 ori

IMG_3870.JPG



_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 18 Oct 2019 15:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Se vad ceva detalii dar impresia mea este ca sunt ceva probleme cu focalizarea. Daca faci focalizarea prin live view la Canon 450D aceasta se face prin metoda numita detectie de contrast optimizata pentru focus automat care nu este prea exacta la focalizarea manuala impusa de prime focus. Mai exact plaja de focus detectata este prea larga pentru o focalizare exacta. Pentru o reglare initiala merge dar sugestia mea este sa renunti apoi la live view si sa testezi focalizarea examinand marit pe ecranul aparatului cateva imagini de test urmate de eventuala ajustare a focusului. Desigur, a se repeta operatia la la fiecare 5-6 minute sa zicem pentru a preveni modificarile cauzate de seeing.
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 18 Oct 2019 18:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O alta posibila problema ar fi focalizarea concentrata pe craterele din dreapta. Cand Luna ocupa o mare parte din campul vizual poate cauza focalizari localizate. Solutia este o focalizare manuala cat de cat uniforma si asta personal cred ca numai prin imagini de test se poate realiza deoarece Luna are in general un contrast scazut (chiar daca are luminozitate mare) si nu poate activa toate punctele de focus ale aparatului, focus bazat exclusiv pe contrastul dintre regiunile imaginii. O alta solutie pentru focalizare uniforma ar fi micsorarea intregului disc lunar prin captura fara Barlow si sa faci ulterior crop deoarece cred ca ai rezolutie suficienta. Oricum ar mai urma teoretic stacking, wavelets si alte finisari ulterioare deci este suficient potential pentru evidentierea detaliilor.
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 19 Oct 2019 13:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@starbuck

Multumesc pentru informatii. Eu focalizez cu ajutorul functiei Live View, dar fara focalizarea asistata sau alte functii asemanatoare, ma uit pe ecranul aparatului in timp de focalizez.
Deci indrept telescopul aproximativ spre Luna folosind vizorul optic la aparatului foto, activez functia Live View, orientez fin telescopul spre zona cu cratere din apropierea terminatorului , maresc zoom-ul la 10x, apasand de 2 ori butonul zoom "+" din coltul din dreapta-sus al aparatului, apoi reglez focusul din rotita focuserului de la telescop.
Aparatul nu pot sa il montez pe telescop fara barlow, nu focalizeaza deloc, nici cu focuserul reglat la inceput de cursa, in plus de asta Luna ar aparea prea mica pe cadru, am verificat asta pe un fost refractor de 60/900mm, cu focala egala cu cea a telescopului de 114mm, care permitea montarea aparatului foto Canon fara barlow.
In ultimul timp nu am mai montat telescopul de montura ecuatoriala ca sa fac mai multe poze pentru stacking, iar pe montura Dobson nu mai fac decat poze singulare, nu pentru stacking ,din pricina rotatiei campului, ce se manifesta la monturile alt-azimutale, cum e cea tip Dobson.

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 19 Oct 2019 13:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E bine pentru prima etapa de reglare grosiera cu live-view pe o singura zona. Mai departe sugeram sa finisezi reglajul focalizarii si pentru alte zone prin imagini de test astfel incat sa iti apara pe cat posibil toate focalizate (orientezi telescopul si verifici toata aria lunara), deci sa nu te concentrezi doar pe prima zona pe care ai reglat initial focusul.

Ultima modificare efectuata de catre starbuck la 19 Oct 2019 13:56, modificat de 1 data in total
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 19 Oct 2019 13:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara ,spre miezul noptii ,am mai facut cateva poze singulare la Luna cu telescopul de 114mm (pe montura Dobson) si aparatul foto Canon 450D cu barlow 2x, din care am ales una ,cea mai clara, pe care am mai prelucrat-o putin ,la constrast, luminozitate si sharpness (claritate).
Luna se apropie Ultimul patrar si va trece prin constelatiile zodiacale mai nordice ,cum ar fi Taurul, Gemenii, Racul. Aseara a fost in Taurul, aproape de steaua Zeta Tauri.



IMG_4013.JPG
 Descriere:
Luna 18 octombrie 2019
 Marime fisier:  500.72 kb
 Vizualizat:  de 4455 ori

IMG_4013.JPG



_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 55, 56, 57 ... 70, 71, 72  Urmatoare

Download topic
Pagina 56 din 72
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact