Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna1-21.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224030
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Reuniunea Nationala Astronomy.ro 2019 - SESIUNEA DE TOAMNA


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Star Party National/International

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 01 Oct 2019 13:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari din toata inima lui Gabriel pentru organizare si tuturor pentru participare !
Un lucru mai lipseste ca sa fie perfect ...da ' ma impiedica modestia sa spun care-i acela... Embarassed Razz

Toate cele bune ,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
MrSpace
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Mar 2013
Mesaje: 114



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Oct 2019 15:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitări pentru organizare. Mulțumim pentru ospitalitate, plodului i-a plăcut cel mai mult ca nu avut de reglat nimic Smile
O sa încercam pe viitor sa ne facem timp sa mai venim.

Andrei
Sus
zahei
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Iul 2019
Mesaje: 29



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Oct 2019 15:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumim pentru primire si sfaturi! Juniorul, Codrin, a fost super incantat! La intoarcere mi-a declarat ca a fost cel mai tare weekend din viata lui.
_________________
Celestron Evolution 6 StarSense
Sus
Sorin Sfartz
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Sep 2008
Mesaje: 366



Localitate: Onesti

MesajTrimis: 01 Oct 2019 15:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Un lucru mai lipseste ca sa fie perfect ...da ' ma impiedica modestia sa spun care-i acela...


Ne-am bucura mult daca ati veni la urmatoarele... Very Happy
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2663

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Oct 2019 19:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ma bucur, sincer, ca v-a placut.
Trebuie sa recunosc: tot ce am urmarit "din umbra" pana acum a fost sa scot pe cat mai multi afara din acest spatiu virtual, in spatiul real, undeva unde ne putem desfasura concret, direct, in idei si prin instrumente intr-o ambianta naturala placuta si propice observatiilor/capturilor astronomice.
Acolo unde putem comunica fara frica de OFF-TOPIC, putem invata multe lucruri si putem impartasi din experientele noastre.

Bravo baieti. In sfarsit, NU mai suntem ca in 2011 cu Comunitatea noastra, asa cum am gasit-o eu. Razz
Am evoluat, zic eu.
Daca se va termina constructia celei de-a 3-a vile + constructia cantinei din a 4-a vila, vom putea avea capacitate de primire de peste 200 persoane pentru 2 sesiuni pe an.
Va multumesc pentru participare si intelegere a conditiilor de cazare, cu bune sau rele.
O sa incerc sa tin pretul cazarii cat mai jos dar inflatia de acum n-o sa-mi dea multe sanse in viitorul an. Important e sa negociem cresteri mici , accesibile tuturor.

In final insist cu rugamintea ca cei care au facut poze si nu le-au postat inca, SA POSTEZE, aici, fara nicio retinere. Smile
Inca o data va multumesc si va urez CER SENIN tuturor! Smile

_________________
Gabriel
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 01 Oct 2019 21:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

M-aș bucura Coane Mircea dacă la edițiile viitoare te vom avea printre noi
_________________
mihai
Sus
Mike23
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Sep 2010
Mesaje: 682



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Oct 2019 12:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce a lipsit acestei sesiuni, au fost prezentarile.

Pentru urmatoarele sesiuni, ma gandesc eu, ar merge facut un fel de adunare, in cerc, undeva afara, unde, face to face, sa punem intrebari pe subiectul adunarii noastre.
Suntem destui novice in ale astronomiei privite prin ocular sau fotografiate, care am dori sa aflam mai multe din partea celor cu experienta.
Atat pe partea de observatii vizuale cat si pe partea de astrofoto.

Este o viziune a mea, un mod prin care cei cu mai putine cunostinte sau experienta sa aflam raspuns de la cei cu experienta.

Cer senin si ne vedem la urmatoarea sesiune

Mihai D.

_________________
S.W. Maksutov-Cassegrain 127mm/1500mm, montura azimutala, Binoclu BTC 10x50 fullymulticoated, DSLR Nikon D3100
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Oct 2019 20:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Astroclubul Galaxis va trebui să fie reprezentat de cel mai important membru al său, in persona!

De asemenea, poate reușim să aducem și oameni faini din alte zone ale țării care nu au mai fost demult. Sorin Hotea de la Sighet, Marian Achim de la Tg. Jiu, Cristi Diaconescu de la Corbeanca, Lucian Hudin de la Cluj, ca să enumăr doar câțiva.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob


Ultima modificare efectuata de catre Erwin la 03 Oct 2019 09:31, modificat de 1 data in total
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2641

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 03 Oct 2019 00:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sorin Sfartz a scris:
Ok. Am vazut ca e verde si am zis ca era pointerul laser. Dar daca era un satelit, de ce se vede intrerupta linia alba? Nu trebuia sa se vada o linie continua alba?


Dâra aceea nu poate fi decât de la un avion de linie . Ce m-aș fi amuzat să ia curba taman in timpul expunerii !

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
Mike23
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Sep 2010
Mesaje: 682



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Oct 2019 08:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Excelent completata ideea.

Pe langa asta, cine e si dispus, mai multe instrumente, diferite ca tip si accesorii, sa fie indreptate spre acelasi obiectiv observabil ca sa se poata face diferenta. Sunt convins ca nici cei experimentati nu au facut observatii prin intermediul tuturor tipurilor de telescoape in combiatie cu tot felul de accesorii. Daramite incepatorii, sau cei care vor sa plece pe acest drum, dar nu stiu cu ce sa inceapa.

La sesiunea asta am vazut, de exemplu, la cineva un dobsonian minuscul, "Skywatcher Dobson N 76/300 Heritage DOB", si am fost incantat sa-l vad pt. ca m-am intrebat mereu cum se vad obiectele cosmice prin el. Nu am reusit, din nefericire acest lucru, decat pe timp de zi si am fost surprins sa constat ca imaginea era sucita la 90 gr. si in oglinda.....Probabil exista accesorii de corectie a imaginii. ideea e ca daca nu faceam aceasta observatie, de zi, as fi ramas mereu cu intrebarea....cum e acest instrument, merita banii pt. cineva care e la inceput, un copil de exemplu, etc..

Cer senin

Mihai

_________________
S.W. Maksutov-Cassegrain 127mm/1500mm, montura azimutala, Binoclu BTC 10x50 fullymulticoated, DSLR Nikon D3100
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1535

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 08 Oct 2019 09:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Acum in toamna nu am fost, din pacate, la intalnirea de la Lisa. Ce pot spune despre restul de intalniri la care am participat, e ca aceste lucruri propuse mai sus in general se intampla, e drept nu ca o actiune formala si organizata.

Ideea e ca telescoapele sunt acolo, accesoriile sunt acolo, noi suntem toti acolo, si oricine are o curiozitate despre vreun instrument anume poate oricand sa-l intrebe pe proprietar detalii, se pot face probe, pe zi/noapte, etc. Nu cred ca a fost situatia vreodata ca cineva sa zica ca nu e voie ca altcineva sa priveasca "prin scula lui" Smile

Ptr mine de exemplu, acu 2 ani, am pus pe aceeasi montura o luneta 120ED si o luneta acromat 150F5 si m-am putut convinge cu ochii mei care e difernta intre cele 2 ptr aceleasi obiecte....am facut testul asta impreuna cu @aandrei, @zoth, @theogon, parca si Erwin era prin zona. Asta m-a ajutat ulterior ce luneta ptr RFT sa cumpar.... lucru care nu l-am putut hotara pana atunci doar cititnd review-uri de pe net si specificatii de la producatori. Am vazut clar cele 2 instrumente, cu ocularele mele, cu accesoriile mele, pe montura mea, cum se comporta.
La fel am privit prin aproape toate instrumentele de pe acolo, mici mari, scumpe, ieftine. La unele am mers cu ocularele mele, la instrumentele mele am adus si ocularele altor colegi.

Deci ideea e : "cere si ti se va da" Smile ... Suntem toti acolo, ala e scopul nostru, ptr mine asta inseamna intalnirea de la Lisa, sa fim toti impreuna, sa vezi diverse instrumente, sa poti sa le testezi (in masura in care vremea colaboreaza), sa schimbi experiente si povesti cu colegii....adevaru-i ca n-am simtit nevoia sa se spuna clar ca "acuma e timpul/ora de privit telescoapele colegilor si de discutat despre ele".... cand am avut o curiozitate, cu sigurata mi-am exprimat-o Smile

_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Oct 2019 19:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte adevarat ce spui Liviu. Imi pare rau ca nu ai putut veni nici tu, nici Andrei si nici Tavi, poate data viitoare...
Asa cum spunea si Costin Mak prin alta parte, in prima seara s-au testat multe oculare, unele cu tenta mai calda, galbuie (de gutui daca imi aduc bine aminte), altele cu tenta mai apriga (probabil de pruna), apoi toata lumea a trecut la observatii efective!
A doua zi am facut un experiment interesant cu luneta triplet 140 a lui Sorin Sfartz si luneta triplet 100 a lui Sorin Constantin cand am putut constata ca cele doua strang culorile spectrului in moduri diferite dar ambele ajung la performante deosebite.
Seara am avut ca targhet personal sa verific daca pot folosi la observatii astro monocularul TZK 10x80 restaurat anul asta. In Bucuresti nu-l pot folosi decat la observatii de zi pentru ca cerul de aici vazut printr-o pupila de 8mm pare laptos, chestie care iti taie tot cheful.
Am fost uimit sa vad ce fundal intunecat apare pe cerul Lisei si cat de frumos se vad Pleiadele, roiul dublu din Perseu, galaxia Andromeda si surpriza cea mare a fost aparitia sporadica in ocular a lui M110.
Am confirmat aparitia lui M110 cu luneta 150 f5 a lui Andrei in care aparea continuu si evident mai bine definita daca pot spune asa.

Ca de fiecare data atmosfera de la Lisa a fost extraordinara!

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Mike23
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Sep 2010
Mesaje: 682



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Oct 2019 16:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intr-adedevar s-au facut cateva astfel de comparatii, dar ma refeream la ceva mai organizat.
Eu de exemplu am comparat in prima noapte, Mak-ul meu 127mm cu unul de 150mm si un newtonian de 300mm(parca), observand, roiul dublu din Perseu, Andromeda, si ceva mai tarziu ~2:00, M42 Orion, la asta a participat si un refractor de 150mm(daca am retinut corect), care pur si simplu m-a lasat cu gura cascata.

La partea cu ocularele cred ca am fost plecat cu familia la plimbare prin imprejurimi. Mi-ar fi placut sa particip....Data viitoare.

Eu personal m-am simtit excelent si abia astept sa revin.

Cer senin

Mihai D.

P.S. - Sper ca am fost coerent. Very Happy



DSC_0296.jpg
 Descriere:
Mak-ul meu de 127mm
 Marime fisier:  1 MB
 Vizualizat:  de 6809 ori

DSC_0296.jpg



DSC_0295.jpg
 Descriere:
De la stanga la dreapta Newton 300mm - Mak 150mm - refractor APO 150mm
 Marime fisier:  1008.69 kb
 Vizualizat:  de 6809 ori

DSC_0295.jpg



_________________
S.W. Maksutov-Cassegrain 127mm/1500mm, montura azimutala, Binoclu BTC 10x50 fullymulticoated, DSLR Nikon D3100
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 10 Oct 2019 21:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Fac o complectare, în spate N150 F5 (albastru), mai în față spre dreapta Mak de 150 și mai la dreapta învelit într-o folie aluminizată un Mak de 180, In plus (nu apar în imagine) un C11 încă nemontat, refractoarele acromate de 100 a lui Cătălin și cel de 150 al lui Andrei , apocromatul de 100 al lui Sorin și seducătorul TZK de 80 mm restaurat de Silviu. Să mai punem ED-ul de 120 a lui Gabi și C8-ul tot al lui si Takahashi-ul lui Mac. Poate că am mai uitat cîteva instrumente, dar n-am uitat montura insolită a lui Cristi Jimao. Cert este că nu ne-am plictisit mai ales că au apărut și cateva binoviewere de bună calitate.

Mai spre seară cuprinși de beția bolții înstelate, am constatat că a rămas nebăută palinca de prune așezată stingher pe o buturugă...

_________________
mihai
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 11 Oct 2019 07:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

theogon a scris:

...
Mai spre seară cuprinși de beția bolții înstelate, am constatat că a rămas nebăută palinca de prune așezată stingher pe o buturugă...


asta pentru ca am lipsit eu pe acolo Laughing
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Star Party National/International Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare

Download topic
Pagina 5 din 6
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact