Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
jupiter02_02_2016.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Review binoclu 3D Astronomy 8x42 Space Walker 3D


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Sep 2019 15:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mi-am luat inima in dinti si iam scris domnului Lederman despre review-ul meu si doua nemultumiri: prima fiind modalitatea grea prin care eu obtin efectul 3D si a doua pretul prea mare. El a avut amabilitatea sa imi raspunda in doua mailuri urmatoarele:
"Amazing work! I can tell that you spent a lot of time on this. I will spend time as well reading it carefully. As the inventor of the Lederman Optical Array, I want to give you quick feedback and an initial reaction.

In November 2014 I realized that I could finally create 3D views of the night sky if I could make precision optics and mount them on a precisely made optical flat. Some experiments proved this much to my amazement! Then came the work to optimize this new and amazing way to see the night sky.

After many months of testing my own D21s fitted with the array through a variety of telescope designs, I came to the conclusion that many experiments with each individual array panel and the displacement power and direction would be required. In addition, I needed to design a new eyepiece because The D21s did not allow access to the ideal position of the array in relation to the ep focal plane! Furthermore, binoculars design, ep focal length, cementing technique, panel arrangement ALL had to be experimented with by ME. It was new territory!

That said, I had to be very objective in my assessment. Example: I created plano glasses fitted with a different array in order to see fireworks in 3D. It worked. But success was dependent on distance from the fireworks. I did not fo forward with it. Too dependent on ideal parameters.

I found my binoculars to be easy, instant, very user friendly even fir novices and especially for experienced observers. There were a few who had trouble seeing the 3D. Example: At Chiefland Star Party many observers were instantly thrilled with the 3D. Then a few could not seem to differentiate it from a flat view. Curious!

I hope that you allowed many others to look through them in order to assess the ease of seeing the 3D effect. Two nights ago in my suburban sky I grabbed my own pair to look up at The Dumbell. It was seen. It thrilled me once again to immediately remember what I created and why. The community has not adequately supported my work and so I will discontinue creating any new product for astronomy. We as a group are aging, shrinking, and mist damaging, buying used second hand products of mine here in USA on Cloudy Nights and Astromart.

This was a quick answer. I will carefully read your email more!

Best Regards,
Russ
"
respectiv :
"Ok Dorin. I do think that you are obviously and easily seeing the 3D effect when looking at say a hedge row or a bush during the day. Your Sketch proves this. So the function is quick, instant and easy. However, it is clear that a night target like star field is giving you some trouble. It is a perceptual thing. The variables that determine ease of seeing the 3D must also include your own complicated eye/brain/psychological makeup. All that I can suggest when assessing how easy it is to use The Spacewalker Binocs is to have at least 5 others or more try them. A lawn chair
and darker sky is all that is needed.

Price? I chose phase corrected coatings and a dielectric coated splitter in the binoculars. My array panels are 1/10 wave flat, the optical window us also 1/10 wave flat, and all are fully multi-coated. These are for you astro-nuts!!😉 I am going broke as it is. $299 for these is a great price. I must discount them for dealers like B&H Camera too.
OK. So where did you buy them? They are the genuine piece. I know because I test and finish each one myself.
Best Regards,
Russ"


Daca cel putin deocamdata se pare ca am o problema creier/ochi (Tudor ? Esti aici?) si mai trebuie testat si ochii altora, pretul devine clar umflat pe parcursul comercial de la $299 la $485.98 cat se vinde la noi...
cred ca va urma...
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 05 Sep 2019 12:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sunt aici Smile
Sunt convins ca ai dreptate cand zici ca e o chestiune de obisnuinta si ceva tehnica speciala. Sunt si eu curios cum se vede prin el!
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Sep 2019 15:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dai banu' si primesti binoclu la testat.... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy ma multumesc si ceva obiective Smile
Am avut multe probleme saptamana asta. De luni il iau la mine .... Very Happy
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 02 Oct 2019 16:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dbird a scris:
...
trebuie sa spun ca exista pe acelasi principiu dar cu 6 Planuri, un set de doua oculare de binoviewere pentru telescoape si lunete astro. Acelasi principiu...dar cu 6 plane si cu posibilitatea rotirii ocularului cu cele sase arii(dispuse in cruce).
Am uitat deasemenea sa mentionez ca efectul desenat, cel cu planurile, se vede doar cand privesti cu ambii ochi. Daca privesti doar prin tubul drept, vezi clar doar Planul1 si restul neclar Daca privesti prin tubul drept totul este clar ca la un binoclu normal.
...


Apropo de rotirea acelui ocular dintr-un alt set de oculare de binoviewer cu 6 planuri am gasit o prezentare separata o ocularului L-O-A 21 cu 5 planuri folosit la binoclul 3D din discutie:

https://m.youtube.com/watch?v=OvqHlg0Jo88#fauxfullscreen

Incepand cu 01:14 sunt descrise doua repere N (near) si F (far) marcate pe ocular care indica rotirea ocularului la reperele mentionate in vederea obtinerii efectului 3D prin deplasarea obiectelor vizate din plan apropiat in plan departat. Este posibil ca binoclul de fata sa aiba posibilitatea rotirii fara focalizare a ocularului cu lamele in contextul unor astfel de repere numai pentru efectul 3D ?
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Oct 2019 11:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu, ocularul cu arii Lederman este fix, respectiv ca orice ocular stang de binoclu obisnuit. Sau altfel zis ai putea sa il rotesti in contextul in care demontezi ocularul si rotesti tu efectiv lentila in cauza.
Dar cred ca plasarea la binoclu a strict 3 arii in diagonala este oricum optima, acoperind pe diagonala diferentele de adancimi astfel incat privirea noastra preponderent orizontala sa "amestece" marginile ce delimiteaza strict zonele si oarecum acoperind campul uniform orizontal vertical.
Asteptam cu interes si testele lui Tudor aferente acestui binoclu.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 27 Oct 2019 20:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

L-am testat intr-un parc mai intunecat din Bucuresti si cu Luna plina pe un cer gri, dar si la Provita de Sus unde a fost un cer mult mai bun fara luna si mai negru.
Pentru a-mi contura o impresie asupra acestui binoclu, am recurs la o comparatie a anumitor criterii optice cu un binoclu normal Nikon HG L 8x32
Fiind un binoclu aparte necesita un timp indelungat de invatare si acomodare. De exemplu pentru mine daca il folosesc ca pe un binoclu normal este foarte stanjenitoare aparitia in cadru a muchiilor celor 3 campuri patrate de profunzime. In functie de cum pica lumina sau cata densitate de informatie ai in campul vizual se vad doar anumite laturi. Chiar daca se vad foarte estompat, dar le simt prezenta "acolo" mai ales terestru. Se vad chiar si noaptea daca cerul este luminos, dar daca este negru nu se mai vad. Cred ca aceste elemente optice ce se interpun practic in traseul optic sunt responsabile pentru unele aberatii si complicatii optice cum ar fi:
Aberatiile cromatice sunt destul de prezente mai ales pe margini. Claritatea pe margini este mediocra extinzandu-se cam pe la 70%. Tot aceste campuri de profunzime fac ca o stea sa se dubleze atunci cand este pozitionata foarte aproape de marginile de rupere de camp ale acestor patrate. Cred ca si transmisia luminii are putin de suferit in ocularul stang datorita acestor 3 ruperi de camp. Astfel ziua imaginea este mai galbui/verzuie decat prin Nikon, iar noaptea nu am vazut un numar mai mare de stele fata de mai micul Nikon 8x32. O alta problema, cred datorata tot acestor campuri de rupere de profunzime sunt reflexiile parazite. Practic privind Luna in campul vizual se vad cateva reflexii suparatoare. Acestea sunt ca niste "fantome", dar care surprinzator nu slabesc impresia de contrast al Lunii.

Vestile bune sunt ca este un binoclu cu o definitie a detaliilor surprinzator de buna pe centru si cu un contrast excelent (stelele au o "prezenta stralucitoare" cu un contrast ridicat). Culorile sunt foarte vii, iar Campul vizual este destul de mare (7.5 grade). Ergonomia este un buna, avand un reglaj de focus precis si placut.

Efectul 3d
Aici este specialitatea acestui binoclu si trebuie sa-l judecam mai ales din aceasta perspectiva.
Terestru separatia este foarte evidenta si brusca si in unele conditii nenaturala. De exemplu o tufa mare de frunze dintr-un copac, care se afla relativ in acelasi plan, este franta brusc: o parte este mai aproape si cealata mult mai indepartata. Insa daca privesti copacul in asamblul lui atunci efectul "pacaleste" creierul. Dar daca te concentrezi doar pe unele zone de rupere de profunzime creierul isi da seama ca ceva e "cusut cu ata alba" Smile Este destul de obositor pt mine!
Insa la stele efectul 3d pot spune ca pare mult mai natural decat cel terestru, pentru faptul ca separatia de planuri a stelelor se observa mai discret si nu este asa de "trasa de par" ca la terestru, stelele fiind punctiforme si nu asa de dese si unite ca frunzele dintr-o tufa. La stele am reusit in mod clar sa diferentiez 2 campuri de profunzime separate. Este destul de spectaculos! Dar trebuie ceva acomodare si intelegere fata de acest binoclu. Dupa cum a spus si Dbird, ca efectul sa se produca mai usor campul trebuie sa fie plin cu stele, iar de preferat ca cele mai luminoase sa fie pozitonate in patratul din centru. Trebuie sa arunci o privire de ansamblu care este defapt o vedere periferica dar extinsa pe tot campul vizual.
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 27 Oct 2019 22:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Exista o tehnica software de simulare a efectului 3D bazata pe date astrometrice construite artificial pe baza modelelor volumetrice (separarea distantelor in functie de luminozitate, distante cunoscute, ionizare si configuratie aproximata a structurii DSO):
https://earthsky.org/space/animated-gifs-o...ects-in-3d

Oare daca schimbi usor alternativ unghiul de observatie (altitudinea) binoclului este posibil sa evidentiezi mai bine acel efect oricat de pseudo-3D ar fi el ? In acest fel s-ar vedea mai bine tranzitia stelelor dintr-un plan separator in altul (analogia cu tehnica mentionata) iar creierul ar putea percepe mult mai accentuat acel efect.
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Oct 2019 08:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Frumoase gifurile din link! Acolo este insa un 3D relativ corect, bazat pe realitatea imaginii in sine si oare cum apropiata de real. In cazul binoclului nostru nu putem face absolut nici o analogie cu reusita lui J-P Metsavainio.
Daca poti sa ne explici mai clar ce anume test ai propus:
"Oare daca schimbi usor alternativ unghiul de observatie (altitudinea) binoclului este posibil sa evidentiezi mai bine acel efect oricat de pseudo-3D ar fi el ?" putem face teste.
Problema e ca nu am inteles exact ce ai propus. Crying or Very sad
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 28 Oct 2019 09:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tehnica respectiva este doar o simulare dupa cum am mentionat, ce-i drept avand ca rezultat o reprezentare foarte apropiata de situatia reala dat fiind natura datelor folosite.
Cat despre analogia cu binoclul este vorba despre schimbarea alternativa a altitudinii de observare, la fel cum reglezi altitudinea la o montura alt-az doar ca acest lucru se intampla cu binoclul. Sau presupune ca te-ai uita alternativ la etajele 2 si 3 ale unui bloc, doar ca etajele le inlocuiesti cu stele. Miscarea alternativa respectiva ar trebui sa aiba teoretic cum ma gandesc eu un efect asemanator cu animatia din acele gifuri punand in evidenta schimbarea perspectivei la trecerea obiectelor dintr-un plan separator in altul in cazul binoclului 3D.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 28 Oct 2019 10:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stelele pivite prin binoclu, neavand tridimensionalitate, se citesc in planuri diferite foarte greu. Pentru ca ele nu-si maresc diametrul si nici macar nu-si schimba stralucirea nici atunci cand sunt intr-un patrat 3d sau langa. Efectul este mai pronuntat cand ai stele mai luminoase in centru, dar asta se intampla intr-o oarecare masura cu orice binoclu pentru ca tine de o iluzie optica general cunoscuta, care este urmatoarea: obiectele indepartate par mai putin luminoase si mai putin saturate la culoare. Pictorii cunosc aceasta iluzie optica si tocmai de asta folosesc pentru prim plan culori mai puternice, iar pentru planurile indepartate culori mult mai estompate.

Doar atunci cand numarul de stele are o densitate mare poti un pic sesiza un efect 3d dar discret. Adica cand stelele tind sa formeze o suprafata cat mai densa. Noi stim ca un plan e format de 3 puncte dar pentru a vedea cu acest binoclu iti trebuie ca planul fie plin cu foarte multe puncte si cat mai apropite intre ele. O sa incerc sa detaliez ce am spus si in postarea mea precedenta cu exemplu coaroanei copacului. Daca suprafata e luminata uniform si frunzele sunt cat mai repetitive fara crengi la vedere, prin acest binoclu 3d pot vedea in mod clar un patrat de frunze care se "decupeza" de restul frunzelor. Este foarte similar cu imaginea unei lupe patrate pe care o plimbi peste o suprafata cu un model repetitiv. Dar daca modelul nu este repetitiv si dens, cum este cazul stelelor, noi nu mai sesizam imediat acest efect. La stele efectul este totusi prezent, dar doar discret si in Calea Lactee unde densitatea stelelor este mai mare, dar totusi stelele nu sunt fel de dense ca frunzele unui copac incat sa dispara distanta dintre ele. Din punct de vedere al dispunerii texturii informatiei in suprafata cadrului, frunzele copacului au mai multe in comun cu tipul de imagine exemplificata de Starbuck decat cu stelele. Au suprfete mari de pete de culoare si planuri texturate uniform (norul stelar rosu de exemplu, sau norul nebulos intunecat pe care creierului nostru ii este foarte usor sa le distinga ca planuri separte). Dar stelele sunt punctiforme si prea departate intre ele ca sa creeze planuri bine delimitate
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 28 Oct 2019 10:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din punct de vedere al distantelor interstelare se pare ca magnificatia 8x a acestui binoclu este prea mica. Cred ca la binocluri de la 15x in sus se poate evidentia mult mai bine perspectiva oferita de planurile separatoare ale ariilor Lederman. Ca exemplu la 20x80 Pleiadele ocupa tot campul vizual cu multe stele suficient de apropiate pentru astfel de teste.
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Oct 2019 09:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Problema unei puteri maritoare 8x cred ca este data de dorinta de a oferi, pe cer foarte curat, un numar cat mai mare de stele. Cu cat sunt mai multe dar si mai dese cu atat efectul este mai pregnant. Deasemena este nevoie de un unghi cat mai larg al campului. Altfel efectul nu apare.
Din nefericire nu conteaza unghiul alt-azimut sau alta pozitionare a binoclului. Este un instrument destul, poate chiar prea pretentios....
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 29 Oct 2019 09:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dat fiind paralaxa foarte mica masurabila instantanee a obiectelor ceresti (spre deosebire de paralaxa masurabila in timp la diferite pozitii orbitale ale Pamantului) cred ca acest binoclu a vrut cumva sa ofere o solutie rapida la aceasta problema. Raman la parerea mea initiala de a combina separarea in planuri cu o automatizare bazata pe informatii reale de distanta. Exemplul dat cu tehnica de simulare 3D bazata pe informatii reale chiar daca nu realist in totalitate cred ca este suficient de elocvent. Probabil ca acel binoclu nu va mai costa doar 2000 lei dar cine va vrea la nivelul unui binoclu o asemenea desfasurare tehnologica de forte probabil ca va aprecia efortul depus si rezultatele obtinute.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact