Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
ngc891cawklein.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224726
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Achizitie oculare


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 03 Noi 2019 00:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

TMB Monocentric, ZAOII si Pentax le-am întâlnit în evaluările despre care am vorbit, comentariul despre monocentric ”these are the most nearly perfect eyepieces ever designed...” Doar cîmpul de 28* face folosirea sa restrictivă. ZAOII se apropie și el de perfecțiune, aura de legendă, raritatea sa și campul mai mare îl puneau pe primul loc în evaluările citite, iar Pentax-ul întrecea în unele privințe aceste două oculare, însă pentru cele trei oculare, clasamentul instituia ex eqvo , primul dintre egali fiind desemnat ZAO II după cum am mai spus.

Armand, ZAO II sunt disponibile și la noi. dacă tot ai întrebat, eu doar le-am admirat așezate regește în cutia de lemn nobil. Horatius ar putea să ne spună mai mult despre ele.

_________________
mihai
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5525

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Noi 2019 18:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Remember ZAO II, fisa de prezentare de la Baader:


zeiss abbe ortho.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  82.45 kb
 Vizualizat:  de 5052 ori

zeiss abbe ortho.jpg



_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Armand Popa
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 30 Mar 2017
Mesaje: 529



Localitate: ARAD

MesajTrimis: 08 Noi 2019 09:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Va multumesc frumos pentru sfaturi.
Am achizitionat ieri un BGO (Baader Genuine Orthoscopic) de 6mm
Astept o seara senina sa o pot testa si voi reveni cu impresii

_________________
https://armandpopa.blogspot.ro/
https://www.facebook.com/astroclub.galaxis/
__________________________
T Newton Omegon 203/1000
T Newton Orion 305/1500
L Bresser Skylux 70/700
L Celestron 102/500
B 10x50, 8x40, 8x30, 15x50, 20x80
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 08 Noi 2019 12:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari pentru achizitie si un pas important in lumea ocularelor adevarate !
Dupa ce il vei testa pe un seeing cat de cat bun vei descoperi ca parca ai alt telescop si e posibil sa consideri Ploessl-urile sub 10mm simple dopuri de portocular Smile... sper ca nu toate Ploessl-urile cum fac eu Smile.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9025

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 08 Noi 2019 15:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Armand

Felicitari pentru noul ocular ,sa-l folosesti sanatos la nenumarate observatii interesante !
(Sper sa arunce cate o ochiada prin el si nea Mircica ... Very Happy )

starbuck

Exagerezi un pic ... ba chiar destul de mult.
Eu am facut catre Roger Ceragioli o afirmatie mult mai blanda ca a ta despre ocularele Plossl si mi-a prafuit turul nadragilor de mi-au mers fulgii.
Asadar ,cei care au oculare Plossl sa nu se agite.
Macar de ar face observatii pana la limita la care pot functiona bine ocularele Plossl...

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 08 Noi 2019 16:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am folosit vreo 5 oculare Ploessl de calitate asa zis buna pana acum si cu regret imi mentin parerea. Nu mai dau nume de firme si modele ca oricum nu se schimba nimic, adica abia 60% in medie claritate din raza campului vizual fara sa coste cel putin cat telescopul. Ce sa mai zic, traiasca marketingul, altfel e jale totala. In rest poftesc pe oricine sa ma tabaceasca Smile daca are curajul dublat de inconstienta, preferabil daca se poate pentru persoana respectiva cu argumente logice Smile...
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2824

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 08 Noi 2019 18:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am plossl de focala 32mm si este impecabil pana pe margini si asta chiar in instrumente cu raport focal f5. E adevarat mai mici de 10mm nu prea am folosit plossl, dar cred ca sunt firme ce fac plossl extrem de bune si in focale mai mici de 10mm...De exemplu am avut un Meade Plossl 5.5mm foarte bun, si am fost multumit de calitatea optica a lui. Dar si eu inclin spre ortoscopice mai mult pentru ca, unele, se pare ca au un contrast mai ridicat.
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 08 Noi 2019 18:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Baader Classic Ploessl 32mm e singurul ocular Ploessl care a ramas in dotarea mea din aceleasi motive.
Sus
vicu60
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mai 2015
Mesaje: 147



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 08 Noi 2019 19:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna seara!

Tudor ,chiar acum cateva zile am cmparat de LA Andrei din Valcea in ocular plossl de 5,5 mm 60 grade. Te pomenesti ca o fi cell de LA tine!
Am vazut cateva double si este exact ce-mi trebuie.
I-am spus" spargatorul de duble".Se comporta ca un orto classic.Ma bucur ca am intrat in posesia lui.
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 08 Noi 2019 19:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

A, mi-am adus aminte ca mai am un Ploessl Meade de 56mm dar am si uitat de cand nu l-am mai folosit.

@vicu60
Comportamentul pe centru ca un orto nu il face orto din pacate. Zic asta apropo de double splitting cand imi aduc aminte cum foloseam Ploesl-urile anterioare incercand sa transform eroarea lor optica in avantaj lasand distorsiunea de tip barrel (butoi) sa separe dublele "natural" din punct de vedere al ocularului, parca pe CN am aflat de trucul asta. Smile Ieseau bietele stele cam alungite dar clar erau separate, nu gluma. Laughing
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2824

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 09 Noi 2019 02:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

vicu60 a scris:
Buna seara!

Tudor ,chiar acum cateva zile am cmparat de LA Andrei din Valcea in ocular plossl de 5,5 mm 60 grade. Te pomenesti ca o fi cell de LA tine!
Am vazut cateva double si este exact ce-mi trebuie.
I-am spus" spargatorul de duble".Se comporta ca un orto classic.Ma bucur ca am intrat in posesia lui.


Da a fost chiar al meu Smile Ce tare, sa-ti recomand un ocular si tu deja sa-l fi cumparat, si chiar fostul meu ocular:) Si uitasem ca l-a repus Andrei la vanzare, pentru ca anuntul vechi era neactualizat de cateva luni bune.
Este un ocular foarte bun si se pare ca e cel mai bine corectat pana pe margini din serie, serie care nu se mai fabrica. Si asta pentru ca, daca imi aduc bine aminte, de fapt e singurul cu 6 elemente optice din aceasta serie numita "5 element". Atunci l-am vandut pentru ca am un ortoscopic Kokusai Kohki Fujiyama de 6mm prea apropiat in focala! Mult timp le-am tinut pe amandoua!
Deci "spargatorul de duble" a ajuns inapoi in Bucuresti Smile Sa-l stapanesti sanatos!
Sus
vicu60
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mai 2015
Mesaje: 147



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 09 Noi 2019 11:26 Download mesaj
Titlul subiectului: achiziție oculare
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Tudor!
Ma bucur ca provine de pe mâini bune.Oricum am citit multe
recenzii inainte de al cumpara.
Are lentile premium si s-a confirmat aseară când steaua Rigel ieșise din câmpul ocularului companionul a rămas punctiform pana la margine.
Starbuck
Din ce mi-ai scris rezultă că am dobândit un ocular prost.
Eu zic ca mi-ai scris in necunostinta de cauza.
Sus
Armand Popa
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 30 Mar 2017
Mesaje: 529



Localitate: ARAD

MesajTrimis: 09 Noi 2019 12:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am reusit sa testez un pic azi seara BGO-ul de 6mm.
Primul lucru remarcat e ca nu e deloc asa deranjant campul mic de 40grade pe cat se tot vorbeste, nici eye rilieful.
E remarcabil cum dublele se spliteaza inca de la marginea campului vizual pe cand la plossl meu de 6mm, nici vorba sa rezolv duble stranse, pe la margine. Astfel consider ca ortho are defapt campul utilizabil mult mai mare decat la plossl (40` vs 52`). Nu trebuie sa ating telescopul pana dubla trece prin tot campul, pe cand la plossl trebuie ajustat tot timpul sa il mentii pe mijloc.
Seeingul nu ma ajutat deloc sa pot impinge ocularul la limita sa dar calitatea imaginii e net superioara celui din plossl de 6mm iar BGO categoric se dovedeste a fi un adevarat spargator de duble Very Happy

_________________
https://armandpopa.blogspot.ro/
https://www.facebook.com/astroclub.galaxis/
__________________________
T Newton Omegon 203/1000
T Newton Orion 305/1500
L Bresser Skylux 70/700
L Celestron 102/500
B 10x50, 8x40, 8x30, 15x50, 20x80
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 09 Noi 2019 13:29 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: achiziție oculare
Raspunde cu citat (quote)

vicu60 a scris:

...
Din ce mi-ai scris rezultă că am dobândit un ocular prost.
Eu zic ca mi-ai scris in necunostinta de cauza.


Fiecare ocular este bun in masura in care posesorul lui este multumit de el. Eu am descris Ploessl in comparatie cu orto in general iar primul test cu BGO 6mm la duble comparativ cu Ploessl al lui Armand imi confirma parerea. Daca dv. sunteti multumit de ocularul cumparat atunci as zice ca nici o parere nu trebuie sa va influenteze cel putin pana cand ocularul respectiv isi va dovedi limitele. Intotdeauna vor fi pareri pro si contra legate de aceste comparatii si nici una de la nimeni nu cred ca este in necunostiinta de cauza avand in vedere cati factori pot determina rezultatul. Eu am tras aceasta concluzie folosind oculare Ploessl de 6mm, 8mm, 10mm, 15mm si 25mm pe FR de 5, 9, 13 inclusiv cele rezultate cu Barlow si acesta este rezultatul experientei mele. Concluzia: mai bine camp vizual ingust de calitate buna la oculare orto decat un camp larg si doar pe jumatate bun in general la Ploessl. Desigur am precizat ca si pretul conteaza iar la nivel de hobby asa numitele oculare corectate pana la margini eu cel putin le consider o situatie de conjunctura. Se pare ca aveti unul dintre aceste oculare in varianta second hand, felicitari ! Restul ocularelor Ploessl reprezinta 99% din piata ocularelor Ploessl iar comparatia cu orto-uri din aceeasi gama de pret va genera intodeauna acelasi rezultat. Eu cel putin va doresc sa le comparati si dv. si sa fiti multumit de rezultat. Eu din pacate nu pot spune acest lucru si imi mentin parerea pentru ca niciodata nu voi cumpara un Ploessl bun pentru duble si eventual DSO stiind ca un orto poate face aceleasi lucruri mai bine in termeni de transmisie luminozitate, glare control si in plus la jumatate de pret.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Noi 2019 15:26 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: achiziție oculare
Raspunde cu citat (quote)

starbuck a scris:
..si in plus la jumatate de pret.
La ce Plossl dublu ca pret fata de un ortho te referi? De exemplu un BGO este cam cat un TV Plossl ca si pret, aprox 100E nou.

Ultima modificare efectuata de catre valy la 09 Noi 2019 15:38, modificat de 1 data in total
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 5
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact