Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
ic2159-ngc2175_-_Copy.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224024
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Planete


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 18, 19, 20 ... 40, 41, 42  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 16 Ian 2020 14:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un raport recuperat de la alt topic :

Pe 11 Ianuarie am observat planeta Venus.
Deoarece seara altitudinea lui Venus este destul de joasa ,nu pot sa folosesc dobsonianul de 200mm din cauza cladirilor si a vegetatiei care obtureaza cerul la mai putin de 30 grade.
Asa ca am observat cu luneta ''zoth'' 60x828mm pe montura ''pipe'' Penelopa care plaseaza linia de vizare binisor mai sus fata de cea a howitzerului de 200mm.

Pentru cautare am folosit G= 33 x/Plossl 25mm iar pentru observatii am folosit G= 138x / BCO 6mm : lumina este arhisuficienta iar detalii ioc.
Nu a fost nevoie de diagonala.
Turbulenta era mare ,imaginea planetei flutura ... ca drapelu' regimentului in lupta.
Am obtinut insa o imagine utilizabila aplicand in fata ocularului BCO filtrul albastru 80A impreuna cu filtrul Moon&Skyglow.
Observatia a confirmat: Venus este in faza ,are terminatorul convex.

( Nota :
In apropierea polilor , coarnele zonei de noapte - care nu se vedea in sine - erau rotunjite deci elipsa terminatorului se racordeaza la limbul zonei de zi.
Deci nu-i ca la Luna ,unde secera are varfuri ascutite.
Voi cum vedeti acest detaliu ? )

La ocular am estimat ca terminatorul prezenta o convexitate undeva intre 75% si 80%.
Un click in Stellarium mi-a aratat ca faza lui Venus era la momentul observatiei de 79%.

Miercuri 15 Ianuarie ,am observat din nou Venus.
De aceasta data am utilizat luneta ''zoth'' 90x600mm.
Turbulenta a fost mai intensa decat pe data de 11 Ianuarie.
Am folosit grosismentul de 24x /Plossl 25mm pentru cautare si 120x /Radian 5mm pentru observarea propriu-zisa,ambele prin diagonala oglinda de 2''.Nu am utilizat filtre.
La 24x ,in acelasi camp cu Venus se vedeau mai multe stele dintre care am notat patru pe care azi le-am identificat cu Stellarium si anume : cea mai luminoasa ,spre Sud-Vest era 42 Aqr,45 Aqr la Sud,HIP 109720 la Vest si HIP 109998 la Nord-Vest.

Azi am masurat cu rigla schitele lui Venus facute in ambele seri si am obtinut :

- 11 Ianuarie : diametru disc =90mm ,coarda fazei =intre 68mm si 73mm ,deci faza intre 75,6% si 81%.
Dupa Stellarium faza a fost de 79%

-15 Ianuarie :diametru disc =90mm ,coarda faza= 70mm, deci faza de 77,7 %.
Dupa Stellarium faza a fost de 78.3%

Deoarece sunt un lenes,atasez schitele brute.
Poate candva, le voi trece ''in curat''...

Mircea



Venus.11.01.20.v1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  439.9 kb
 Vizualizat:  de 3851 ori

Venus.11.01.20.v1.jpg



Venus 15.01.20.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  499.06 kb
 Vizualizat:  de 3851 ori

Venus 15.01.20.jpg



Venus.15.01.20.v1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  392.53 kb
 Vizualizat:  de 3851 ori

Venus.15.01.20.v1.jpg



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 24 Ian 2020 17:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O imagine cu planeta Venus realizata dintr-un film scurt de 340 cadre, obtinut cu camera video dashboard E-boda DVR 2001 ,prin telescopul reflector 114/900mm, cu barlow 3x (focala efectiva de 2700mm). Data: 24 ianuarie 2020, ora 16 TLR. Prelucrare: PIPP, RegiStax V6 , PhotoScape.
Am mai observat si eu planeta prin telescopul de 114mm, vizual, la 100x si 300x, de multe ori in lumina crepusculara de dupa apusul Soarelui, dar astazi am observat-o inainte de apusul Soarelui si se vedea mai bine, mai clara, datorita inaltimii unghiulare mai mari fata de orizont. Planeta are o faza de 75,7 %, un diametru de 14,7" si o elongatie de 39 grade.



venus 24 ian 2020.jpg
 Descriere:
Planeta Venus 24 ianuarie 2020. Faza: 75,7 %, diametrul aparent: 14,7", elongatia: 39 grade.
 Marime fisier:  42.4 kb
 Vizualizat:  de 3769 ori

venus 24 ian 2020.jpg



_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
adic
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Iul 2010
Mesaje: 67



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 25 Ian 2020 19:50 Download mesaj
Titlul subiectului: Venus din 24.01.2020
Raspunde cu citat (quote)

O imagine cu Venus din 24.01.2020 (150 din 1500 cadre)
Setup:
- SkyWatcher 102X1000
- Barlow 2X
- ASI 120MC
- FireCapture
- AutoStakkert2
- Registax



Ven_240120_Gain=20(off)_Exposure=2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  8.03 kb
 Vizualizat:  de 3726 ori

Ven_240120_Gain=20(off)_Exposure=2.jpg


Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 09 Feb 2020 19:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare tuturor. Smile

Azi am avut cer senin, mai ales dupa pranz, iar spre seara am iesit cu telescopul reflector de 114/900mm sa observ planeta Venus ,eventual sa o si filmez cu camera video E-boda, dar am aflat ca si planeta Mercur se vede bine perioada asta, asa ca in amurg,putin dupa apusul Soarelui, am cautat planeta Mercur mai intai cu binoclul Bresser Superfocus 10x50, apoi odata gasita, am indreptat si telescopul spre dansa si am filmat-o mai intai cu camera E-boda, apoi am observat-o la 300x cu ocularul de 9mm si barlow 3x montate in locul camerei, pe telescop.
La fel am facut si la planeta Venus, am filmat-o apoi am observat-o prin ocular. Seeing-ul a fost bunicel, cam 7/10, mai bun decat pe 24 ianuarie, cand am mai observat si filmat planeta Venus.
Si planeta Mercur am vazut-o relativ bine, avand o faza de 56% , aspectul fiind intre cel de minge de rugby si litera D. Planeta Venus are cam acelasi aspect, doar ca se vede cu mult mai clara decat Mercur, avand insa o faza mai mare, de 70%.



venus 9 feb 2020.jpg
 Descriere:
Planeta Venus - 9 februarie 2020 .
Faza: 70%, elongatia: 41 grade si 47 ', diametru: 16,2".
 Marime fisier:  20.54 kb
 Vizualizat:  de 3616 ori

venus 9 feb 2020.jpg



mercur 9 feb 2020.jpg
 Descriere:
Mercur - 9 februarie 2020.
Faza: 56%, elongatia: 18 grade si 8', diametru: 6,9".
 Marime fisier:  42.4 kb
 Vizualizat:  de 3616 ori

mercur 9 feb 2020.jpg



_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 09 Feb 2020 20:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Excelent Iulian,felicitari !
Sa fii pe faza (daca vremea va permite),conform anuarului Meteor al MCsE , pe 11 Februarie va avea loc dichotomia lui Mercur.

Cer senin,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 10 Feb 2020 13:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc dl .Mircea. Very Happy Din pacate prognoza aici (ca in mai toata tara) nu arata prea buna in urmatoarele zile, nici diseara, se apropie rapid un val de nori si furtuni, nu stiu daca maine o sa pot surprinde faza de dichotomie a lui Mercur. Poate o sa reusesc totusi sa surprind faza de semiluna a planetei dupa ce o trece furtuna de tara noastra. Smile
_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 12 Feb 2020 19:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Azi dupa amiaza am observat din nou planetele Venus si Mercur prin telescopul reflector 114/900mm, ce l-am dotat cu gradatii pe azimut si altitudine (a mai avut si acum doi ani gradatii dar le-am dat jos ca nu erau precise) si astfel pot cauta din nou stele si planete pe timpul zilei.

Am pus in pol telescopul dupa anumite repere (muchia aleii din fata casei) in raport cu punctele cardinale, apoi am inceput sa caut planeta Venus, am gasit-o dupa scurt timp, mai intai a aparut in cautatorul telescopului apoi si in ocularul de 40mm atasat la telescop, care ofera un camp 1,77 grade.
Imaginea planetei cam fierbea, semn ca seeingul nu era prea bun, am schimbat ocularul de 40mm cu cel de 9mm si intr-adevar imaginea nu se vedea prea ok din cauza turbulentei.

Am cautat si planeta Mercur, dar cautarea a fost mai dificila din cauza luminozitatii relativ mici a planetei, care facea ca contrastul dintre discul planetei si cerul cam luminos din zona sa fie redus.
Pana la urma am gasit planeta Mercur in ocularul de 40mm , abia se vedea, iar in cautatorul telescopului nu se zarea deloc.
Imaginea planetei Mercur era mai neclara ca cea a lui Venus, dar totusi se distingea forma D a discului.
Ieri datorita vremii nefavorabile nu am reusit sa observ dichotomia planetei Mercur.

Am facut si cateva filmari la ambele planete , insa doar filamrea cu Venus a fost mai buna de prelucrat, cea cu Mercur a iesit neclara si nu a mers procesata.



venus 12 feb 2020.jpg
 Descriere:
Venus 12 februarie 2020
 Marime fisier:  23.04 kb
 Vizualizat:  de 3539 ori

venus 12 feb 2020.jpg



_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Feb 2020 10:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Este cam supraexpusa.
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 13 Feb 2020 13:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da , este din cauza camerei care nu dispune de reglaj manual al expunerii, ci doar a compensatiei de expunere, de la +2 EV la -2 EV si modifica expunerea automat in functie de lumninozitatea cerului, aseara am facut filmarea cam tarziu, cand Soarele era cam jos si cerul incepea sa se intunece, iar camera, desi o aveam setata pe -2 EV ,a marit expunerea si planeta a iesit supraexpusa.
Anul asta cred ca o sa imi iau o camera web Microsoft Lifecam HD 3000 care sa o conectez pe laptop si o sa folosec softul de captura SharpCap, o sa am posibilitata reglarii manuale a expunerii si nu o sa ma mai confrunt cu supraexpuneri ca in cazul camerei E-boda.

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 13 Feb 2020 13:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Incearca sa o pacalesti cu un filtru neutru, sau o extensie la Barlow. N-ar merge?
Faine poze, de altfel. Pandesc si eu o ocazie propice sa ies sa iau niste imaginicu Venus prin Mak, cu ADC, Barlow si camera planetara. Mai greu cu timpul liber.. Laughing

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 13 Feb 2020 13:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, stiu si acest truc, deobicei la planete luminoase folosec barlow 3x, la Venus uneori pun si filtru verde nr 58 care este inchis si reduce luminozitatea , insa vireaza culoarea spre verde, si oricum camera mareste expunerea la maxim chiar daca se intuneca imaginea si dauneaza atunci cand este seeing mai prost.
Mai am alte camere web precum Philips Toucam 840k si Logitech Quick CAM 9000, dar prima nu merge sa o folosesc pe laptop, fiindca nu merge sa instalez driverul, ca nu este compatibil cu Windows 10, iar cealalta camera nu este prea buna, cand este turbulenta imaginea parca flutura , parca se onduleaza in timpul filmarii, mai ales cand misc accidental telescopul se observa ondulatia imaginii.

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 13 Feb 2020 14:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

iulian90 a scris:
(...) nu merge sa instalez driverul, ca nu este compatibil cu Windows 10(...)



A... pfff... nu, mersi Smile no Win10 for me. Laptopul pe care-l iau la stele are pe el un Win7 corespunzator, nu-l scot pe net, e sistem inchis; Win7 rulzz, e stabil, prietenos cu driverele echipamentelor pe care le folosesc. Sa stea sanatos la el acolo Win10 Very Happy N-am vazut sistem mai dezagreabil decat Win10. A, ba da - Vista Laughing

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 13 Feb 2020 18:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Într-adevăr, Windows 10 este nasol , mulți nu il suportă din cauza update-urilor dese si de prost gust. Smile Când am cumpărat laptopul avea deja instalat Windows 10 pe el. Dar as putea trece la Windows 7 si scap astfel de probleme.
_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Andi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2007
Mesaje: 1275




MesajTrimis: 13 Feb 2020 19:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Windows XP rulează încă pe multe sisteme, cu sau fără dezvoltări la zi (care costă).
Este stabil, „micuț” și se mișcă repede. Driverele și softurile noi sunt o oarecare problemă.

_________________
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 13 Feb 2020 23:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am reusit sa prind si eu azi o fereastra de senin inainte ca Venus, in faza de 69%, sa se ascunda dupa blocul de vis-a-vis; asa ca am tras cateva clipuri cu camera planetara, pe care urmeaza sa le trec zilele-astea prin Registax (deocamdata am reusit doar sa le optimizez in PIPP). Si am pus si ochiul la ocular. Frumos, dom'le! Smile

Am lasat ADC-ul in telescop si am adaugat filtre colorate, dintre care cel mai ok mi s-a parut prin cel verde (caruia i-am adaugat si un neutru), apoi cel rosu. Doar cel polarizor parca sa zic ca a mai scos un "oh, wow" de la mine, dupa ce am realizat ca scosesem ADC-ul (ma pregateam sa strang, cand mi-am amintit de var-pol) - surprinzator de curat/alb s-a vazut, foarte natural.

Parca sa zic ca la un moment-dat s-a zarit si ceva zona diferita de alb pe suprafata planetei. Poate mai confirma cineva. Marirea maxima a fost in jur de vreo 300x cred.
Prin albastru, galben si portocaliu nu mi-a placut. Pacat ca am fost iar comod si in loc sa iau oculare fixe, am pus zoomul 8-24mm in Barlow (plus extensie)..... meh...

Calul de bataie a fost din nou Makul 127 si complicele lui, Twilight I - cel tunat si recent inaltat cu un "gat" de 8" facut in regim ATM.

Deci, revin cu cel putin o poza, cat de curand.


L.E.: am trecut prin Registax inregistrarile si a iesit... ceva-ceva, destul de ok-ish, dar se simte nevoia unei monturi EQ cu tracking macar, ca Venus nu trece la meridian.. deh; in felul asta ar creste simtitor numarul cadrelor utile, mai ales cu ROI; pfuuuuuu... cum ar fi fost un 60 fps la 320x240, timp de 2-3-4min...? ca la Venus nu ai nevoie de "derotate", ca la celelalte.
--> NOTE TO SELF: timpul de expunere pare ok (3ms), dar gainul ar trebui redus pe la un 15, cred (din 50); am tras cu 25 si e mult supraexpusa, apoi cu 18 si tot mai are un petic ars, desi live pe ecran aparea destul de bine. oh well...

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________


Ultima modificare efectuata de catre saiph la 14 Feb 2020 10:54, modificat de 1 data in total
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 18, 19, 20 ... 40, 41, 42  Urmatoare

Download topic
Pagina 19 din 42
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact