Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M16_26x5m_ASI294+L-enhance_v3.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224026
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Observatii astronomice cu ochiul liber


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 19 Ian 2020 23:10 Download mesaj
Titlul subiectului: Observatii astronomice cu ochiul liber
Raspunde cu citat (quote)

Parca mai exista un topic pe tema asta, dar nu am reusit sa-l gasesc ...daca il gasiti voi, va rog rugati un moderator sa mergeuiasca.

Au fost niste conditii foarte stranii pe Ceahlau weekendul asta - ca toata Romania sub 600m urma sa fie sub nor, stiam; ca in Ceahlau erau cu 5 grade peste ce se intampla in zone muntoase de altitudine similara aflate la distanta mica, n-am luat in seama dincolo de "yay, timp de observatie mai lung". Ca era asa de uscat ca am putut sa stau cu ocularele si obiectivele foto trantite intr-o sacosa de stofa pe zapada juma' de noapte, sa zicem. Dar toata chestia asta s-a compus intr-un clar cum nu am mai vazut in viata mea. N-am nici o explicatie.

Ce am vazut cu ochiul liber:
* Calea Lactee marmorata cu detalii fine pana intra in nebulozitate la orizont (se sincronizase fain cu cateva sate care aproape ieseau din nori, deci parea sa continue si pe pamant Laughing)
* Partea cea mai stralucitoare din Barnard's loop, la inceput cu vedere indirecta (o dunga gri intunecat in stanga sus fata de centura lui Orion - mi-a folosit putin cat m-am mai jucat cu procesat de poze, pentru ca stiam de unde ar fi inceput sa apara, si daca nu incercam in mod special, n-as fi reusit) si, inainte sa se strice cerul pe la 12*, cu vedere directa
* Tot discul M31. Repet. Tot discul M31, la fel de lung ca distanta dintre varfurile Y-ului de stele care conduce spre ea. Asta a fost cu vreo 10 minute inainte sa se strice cerul, pur si simplu nu ma uitasem in directia aia de vreo doua ore cat ma jucam cu nebuloasele din hexagonul de iarna. Am intors capul din intamplare si ... "...bai CEEEEE" Laughing . Nu pot sa va spun cum se vedea M33 cu ochiul liber ca am sarit cu telescopu intai pe M31, pe urma pe M33, pe urma inapoi pe M31, cand deodata vad ca galaxia incepe sa se stinga. Si pana sa ajung la M33 cu ochiul liber, deja nu se mai distingea mare lucru

*Prin "sa se strice cerul" inteleg "sa se transforme intr-un Bortle 2 normal la cap". Sa nu-mi fi scartait niste degeraturi mai vechi, si sa nu fi urcat Ceahlaul cu 1/3 din propria greutate in spate pe 3 ore de somn in ziua aia, stateam pana rasarea Luna Laughing

_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 19 Ian 2020 23:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Fain tablou , cind mai ai asemenea cer verifici seeingul , si daca merge DSO cu telescop , e perfect . Nu vad cum treci observatii avansatii cu ochiul liber , nici daca esti Eminescu
Vad ca observatii incepatori nici nu au asemenea topic ...nu stiu .
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 20 Ian 2020 07:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Seeingul era beton dar nu inuman de beton, mai clipea putin Sirius dar fiind fix peste coama muntelui, ce sa ii ceri. Iar telescopul a fost, si mare distractie cu nebuloase, dar o sa transcriu in topicul potrivit cand o sa am timp
_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 20 Ian 2020 22:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stille

Exceptionale observatii ,sincere si invidioase felicitari ! Mr. Green
(Invidioase in sensu' ca as vrea si eu sa vad asa ceva...)
A fost foarte bine si asa dar poate data viitoare reusesti sa vezi M33 cu ochiul liber !
Cer senin ,succes !


2SKY

Nu polemizez ,incerc sa explic :

Walter Scott Houston - parintele obsesiei Deep Sky care stapaneste in zilele noastre toata comunitatea astronomica - a facut si observatii cu ochiul liber.Noi de ce sa nu-l urmam si in aceasta privinta daca l-am lasat sa ne ademeneasca in jungla galactica si extragalactica ?
Calea Lactee ,asa cum a descris-o Stille , poate fi vazuta numai cu ochii liberi.
Merita sa iesi din bloc ,sa incerci si tu.
Muntele Mic nici nu-i chiar asa de departe...

Poate ti-a scapat acest mic amanunt : colega noastra a vazut cu ochiul liber nebuloasa Barnard Loop pe care eu (ca multi altii de pe acest forum ) nu am reusit inca sa o vad cu telescopul.
Ma indoiesc ca un incepator care invata constelatiile se va concentra pe obiecte precum M31, M33, Barnard Loop.
Cand cerul este doar un pic mai bun deja e greu sa recunosti constelatiile.
Pe acelea un incepator le invata cel mai bine pe un cer suburban ,mai spalacit.

Gata cu raspunsurile...
Eu Joi merg la oftalmolog sa-mi prescrie ochelari noi si pe care-i voi avea in scurt timp.
Ma voi folosi de ei (si) pentru cateva mici proiecte observationale cu ochiul liber.
La Maltaret cerul e de calitate suburbana dar deja este mult mai bun ca cel din oras.
Calea Lactee se vede mare,complexa,cu structura (zone de luminozitati diferite ) ,Marele Rift care incepe in Cygnus se vede foarte bine ca si Norul Stelar din Scutum.
Dar mai sunt multe altele de vazut.Un singur exemplu : nebuloasa obscura Northern Coal Sack.

https://apod.nasa.gov/apod/ap070920.html


Mircea



Milkyway_Swan_Panorama - mic.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  592.36 kb
 Vizualizat:  de 3360 ori

Milkyway_Swan_Panorama - mic.jpg



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 21 Ian 2020 08:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

M33 l-am vazut deja, tot din Ceahlau, tot in ianuarie, anul trecut. Nu era chiar cerul asta, dar dupa ce mi s-a oprit binoclul in el am zis sa incerc si cu ochiul liber, si s-a vazut cu vedere indirecta o usoara nebulozitate.

Pentru cine vrea sa incerce Barnard, am inconjurat in poza zona pe care am vazut-o - e cea mai stralucitoare parte (la postprocesat iese prima din fundal) si ajuta putin si norul ala de praf sau ce mai e din spate. Daca aveti, luati si un filtru pe post de monoclu, ar trebui sa ajute un pic. Eu mi-am fixat zona in cap, am acoperit Orion cu mana, si am plimbat ochii pana a aparut



orion_50_1_03_barnard.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  618.2 kb
 Vizualizat:  de 3327 ori

orion_50_1_03_barnard.jpg



_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 26 Apr 2020 23:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Luna si Venus au avut intre ele exact 6.6 grade. Stiu asta pentru ca au incaput exact la fix in campul vizual al binoclurilor Leica 8x20 si Zeiss 10x42.

Am mai observat cu ochiul liber si o "aliniere" interesanta. Este vorba de alinierea dintre: o "constelatie" formata numai din stele carbon!!!!!- Luna- Venus- "Marte"



aliniere rara 1.jpg
 Descriere:
"constelatie" formata numai din stele carbon- Luna- Venus- "Marte"
 Marime fisier:  970.63 kb
 Vizualizat:  de 2902 ori

aliniere rara 1.jpg



aliniere rara 2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  999.68 kb
 Vizualizat:  de 2902 ori

aliniere rara 2.jpg



_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - avansati

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact