Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Montura_tip_Vixen_Porta-1.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224013
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Binoclu Celestron SkyMaster PRO 15x70


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 30 Ian 2020 13:14 Download mesaj
Titlul subiectului: Binoclu Celestron SkyMaster PRO 15x70
Raspunde cu citat (quote)

Varianta SkyMasterPRO a lui Celestron 15x70 este varianta imbunatatita mult fata de cea veche SkyMaster, dar si de 3 ori mai scumpa. Acest pret se justifica din plin deoarece, mai ales optic dar si mecanic, cred ca varianta PRO este net superioara variantei vechi de SkyMaster 15x70, la adresa caruia sunt foarte multe plangeri!

Mecanica, constructie, finisaje
Binoclu are o mecanica si un finisaj de calitate. Toate elementele in miscare ale acestui binoclu au o mecanica bine "legata" si precisa, binoclul avand o constructie robusta. Singura mica exceptie este focusul care se misca putin mai greu, avand o mica miscare de revenire dupa setare, cred datorata unei garnituri de cauciuc de etanseizare. Pentru observatii astro acest lucru nu este o problema pentru ca odata setat asa ramane. Dar la observatii terestre este destul de anevoios procesul de focusare. Deci binoclul este etanseizat la apa si umplut cu nitrogen. Totusi am observat si ceva compromisuri cand vine vorba de calitatea finisajului din interiorul tuburilor. Chiar daca peretii tuburilor sunt complet "vibrati" cu rizuri pentru o mai buna antireflexie, vopseaua de pe montura prismelor este foarte stralucitoare incat ai impresia ca e data cu ulei!!! finisajului din zona prismelor fiind neingrijit. Toate acestea iti contureaza ideea unui control al calitatii mai slab. Tocmai pentru asta acest binoclu trebuie probat inaintea achizitiei (de altfel orice binoclul ar trebui probat)! Ajustarea dioptriei se face precis si ramane ferm pe pozitie la fel si ajustarea distantei interpupilare. Finisajul este placut cu o armura de cauciuc confortabila. Binoclul contrar asteptarilor (1700g) se tine usor in maini fiind usor de stabilizat. Acest lucru se datoreaza si formei ergonomice ce ii ofera o priza comoda.
Ocularele sunt foarte mari avand un diametru de 25mm si este placut de privit prin ele. Binoclul are un eye relief bun de 17mm reali foarte confortabil cu ochelari. Campul vizual este de 4.4gr. si un camp aparent foarte generos de 66gr. (cred ca tipul ocularelor este erfle). Campul vizual l-am probat pe stele si este intradevar de 4.4 grade. Am testat si deschiderea obiectivelor cu o sursa de lumina proiectata prin binoclu pe o linie milimetrica si este de 70mm ca in specificatii.
Antireflexul este FMC fiind albastru/mov pal pe obiective, rubiniu si albastru pe oculare, iar pe prisme este verde.

Optica
Pentru a imi face o impresie cat mai exacta despre performantele lui optice, nu am inca posibilitatea de a il compara cu un binoclu de gabaritul lui, dar totusi il voi compara cu un binoclu mai mic dar de inalta calitate: Zeiss Conquest 10x42HD. In viitor pregatesc o comparatie cu un binoclu mai mare!
Contrastul si rezolutia pe centru sunt bune dar mai "linistite" decat la Zeiss Conquest. Zeissul chiar daca este 10x are o rezolutie si un contrast "izbitor", stelele fiind mai contrastante si mai bine corectate pana pe margini.
Claritatea pe margini este acceptabila totusi pentru un astfel de binoclu si este de aprox 80% din camp. Zeiss-ul are circa 95%
Luminozitatea. La stele acest instrument arata cu vedere directa stele de magnitudini mai mari decat Zeiss Conquest 10x42hd. Dar mai mult m-a uimit "Neamtul" care se situeaza nu foarte departe,si cu care se intrezaresc cu vedere indirecta o mare parte din stele, dar totusi foarte greu in comparatie cu Celestronul.
Redarea culorii alb este asemanatoare ca la Zeiss Conquest 10x42 hd fiind fidela realitatii
Contra lumina. Cu sursa de lumina in afara cadrului apare o reflexie pe marginea opusa ca o semiluna, cred datorata vopselei stralucitoare din interior de care am vorbit anterior.
Aberatiile cromatice pe centru sunt foarte bine corectate, dar pe margini sunt destul de mari. Pozitionarea la oculare este foarte importanta, pentru ca o mica dezaxare din axul optic va aduce aberatiile cromatice chiar si in centrul imaginii.
Distorsiunea de camp este medie si prezenta doar pe margini dar un pic mai mare decat la Zeiss

Concluzii

Puncte forte
Campul vizual mare si ocularele mari dau un camp de 66gr. "aerisit" pentru un binoclu 15x
Luminozitate buna
Distanta de privit la oculare confortabila
Constructie robusta
Puncte slabe
Aberatii cromatice pe margini
Pe margini la stele se observa ceva coma
Este sensibil la lumina parazita
Finisajul din apropierea prismelor este cam stralucitor


Pentru astronomie este un binoclu foarte util mai ales pentru observatii rapide ce nu necesita mari pregatiri. Ai acces cu el la multe tipuri de obiecte ceresti: planete, galaxii, roiuri stelare, nebuloase, comete etc. Insa la observatii terestre este mai anevoios de folosit datorita focusului lent



1.jpg
 Descriere:
armura cauciucata
 Marime fisier:  565.16 kb
 Vizualizat:  de 1986 ori

1.jpg



2.jpg
 Descriere:
obiective 70mm
 Marime fisier:  270.74 kb
 Vizualizat:  de 1986 ori

2.jpg



3.jpg
 Descriere:
oculare mari de 25mm
 Marime fisier:  186.46 kb
 Vizualizat:  de 1986 ori

3.jpg



4.jpg
 Descriere:
antireflex obiective
 Marime fisier:  172.17 kb
 Vizualizat:  de 1986 ori

4.jpg



_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Ian 2020 15:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

As spune ca acest binoclu are un efect de "hublou" foarte placut .... in cazul plasarii corecte a ochilor. Totusi cred ca si acest model prezinta un vag discomfort pentru nas ...daca aceasta este putin mai mare ... similar cu cel raportat de mai multi utilizatori la aceste binocluri gigant cu diametre mari ale ocularelor imbracate cu strat suplimentar de cacuciuc ? Acest fenomen l-am simtit la modelele 20x80 TS si Bresser si la 25 x 100 Celestron si nu numai. El devine nederanjant in viziunea "hublou" respectiv cu aparatorile lasate jos sau chiar scoase.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 30 Ian 2020 22:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mie nu mi-a pus probleme, conteaza si fizionomia si distanta interpupilara! Plus ca eu folosesc binoclul cu ochelari si imi mai departeaza nasul de oculare. Ce am uitat sa zic in prezentare este faptul ca acest binoclu are un pronuntat efect 3D
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact