Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
IMGP2392-2.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224482
Numar de utilizatori inregistrati: 2833
Cel mai nou utilizator inregistrat: Paneristo
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Scurta prezentare APM 7x50 ED APO


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2804

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 29 Iun 2020 13:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai este exact cum spui, campul efectiv pe cer e acelasi, nu scade sau creste prin departarea bonetelor de cauciuc. Ci doar se creeaza iluzia ca marginea neagra a campului vizual se subtiaza sau chiar dispare, campul ramand acelasi. Doar "rama" lui neagra se subtiaza sau dispare. Este exact ca si cum ai un tablou dar ii pui o rama mai subtire sau mai groasa, asta in functie de cum au binoclurile constructia optica a ocularelor. Dar grosimea ramei nu musca din tablou ci se mareste sau se micsoreaza in exteriorul tabloului, campul vizual (tabloul) ramanand acelasi. De exemplu figura 2 si figura 3 au acelasi camp vizual de 9gr si acelasi AFOV de 63 gr, numai ca in figura 3 marginea campului (rama) este foarte subtire aproape disparand granita dintre ce vezi in oculare (stelele) si ce vezi pe langa oculare (mainile). Deci mai mult e vorba de o iluzie de cum se vede marginea campului vizual nu de campul vizual in sine. Dar este adevarat ca la binoclurile cu un AFOV mic, acea margine neagra se percepe mai groasa decat la un binoclu cu un AFOV mai mare la care acea margine neagra se percepe mai subtire.
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9009

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 29 Iun 2020 13:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Uram Istenem !
Dar de ce as vrea sa vad pe langa oculare ?
Tocmai pentru asta s-au inventat bonetele din cauciuc, sa nu fiu bruiat de mediul inconjurator atunci cand fac observatii.

Cred ca incep sa inteleg : cei care apreciaza si cauta ''efectul de hublou'' privesc imaginea instrumentului optic cam ca si ecranul televizorului sau al telefonului ... rece, obiectiv, de la distanta.
Pentru mine este o ciudatenie dar trebuie sa respectam gusturile personale ,asa cum ai spus.

La mine nici vorba de asa ceva, eu fac Kamasutra cu ocularele , imaginea instrumentului la mine nu este vazuta de la distanta deoarece eu INTRU in imagine.
Sau cel putin asta incerc sa fac.
Probabil ca de aceea nici nu am dificultati in a folosi oculare extrem de neprietenoase precum ocularul Galilei sau ocularele solide SR 8mm si SR 10mm concepute de zoth.
Cand tin telescopul in brate si vad obiectele ceresti,ma cuprinde un entuziasm greu de explicat, parca nu mai sunt pe Pamant iar orele zboara ca minutele.Mi se pare ca abia a fost ora 22 cand am inceput si ... deja este iar ora 2.
E un fel de extaz, cine mai baga in seama ... ''ramele'' ?

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2804

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 29 Iun 2020 14:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai unii se simt mai mult si altii mai putin "ingraditi" de rame Smile Mie imi place "calea de mijloc" dupa cum am specificat si in desen la figura 2...Dar pana la urma exact cum spui, conteaza doar starea de extaz...daca o capeti cu "rame" sau fara "rame" nu conteaza, extaz sa fie! Smile
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Iun 2020 15:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

BIneinteles ca doar carcotasii baga in seama ramele ...doar ca efectul efectiv de tunel , atunci cand dai jos complet eyeshildurile de pe APM 7x50, dispare complet ! Iar daca mai faci si ideea sugerata de mine cu infiletarea pe dos a piulitei de prindere dispare si mai mult ... ca de aici am plecat Smile
In cazul acesta efectul de hublou poate fi benefic (prin modificarile sugerate) pentru carcotasii care sunt deranjati de efectul de tunel Smile)
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9009

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 29 Iun 2020 20:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Exact , fiecare trebuie sa adapteze echipamentul la nevoile sale si sa faca apoi observatii.
Cate poate si cat se mai poate.

La mine Kamasutra instrumentala dar rezultate , azi-noapte am mai rezolvat si separat doua duble subarc de 0.65'' : STF 1863 in Bootes si HU 149 in Draco.

Pe de alta parte ,iaca fac o declaratie ca sa nu ma acuzati de ipocrizie : incepand de la LV 30mm ,la Baader zoom, la Radian 6mm si Radian 5mm - setul meu principal de oculare - au lentilele de ochi mari cat pumnul.
Cu exceptia lui LV 30mm ,celelalte trei care-mi acopera grosismentele de la 51x la 246x, au garda de ochi reglabila.

Cer senin , spor la observatii, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Iun 2020 08:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@tudor,
frate ... nu tine ... nu il putem convinge pe Mircea sa renunte le telescop si sa treaca la binocluri Smile ... schimbare de strategie ... incercam sa il convingem macar sa folosesca la ele un binoviewer Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact