Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
dsc_2402_105.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224024
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Observatii cu binoclul


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 22, 23, 24 ... 40, 41, 42  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 04 Iul 2020 09:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea, nu este vina telescopului tau mare Smile La Veil trebuie doar sa scoti din maneca ASUL tau cel castigator: Fujinon Mariner 7x50mm Smile
Aceste obiecte cu suprafata mare si foarte estompate si palide se vad mai bine prin binocluri cu camp larg. Si noi in noaptea respectiva, dupa cum am zis si in raport, am vazut mai bine nebuloasa cu binoclurile 10x42(50) decat cu binoclurile 16x70(80). Asta datorita faptului ca binoclurile cu un camp vizual mai mare "contextualizeaza" mai bine pozitia nebuloasei in raport cu vecinatatile stelare si fundalul cerului. La o putere mai mare, campul vizual mai mic este "umplut" mai mult cu nebulozitate si aceasta nebulozitate nu se mai poate distinge asa usor de fundalul cerului. In schimb, la puteri mici cu camp mare, forma nebuloasei se "decupeaza" mai bine de fundalul cerului pentru ca ea ocupa o suprafata mai mica din FOV. Nebuloasa Veil si Americana sunt specialitati binoculare Smile Nu sunt multe obiecte cu care se "mandresc" binoclistii ca le vad mai usor decat prin telescoape mari, dar acestea doua nebuloase fac parte din aceasta scurta lista. Dar chiar daca sunt foarte putine "specialitati binoculare" trebuie sa recunoastem ca, atat cate sunt, sunt foarte spectaculoase: Calea Lactee normal ca este cel mai extins obiect de pe cer si e primul la care ma gandec si care cred ca este cel mai spectaculos dintre toate cu ochiul liber, urmat de binocluri care "musca" bucati mai mari din ea. Mai sunt si cateva roiuri dechise mari foarte spectaculoase prin binocluri gen M44, Mell 111, Pleiadele si altele. Dar si alte cateva obiecte palide si foarte intinse cum ar fi galaxia M33.
Exista un exemplu interesant de care am citit doar si pe care vreau sa-l incerc si eu, de comparatie intre o luneta de 70mm folosita doar la 15x si un binoclu 15x70. Era vorba de un roi globular de langa M53, la fel de extins ca M53 dar cu mult mai palid, la care daca te uiti prin luneta de 70 il vezi foarte greu si nu asa de bine conturat ca prin binoclu 15x70. Dar exemplul acestui roi era doar sa demonstreze iluzia luminozitatii binoculare produsa de creier Smile acel roi nefiind o specialitate binoclulara decat doar in conditiile de apertura si putere date mai sus. Insa Aici, nu ca in cazul nebuloasei Voalul, telescopul daca marea puterea vedea mai bine roiul globular.
Deci cu binoclurile de camp larg se "contextualizeaza" si se observa mai usor obiectele foarte extinse si foarte palide. Dar telescoapele "fac legea" si "steg pe jos" cu binoclurile la obiectele ce necesita puteri mari Smile Tocmai de asta e bine sa folosim amandoua tipurile de instrumente completandu-se intre ele!

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 05 Iul 2020 13:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu am fi intregi la minte daca am permite monstrilor de telescoape mai maricele ''sa stearga pe jos'' cu bijuteriile de binocluri !

Subscriu ''mie la suta'' la cele scrise de tine.
Dau doua exemple in completare la acestea :

1)Galileo Galilei a cercetat cu lunetele sale in amanunt constelatia Orion.
In documentatia publicata de Favaro exista schita in care Theta 1 Ori / Trapezul se vede compus din trei stele.
Oricat de incredibil pare , Galilei nu a vazut niciodata nebuloasa M42 desi a privit direct la ea.
Motivul : campul efectiv pe cer excesiv de mic al lunetelor sale din cauza ocularelor negative (in primul rand) si al grosismentelor prea mari ,de 20x si 30x.
Peiresc a fost primul care a semnalat o nebulozitate in Orion.Probabil ca el a obtinut doar lunete ''mai slabe'',adica de grosismente mai mici.El este si primul colectionar cunoscut de telescoape, in total a avut vreo 40 de lunete galileene.
Pentru urmatoarele 200 de ani , aproape toata lumea a pedalat pe telescoape cu grosismente mari,cu cat mai mari cu atat mai bine !
Habar n-aveau ca din cauza asta au ratat bijuterii precum Roiul Dublu din Perseu.

Nota bene :

Eu cred ca lista obiectelor de suveranitate binoculara este mult mai extinsa.
Te invit sa adaugi pe lista ta Roiul Dublu Binocular din Ophiucus (NGC 6633+IC 4756/Graaf) si aproape toate Asociatiile stelare O-B.

2) William Herschel a vazut ,cu telescoape enorme fata de cele ale lui Galilei , doar portiunea care poarta denumirea de HV 37 din nebuloasa North America.
Desi '' a lins-o pe toate partile''...
Telescoapele lui aveau insa in comun, cu cele ale lui Galilei , grosismentul mare si campul efectiv minuscul.
Ori eu am vazut HV 37 , ce-i drept cu filtru UHC ,cu reflectorul RFT 125mm F/4.5 cu camp de 2.3 grade.
Dar din oras !
La tata Herschel ... cautatorul avea camp de 2.5 grade !
Iar ocularele Huygens cu camp de 40 grade (camp numit ''exces si risipa '' ) il enervau la culme !

Acestea sunt doar doua exemple in plus care arata ca autorul contemporan,cunoscut si in viata, care a zis precum vedem mai jos (da-i Doamne zile multe si imbelsugate ) , are dreptate ( adica dreptace in dialect banatean) :

''...Tocmai de asta e bine sa folosim amandoua tipurile de instrumente completandu-se intre ele!''

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 16 Iul 2020 09:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am fost la "observatorul" meu astronomic preferat de pe malul marii Negre Smile ... KRAPET Bulgaria

Am avut 3 sesiuni de observatii cu binoclurile pe care le voi prezenta pe rand.
Noaptea 1 Sesiunea de galaxii din Fecioara - binoclul APM 16x70ED APO
Noaptea 2 Voayage, Voayage prin Calea Lactee - binoclul APM 16x70ED APO
Noaptea 3 Cometa C 2020 F3 Neowise - binoclul Zeiss Conquest 10x42 HD si binoclul APM 16x70ED APO


"Stabilizarea" a fost asigurata de un sezlong confortabil si/sau un scaun pliabil. Am avut la mine si montura paralelogram dar pana o transportam la locul de observatie, si pana o montam simteam ca pierdeam momente importante de pe cer Smile Asa ca am descoperit ca imi place foarte mult mobilitatea binoclului mare APM pe care il tin foarte bine in maini daca imi sprijin coatele pe bratelele sezlongului sau daca spre zenit ma asez pe spate confortabil pe sezlong si il sprijin pe arcade. Deci sa incep:

Noaptea 1. Cele sapte galaxii din Fecioara
In prima noapte mi-am propus sa observ cat mai multe galaxii noi pentru mine din Fecioara cu binoclul APM 16x70. A trebuit sa ma misc repede pentru ca zona studiata apunea, fiind foarte jos pe cer. Astfel am inceput cu galaxia M85 care s-a vazut foarte bine ca o nebulozitate rotunda. Galaxia M100 am vazut-o ca o pata mare rotunda, iar M99 putin mai discreta aproape cu vedre directa. M98 avand magnitudine mai mare si zona studiata fiind mai jos pe cer nu am vazut-o nici cu vedere indirecta. Cu vedere indirecta foarte palid am vazut M91 si M88, aceasta din urma avea o forma lunguiata. Am vazut foarte bine si cele doua galaxii mai luminoase din Lantul lui Markarian M86 si M84


Astfel, "pe ultima suta de metrii" inainte ca "Fecioara" sa apuna dupa niste copaci, am vazut 7 galaxii. Mai am 5 galaxii in zona Fecioarei, doua in Hydra si una in Pupa si termin catalogul Messier yupyyy Very Happy . La sfarsit am tras si o ochiada rapida prin Calea Lactee, dar am lasat asta pentru Noaptea 2



ozn.jpg
 Descriere:
un "ozn" Duster
 Marime fisier:  993.14 kb
 Vizualizat:  de 5165 ori

ozn.jpg



dupa ozn.jpg
 Descriere:
dupa "ozn"
 Marime fisier:  950.39 kb
 Vizualizat:  de 5165 ori

dupa ozn.jpg



_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 17 Iul 2020 06:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Noaptea 2. Voayage, Voayage prin Calea Lactee
Am fost intr-un voayage astronomic cu binoclul APM 16x70 ED tinut in mana. Am stat relaxat pe un sezlong pe plaja, intre stele si nisipuri!

Preferatele mele din acest Voaiage au fost urmatoarele:
Jupiter s-a vazut ca printr-o luneta Apocromata. Binoclul APM 16x70 de fapt chiar este o pereche de doua lunete apocromate ED Smile Planeta s-a vazut curata ca lacrima fara orice fel de aberatii. Avea o claritatea ireala, iar satelitii erau insirati perfect pe o linie dreapta ca si cum erau asezati cu rigla.
Nebuloasa inel M57. Discreta dar totusi ea "striga" ca nu este o stea comuna, asta datorita suprafetei mai pufoase de un frumos albastrul pal.
M7 Roiul lui Ptolomeu. Plin de stele cum ii sade bine unui roi stelar serios
M21, M20 Nebuloasa Trifid si M8 Nebuloasa Laguna. Aceste roiuri stelare si nebuloase au incaput toate in campul vizual de 4.1 grade al binoclului meu. Nebulozitatile lor imi intorc privirile de fiecare data cand le vizitez.
M24 Norul de stele din Sagetator. Foarte extins si cu o densitate de stele uimitor de mare.
Roiul globular M22. Un roi dens si spectaculos care poate rivaliza cu M13
Roiul Dublu Perseu este unul dintre cele mai spectaculoase roiuri deschise de pe cerul nostru.

Am mai vazut in acest voayage urmatoarele:
M16 , M17 s-a vazut silueta "lebedei", M25, M6 , planeta Saturn mica dar cu forma caracteristica. Nebuloasa Voalul. Partea Filamentara s-a observat un pic mai greu fata de partea de Vest care era foarte evidenta. Nebuloasa Nord America extinsa pe o suprafata foarte mare. Turnul de Racire M29 compact si foarte frumos. M27 spectaculoasa, M103, M34, M31, M110, M33, M81, M82, M101, M51, Mel 111. Planetele Marte si Venus le-am vazut inainte sa ma intorc la cort, cand mi se facuse cam frig. Urmeaza Noaptea 3



P7112815m.jpg
 Descriere:
Eu printre nisipuri si stele
 Marime fisier:  1008.69 kb
 Vizualizat:  de 5085 ori

P7112815m.jpg



P7112814m.jpg
 Descriere:
Voayage printre nisipuri si stele
 Marime fisier:  995.72 kb
 Vizualizat:  de 5085 ori

P7112814m.jpg



_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 17 Iul 2020 19:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tudor

( Strict confidential : sa stii ca esti un ''trouble maker " !
Dupa asemenea rapoarte de observatii ,ma astept sa vad plin cu dobsoniene la sectiunea ''Vinde''.
O sa le scada pretul la o suta-doua lei per bucata dar va salta pretul la binoclurile babane.
Mie imi convine , vreau sa pun mana pe un dob de 10 inch ,asa ca ... Wink )


Multumesc pentru rapoartele foarte interesante si felicitari pentru observatiile superbe !
Vad un instrument excelent ajuns la un stapan care-l foloseste cat se poate de bine.

Cer senin si astept cu mare interes urmarea ,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Iul 2020 08:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseară am profitat de o vizită la cumnatul meu la Săbăreni, 30Km de București spre vest și am așteptat să se întunece mai bine să le arăt cumnaților și nepoțeilor care au 7 ani, cometa NEOWISE. Am avut la mine binoclul Zeiss 10x50 și la început nu știam în ce direcție sunt punctele cardinale în curtea lui așa că m-am folosit de Stellarium spre a localiza zona unde se afla cometa. A trebuit să așteptăm până pe la 10 fără un sfert să se mai întunece, din păcate spre NE era o pâclă la orizont și multe felinare pe strada adiacentă. Totuși, cu binoclul ținut pe gard și pe balustrada de la terasă pentru cei mici, toată lumea a văzut cometa. Mi s-a părut ceva mai puțin strălucitoare decât la prima observație făcută dimineața în jurul orei 4 însă atunci condițiile au fost diferite și am folosit artileria grea, TZK-ul 10x80. Cometa a fost greu vizibilă cu ochiul liber aseară, mai slabă decât stelele din vecinătate aparținând de UMa. Becurile de pe stradă au împiedicat orientarea și nu am avut nici destul timp să le arăt și alte obiecte.

Ca o completare la ce a zis Mircea mai sus:
Cu CZ Jenoptem 10x50 am văzut Veil Nebula de la munte, într-o seară cu transparența foarte bună. M-am ascuns de un bec din curtea cabanei în umbra acesteia și am putut observa nebuloasa. Am încercat și cu Swarovski 7x42 dar nu s-a văzut. Diferența de magnitudine între cele două binocluri este cam de o unitate sau poate ceva mai mică. Am folosit stabilizatorul de umeri "bizooka", care ajută mult la observațiile binoculare.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 18 Iul 2020 22:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin

Felicitari pentru observatie si pentru impartasirea ei cu copiii.
Felicitari si pentru observarea nebuloasei Veil cu binoclul,tare as vrea si eu sa o vad asa.
Eu am vazut-o doar cu telescoapele si neaparat cu UHC.

Cer senin,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 19 Iul 2020 18:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Mircea,
Iar altii fac sa scada preturile la binocluri prin observatii cu dobsonurile mari Laughing In ritmul asta ar trebui sa se gaseasca gratis amandoua tipurile de instrumente Smile

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 19 Iul 2020 21:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Noaptea 3. Cometa NEOWISE C 2020 F3

Cometa pe 12 iulie la Krapet s-a vazut foarte bine si cu ochiul liber. Prin binocluri cometa a fost inca si mai spectaculoasa, observandu-se detalii ale capului si ale cozii. Cel mai frumos am vazut-o cu binoclul Zeiss Conquest HD 10x42 pentru ca are un camp mare de 6.6 grade. Cometa avand coada foarte lunga a avut de jur imprejur mai mult spatiu "sa resprie" cu Zeiss, comparativ cu APM 16x70 ED care are un camp de 4.1 grade. Am incercat sa surprind cam cum am vazut-o cu Zeiss-ul in desenul de mai jos, dar in realitate era putin mai galbuie si extraordinar de frumoasa!



NEOWISE C2020F3.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  168.27 kb
 Vizualizat:  de 4923 ori

NEOWISE C2020F3.jpg



P7133742.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.1 MB
 Vizualizat:  de 4923 ori

P7133742.jpg



P7133744.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.01 MB
 Vizualizat:  de 4923 ori

P7133744.jpg



P7144036.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.15 MB
 Vizualizat:  de 4923 ori

P7144036.jpg



_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 21 Iul 2020 11:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Se vede pana la Krapet cat de drag iti este Zeiss-ul acela !
Sa-l folosesti sanatos si sa ne resfeti cu asemenea rapoarte in continuare !

Acum , de aseara,de la mine din mini-gradina :

''Cucu ,bau ...iaca am ajuns si eu la party ,chiar si star party ...
Sper ca mi-au ramas si mie niste stele ...''

(zice dumnealui Tento 20x60mm,grav bolnav timp de decenii ,acum ajuns pe masa de operatii a lui Dr. Mircea Moreau ,in micul atelier numit de telescoapele sale ''Da Hauz of Pain''....

'' Dar macar merg spre bine !'',a incheiat veteranul binoclu ).

Dr. Mircea Moreau

PS : tapsanul batatorit de langa piciorul din stanga al trepiedului (unde nici iarba nu creste) apartine lui TRex Dob de 200mm.
De aceea ,astia nou venitii ,se cam feresc sa-i calce teritoriul...



DSCN7952_528.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  910.59 kb
 Vizualizat:  de 4850 ori

DSCN7952_528.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 21 Iul 2020 11:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am scos si eu Phantom-ul M1050 de la naftalina si m-am zgait nitel (in timp ce faceam foto cu dSLR-ul si telefonul) la cometa deceniului C/2020 F3 Neowise. Privelistea a fost reconfortanta, gratie cerului fara nori. Cometa se vedea surprinzator de bine, in ciuda poluarii luminoase citadine. Nucleul se zarea binisor si pot sa jur ca am perceput si coloratia verzuie din coama. Ce am remarcat e ca trei stele ceva mai slab stralucitoare inconjurau intr-un triunghi aproape echilateral cometa. In desen n-am reusit sa redau la scara scena, dar ideea cam aceea este... Smile Asa incat, scuzati-mi skill-ul la desen. Laughing
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 21 Iul 2020 23:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da asa este, s-a creat o "chimie" complicata intre mine si Zeiss Smile

Mircea Pteancu a scris:

PS : tapsanul batatorit de langa piciorul din stanga al trepiedului (unde nici iarba nu creste) apartine lui TRex Dob de 200mm.
De aceea ,astia nou venitii ,se cam feresc sa-i calce teritoriul...

Laughing super amuzant

GunDALF,
cometa din desen este stilizata ca intr-o harta veche astronomica Smile

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 22 Iul 2020 21:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Luni 20 si Marti 21 Iulie a.c. am fost victima propagandei binocliste pe care o face Tudor ... si bine o face ... si bine ca o face !
Doamne ,dar cate se pot vedea cu binoclul...
Cine nu crede , sa citeasca mai jos.

Folosind binoclul Tento 20x60mm prezentat deja ,am facut niste observatii de testare.
N-as putea spune ca a fost ''first light'' deoarece bietul binoclu este foarte vechi ,din anii '90 ,nascut cu defecte,nu a functionat niciodata ''ca lumea''.
In primul rand ,balamaua avea un joc de 1.6mm la articulatia dinspre ocular.
Solutia pe care am gasit-o a fost un nou ax, adaptat geometriei existente.
Am profitat de ocazie si m-am asigurat ca pot sa montez binoclul pe montura Parghia Binoculara folosind noul ax.

Chiar daca se pot face observatii cu binoclurile cu marire mare tinute in mana, poti sa le exploatezi puterea de rezolutie doar de pe montura.

Mai avea un bai cu ocularele binoclul meu,l-am rezolvat partial si pe acela.
Amandoua problemele sunt rezolvate in proportie de ,sa zicem , 80-90 %.

Binoclul este foarte greu avand 1.6 kg.
Piesa in L de care prind binoclurile este prea subtire pentru Tento si din aceasta cauza tremura ca piftia.
Dar cand se oprea din tremurat , mi-a aratat :

*Zeta Lyr,Beta Lyr,Albireo,61 Cygni,Omicron 1 Cyg ca tripla,Omicron 2 ca dubla,Alcor -Mizar , Cor Caroli,Delta Boo, Mu Boo/Alkalurops ca dubla ,Iota Boo si Kappa Boo ,ambele rezolvate in acelasi camp vizual,Delta Cep,Alfa Cas , Eta Cas,Theta Ser.
Cor Caroli, Kappa Boo si Eta Cas au fost mai dificil de rezolvat.
Restul au fost rezolvate ''de rezolvate'', un TIR nu ar fi incaput...doar cat sa treci cu motocicleta printre stelele componente. Surprised
Dar ceea ce m-a impresionat la ''Ivan cel Groaznic'' (asa l-am botezat pe Tento 20x60mm) a fost rezolvarea stelei duble Gamma Del.Shocked

*Am admirat indelung Garnet Star.
Am batuit in Sagittarius : M22 ,impresionant de mare si de luminos,M28 ,M8-Laguna, M20-roiul,M24,M25,M18,M17-Omega , M16-Eagle.La M8,M17 si M16 se vedea si nebulozitate,impreuna cu roiurile aferente.Nu am vazut M21 si M23.

*M11 in Scutum *In Ophiucus : M10,M12,M9 si NGC 5356 invecinat, IC 4665,NGC 6633 si IC 4756-roiul lui Graff : acestea doua bat orice record de frumusete * M71 in Sageata -uimitor de bine vizibil * M27 in Vulpea , uimitor de mare si de luminoasa * M29 si M39 in Cygnus *M103 si NGC 663 in Cassiopeia *M15 in Pegas * In Andromeda : M31 si M32 -mica si slab luminoasa ,intre doua stele *M94 in Cainii de Vanatoare

*Luni am vazut cei patru sateliti galileeni ai lui Jupiter intr-o configuratie interesanta si cele doua benzi ecuatoriale ,vizibile fara efort.
Calisto si Io erau la mare distanta la Est.
Europa si Ganymede erau in apropierea discului ,la Vest.
La inceput s-a vazut numai Ganymede ,apoi si Europa ,mult mai slab luminoasa ,prinsa intre Ganymede si discul jovian,in dreptul benzii ecuatoriale nordice.


*La Saturn se vedea discul si inelul.Nu pot spune ca se vedea un obiect de forma ovala deoarece se vedea ,fluctuant ce-i drept,spatiul negru dintre anse si disc.
Presupunand ca nu stiu ce stiu,as putea raporta observarea unui obiect oval ,cu partile de luminozitati diferite si cu doua gaurele.
Spre Est, la patru ori diametrul inelului, se vedea satelitul Titan.

*Marti 21 Iulie am vazut cometa Neowise cu ''Ivan cel Groaznic''.
Am gasit-o cu binoclul ''de serviciu'' Sakura 9x60mm deoarece are camp mai mare.
Am observat cometa si cu dobsonianul de 200mm dar cel mai bine s-a vazut prin B 20x60mm : capul cu coama ,nucleu stelar cu privire periferica , coada de aproximativ 2.5-3 grade ,orientata spre PA = 45 grade.

Din cauza lui ''Ivan cel Groaznic'' , in ambele seri ,dobsonianul de 200mm a stat nefolosit , a fost prea mare distractia cu binoclul !

Mircea



DSCN7954_530.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  897.49 kb
 Vizualizat:  de 4755 ori

DSCN7954_530.JPG



Jupiter 20.07.2020.B20X60mm.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  114.34 kb
 Vizualizat:  de 4755 ori

Jupiter 20.07.2020.B20X60mm.JPG



Saturn 20.07.2020.B20X60mm.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  75.32 kb
 Vizualizat:  de 4755 ori

Saturn 20.07.2020.B20X60mm.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 24 Iul 2020 07:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Judecand dupa secventa de duble rezolvate "Ivan cel Groaznic" nu e deloc groaznic Wink
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 03 Aug 2020 09:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ieri seara am mai observat Cometa C/2020 F3 din Bucuresti cu urmatoarele binocluri: Leica Trinovid 10x25 BCA, Nikon HG L 8x32, Zeiss Conquest HD 10x42 si APM 16x70 APO ED. Cometa nu mai este spectaculoasa vazandu-se doar ca o pata difuza dar care totusi este foarte usor de reperat prin binocluri.

Atasez lista actualizata din ultima vreme cu obiecte messier vazute prin binocluri. APM 16x70 APO ED este binoclul cu cele mai multe "intrari proaspete" in lista, mai ales galaxii din Fecioara si Coma Smile



messier binocluri tabel 1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  259.97 kb
 Vizualizat:  de 4565 ori

messier binocluri tabel 1.jpg



messier binocluri tabel 2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  244.56 kb
 Vizualizat:  de 4565 ori

messier binocluri tabel 2.jpg



_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 22, 23, 24 ... 40, 41, 42  Urmatoare

Download topic
Pagina 23 din 42
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact