Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Cu_luneta_spre_luna_1.JPG
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224705
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Dumbbell nebula - iulie 2023


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

AstroFoto - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Alexandru Claudiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Aug 2021
Mesaje: 186



Localitate: Bucharest

MesajTrimis: 25 Iul 2023 21:28 Download mesaj
Titlul subiectului: Dumbbell nebula - iulie 2023
Raspunde cu citat (quote)

Salutare.

In urma cu 2 ani am fotografiat cu un SkyGuider Pro si un Canon 7D nemodificat + Sigma 150-600 (fara filtre) nebuloasa Haltera (M27). Am identificat-o si incadrat-o "ochiometric", fara plate-solving, fara nimic... . A fost o lupta de cel putin 30-45 min ca s-o gasesc...dar si o mare incantare cand mi-a iesit o pata verde in poza avand un timp de integrare de 30 min.

De atunci am ramas fascinat de aceasta nebuloasa, iar imaginile exceptionale cu ea pe care le-am vazut pe acest forum (exemplu cele ale lui Marius: https://www.astronomy.ro/forum/files/dumbbell_nebula_05_207.jpg) m-au convins sa reincerc s-o fotografiez cu un echipament imbunatatit.

Pe 23 iulie 2023, am reluat fotografierea ei de la tara, zona Olteniei, langa Valcea, Bortle 4. Timp integrare 5 ore si 18 min.

Cadre Light: 106 x 3 min
Cadre Dark: 15
Cadre Bias: 100

Echipament: Eq6-R, camera Asi 533 MC, -5C, gain 101, AsiAir+
Desi de cand am luat montura EQ6-R ma chinui sa am un ghidaj cat mai bun si stele rotunde...si nu reusesc, in noaptea respectiva am avut un ghidaj perfect: erorile erau de 0.09" pe RA si 0.05 "pe DEC, Total: 0.11". Insa stelele tot nu erau rotunde...apoi, a 2-a zi, mi-am dat seama ca lentila de ghidaj era defocusata. Asadar dejeaba ma bucuram eu ca am un super ghidaj ...

Oricum, semnalul acumulat a fost destul de bun. Prelucrarea, insa, mi s-a parut mult mai dificila decat ma asteptam. Am avut 2 probleme: nucleul era supraexpus. Iar dupa ce am rezolvat procesarea pentru supraexpunere am pierdut culorile din nucleu. Asa ca am reluat prelucrarea de 3 ori si pana la urma a iesit ceva multumitor ...zic eu. Daca as cunoaste mai bine Pixinsight cu siguranta ar iesi mai bine.



! Dumbell_final1_mare.jpg
 Descriere:
Prelucrarea 1: m-am jucat putin cu culorile, dar am pierdut culoarea in nucleu.
 Marime fisier:  837 kb
 Vizualizat:  de 706 ori

! Dumbell_final1_mare.jpg



! Dumbell_final2_mare.jpg
 Descriere:
Varianta 2
 Marime fisier:  843.89 kb
 Vizualizat:  de 706 ori

! Dumbell_final2_mare.jpg



! dumbbell_final4_CONTRAST_mare.jpg
 Descriere:
Varianta 3: varianta finala pe care o consider acceptabila.
 Marime fisier:  627.57 kb
 Vizualizat:  de 706 ori

! dumbbell_final4_CONTRAST_mare.jpg


Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Iul 2023 21:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Imi plac toate, felicitari pentru perseverenta si rezultat!
Ai folosit ceva filtru?
Sus
Alexandru Claudiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Aug 2021
Mesaje: 186



Localitate: Bucharest

MesajTrimis: 25 Iul 2023 22:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc.

...da, am omis sa scriu ca am folosit filtrul L-Xtreme. Fara el n-ar fi iesit mai nimic...
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2490



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 26 Iul 2023 08:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

A iesit foarte bine. Chiar neasteptat de bine pentru o camera color (chiar am crezut ca este pozata cu una monocrom). Felicitari! Inca o data observ raspunsul foarte bun al acestei camere in banda Ha, mai bun decat al camerei monocrom ASI1600MM.
Tinta asta este una din cele mai dificile de procesat in zona nucleului, semnalul fiind la fel de puternic in OIII si Ha, dar detaliile frumoase sunt doar in Ha. Problema este cum faci ca aceste detalii sa nu fie acoperite de voalul de OIII. Uite niste ponturi (sunt din propria experienta, dupa multe incercari, dar poate ca gasesti alte sfaturi mai bune):
-in faza liniara: dupa DBE, fa Deconvovutie (recomand cu tarie alternativa BXT, pentru simplitate si rezultate excelente);
-lucreaza pe imaginile starless (recomand SXT);
-pentru ca ai folosit filtru duo NB- extrage canalele R si G(sau B, benzile Ha si OIII) si proceseazale separat;
-fa un stretch mediu al canalelor. O valoare K intre 0,5-0,6 este OK (mai mult poate duce la saturatie dupa aplicarea HDRMT);
-aplica HDRMT pentru detalii si MLT pentru claritate;
-recreaza imaginea RGB (HOO). Daca faci HDRMT pe imaginea color se poate pierde din culori (sunt alte trucuri si aici);
-nuanta culorilor se ajusteaza din Curves (H (hue), a, b). Eu prefer SelectiveColor din PS.
-pentru accentuarea Ha, foloseste scriptul NBRGBCombination pe imagiea color creata mai devreme (imagine neliniara). Fa alte ajustari dupa gust, pana ajungi la imaginea finala starless.
-Pentru stele: daca ai o captura fara filtru NB ar fi ideal, daca nu, fa un stretch mai redus pe imaginea originala (dupa Deconvolutie) cu atentia doar pe stele. Extrage stelele cu SXT (sau starnet), si combina imagiea "stars" cu imaginea "starless" utilizand PixelMath (sau PS, screen).

_________________
Marius
Sus
Alexandru Claudiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Aug 2021
Mesaje: 186



Localitate: Bucharest

MesajTrimis: 26 Iul 2023 14:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc. Da, a iesit destul de ok. Oricum mult mai bine decat a iesit acum 2 ani cu Canon 7D.

- in faza liniara am folosit BXT
- am lucrat pe imaginile starless (folosesc Starnet2)
- am lucrat destul de mult pe curbele de culoare, sau uneori in Photoshop-Selective Color (sunt mai familiarizat cu Photoshop-ul, dar incerc sa-l folosesc cat mai rar la astfel de prelucrari)
- la final suprapun cele 2 cadre neliniare (starless+stars) in Pixelmath cu formula combine (Starless, Stars, op_screen()) ..asta-i descoperire recenta. De obicei le adunam cu formula Starless + 0.75*Stars

+

1. nu prea am lucrat pe canale separate (R si G)

2. ce inseamna sa fac un stretch mediu al canalelor ? "O valoare K intre 0,5-0,6 este OK"? Este vorba despre CurvesTransformation ?? ...eu stretch-ul il fac cu ScreenTransferFunction

3. am incercat HDRMT pentru a scoate detaliile din nucleu, dar n-a mers si le-am recuperat tot din CurvesTransformation-RGB/K

4. pentru a reface imaginea HOO din cele 2 canale extrase initial (R si G), exista vre-un script pixelMath special, sau se foloseste LRGB_Combination ?

5. nu stiu de scriptul NBRGBCombination pentru imaginea color (neliniara). O sa ma documentez.

Mersi de sfaturi!
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2490



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 26 Iul 2023 16:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

-K in pozele monocrom sau L la pozele color este valoarea normalizata a luminantei, cu valori intre 0 si 1, cu un numar de trepte depinzand de adancimea de culoare (16b, 32b). Deci la o valoare de 0,5 este valoarea medie, sau o histograma la 50%.
-Poti crea pozele color cu ChannelCombination Ha=R, O=G, O=B sau in PM (debifezi "use a single RGB/K expression"), bifeaza create new image, color space-RGB. Acesta permite si mixajul canalelor. De ex. R=Ha;G=0.5*Ha+0.5*OIII;B=OIII. La unele tinte (depinde de nivelul semnalului), acest mixaj poate da un rezultat asemanator cu SHO.
-La NBRGBCombination trebuie sa bifezi casuta "Non Linear"

_________________
Marius
Sus
Alexandru Claudiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Aug 2021
Mesaje: 186



Localitate: Bucharest

MesajTrimis: 26 Iul 2023 18:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mersi de sfaturi!
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   AstroFoto - incepatori

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact