Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m52.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224729
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Sfat achizitie oculare pentru dobson 254 mm


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Oculare/Filtre

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
sergiu IASI
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mai 2009
Mesaje: 96



Localitate: iasi

MesajTrimis: 09 Ian 2024 13:38 Download mesaj
Titlul subiectului: Sfat achizitie oculare pentru dobson 254 mm
Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua tuturor !

De aproximativ un an am achizitionat un telescop Bresser Messier 254/1270 f/5 pe care l-am utilizat cu ocularul de 20 mm cu care a venit din fabrica plus un ocular de 10 mm entry level achizitionat de pe forum. Intentionez sa achitionez trei oculare, un ocular cu focala de 20-25 mm, un ocular de 10 mm si un ocular cu focala de 4-5 mm. Sunt convins ca se poate si mai bine decat cu ocularele pe care le am ,mai ales ca telescopul este destul de ofertant. Nu voi avea finante pentru oculare premium dar totusi as dori ca ce achizitionez sa se potriveasca cu instrumentul si sa-l puna in valoare. De aceea apelez la experienta celor care utilizeaza un instrument ca al meu sau cu aceleasi caracteristici pentru a ma sfatui in alegerea celor mai potrivite oculare. Imi doresc sa zicem cel mai bun raport calitate/pret pe cat posibil. Mentionez ca nu port ochelari iar observatiile le fac pe cer cu Bortle scale 4.
Va multumesc anticipat !
Sus
mmarin
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Ian 2014
Mesaje: 202



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 09 Ian 2024 23:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cel mai eficient mod de a pune telescopul în valoare ar fi un corector de comă. Nu-s prea multe pentru vizual; în ordinea inversă a prețurilor ar fi: 1. TV Paracorr - toată lumea îl laudă, probabil pe bună dreptate dar costă mai mult decât telescopul. 2. Explore Scientific HR - P-ăsta îl am eu, oferă o corecție excelentă pe un disc de 26-27mm diametru după care imaginea se degradează vizibil; e totuși destul de piperat. 3. Baader mpcc. Ăsta pare să degradeze întrucâtva calitatea imaginii la centru dar e sensibil mai ieftin. 4. GSO. E cel mai ieftin, deși e o schemă optică cu patru lentile. Ed Ting îl recomandă călduros dar mie mi se pare puțin prea bun ca să fie pe bune și am găsit câțiva clienți nemulțumiți. Se pare că portocularul e mai scurt decât trebuie și ar fi nevoie de un inel intermediar pentru a avea spațierea ideală.
Oculare ieftine și bune pentru un telescop rapid ca al tău nu prea există, un barlow bun ar fi de folos pentru că oferă ocularului un con de lumină mai îngust, reducând aberațiile. În combinație cu Q-barlow, Baader Classic Ortho/Plossl se descurcă decent chiar și la f/4 dar câmpul îngust nu e tocmai ideal pentru un dob și nici etajarea focalelor nu e optimă.
Încearcă să intri în contact cu alți astronomi din apropiere ca să poți testa pe viu diverse soluții. Și, nu în ultimul rând, dacă preferințele astronomului cu privire la telescoape/monturi se schimbă odată cu experiența și vârsta, ocularele de calitate tind să rămână.
Sus
sergiu IASI
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mai 2009
Mesaje: 96



Localitate: iasi

MesajTrimis: 10 Ian 2024 12:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da ai perfecta dreptate ca cea mai buna solutie ar fi sa testez diferite oculare si sa aleg in cunostinta de cauza. Din pacate la topicul Intalniri in Iasi ultima postare e de prin 2017. Nu pot sa cred ca in Iasi chiar nu sunt pasionati dar probabil ca au alte canale de comunicare gen fb iar eu nu am asa ceva. Stiu ca ieftin si bun nu exista si sunt dispus sa platesc pretul corect pentru un ocular bun. Am urmarit multe recenzii pe youtube la diverse oculare unele testate pe dobson de 12 inch. Personal as merge pe seria de 62 grade de la Explore Scientific dar nu stiu daca sunt sau nu potrivite pentru un f/5. Oricum nu ma grabesc cu achizitia . Incerc doar sa adun informatii pentru a nu da gres.
Multumesc pentru sfaturi si cer senin !
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Ian 2024 12:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Incearca si Baader Morpheus, vezi cauta si citeste despre experientele altora cu newton f5.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9485

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Ian 2024 14:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un 254 bine colimat se împacă cu orice oculare bine corectate însă trebuie să fie mai complexe ca să fie capabile să gestioneze coma de la F/5 (sau F/4 cât are?) Recomand clone de Nagler, sunt o mulțime, din seriile SWA de 68 grade sau UWA de 82 grade. Ai nevoie de un ocular wide pe 2" pentru DSO de 20-30mm și câteva oculare de focală scurtă pentru planete.

Ia legătura cu Robert Delcea. Iti dau nr lui prin PM ca poate nu vrea sa fie pubilc. Sunt mai mulți amatori în Iași, poate faceți un grup de whatsapp, că e la modă, unde se anunță ieșirile mai ușor.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
sergiu IASI
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mai 2009
Mesaje: 96



Localitate: iasi

MesajTrimis: 10 Ian 2024 15:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Erwin !
Sus
sergiu IASI
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mai 2009
Mesaje: 96



Localitate: iasi

MesajTrimis: 11 Ian 2024 11:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru ocularul de 4 mm m-am oprit asupra a doua variante si anume :
1. Lacerta UWA - 4 mm 82 grade
2. TS Optics UWA - 4 mm 82 grade.
Ambele sunt identice constructiv, au 7 elemente in 4 grupe.
Primul costa 485 lei iar cel de-al doilea 695 lei.
Nu stiu daca diferenta de pret aduce si o calitate superioara sau e doar o chestiune de marketing.
La aceiasi calitate evident ca voi alege pretul cel mai mic .
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5527

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Ian 2024 14:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cele doua oculare sunt absolut identice, doar scrisul de pe ele difera.
Nu merita sa dai mai mult decat daca tii musai sa scrie pe el TS.
Oricum o sa ai nevoie de seeing bun la asa focala ... probabil nu-l vei putea folosi la toate sesiunile de observatii, dar e bine sa-l ai la indemana.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
sergiu IASI
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mai 2009
Mesaje: 96



Localitate: iasi

MesajTrimis: 11 Ian 2024 17:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, stiu asta din experienta anterioara cu dobsonul de 200 cand am achizitionat un plossl entry level de 4 mm. Pe langa un seeing bun aveam nevoie si de mare indemanare in a tine tinta in campul vizual .
Sper ca cele 82 de grade ale ocularului Lacerta sa ma ajute mai mult in aceasta privinta. Teoretic as avea la dispozitie o portiune mai mare de cer in campul vizual iar timpul de tranzit al tintei ar trebui sa fie mai mare.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9485

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Ian 2024 19:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am TS-ul de 4mm încă în trusă. Nu este grozav și foarte rar am avut ocazia să-l folosesc. Mai bine ia unul de 7mm, una la mână că este mai des utilizat și doi, este mult mai reușit. Îl găsești și la Skywatcher, William Optics, Explore Scientific, și alte branduri, este cel puțin asemănător, poate puțin mai scump.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
sergiu IASI
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mai 2009
Mesaje: 96



Localitate: iasi

MesajTrimis: 11 Ian 2024 20:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Amintindu-mi cat de neprietenos cu mine a fost ocularul de 4mm si cat de dezamagit am fost privind prin el tind sa-ti dau dreptate.
Sus
mmarin
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Ian 2014
Mesaje: 202



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 11 Ian 2024 22:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

4mm înseamnă 300x pe telescopul tău. Pentru planete/Lună eu merg deobicei cu 267x pe dobul de 8" - 10mm orto+2,25x QBarlow sau 4.5mm Morpheus. 9mm+QBarlow dă 4mm echivalent și nu pare să fie mai rău. Cu 250mm apertură și obstrucția centrală ceva mai mare influența negativă a turbulențelor ar fi ceva mai accentuată la tine dar nu într-atât încât să-ți fie imposibil să focalizezi.
Dar, ca să poți decela cele mai fine detalii pe care telescopul poate să ți le ofere, ai nevoie de: 1. o colimare perfectă și 2. un ocular de bună calitate. Gama UWA (sau Nirvana), deși seamănă oarecum cu Naglerele e derivată mai degrabă din seria Celestron Luminos; eu le consider oculare intermediare: sunt evident mai bune decât praștiile băgate pe gâtul cumpărătoului odată cu telescopul dar suficient de slabe ca fie înlocuite imediat ce utilizatorul capătă suficientă experiență ca să devină conștient de limitătile acestora.
Revin la sfatul anterior: înainte să cumperi, încearcă să dai cu ochiul prin sculele altora...
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Oculare/Filtre

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact