Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Galaxia_noastra.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224008
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Magia Spatiului


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Science Fiction

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Ovidiu Bufnila
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Sep 2004
Mesaje: 136



Localitate: Takla Makan

MesajTrimis: 08 Oct 2005 17:55 Download mesaj
Titlul subiectului: Magia Spatiului
Raspunde cu citat (quote)

Cat de adanca este o Gaura Neagra? Avem o problema interesanta aici. A FI ADANC se regaseste in limba romana frecvent in constructii surprinzatoare. Dar adancimea vine din Registrul Acvatic. Lingvistica vine in ajutorul Astronomiei adeseori. Ar fi oare prea mult daca am spune ca Black Hole este de fapt afundarea unui VAL?

Ultima modificare efectuata de catre Ovidiu Bufnila la 27 Ian 2007 21:57, modificat de 1 data in total
Sus
Cheetor
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Sep 2005
Mesaje: 45




MesajTrimis: 08 Oct 2005 19:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Imi place cum faci surf in universul valurit insa pentru un moderator ar trebui sa stii ca o gaura neagra este o stea foarte, foarte comprimata, de aici vine si imensa atractie gravitationala (SUBLINIEZ: E STEA ADICA E SFEERICA desi are diametrul de 10 km). NU ESTE O GAURA PROPRIU-ZISA. Datorita imensei sale forte gravitationale gaura neagra atrage materia din jurul ei, inclusiv lumina si o incazeste pana cand emite raze X.
_________________
Vreau sa cercetez tainele Universului si sa privesc dincolo de cerul instelat
Sus
Roman
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Apr 2005
Mesaje: 229



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 08 Oct 2005 20:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cheetor nu uita ca te afli la sectiunea TUV. Aici se incearca o explicare a unor obiecte cosmice din punct de vedere al valuririi. Sunt sigur ca Dnul Ovidiu Bufnila stie ce este o gaura neagra, insa incearca sa o explice din punct de vedere al teoriei valuririi: o noua conceptie despre spatiu-timp
Sus
Cheetor
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Sep 2005
Mesaje: 45




MesajTrimis: 08 Oct 2005 20:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cum spui tu
_________________
Vreau sa cercetez tainele Universului si sa privesc dincolo de cerul instelat
Sus
Ovidiu Bufnila
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Sep 2004
Mesaje: 136



Localitate: Takla Makan

MesajTrimis: 10 Oct 2005 11:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu am chef sa fac pe Moderatorul, omule. Am vazut cu ce se ocupa moderatorii pe net. Chiar acum l-am izbit pe un smehcer de moderator din VisualArt care ma tot ameninta ca ma baneaza pentru ideile mele. N-am timp de tampenii. Ma bucur ca te valuresti aici. Iddea ta de sfera este euclidiana si nu are legatura cu realitatea. Despre Volumele Negative nu cred ca ai auzit. Nici eu n-am auzit dar e o idee mishto care poate fi dezvoltata. TUV este deschisa oricarui navigator care vrea sa fie insurgent si activ. vezi problema usor stramtorat de pregatirea ta: ce inseamna IMENS? Nu inseamna nimic. Cand vorbim despre Obiectele Cosmosului trebuie sa introducem obligatoriu notiunea de PROCES! Sfera aaia despre care vorbesti e un PROOCES si o Enciclopedie de Relatii.

Cu prietenie,
Ovidiu Bufnila Valurit

Cheetor a scris:
Imi place cum faci surf in universul valurit insa pentru un moderator ar trebui sa stii ca o gaura neagra este o stea foarte, foarte comprimata, de aici vine si imensa atractie gravitationala (SUBLINIEZ: E STEA ADICA E SFEERICA desi are diametrul de 10 km). NU ESTE O GAURA PROPRIU-ZISA. Datorita imensei sale forte gravitationale gaura neagra atrage materia din jurul ei, inclusiv lumina si o incazeste pana cand emite raze X.
Sus
ARMANDO
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Apr 2006
Mesaje: 117



Localitate: BUCHAREST

MesajTrimis: 29 Apr 2006 14:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

da chiar cum se formeaza o gaura nearga?.....in urma unei supernove?...hmmmm oricum va veni timpul sa aflam ce e cu adevarat o gaura neagra cand vom trimite o sonda sa exploreze...........dupa parerea mea asta se va intampla peste....zeci de ani Confused...cam asa....in fine....
Sus
ARMANDO
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Apr 2006
Mesaje: 117



Localitate: BUCHAREST

MesajTrimis: 29 Apr 2006 14:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

chiar...stiati ca Dumnezeu cand a spus ca a creeat in 7 zile lumea defapt erau cele 7 ere geologice?....si a 7 zi s-a odihnit....adik in timpul nostru se odihneste ca traim in pace si suntem destul de inteligenti sa ne purtam singuri de grija ...si se spune ca va veni in a 8 zi...adik dupa o mare revolutie o descoperire......hmmm sau poate chiar cand vom fii asa dezvoltati cu roboti si etc incat nu vom mai putea sa stapanim robotii.....voi ce credeti?....
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 02 Mai 2006 10:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Printre altele o gaura neagra este o fosta stea care s-a prabusit in ea insasi !?!? Confused O singularitate adica un loc unde geometria clasica nu ne mai spune nimic. Ce e aia rotund sau patrat sau triunghiular? E lung pamanul, ba e lat, ba e rotund, ba e patrat zicea Cosbuc cand era ... beat.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Mai 2006 13:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Ar fi oare prea mult daca am spune ca Black Hole este de fapt afundarea unui VAL?


mi-e teama ca ar fi prea putin spus,... o gaura neagra e afurisit de adanca.
nici macar imaginatia noastra nu poate ajunge in proximitatea ei din cauza geometriei gravitationale pe care o determina.

Citat:
SUBLINIEZ: E STEA ADICA E SFEERICA desi are diametrul de 10 km


e riscant cred sa venim cu astfel de postulate.
nu e stea, e o fosta stea dar nu orice fel de stea.
gaura neagra e generata de prabusirea gravitationala a unei stele masive sau super masive,dupa ce si-a consumat toate rezervele de hidrogen si a carei masa depaseste limita Volkov-Landau-Oppenheimer (aproximativ 3 mase solare).
cat si spre ce finalitate se prabuseste in ea insasi?
de aici nu mai putem aplica teoria clasica prerelativista. un raspuns il poate da teoria scalar-tensoriala a lui Dicke care spune ca raza astrului trebuie sa tinda catre o valoare limita, numita raza gravitationala.
ce se intampla cand raza gravitationala a unui corp devine egala ca marime cu raza lui geometrica? gravitatia devine infinita.
sfera pe care gravitatia devine infinita se numeste si sfera Swartzschild sau orizontul evenimentelor.
de aici in colo toate teoriile se rup si nu mai ramane decat imaginatia....

Citat:
Sfera aaia despre care vorbesti e un PROOCES si o Enciclopedie de Relatii.


frumos spus, si chiar asa si este.
daca am lua in discutia de mai sus in considerare si timpul, am vedea usor ca evolutia evenimentelor la colapsarea unei stele se vad total diferit de noi, care ne consideram departe, fata de un observator apropiat evenimentului (vai de el).

Citat:
hmmmm oricum va veni timpul sa aflam ce e cu adevarat o gaura neagra cand vom trimite o sonda sa exploreze..........


nu cred sa vina vremea aia... cine intra in ergosfera nu mai scapa de acolo. de altfel exista si teoria pierderii de informatie in aceasta limita.
Sus
Roman
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Apr 2005
Mesaje: 229



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 13 Mai 2006 17:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
ce se intampla cand raza gravitationala a unui corp devine egala ca marime cu raza lui geometrica?


ce intelegi prin raza geometrica Question
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Science Fiction

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact