Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Meteor_30iul2020_0020V.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224025
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ajutor in alegere telescop/luneta


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 12 Iul 2008 01:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

''Felicitari'' pt decizia pe care ai luat-o. Ca sa raman in domeniul cu care tu ai facut comparatie - in mod total nefericit de altfel, uzura unei masini nu are nici un fel de corespondent in lumea telescoapelor - avand de ales intre un BMW supertunnat si un Trabant nou, tu ai ales bicicleta. Pana azi eu nu am vazut telescopul lui Catalin, dar avand multi ani de experienta in domeniu, am vazut din prima ca este un BMW - adevarat, de cilindree mica - dar super tunnat - cred ca termenul de tunning iti e conoscut.

Am sa iti fac o descriere, - nu stiu daca o sa intelegi acum, dar in timp vei invata termenii - la ce am vazut in fotografia pusa pe pagina asta.

-1- Focuser Crayford de 2'' cu reductie la 1''25. Pret pe piata peste 100euro.

-2- Rocher din lemn masiv, foarte rar la telescoape de fabrica, pt ca sunt foarte scumpe, (peste 150 euro la dimensiunea asta).

-3- Axul de altitudine pe discuri de mari dimensiuni, puse teflon.

Cam asta am vazut eu, la o prima privire. Cand te vei hotari sa treci la un telescop, vei intelege incet incet ce inseamna toate astea.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 12 Iul 2008 05:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragos.n, ai un ochi foarte bine format Smile Chiar doi Very Happy
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2246



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Iul 2008 07:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai multe despre telescopul meu puteti citi si vedea aici: http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=25964#25964
Numai bine!
Sus
qadyro
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Iul 2008
Mesaje: 6



Localitate: Titu, DB

MesajTrimis: 12 Iul 2008 10:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Usurel oameni buni !...voi nu intelegeti ca eu sunt incepator si ca nu pot sa vad lucrurile prin ochii vostrii ?

Din experienta (si sigur si defect profesional) nu am am incredere intr-un om asa usor si cum nu ma pricep de unde sa stiu eu ca oferta lui Catalin Paduraru respectiv http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=25964#25964 nu e o teapa este o oferta care merita ???

Dar vad ca e din Bucuresti ceea ce este perfect pentru ca eu lucrez in Bnucuresti deci ne putem intalnii vad si eu telescopul respectiv, folosesc ocazia sa pun intrebari mai invat ceva nou pe viu si poate fac si un test......si in conditiile astea daca ma convinge fac afacerea si poate ca intradevar am NOROC de incepator.

Astep cu nerabdare raspuns mai ales ca acum sunt in Bucxuresti .
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2246



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Iul 2008 10:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu nu zic sa cumperi de la mine. Si nici nu am dat mai multe informatii ca sa te impresionez. Eram dator pe forum cu niste poze la sfarsitul proiectului.
Parerea mea este sa cumperi ce crezi tu fiindca dupa un timp sigur o sa il schimbi fiindca doar dupa ce te joci cu un telescop o sa stii ce vrei cu adevarat.
Numai bine!
Sus
Claudiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Noi 2007
Mesaje: 232

Motto: Og say aperture always win and Durk say central obstruction bring contrast demons”

Localitate: High Wycombe, UK

MesajTrimis: 12 Iul 2008 12:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca ai hotarit sa acorzi o sansa telescopului de 150, atunci este indicat sa mergi pe la un magazin bucurestean unde sa examinezi reflectoare de firma (skywatcher, GSO, Orion, etc) in gama 150-200... Ai sa observi apoi prin comparatie cu telescopul construit de Catalin ca acelea sunt inferioare mecanic si pot suferi de executie stingace.
Un asemenea reflector este simplu de construit si produs in fabrica el ajunge sa coste putin dar totusi amatorii prefera sa-si construiasca singuri pentru a fi siguri de perfectiunea ansamblului. O garantie a calitatii din partea unui constructor experimentat depaseste ce ofera un producator de masa...
(plus spider curbat, luneta de ghidaj pe inele, rocker masiv si inalt)
Plus, focuserul este unic si extrem de sexy Cool ... Poti atasa camere DSRL grele cu incredere.

_________________
Science without religion is lame, religion without science is blind. -- Albert Einstein
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 12 Iul 2008 12:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dorule, sa stii ca am facut yoga - nu la Bivolaru - asa ca am trei.

Ochi. Cu branza, ceapa si leustean.
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 12 Iul 2008 20:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sunt incepator, dar asa ochimetric, mi se pare o opera de arta ce a facut Catalin, foarte estetic si denota o executie de exceptie. Daca era de 200mm i-l suflam eu....
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1246




MesajTrimis: 20 Iul 2008 15:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu mai deschid alt topic, numele acestuia e bun si pt ce doresc eu.

Si anume asta http://www.astro-professional.de/html/152mm_refraktor.html .
Am vazut ca se poate include in pachet si un binocular, ceea ce imi si doream. Nu stiu de ce dar imi plac mai mult lunetele iar la reflectoare nu stiu daca se pot atasa binoculare. Insa apare vesnica intrebare: la banii care i-as da pe aceasta luneta, cam 1000 euro, credeti ca sunt variante mai performante? Si chiar sunt fabricate in Germania?
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 20 Iul 2008 19:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La 1000 euro sa includa atatea, ce calitate crezi ca poate avea, atat refractorul, cat si binocularul?

Oricum in Germania nu e facut nimic, doar firma e germana, produsele sunt facute in China. Iar ca si nivel de calitate sunt relativ slabute comparativ cu cele facute la Synta (Sky-Watcher, Celestron). Refractoarele lor apo de exemplu sunt mult sub refractoarele de la Synta la nivelul aberatiei cromatice. Refractorul indicat de tine nu stiu in mod direct cum e pentru ca nu am avut asa ceva, dar in mod sigur va tremura copios pe montura EQ5. Variante mai performante la banii acestia exista suficiente.


cristib a scris:
Nu mai deschid alt topic, numele acestuia e bun si pt ce doresc eu.

Si anume asta http://www.astro-professional.de/html/152mm_refraktor.html .
Am vazut ca se poate include in pachet si un binocular, ceea ce imi si doream. Nu stiu de ce dar imi plac mai mult lunetele iar la reflectoare nu stiu daca se pot atasa binoculare. Insa apare vesnica intrebare: la banii care i-as da pe aceasta luneta, cam 1000 euro, credeti ca sunt variante mai performante? Si chiar sunt fabricate in Germania?

_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1246




MesajTrimis: 20 Iul 2008 20:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

skywatcher a scris:
La 1000 euro sa includa atatea, ce calitate crezi ca poate avea, atat refractorul, cat si binocularul?


Toate alea de acolo sunt fiecare cu pretul ei. Ce intra in pretul spus de mine e doar luneta(cu pachetul ei standard) si binocularul. Dar o sa ma uit si dupa alta varianta asemanatoare dar mai buna. Era bine daca lasa-i una spre studiere Smile .
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact