Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Marte_29_12_2009.png
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224580
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Astronomie versus Astrologie


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Science Fiction

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Ella_Kosta
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Iul 2006
Mesaje: 149

Motto: Am fost odata parte dintr-o stea

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Noi 2008 15:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Laurentiu, din pacate pentru stiinta ai dreptate. Eu daca am vrut carti, am citit din afara (prefer asa decat traduse de multe ori ciudat la noi, si am si infinit mai multe posibilitati de alegere).

In ceea ce priveste revistele... m-am plictisit deja cate erate am trimis la Descopera, de exemplu, dar baietii nu se plictisesc in a scrie tampenii. Restul revistelor cat de cat pe teme serioase au murit demult, in afara de Stiinta si Tehnica, care nu sta prea bine. Mediafax abia acu o luna sau doua a bagat domeniul "stiinta-sanatate", care a lipsit cu desavarsire ani si ani de zile!

Io ma agit cum pot. Am incercat sa colaborez cu cei existenti, da nu m-a bagat nimeni in seama. O sa incerc si mai departe prin diverse modalitati sa gasesc moduri de popularizare. Din pacate, fiind profana in domeniu (fara studii de specialitate), nu am aceeasi credibilitate ca altii, care poate stiu mai putine. Si tot din pacate, nu stiu multe persoane cu care as putea sa fac front comun. Dar cine stie, la urma urmei s-ar putea sa conteze si eforturile mici, pentru inceput. Cineva trebuie sa dea startul.

_________________
IMPOTRIVA PROSTIEI... ZEII INSISI LUPTA IN ZADAR!
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Noi 2008 18:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Revin io on topic, cu raspunsul meu personal la intrebare: da, pt mine e un pacat capital daca cineva imi spune ca-s astrolog


Hai sa iti zic o chestie: fac parte dintr-o asociatie/club de astronomie, care se cheama Urania (se chema asa de multa vreme, e format prin 90 si), dupa muza astronomiei la greci. Din pacate, a aparut individa de la tv, cu astrologia. Dupa ce am urcat site-ul asociatiei pe net (nu zic ca nu am voie sa fac reclama) m-au sunat zilnic oameni sa ma intrebe de cabinetul doamnei Urania. Le ziceam sa citeasca prima pagina a site-ului, unde explicam diferenta dintre ASTRONOMIE si ASTROLOGIE si cu care din astea doua ne ocupam noi. Degeaba, m-au sunat si romani de prin Spania sau Italia sa stea de vorba cu madam Urania.

Am tot tinut prezentari la observatorul de la noi, cu public format din adulti, copii, tineri etc. si am facut popularizari pe cat posibil prin parcuri sau prin alte parti (cu un instument astronomic) la diferite evenimente mai importante. Foarte multi oameni, chiar si cei 'studii superioare', daca mai poate fi numita asa facultatea de la noi, habar n=aveau de diferenta.

Cred ca la noi in tara exista mentalitatea asta ca un om este cult doar daca stie literatura, filosofie etc. Pentru stiintele exacte nu prea exista atentie.

Citat:
Presa abunda la capitolul non-stiinta. Articolele pe teme de stiinta sunt prost scrise.


De acord, jurnalistii sunt prost pregatiti sau deloc pregatiti in domeniu... de fapt in orice domeniu. Foarte multi vorbesc doar ca sa se afle in treaba. Paginile de stiinta din cotidianele mari sunt rezervate curiozitatilor medicale, telefoanelor mobile si ecologiei.
Citat:

Dar cine stie, la urma urmei s-ar putea sa conteze si eforturile mici, pentru inceput. Cineva trebuie sa dea startul.


Ori de cate ori vorbesc cu oameni despre astronomie sau tin o prezentare, le spun de diferenta dintre astrologie si astronomie. Vin multi si ma intreaba: da nu-i asa ca americanii nu au ajuns pe luna? Si stai si explica-le ca au ajuns etc.
Popularizarea fara educatie da impresia ca intelegi stiinta si ai habar despre ce se intampla acolo. Dar doar da impresia, e foarte aiurea sa ai oameni needucati care au impresia ca stiu...

_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
Daklor
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Feb 2009
Mesaje: 77



Localitate: Romania

MesajTrimis: 23 Feb 2009 20:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Astrologia e reala, dar nu in sensul in care o explica new ageistii si sectantii care au impresia ca "raze magice" cad din planete.
E reala in sensul in care a explicat-o Jung sau Freud de exemplu.
Astrologia este o psihologie. Are legatura cu asa zisa memorie genetica.
Faptul ca stramosii nostri erau innebuniti dupa Stele si studiul lor, pattern-urile astronomice sunt adanc inradacinate in constinta noastra.
Vezi ce observatoare elaborate au construit incasii, sau vezi chiar stonehenge-ul. Ideea este ca simbolurile au efect asupra subconstientului nostru, atat. Orice psiholog stie ca un simbol celest, stelar, are o influenta puternica asupra unui om, insa nu se stie exact de ce. Jung a zis memorie genetica, si pare a fi destul de plauzibil.
Insa astrologia cum e prezentata astazi, e o aberatie de prima clasa.
Sus
Ella_Kosta
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Iul 2006
Mesaje: 149

Motto: Am fost odata parte dintr-o stea

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Feb 2009 16:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Io ma intreb daca exista vreo memorie genetica de genul asta... Ma gandesc de exemplu la cazurile de copii pierduti si crescuti de animale. Nu aveau nici macar memoria genetica mai de baza decat cea cu astrologia, de a merge in picioare... Smile Doar ce invatasera de la animalele respective stiau.

Ma gandesc mai degraba ca avem o capacitate naturala mare de a invata, de a ne imagina, de a cauta etc. Insa tot ce stim luam din experienta, din interactiunea cu mediul si mai ales din interactiunile sociale. Nu stiu de vreun caz concret care sa duca cu gandul la memorie genetica. Exista instincte, aceleasi pe care le au toate animalele, si cam atat din nastere... Parerea mea.

Da, cu astrologia e bineinteles si o chestie psihologica, nevoia oamenilor de a sti, si nevoia de a simti ca pot influenta eventual ce li se intampla. Asta nu inseamna si ca e adevarata. Si pe langa asta, poate e si o chestie la moda...

Scuze pt mesajul offtopic.

_________________
IMPOTRIVA PROSTIEI... ZEII INSISI LUPTA IN ZADAR!
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 24 Feb 2009 17:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din tot ce ai zis tu, m-am oprit la asta:

Daklor a scris:
Astrologia este o psihologie.


S-ar putea sa fie asa. Dar eu cred ca explicatia nu e cea pe care ai furnizat-o mai sus ci alta.

Anume, faptul ca oamenii care cred ca astrologia le poate prezice viitorul ("destinul") pot ajunge sa faca exact ceea ce le sugereaza astrologul.

De exemplu, astrologul zice:

"Tu, fiindca esti nascut sub semnul zodiei Scorpionului, esti asa... si asa... si asa...".

Sau: "Tu fiindca esti nascut sub semnul Capricornului, astazi vei avea parte de urmatoarele evenimente:..."

Sugestia astrologului, pentru cei care sunt mai usor influentabili, poate fi suficienta pentru a-i determina sa se comporte conform acestei sugestii.

De exemplu, nu ati auzit niciodata pe cineva zicand: "pai eu ma comport asa pentru ca sunt in zodia Leului, iar leii sunt autoritari/impulsivi/posesivi" ?

Sunt sigur ca da.

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Feb 2009 19:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Sugestia astrologului, pentru cei care sunt mai usor influentabili, poate fi suficienta pentru a-i determina sa se comporte conform acestei sugestii.

De exemplu, nu ati auzit niciodata pe cineva zicand: "pai eu ma comport asa pentru ca sunt in zodia Leului, iar leii sunt autoritari/impulsivi/posesivi" ?


Da, daoar ca sugestiile astea se potrivesc oricui. Practic poti sa justifici orice comportament, al oricui, pe baza zodiei in care sunt. Asta pentru ca astrologia e o prostie.

_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Feb 2009 23:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nu e o prostie ci un mijloc prin care unii își câștigă existența (sau bani buni) pe baza credulității altora. Și e elaborată inteligent, suficient de vagă să se potrivească la toată lumea și în același timp, suficient de sugestivă ca să poți face conexiunile respective cu faptele sau fenomenele care chiar se întâmplă. Pentru oamenii cultivați și care nu cred în astrologie, poate fi o distracție, un amuzament. De asta încă are succes și horoscopul e publicat zi de zi în mass media.

Pe de altă parte, mai nou astrologii au descoperit că astronomii cunosc 13 constelații zodiacale așa că au inclus Ophiucus pe lista lor... Smile
Sus
Daklor
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Feb 2009
Mesaje: 77



Localitate: Romania

MesajTrimis: 25 Feb 2009 00:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stai sa vezi cand or descoperii ca Pluto nu mai e planeta si ca trece prin mai mult de 13 constelatii.
Stai sa vezi cand si-or lua initierile in secretul miscarii de precesiune! Ce timpuri interesante vom traii atunci Very Happy
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Feb 2009 01:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ar putea să popularizeze și astronomia folosind datele din anuarul astronomic, nu? Laughing

pentru perioada următoare, horoscopul ar arăta cam așa:

"Leu - cometa Lulin se află în apropierea lui Saturn luna aceasta, în constelația Leului, așa că cei născuți în această zodie vor avea noroc la cozi, dar atenție mare la inele, că sunt aproape invizibile și vor înclina și mai mult, așa că e necesar să fiți cumpătați"

Laughing
Sus
Mosu'
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Feb 2008
Mesaje: 234



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 01 Mar 2009 00:05 Download mesaj
Titlul subiectului: Vorba lui....
Raspunde cu citat (quote)

....Kepler, pe care, daca-l luati in seama macar pentru cate a facut saracul pentru astronomie, spunea tuturor: "astrologia este sora mai sarmana/mica a astronomiei, dar sora mai mare/mai desteapta nu ar putea trai daca sora mai mica nu ar castiga painea zilnica" , citatul nu e perfect ad literam dar sensul e acelasi. Momentan traim cu totii sub acelasi Soare...
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Science Fiction Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3

Download topic
Pagina 3 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact