Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
orion_wide.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225358
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Interferometru


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 25 Feb 2008 02:00 Download mesaj
Titlul subiectului: Interferometru
Raspunde cu citat (quote)

Ma adresez in special lui Octavian Stanescu, Zircon, Doru, dar si celorlalti care au experienta cu asa ceva.

Vreau sa construiesc un interferometru. Solutiile comerciale nu m-au impresionat, sunt prea urate (30-40000$ minim). Din ce am studiat, un interferometru Fizeau e cel mai simplu de construit, deci pe asta il voi face si eu. Vreau sa pot testat atat lentile (lunete), cat si oglinzi (telescoape), precum face individul din linkul urmator: http://astro.uni-tuebingen.de/~grzy/APO.html.

Intrebari:

1. Modelul de la Ceravolo foloseste ca element de referinta o lentila. La ce foloseste oglinda din imaginile din linkul de mai sus. Am inteles ca e un optical flat, utilizat in autocolimare, deci tot un elemet de referinta. Ce rol are aceasta oglinda mai precis, cum "interactioneaza" cu interferometrul?

2. De unde se pot cumpara lasere HeNe rosii si verzi de 1mV la un pret normal (pana in 150$ bucata).

3. Am gasit optical flats lambda/10, lambda/20 cu diametre intre 50mm si 90mm aluminizate si nealuminizate la niste preturi bune. Cele nealuminizate la ce sunt utile?

4. De unde se poate cumpara un banc optic cu suporti reglabili micrometric pe ambele axe la un pret mai normal? Sau elemente componente macar pe care sa le asamblez/utilizez dupa necesitati eu? Sau stiti pe cineva care poate construi unul aici in Romania? Am nevoie sa fie simplu (am niste idei de design, dar nu stiu de unde as putea lua componentele - profile de aluminiu de diferite marimi, grosimi). Orice idei pentru un banc optic sunt binevenite.

5. Ce altceva mai trebuie sa stiu inainte de a ma aventura in asa ceva?
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3549



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 25 Feb 2008 08:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare!
Felicitari pt asemenea aspiratii marete, dar ar fi fost bine sa parcurgi intai pasii masuratorilor gen Foucault ,Ronchi simplu apoi cu autocolimatie. La lentile intradevar nu poti masura precizia suprafetei convexe decat cu interferometru dar aici e cel mai greu si nu scapi fara bani grei. sunt necesare obiective de referinta scumpe rau. (mii de euro). La oglinzi e mai usor dar si acolo referinta plana (autocolimatie ) nu e ieftina, diametrul trebuie sa fie cat obiectivul testat.
In pozele aratate e si un Fizeau ,Ceravolo foloseste dar fara plana de autocolimatie, in rest sunt Tweman-Green (reflexie icrucisata 90 grade).
Eu folosesc Fizeau la teste de oglinzi plane, si lentile daca imi fac calibre etalon pt fiecare curbura.
Tweman-Green interfereaza doua fascicule paralele: cel de la referinta plana aflat langa beem spliter cu cel intors dela suprafata lentilei prin obiectivul etalon .
La oglinzi inaca nu fac interferometrie cu toate ca metoda Ceravolo am experimentat-o. Am in plan sa experimentez Bath inerferometer cu toate ca da eroare de astigmatism 0,04 waves.
Mai e si problema citirii franjelor, avand experienta le citesc si din ochi,dar softurile profi sunt scumpe e cel a lui Ceravolo Frige XP dar e suptire Free.Atmos fringe e bun de amatori dar 400$. Quik fringe e profi preia automat din poza datele.
Nu prea ti-am raspuns exact am facut o varza dar mai incercam.
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3549



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 26 Feb 2008 01:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Uite schema unui interferometru pt oglinzi construit virtual, gandit de mine cu ceva timp in urma.
Referinta de jos este Og sferica , in stanga e referinta plana pt autocolimatie in dreapta e Og parabolica pt testare. In stanga beam-spliterului e o sursa divergenta laser (nu se prea vede) . Referinta sferica are in centru de curbura prin reflexie sursa laser ce este focalizata spre detector . (cip CCD). Og pt test are in focar sursa laser , trimite fascicul paralel spre plana din stanga apoi de la "infinit" Og de test focalizeaza in acelasi punct spre Cip -ul CCD. aici se intlnesc si interfereaza cele doua fascicule dela referinta cu cel de la Og de test.
Cand franjele sunt Drepte Parabola e perfecta.
Imaginile franjelor sunt reale si calculate din greu de program 10-20 min functie de dim cipului setat.
exemplele imperfecte sunt generate de o parabola supracorectata cu 5sutimi peste -1 si cu 1miime peste -1 asemenea sensibilitati nu sunt necesare, dar sunt puse in evidenta de interferometru.
totusi precizia alinerilor sunt de micron, la fel miscarea controlata a og de test poate cu PZT.Aranjamentul nu este optim ar trebui mutata og plana (si gaurita) in dreapta dupa divizor.



interferpiese.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  236.46 kb
 Vizualizat:  de 11044 ori

interferpiese.JPG



imginterfq.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  52.96 kb
 Vizualizat:  de 11044 ori

imginterfq.jpg


Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 29 Feb 2008 00:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mersi Octavian de explicatii si schema. Inca nu am inteles total mersul razelor de lumina in schema dar analizez si revin cu intrebari. Cu teste foucault si Ronchi am ceva experienta de cand am incercat sa slefuiesc o oglinda de 150mm singur dupa carti (un dezastru total, dar macar mi-am dat seama cum se face si cat e de complicat).

O intrebare: tu ce laser folosesti si de unde l-ai procurat?
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3549



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 29 Feb 2008 21:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am reconstruit experimentul la interferometru Fizeau promovat de Ceravolo . Am folosit ca referinta o lentila menisc cu raze apropiate.
Concluzii: vibratiile ne omoara nu se opresc nici la 2-3 noaptea. Poate e necesar in lipsa mesei holografice profi un stalp de beton , profil teava patrata ,H de 300mm puse pe tampoane auto. Totul e asa sensibil ca franjele se modifica prin lasarea plafonului de beton al casei cand imi modific pozitia in camera.
Acest interferometru foloseste ca referinta una din curburile sferice ale lentilei astfel ca oglinzile parabolice vor produce franje deformate cu un aspect specific. (se vede in poza din programul de analiza).
Laserul este verde si achizitionat de aici de pe forum de la arctic.



ceravsys.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  304.94 kb
 Vizualizat:  de 10924 ori

ceravsys.jpg



2008-02-29_173700.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  359.24 kb
 Vizualizat:  de 10924 ori

2008-02-29_173700.jpg


Sus
Swithin
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mar 2008
Mesaje: 2



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 08 Mar 2008 15:38 Download mesaj
Titlul subiectului: terminologie interferometru
Raspunde cu citat (quote)

Ar putea cineva sa-mi explice care sunt echivalentele in romana pentru "pendant", "fixture" si "reference flat"?

Multumesc.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 08 Mar 2008 22:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

pendant - obiect care atarna
fixture - obiect fixat (atasat) intr-un mod oarecare
reference flat - suprafata plana de referinta
Sus
Swithin
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mar 2008
Mesaje: 2



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 09 Mar 2008 19:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru raspuns.
Sus
marius78
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 04 Mar 2009
Mesaje: 682

Motto: Un prost nu spune lucruri inteligente dar un om inteligent spune multe prostii.

Localitate: Prahova

MesajTrimis: 13 Mar 2009 22:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ca sa nu mai deschid alt topic ,ptr ca vad ca exista deja unul,vreau sa intreb cam pe la ce pret se ridica constructia unui ''Interferometru'', in regim de amator ?

Imi place foarte mult astronomia si constructiile optice si din cauza asta pun atat de multe intrebari si deschid multe topicuri.
Vreau sa ma documentez foarte bine.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact