Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
eclipsa_turcia_4.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224531
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

fizic = destin ?


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Science Fiction

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 04 Apr 2009 08:53 Download mesaj
Titlul subiectului: fizic = destin ?
Raspunde cu citat (quote)

Este destinul o calitate a haosului de a isi ordona permanent gandurile?
Este fizicul modalitatea prin care haosul se reorganizeaza permanent?
Ce relatie exista intre destin si fizic?
Ce relatie exista intre virtual si fizic?
Pot interpretarile relatiilor fizico-matematice sa dea un raspuns acestor intrebari?
Au vreun rost aceste intrebari?
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3541



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 04 Apr 2009 09:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu au rost intrebarile, mai bine va-ti apuca de sculptura, pictura,poezie.
astfel ar ramane ceva de admirat generatiilor viitoare .
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 04 Apr 2009 16:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Apreciez argumentele dumneavoastra, intradevar si din nefericire, generatii la rand par sa se fi bucurat doar de aportul artelor.
Oare de ce cenzura a fost atat de generoasa cu artele?
Sus
mafalda
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Feb 2008
Mesaje: 384




MesajTrimis: 04 Apr 2009 17:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cenzura e generoasa cu orice si oricine o gadila intrun mod placut.
Si ii enerveaza pe ceilalti, d`aia e finantata asa bine media.
Si totusi o intrebare pt cei ce totusi isi storc creierii, (cateodata pana la ultimul neuron, o micro-minoritate): de ce si cum dra..gu de ea supravietuieste bine mersi cenzura asta a unei minoritati ? Chiar si fara cenzura, majoritatea tot nu ar fi facut altceva mai bun..Majoritatea vrea cenzura, o cere, crede ca e divina, vrea sa si doarma linistita dupa o enervare TV. Deci, de cine se teme de fapt cenzura ?
Sa nu trezesti niciodata pe cel ce doarme.
""Din Haos Doamne m-am nascut,
Si-o sa-ma-ntorc in Haos.""
Tocmai mi s-au ordonat in creer aceste ... cum sa le zic, haosuri. Poate n-am fost unicul...
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9478

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Apr 2009 00:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nu văd altă legătură între destin și haos decât fractalii care pot organiza haosul într-o structură ordonată... Destinul e atunci un fel de determinism aproximativ, fiind dat de ecuația de stare a particulelor care în mișcarea lor browniană pot ocupa poziții oarecare pe liniile fractalului, nicidecum pe lângă ele. Aproximativ, pentru că e greu de apreciat care particulă unde se află la un moment dat.

Eu cred că spațiul tridimensional și geometria euclidiană sunt rezultante la scară observabilă ale unui spațiu cu geometrie fractală, cu număr oarecare de dimensiuni, la scară subatomică. Electronii se mișcă într-un spațiu fractal dar spațiul tridimensional emerge din proprietățile macroscopice ale atomilor, prin integrarea spațiilor fractale proprii particulelor elementare...
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 05 Apr 2009 08:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Tocmai mi s-au ordonat in creer aceste ... cum sa le zic, haosuri. Poate n-am fost unicul...

Adevărat, dar tot atât de adevărat este și faptul ca procesul de organizare nu se oprește niciodată.
Oare de ce?
Nu cumva acest (firesc) proces de (permanenta) reorganizare insufla falsa idee a haosului?
Citat:
""Din Haos Doamne m-am nascut,
Si-o sa-ma-ntorc in Haos.""

De unde (în mod firesc) o sa și reveniți domnule Cornel (o fi haosul primitor, dar gazda perfecta în mod sigur nu este).
Citat:
Destinul e atunci un fel de determinism aproximativ,

Nimic mai adevărat, cu mențiunea ca:
determinismul este întotdeauna aproximativ.
Citat:
nicidecum pe lângă ele.

Dca renuntati la nicidecum, atunci totul este ok, liniile fractalilor sunt niște aproximativii, realitatea nu cunoaște ce este aceea exactitate, particulele la fel.
Citat:
Eu cred că spațiul tridimensional și geometria euclidiană sunt rezultante la scară observabilă ale unui spațiu cu geometrie fractală, cu număr oarecare de dimensiuni, la scară subatomică.

Ok, cu mențiunea ca:
numărul dimensiunilor (la scara subatomica) este unul exact și nu unul oarecare (sub dimensiunea fotonilor mai este o singura dimensiune).
Citat:
Electronii se mișcă într-un spațiu fractal dar spațiul tridimensional emerge din proprietățile macroscopice ale atomilor, prin integrarea spațiilor fractale proprii particulelor elementare...

Intre dimensiunile micro și dimensiunile macro exista în permanenta o relație de autocontrol, adică un feedback, asa încât:
relevanta este reacția ca atare, adică relația (în fond și la urma urmei informațiile ajung la noi datorita relațiilor, altminteri adio haos și adio orice informație).

P.S. Suntem inconjurati de viu, tratați-l ca atare.
Sus
mafalda
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Feb 2008
Mesaje: 384




MesajTrimis: 06 Apr 2009 00:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Revedeti si acest topic/post. http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.ph...ght=#35555
Nu fractalii organizeaza haosul, ci mai degraba invers. Depinde de materialele pe care le are initial Haosul la indemana. Nu orice fractali nascuti si apoi crescuti din nu stiu ce lipituri si imperecheri vor si ramane sa faca obiect stabil de studiu. Majoritatea fiind niste monstrii, vor elibera repede spatiul si materia din ele..
Recomand sa faceti cumva rost de o carte (copie),""L`Ether, moteur unique des forces materielles"".
http://www.larminat.free.fr/site6/page.php...file=index
Alte surse de ispiratii si meditatii:
http://www.youtube.com/watch?v=jkTzSV-nIME&NR=1
http://www.youtube.com/watch?v=dBU6-XK2v54&NR=1
http://www.youtube.com/watch?v=FEa1tzJR1gc&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=YHb2JaujIPo&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=193EpXPU6QM&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=Rqhp_RtP44Q&feature=related
Iar cate spatii-dimensiuni sunt sub spatiul atomic, mai vedem noi sau urmasii nostri. Deocamdata sa ne multumim cu cea care impune regula lui c^2. Aceasta sub-dimensiune este tot o dimensiune organizata, dar sub ea oare ce mai este, vine direct Haosul, mama natura ?
Ma revolta o intrebare: ce lagaturi si rapoarte exista intre quante si fractali ? Sunt oare totuna? Dupa mine si galaxia poate fi privita ca o macro-quanta, (desigur ca in spatiul-dimensiunea ei).
Fractalilor le este oare rezervata vegetarea, nemiscarea, inghetarea ? Omul este un fractal sau o cuanta pulsatoare ? Coralii sunt fractali sau cuante ?
Si Haosul este de diferite "grade", incepand cu cel perfect si total, din care nu va iesi niciodata nimic organizat.
Electronii nu neaparat se misca intrun spatiu fractal..Mai pot imprumuta sau primesc fortat energii (asa zisa nedeterminare) si atunci devin liberi hoinari, fac o aura, radiaza partial, eventual revin, sau chiar isi incep o calatorie spatiala..
Inca odata, suntem tributari unui spatiu haotic imperfect, nedeterminist, plin de surprize. Oricand pot veni vremuri mai rele sau mai bune. Poate unii mai dotati vor rezista si vor iesi mai caliti, vor integra in ei virusurile schimbarii.
Personal m-am gandit la un timp in viitorul infinit, cand totul va fi pus sub control inteligent.. De la un anumit nivel in sus totul sa fie controlat-predestinat, protejat in sfere perfecte...Ei bine, n-am gasit inca un raspuns satisfacator pt. predestinatie, din varii motive.


Ultima modificare efectuata de catre mafalda la 06 Apr 2009 01:23, modificat de 1 data in total
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9478

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Apr 2009 01:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Ma revolta o intrebare: ce lagaturi si rapoarte exista intre quante si fractali ? Sunt oare totuna? Dupa mine si galaxia poate fi privita ca o macro-quanta, (desigur ca in spatiul-dimensiunea ei).
Fractalilor le este oare rezervata vegetarea, nemiscarea, inghetarea ? Omul este un fractal sau o cuanta pulsatoare ? Coralii sunt fractali sau cuante ?

Fractalii nu sunt obiecte fizice și nu au calitățile enumerate. Sunt doar niște modele de variație a legilor fizice în anumite limite, la o anume scală. Obiectele supunându-se legilor respective, capătă formele fractale asociate, pentru o vreme și aproximativ, pentru că regulile de compunere nu exclud coexistența legilor de naturi și forme mult diferite. Geometria fractală deschide doar poarta către un alt mod de a privi dedesubturile lumii acesteia. Un mod mai simplu, pentru că matematica din spatele fractalilor e relativ simplă (deși folosește poate nu întâmplător numere complexe) care dă naștere la forme de o infinită complexitate. Arată la fel la scări diferite de reprezentare, dar în natura reală întâlnim un număr redus de iterații.

Citat:
Inca odata, suntem tributari unui spatiu haotic imperfect, nedeterminist, plin de surprize. Oricand pot veni vremuri mai rele sau mai bune. Poate unii mai dotati vor rezista si vor iesi mai caliti, vor integra in ei virusurile schimbarii.
Personal m-am gandit la un timp in viitorul infinit, cand totul va fi pus sub control inteligent.. De la un anumit nivel in sus totul sa fie controlat-predestinat, protejat in sfere perfecte...Ei bine, n-am gasit inca un raspuns satisfacator pt. predestinatie, din varii motive.

Tocmai acest spațiu haotic nedeterminist împiedică controlul predestinat, îl face să fie o utopie... Oricât de multe am cunoaște, tot rămân mistere ce nu pot fi dezlegate.


Ultima modificare efectuata de catre Erwin la 06 Apr 2009 01:57, modificat de 1 data in total
Sus
mafalda
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Feb 2008
Mesaje: 384




MesajTrimis: 06 Apr 2009 01:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Fractalii nu ar exista fara " http://en.wikipedia.org/wiki/Van_der_Waals_forces "
Dar chiar in conditii similare nu sti ce iese, oricat ar tzipa matematica ca trebuie respectate legile ei, nu ale haosului.
Bunaoara cum ingheata apa, cum fac hora cateva molecule, cine ce melodii le canta ?
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 06 Apr 2009 18:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Inca odata, suntem tributari unui spatiu haotic imperfect, nedeterminist, plin de surprize.

"Surpriza" este ca:
Este singurul spatiu caruia ii putem fi tributari, este singurul spatiu a carui existenta poate fi motivata, poate fi justificata.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Science Fiction

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact