Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
f1.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225298
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ca incepator...evrika!!!!


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
VALENTIN-M
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Mai 2009
Mesaje: 15



Localitate: brasov

MesajTrimis: 05 Mai 2009 01:52 Download mesaj
Titlul subiectului: Ca incepator...evrika!!!!
Raspunde cu citat (quote)

pentru prima data am aruncat o privire cu telescopul si imi dezvalui incintarea.Si primele poze...<nu>[/img]


DSCN0129.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  613.56 kb
 Vizualizat:  de 4226 ori

DSCN0129.JPG



DSCN0131.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  628.43 kb
 Vizualizat:  de 4226 ori

DSCN0131.JPG



DSCN0132.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  579.79 kb
 Vizualizat:  de 4226 ori

DSCN0132.JPG


Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6462



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 05 Mai 2009 02:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bun venit.

Poate ne spui si ce telescop ce aparat foto, etc.

Pentru un inceput, inafara de o usoara miscare, probabil de la declansator, nu e rau.

_________________
Dragos N
Sus
Oliver Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iul 2008
Mesaje: 1616

Motto: Inima are ratiunile ei pe care ratiunea nu le cunoaste.

Localitate: Braila

MesajTrimis: 05 Mai 2009 07:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

mak.90/1125
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10672



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Mai 2009 11:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Prima putin si ultima cam supraexpuse, arse spre alb, de aia au si ceva aberatii cromatice. Probabil cu o diafragma mai inchisa iesea mai bine. A doua mi se pare corect expusa.
Presupun ca e facuta prin ocular.
Cu ceva practica cred ca ies si mai clare. Eventual un timp de expunere mai mic (iso mai mare, acu' vad ca e 50, expunere manuala, etc.).
Sus
VALENTIN-M
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Mai 2009
Mesaje: 15



Localitate: brasov

MesajTrimis: 05 Mai 2009 12:29 Download mesaj
Titlul subiectului: salutari
Raspunde cu citat (quote)

Dragan m-a citit, am folosit un Mak90/1125 si un aparat foto Nikon5,1 mp adaptat peste ocularul de 20. Deoarece nu vedeam Steaua Polara telescopul a fost aliniat ''la ochi''.In intuneric,-nu eram pregatit cu lanterna- nici aparatul foto nu cred ca era bine centrat in sfirsit eu m-am bucurat mult. As dori totusi sa fac o legatura cu cineva din Bv pentru eventual o observatie impreuna sa culeg si eu niste informatii practice ca am o gramada de pete albe...si ceva teluri indraznete


DSCN0126.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  946.72 kb
 Vizualizat:  de 4136 ori

DSCN0126.JPG


Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9057

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 08 Mai 2009 20:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aici ai incercat

http://www.astroclubul.org/brasov/luci/

Lucian Curelaru are un telescop similar cu al tau.Si altele mai mari,deci ocazie sa inveti inainte de a continua ''cursa inarmarilor instrumentale''...
Si profit de ocazie sa reamintesc de Johanes Honterus si al sau manual brasovean de cosmografie,apreciat ca prim manual modern pan-european de astronomie...cine sa-l celebreze mai bine ca brasovenii,printr-un star-party, dupa unul din concertele de vara cu muzica de orga,in umbra Bisericii Negre...incheiata cu o bere la Hipodrom...scuze pentru nostalgie.Succes,Mircea
Sus
VALENTIN-M
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Mai 2009
Mesaje: 15



Localitate: brasov

MesajTrimis: 17 Mai 2009 17:27 Download mesaj
Titlul subiectului: salutari.
Raspunde cu citat (quote)

am inteles ce inseamna putere de marire data de relatia F/f dar va rog lamuritima in mod corect si pe mine <zumul> ce este si daca este o functie diferita fata de puterea de marire asa cum am auzit printre amatori
multumesc, vali
Sus
marius78
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 04 Mar 2009
Mesaje: 682

Motto: Un prost nu spune lucruri inteligente dar un om inteligent spune multe prostii.

Localitate: Prahova

MesajTrimis: 17 Mai 2009 19:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Zoom-ului digital este o metodă de descreștere (îngustarea) aparenta unghiului de vedere a unei imagini digitale (fotografica sau video). Zoom-ului digital este realizat de către o imagine centrata pe aceiasi zonă cu același raport de aspect ca și originalul și de asemenea rezultatul scade până la dimensiunile originale. Aceasta se realizează pe cale electronică, fără nici o ajustare a aparatul de fotografiat sau al opticii și nu este dobandita nici o alta rezoluție optică in cadrul procesului .

Din aceste motive nu sunt recomandate binoclurile cu zoom ptr obs astronomice (scade campul,luminozitatea si imaginea nu este imbunatatita in rezolutie fata de original)
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6462



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 17 Mai 2009 19:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

<Zumul>, adica zoom-ul optic, este in general o functie caracteristica obiectivelor foto, si este incorect asimilata cu marirea.

Spre exemplu, un obiectiv foto se spune ca are zoom de 11,1x, pentru ca are o plaja focala de la 18mm la 200mm, putand fi reglat la orice valoare intre cele doua. Asta insa nu inseamna ca el mareste de 11,1x. Pus pe un aparat foto cu film, sau pe un DSLR cu senzor full-frame, acesta va da marire maxima de 4x, de la 50mm la 200mm, si micsorare de 2,77x, de la 18mm la 50mm. Evident, marire maxima de 4x se obtine la focala de 200mm, iar micsorarea maxima la cea de 18mm. Multi fotografi amatori fac insa confuzie si spun ca acest obiectiv mareste de 11,1x.

Lucrurile se complica un pic daca folosesti acest obiectiv pe un DSLR cu senzor de marime mai mica, tip APS, unde valoarile obiectivului vor fi inmultite cu 1,5 sau 1,6 in functie de tipul aparatului, si apoi raportate la focala standard de 50mm.

Acest lucru este valabil si pentru toate aparatele foto digitale din clasele mai mici, care acum au obiective cu diverse zoom-uri, de la 3x, 4x, pentru sapuniere, la 10x, si chiar 20x pentru cele din clasa bridge.

In astronomie se folosesc, dar mai rar, oculare cu plaja focala variabila (cu zoom), si oricum, termenul nu prea are loc aici, unde conteaza puterea de marire, si prea putin tipul de ocular (fix sau zoom) prin care e obtinuta.

_________________
Dragos N
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - incepatori

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact