Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
f4.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224032
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ce-si face omul cu mana lui, de Isaac Asimov


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Science Fiction

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Cristian Monea
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Dec 2008
Mesaje: 544



Localitate: Pitești

MesajTrimis: 22 Mai 2009 17:17 Download mesaj
Titlul subiectului: Ce-si face omul cu mana lui, de Isaac Asimov
Raspunde cu citat (quote)

Ce-si face omul cu mana lui, de Isaac Asimov

Naron, din străvechea stirpe a Rigelienilor, era al patrulea din ginta sa care ținea cadastrul galactic; avea un registru mare, în care erau scrise nenumăratele specii ajunse la inteligență, din toate galaxiile. Mai avea unul, mic și subțire, în care trecea cu deosebită satisfacție numai acele neamuri care, pe deplin maturizate, erau demne de a intra în Federația Galactică.

Din registrul mare fuseseră șterse de-a lungul vremurilor, multe nume ale dispăruților, defecțiuni biochimice, dezechilibrări ecologice sau sociale, ori pur și simplu ghinionul, își luaseră tristul obol. Din registrul mic, în schimb, nu fusese anulată nicio intrare.

Naron, uriaș și incredibil de bătrân, privi pe sub sprâncenele-i stufoase curierul care tocmai se apropia cu plecăciuni adânci.

- Naron, Unic și Imens…

- Lasă, lasă salamalecurile și spune-mi ce e nou.

- Ah, Slăvitule, o altă aglomerare de făpturi a ajuns la maturitate.

- Ia te uită! Aproape în fiecare ciclu primim câte un nou mebru. Ne înmulțim, tinere, ne înmulțim! și… cine sunt cei noi?

Mesagerul îi comunică numărul de cod al galaxiei și coordonatele planetei, iar Naron, cu frumoasa lui caligrafie, făcu trimiterea de cuviință în registrul mare și trecu în registrul mic, după tipic, denumirea planetei, așa cum apărea ea în limbajul băștinașilor.

- T E R R A, silabisi el, ridicând a mirare privirea către curierul care aștepta curios sfârșitul ritualului. Creaturile acestea dețin un adevărat record. Nu știu alții care să fi trecut atât de repede de la simpla inteligență la deplina maturitate. Hm, hm, sper să nu fie vreo eroare, ai?

- Se poate, luminate?! protestă mesagerul.

- Au descoperit energia termonucleară?

- Desigur, Preamărite.

- Ei bine, atunci e în regulă; doar acesta este principalul criteriu de selecție. Am să-i contactez chiar eu pe vreuna dintre stațiunile lor extraplanetare.

- Aaaa, să vezi, Preaînălțate, se grăbi să precizeze tânărul, până acum nu au nicio stațiune extraplanetară. Observatorii menționează însă că terranii au trimis stații automate spre alte plantete și că au o sumedenie de sateliți artificiali, minusculi, ce-i drept, în jurul planetei lor.
Naron se încruntă, perplex.

- Doar atâta? Bine, dar experimentele, exploziile nucleare, care le-au permis studierea frânării și controlorii reacțiilor de fisiune, toate astea unde le-au făcut?

- Păi… chiar pe Terra, Luminate!

- PE PROPRIA LOR PLANETĂ? tună Naron, ridicându-se în deplinătatea celor peste șapte metri ai săi.

- Chiar așa, confirmă mesagerul, pierit.

Lăsându-se înapoi, în jilț, încet, cu o tristețe care parcă îi frigea umerii sub covârșitoarea ei povară, Naron taie cu o linie groasă numele proaspăt trecut în registrul cel subțire. Era, desigur, un act fără precedent, dar Naron era tare, tare bătrân și foarte, foarte înțelept, astfel că era în măsură să prevadă inevitabilul, chiar mai bine decât oricine altcineva în univers.

Inconștienți, sărmanii… și când te gândești ce frumos începuseră…
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10590



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Mai 2009 19:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eeee, sa nu mai fie asa de suparat ca n-am patit nimic. In fond ce nu te omoara te intareste...iti mai creste o mana doua...face bine la fizic.
Sau, pe de alta parte, poti considera ca am reusit sa imblanzim nucleara asa de bine ca o putem folosi fara sa faca rau. Suntem mai tari ca Naron din poveste. Cool
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Mai 2009 20:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Difera un pic de original. O stiam ca se cheama "Smintitii!" sau ceva de geul, dupa replica pe care o da tipul asta cand aude ca isi testau armele atomice pe propria planeta.
_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 22 Mai 2009 20:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Suntem foarte ''tari''

Conform calculelor unui profesor american, la actuala rata de crestere a polpulatiei, de 1,3% pe an, peste aproximativ 750 de ani va fi un om pe metru patrat de sol, pe toata planeta, inclusiv deserturi, munti, etc.

Conform altor calcule, daca ar fi o continua stagnare economica, deci nu foarte dorita noastra crestere, in ceva mai mult sau mai putin de 100 de ani, principalele resurse minerale se vor epuiza. Tot cam in aceeasi perioada de timp, sau mai devreme de 100 de ani, populatia va depasii capacitatea maxima de productie alimentara a planetei. Si nu e vorba de capacitatea actuala, ci de cea maxima posibila in cele mai bune conditii climatice, si tehnologice.

Sa mai vorbim despre incalzirea globala, care pentru unii e doar o poveste, dar pentru mine, care am trait 51 de ani in aceeasi localitate, si vad diferentele fata de acum 30-40 de ani, este o certitudine.

Toate astea se cunosc de prin anii 70, conducatorii au discutat, si nimic nu s-a facut. Se va face ceva de acum incolo?

Oscar Wilde spunea ca in tinerete a aflat ca omul este o fiinta rationala, si de atunci tot incearca sa geseasca o dovada in sensul asta.

_________________
Dragos N
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10590



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Mai 2009 21:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu trebuie sa fi profesor american ca sa calculezi evolutia populatiei pe metru patrat..insa cu siguranta rata asta de crestere nu se va mentine prin simpla enumerare a problemelor ce vor aparea (resurse, apa, etc). Insa faptul ca in 100 de ani se termina resursele nu e un fapt rau, ne va determina sa gasim altele. Nici faptul ca agricultura nu o sa faca fata: nu mai cultivam ci cumparam de la turci... Laughing . Problema este apa: din cate am inteles, la nivelul UE se incearca constientizarea resursei asteia limitate, care in unele zone ar disparea, prin plata apei..indiferent daca acum o ai gratis. Dar si asta are o solutie: incalzirea globala si topirea calotei. Deci tot raul spre bine, nu?
Omul e o fiinta rationala insa actiunile lui sunt cateodata irationale..dar totul se regleza, ca doar nu suntem mai presus de natura.
Daca totul era simplu si la discretie nu am fi avut evolutie. Asa ne pune putin la lucru, face viata mai palpitanta.
Eu nu disper...sunt doar curios pana unde se va ajunge. Pamantul suporta multe, nu suntem noi buricul lui.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 23 Mai 2009 01:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cand resursele vor fi din ce in ce mai putine, si cererea pentru ele din ce in ce mai mare, oamenii vor face ce stiu ei mai bine. Razboi. Si cum stam inca bine la capitolul arme nucleare, mai sunt vreo 20 000, viata va fi realmente ''palpitanta''.
_________________
Dragos N
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 23 Mai 2009 01:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sper ca oamenii se vor trezii odata, si ca ce am scris mai sus nu se va intampla.
_________________
Dragos N
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Mai 2009 11:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vezi ca nu ai pus la socoteala oceanul. Ocupam o treime din planeta in calculul facut de tine. Gandeste-te cat loc e pe fundul oceanului, si pentru ferme si pentru oameni.
_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 23 Mai 2009 12:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu cred, sunt convins ca lumea va deveni apocaliptica,va fi mult mai cumplit decat a ceea ce a descris dragos.n.Oamenii vor incepe colonizarea Spatiului din disperare iar nu din ''curiozitate stiintifica'',sau ''din dorinta de a cunoaste'' ,sau ''pentru a se autodepasi'' sau pentru alte aberatii livresti.Aici ne intalnim cu latura pozitiva a stressului,subliniata de valy,fara de care am coji banana leganandu-ne pe ramuri si astazi...si doar atat.
Cat despre arme...''numai de bine''!.Gerard Klein,in ''Seniorii Razboiului'',ne prezinta cele mai evoluate fiinte din Univers cerandu-ne sa combatem razboiul si...sa conservam razboiul.Este bine ca am creat arme,vom avea nevoie de ele.
Exodul spre stele,ce odisee ,ce epopee inimaginabila!Mircea
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Mai 2009 12:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

tocmai am citit că soia ce crește la Cernobâl s-a adaptat radiației folosind proteine specifice. S-a descoperit că una dintre proteine care are rolul de a proteja celula împotriva radiației există și în corpul uman. Ingineria genetică va crea acele plante rezistente pentru alimentația oamenilor în spațiul cosmic departe de câmpul magnetic protector al Terrei.

Eu zic că populația lumii va atinge curând un maxim, încălzirea globală și penuria de resurse va încetini creșterea și chiar vom ajunge să fim mai puțini. Oamenii încep să realizeze că viața e prea artificială, tânjim din ce în ce mai mult la întoarcerea în natură. Tehnologiile vor deveni ecologice, energia solară va fi folosită pe scară largă, nanotehnologia ne va da materiale uimitoare care cresc pur și simplu folosind bacterii modificate genetic sau porțiuni de ADN. Revoluția informațională se apropie și ea, când toți oamenii vor fi conectați, se va schimba și democrația.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10590



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Mai 2009 21:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin a scris:
tocmai am citit că soia ce crește la Cernobâl s-a adaptat radiației folosind proteine specifice.
....
Ingineria genetică
...

Natura e foarte tare, are propriile ei mecanisme, natura "stie". Insa noi nu prea stim, nici abecedarul nu l-am invatat bine. Nu stiu dece dar mie-mi e cam teama de ingineriile astea genetice sau mai putin genetice. Pana acum nimic facut de mana omului nu este bun, se descopera ulterior ca orice are efecte secundare cateodata mai grave decat problema initiala pe care incerca sa o rezolve.
De aceea am zis ca sunt curios cum va evolua umanitatea. Acum cand toate se desfasoara atat de repede iar viteza creste exponential...s-ar putea sa avem surprize nebanuite cat de curand. Confused
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 24 Mai 2009 02:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

As scrie multe, dar...

Poate ca cel mai important lucru ar fi sa constientizam gravitatea problemelor pe care le vom avea de confruntat, si sa o facem acum, nu cand ne vor lovii in plin. Sa constiientizam propriile noastre limite, sa nu ne mai ridicam in slavi, dar nici sa nu deznadajduim.

Din acele ''maxime'' din topicul celalalt, vedem ca limitele crezute la un moment au fost usor depasite, dar si limitarile de gandire care ne apartin in aceeasi masura. Vedem egoismul, cu corolarul sau, autosuficienta, si asta cred eu ca e marea problema a omenirii.

_________________
Dragos N
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 24 Mai 2009 02:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am asistat saptamana trecuta la repararea telescopului Hubble, dupa multe pregatiri, amanari si probleme. Si au trecut 40 de ani de cand am fost pe Luna.

S-a vorbit aici despre colonizarea spatiului. Poate vom gasii tehnologii, si poate in acel moment vor mai fi si ceva resurse materiale pentru asta. Dar nu ar fi mai usor, si mult mai ieftin, sa nu mai murdarim aceasta casa, Terra, ca sa putem locii in ea cat mai mult timp, decat sa ne facem sperante, poate iluzorii, ca vom putea sa traim intr-un mediu total ostil, cum e spatiul cosmic?

Si oricum, nu incapem toti in niste nave.

_________________
Dragos N
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10590



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Mai 2009 09:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dragos.n, evident ca astea sunt intrebari retorice. Probabil ca multi le gandesc in sinea lor, dar in momentul cand se pune verde, intersectia e plina si scrie "nu blocati intersectie" totusi te infigi ca altfel acolo ramai.

In istorie au fost momente cand s-au produs (r)evolutii fara de care lumea ar fi ramas intepenita in acele timpuri. Probabil directia actuala este una gresita si trebuie schimbata radical. Si cum in viata asta, asa cum e "programata ea", evolutiile se intampla pe baza de accidente (accidentele genetice+adaptarea dicteaza evolutia), nu cred ca putem estima sau prezice viitorul sau calea de urmat. Vorba reclamei: "Now we wait".
Poate ca singura diferenta fata de trecut este ca acum lucrurile se pot intampla mult mai repede, o generatie poate trai 1-2-3 sisteme diferite. Deocamdata doar sistemele au fost aparent diferite ca in esenta nimic nou. Deci o punga de popcorn, o cola si sa ne asezam in fata tv-ului sa vedem ce se intampla. Apare la stiri daca ceva esential se va intampla Cool.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Science Fiction

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact