Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
med_gallery_37398_8896_326671.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224034
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Celestron C8 SCT


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 25 Mai 2009 10:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Gata, m-am intors din deplasari. Am reusit sa-mi testez mak-ul de 5" in doua locatii cu cer bun sau foarte bun pe M51 si am ajuns la concluzia ca sigur imi trebuie "ceva mai mare". Am vazut partea centrala a celor doua galaxii, dar problema e ca nu am reusit sa-mi dau seama care galaxie e NGC5194 si care e "sora-sa" fara sa ma uit in atlas. Nu stiu daca o fi din cauza telescopului sau a ochilor mei cu astigmatism.
Ideea e ca imi trebuie ceva cu mai mult contrast si luminozitate.
Dupa alte calcule si sapaturi m-am limitat la M603 si C8 si cred ca va fi pana la urma Alter M603. Tinand cont si de reflectivitate, e cu ~ 55% mai luminos decat mak-ul actual de 5" (si 16% mai mare in diametru). C8-ul e mai luminos cu ~175%, dar cred ca pierde la contrast fata de Intes.
Lucrurile care ma pun pe ganduri la C8 sunt nivelul de calitate (adica sunt unele instrumente cu defecte) si faptul ca iesirea din telescop e pe 1,25".

Sper sa am bafta cu Intes Micro.

Asta nu inseamna insa ca nu o sa vin la intalnirea cu C8 si mak-ul de 6". Sper sa imi permita timpul.
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2246



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Mai 2009 10:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sper sa reusim sa ne intalnim fiindca vad ca timpul nu prea ne permite la toti odata.
Poate iesim weekendul viitor.
Numai bine!
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 25 Mai 2009 11:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sigur. Sa vad si eu cum fac, ca momentan tot alerg de colo-colo ca un caine bolnav Very Happy .
Tinem legatura.
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 25 Mai 2009 16:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un C8 e mai luminos si are o rezolutie mai mare decat un Intes 603. Contrastul e relativ asemanator datorita mai multor factori, insa in rest C8 e mai bun. Asa am crezut si eu citind de pe net, ca un Mak de 6" rusesc e mai bun decat un C8, insa puse unul langa altul, C8-ul iese in avantaj. Iesirea nu e pe 1,25", tubul are 38mm intern, poti schimba adaptorul standard de 1,25" cu unul la 2" si poti folosi oculare pe 2" (cu stop de camp la 38mm). Calitatea optica din prezent la sct-urile Celestron e foarte buna, mici sansele sa nimeresti un exemplar prost.
_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 26 Mai 2009 07:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si eu ma gandeam ca la contrast sunt cam la fel, eventual M603 putin mai bun. In rest, C8-ul cu apertura mai mare trebuie sa fie mai bun.
Ar mai fi ceva la C8: peste tot vad ca Schmidt-urile sunt foarte sensibile la colimare si ca odata colimate nu se mentin foarte mult perfect colimate. In plus, daca misti tubul de pe o parte pe alta a monturii, se schimba colimarea (asa zic unii).
Ca sa-l colimezi, iti trebuie cer bun si trebuie sa ai instrumentul stabilizat la temperatura de afara. Asta inseamna ca scoti telescopul afara, stai o ora sa se raceasca/incalzeasca (dupa caz), il colimezi (recomandat pe partea pe care observi) si abia dupa aia poti sa observi. Data viitoare trebuie sa o iei de la capat.
Ce apreciez eu foarte mult la mak-ul pe care il am e ca il arunc in portbagaj, fac 300km cu masina, montez si aliniez polar montura si telescopul in 15 min. si mai am vreo 30 de minute pana se stabilizeaza telescopul, timp in care fac observatii la puteri mici de marire (nu mai trebuie sa-l colimez de fiecare data). As vrea ceva asemanator, dar mai mare (sunt constint insa ca o sa dureze mai mult cu aclimatizarea).

Ma gandeam si la mak-ul de 180mm, dar ma cam sperie focala de 2700mm, pentru ca as vrea sa vad si niste deep-sky, ocazional.

Intre timp, m-am cam dezumflat si cu M603, dupa ce am vazut testele facute de Ciel et Espace. Sky-Watcher-ul de 150mm a iesit mai bine (lucru care se datoreaza si obstructiei mai mici, dar nu in totalitate). Ma bate gandul sa il folosesc combinat cu un reducator de focala la deep-sky si fara la planete (si combinatia e mai ieftina decat M603).

Dar cred ca o sa ma lamuresc mai bine in week-end, cand sper sa ma uit prin C8 si mak-ul de 150mm.
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 26 Mai 2009 12:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Colimarea dificila si frecventa a telescoapelor SCT e un mit de pe net. In realitate un sct tine colimarea bine mult timp, chiar si dus pe drumuri proaste nu isi pierde colimarea. Tot secretul e sa respecti instructiunile scrise de Celestron pentru colimare si nu povestile de pe net. In rest e mai simplu de colimat decat un mak sau un reflector newtonian si foarte usor si rapid. Toate celelalte conditii de aclimatizare sunt valabile pentru orice instrument. Makurile sunt cele mai dificile de colimat.
_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 26 Mai 2009 15:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E foarte probabil sa fie povesti de pe net, pentru ca, pe net, oricine poate scrie orice.

As avea, in schimb, o alta intrebare: cineva spunea mai sus ca ai avut posibilitatea sa compari mak-ul de 180mm cu C8-ul si ca, pe ansamblu ai fost mai multumit de mak; eu as vrea sa intreb daca e asa si daca acea comparatie a fost facuta observand toate tipurile de obiecte (planete, nebuloase, clusteri, galaxii etc.).
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 26 Mai 2009 16:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Contrastul in Mak 180 e mai bun decat in C8. Luminozitatea e cam la fel, nu se vede usor diferenta de apertura. Mak 180 are 2 specificitati: 1) are nevoie de mult timp pentru aclimatizare asa ca iarna nu il poti folosi decat daca il tii afara 3-5 ore sau intr-un observator; 2)campurile vizuale sunt inguste, cu un ocular de 35mm 50afov obtii numai 0,65 grade, pe cand cu un C8 poti folosi oculare pe 2" si obtii cu un ocular de 36mm un camp de aprox. 1,3 grade, chiar mai mare cu un reducator de focala. Campul de 0,65 grade nu e asa o problema pentru ca cele mai multe obiecte au o dimensiune sub valoarea aceasta, putine sunt mai mari, asa ca se poate folosi linistit la deepsky cu un ocular de 35mm. La ambele ai nevoie de o montura solida, minim CG5 (nu eq5) sau HEQ5 cu goto. Cautarea la focale peste 2000mm e destul de anevoioasa daca nu ai goto.
_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 27 Mai 2009 07:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru precizari.
Sa inteleg ca pentru vizual, C8-ul nu merge pe EQ5?
Eu am o montura EQ5 cu trepied din otel (care, printre altele, mi se pare foarte asemanatoare cu Celestron CG5, cel putin din poze). C8-ul vad ca are 4,5-5kg, cu accesorii (oglinda diagonala 2" si oculare), sa zicem vreo 6kg. EQ5 vad ca duce pana la 8kg. Din cate imi dau seama, pentru vizual, ar merge, mai ales ca C8-ul are tubul scurt, nu e ca un newtonian de 200mm.
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 10 Iun 2009 10:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Se pare ca termenul ala lung-nu-foarte-lung a devenit mai scurt decat ma asteptam chiar si eu Smile. Pe scurt, am primit noul meu C8.
M-am hotarat pana la urma la C8, mai ales in urma discutiilor de pe forum si "calculelelor care nu minte". Diferenta de apertura intre 6 si 8 inci prevaleaza in fata diferentelor de calitate optica (daca aceste diferente nu sunt foarte mari, bineinteles).

Ca de fiecare data cand e vorba de noi instrumente astronomice, m-a surprins putin gabaritul, cu toate ca aveam idee de dimensiuni. Altfel zis, am primit ceva asemanator unui butoi de bere de 5l, dar surprinzator de usor pentru gabarit. Ca si calitate de fabricatie, sta foarte bine, toate partile componente sunt prelucrate cum trebuie si sunt asamblate foarte bine.
Pot sa confirm ca treaba cu Starbright XLT nu e publicitate, privind de la 50cm distanta de corector, chiar "dispare". Legat de reflectivitatea oglinzilor, mie mi se pare buna, dar nu pot sa vad vizual diferenta dintre 95% (cat cica e) si 89-92% cat are o oglinda "normala" (poate doar comparand cu un C8 mai vechi).
L-am montat pe montura mea EQ5 cu trepied de otel care il duce chiar bine, mai ales ca i-am pus si diagonala de 2". Timpul de amortizare a vibratiilor e de vreo 2-3 secunde daca il "ciocanesc" relativ serios (adica mai serios decat o rafala de vant). Acuma sa nu va inchipuiti ca am facut "Walker, politist texan" cu el Very Happy .

N-am avut bafta sa vad ce poate, pentru ca in prima seara, "Lady Luna" de o tot lauda unii pe aici a complotat cu Lady Terra si mi-au facut zile (sau nopti) fripte, una cu "faru-n ochi" si alta cu pacla si nori. Dar tot am putu sa fac un test pe stea (la cat m-am priceput). Colimarea e ok, chiar si dupa transport (asta legat de mitul cu colimarea frecventa). Suprafata oglinzii nu are defecte si e uniforma. Daca e lambda/2 sau /4 nu stiu sa spun, ca nu pot s-o evaluez. Mai pe scurt, calitatea optica pare buna sau foarte buna.
Cel mai bine s-a vazut diferenta de apertura, imaginile fiind mult mai luminoase in C8. De proba, am marit magnificatia la 475X la Saturn, si chiar daca n-am reusit sa focalizez cum trebuie datorita atmosferei, luminozitatea era suficienta. Cred ca intr-o noapte "perfecta", poate face fata la 350-400X la planete.
La deep-sky n-am incercat nimic, datorita sindromului "far in ochi".

Sunt un pic dezamagit de un singur lucru: cautatorul 6X30 l-au pus degeaba. Odata ca nu e la 90° si risti sa-ti cam rupi gatul si imaginea e intoarsa cu "cracii-n sus" si in oglinda. Daca ar fi fost la 90° cu oglinda diagonala, macar ar fi fost cu picioarele in sus (dar tot in oglinda, adica exact cum se vede prin telescop). Dar lucrul asta l-am reparat repede, fixand cautatorul meu 8X50 la 90°.

Ca sa n-o mai lungesc, sunt foarte multumit de noua achizitie. Abia astept sa vad ce poate in conditii propice.

Inca ceva: am masurat obstructia data de suportul oglinzii secundare si e de 32,5% (~66mm) pe diametru, adica mai putin decat cei 35% la un mak f/10. Asta legat de povestea cu contrast mai redus datorita obstructiei centrale mai mari de la SCT. Sigur, nu e la fel de mica cum e la un mak f/12 sau f/15, dar nici nu e 38% ca la C6.
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Iun 2009 13:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:

Sunt un pic dezamagit de un singur lucru: cautatorul 6X30 l-au pus degeaba.


Sa vezi ce tare e ca nu e la 90 de grade, te uiti cu un ochi in cautator si cu celalalt pe cer. Gasesti super repede tot ce cauti.

_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 10 Iun 2009 15:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai nu stiu daca e asa tare, cu un ochi vad imaginea reala si cu celalalt imaginea cu susu-n jos si in oglinda. Nu stiu daca neuronul meu unic poate procesa asa ceva Laughing . Merita sa incerc, dar mi se pare un pic ciudata metoda.

Eu fac altfel: gasesc zona aproximativa cu Quickfinder-ul (din cauza poluarii luminoase nu pot folosi doar Quickfinder) si apoi trec la cautator 8X50 la 90° cu imaginea complet redresata, dupa ce arunc un ochi in atlas.
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 10 Iun 2009 18:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari pentru noul tau echipament. Desigur, pe viu nu e totul ca in poze, dar dupa ce va trece febra, as fi curios sa prezinti SC -ul de 8' cu luciditate si poate diferit fata de reclamele cu care suntem bombardati si care amplifica (exagereaza) doar lucrurile bune.
Bucura-te deci si asteptam vesti de la tine

_________________
mihai
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 15 Iun 2009 08:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc.
N-am reusit sa mai scot telescopul afara pentru ca am fost plecat zilele astea.
O sa incerc sa fiu cat mai obiectiv, dar m-ar ajuta ca cei interesati sa-mi precizeze si ce aspecte ii intereseaza in special. Plus ca trebuie retinut ca nu am foarte multa experienta.
Imi pare rau de un singur lucru: nu stiu inca sa fotografiez prin telescop, pentru ca as fi putut posta doua imagini, una extrafocala si una intrafocala de la un test pe stea. In felul acesta altii mai priceputi ca mine ar putea sa-si dea cu parerea despre calitatea optica. Banuiesc ca asta intereseaza in primul rand (cel putin eu asta caut la un instrument optic).
Ce pot sa spun pana la acest moment e ca suprafata "inelului" (nu stiu cum sa-i zic altfel) care apare in intrafocal si extrafocal e mai fina decat la mak-ul de 127mm.
O sa-l mai incerc pe diferite "tinte" si o sa va tin la curent.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 15 Iun 2009 19:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

mak
felicitari pentru noul instrument,sa-l folosesti sanatos si fericit,sub un cer cat mai bun!Vazand cum ai optimizat Maksutovul,e clar ca SCT-ul e pe maini bune.
SCT-urile au dobandit mai demult o faima foarte proasta,prin anii '90 deja SCT devenise sinonim cu mediocru din punct de vedere optic.De aceea companiile s-au mobilizat,si-au rafinat tehnologiile asa ca astazi acea perioda este doar o amintire urata,SCT-urile devenind instrumente de buna calitate,extrem de accesorizate si extrem de maniabile.
Cand vei folosi instrumentul,aminteste-ti sa aduci in gand un omagiu extraordinarei reviste ''Telescope Making'' ,cazuta victima acestui razboi al SCT-urilor, si lui Richard Berry ,fostul ei redactor-sef.Prin lupta lor ei au fortat companiile sa cheltuiasca parte a profitului pentru SCT-uri de calitate .Mircea
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 6
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact