Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
moon+registax21.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225372
Numar de utilizatori inregistrati: 2844
Cel mai nou utilizator inregistrat: nxx
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

in cautarea galaxiilor


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Roman Emil
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Feb 2009
Mesaje: 62



Localitate: Cluj Napoca

MesajTrimis: 06 Iun 2009 16:22 Download mesaj
Titlul subiectului: in cautarea galaxiilor
Raspunde cu citat (quote)

Buna,
Am o rugaminte catre cei mai experimentati referitor la galaxii si obiectele messier. Aseara am profitat de o portita de 1-2 ore de cer senin si am iesit la observatii pentru a testa instrumentul cel nou. Am observat saturn si cred ca am incercat timp de vre-o 40 minute sa gasesc m65, m95, m96 sau m105, insa in zadar. Mi s-a parut ca acestea ar trebui sa fie mai usor de gasit aflandu-se aproximativ aproape de saturn. Oare sa fi fost de vina poluarea luminoasa din oras sau nu? Imi puteti spune cam la ce sa ma astept sa vad? Ar trebui sa fie o pata incetosata sau macar o grupare de stele? eu nu am reusit din pacate sa gasesc nimic in afara de multe stele care insa nu erau grupate in nici un fel.
Am analizat si urmatorul catalog gasit pe forum:
http://www.inet.hr/~vevrhova/english/mes/m105.html
Banuiesc ca nu se vad asa de mari respectivele obiecte massier dar macar o oarecare similitudine a formei obiectelor ar trebui sa existe nu?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Doresc sa precizez ca observatiile le-am facut din oras, insa din curtea casei, unde pe o raza de 40 m nu sunt becuri stradale (poluarea luminoasa insa e prezenta deoarece exista mai multe sosele in amonte de unde am facut observatiile.
Instrumentul folosit: Dobson 200/1200, cu ocular de 10 mm
Sus
marius78
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 04 Mar 2009
Mesaje: 682

Motto: Un prost nu spune lucruri inteligente dar un om inteligent spune multe prostii.

Localitate: Prahova

MesajTrimis: 06 Iun 2009 16:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ar trebuii sa le vezi cam cum apar in catalog dar sa nu te astepti la mare lucru.
1.Daca ai poluare luminoasa le poti vedea mai slab ca in catalog.
2.Galaxiile sunt obiecte slab luminoase intr-un tel de 200mm.
Poti face observatii la nebuloase ,dar sa nu fi dezamagit, la planete se comporta mai bine ,in rest stele duble ,variabile s.a.m.d.Incearca la m51 ar trebuii sa il vezi bine ,se vede si prin binoclu daca este cerul bun.

_________________
Refractor Meade 60/700
Refractor ''home made'' 80/900
Binoclu Militar 10x50
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3549



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 06 Iun 2009 16:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Galaxiile sunt greu de vazut din oras si cu instrument mic.
Doar din afara oraselor sau din munti si mai bine .
Din oras incearca roiuri M13, M11, M71, M44, sau nebuloase M27,M57.
si nu cu marire mare (ocular 10mm) ci cu 25-33mm ca sa ai lumina.
Sus
Andrei
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Sep 2007
Mesaje: 205



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 06 Iun 2009 17:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Doar ocularul de 10mm a fost folosit....? E mult prea mult (100/120x) ca sa poti nimeri M-uri mai ales daca nu le-ai mai observat inainte. Un ocular cu distanta focala de 30mm e numai bun pentru gasire si apoi se centreaza obiectul in ocular si se schimba cu unul cu focala mai mica cu atentie, pentru a nu misca telescopul, cat mai rapid- altfel iese din campul telescopului, pana cand schimbi ocularele si refocalizezi. Si oricum 10 mm este cam mult. Un 13 mm, 17 mm ar fi mai recomandat pentru M-uri

Ultima modificare efectuata de catre Andrei la 06 Iun 2009 18:24, modificat de 1 data in total
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9065

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 06 Iun 2009 17:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si daca ai mentionat poluarea luminoasa,tocmai din cauza ei nu vedem configuratiile de stele care ne ''conduc'' la ''prada''.Tre sa folosesti una din cele doua metode pentru vanarea obiectelor,cu sablonul cautatorului pe atlas sau/si cautarea cu un instrument de mana tip binoclu sau monocular.Subliniez inca odata,uneori aceste doua metode te conduc direct la obiectul cautat,dar scopul metodei/metodelor este de a gasi /recunoaste stelele din vecinatatea imediata a obiectelor cautate.
Metoda lui Nimereli nu prea da rezultate aici.Mircea
Sus
Roman Emil
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Feb 2009
Mesaje: 62



Localitate: Cluj Napoca

MesajTrimis: 06 Iun 2009 17:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mutumesc frumos pentru raspunsuri, daca am noroc sa fie cer senin deseara voi iesi din oras si voi incerca din nou. Eu am incercat sa le gasesc folosind un program de cautare pe calculator si dupa cum ziceti si dumneavoastra Dnul Pteancu am incercat sa identific stelele din jurul galaxiilor, prin luneta cautatoare. La inceput m-am incurcat putin deoarece nu am realizat imediat ca si luneta cautatoare intorcea imaginea, insa dupa ce am intors si ecranul laptop-ului Smile, am inceput sa descopar asemenari intre ce imi arata softu-ul si ce era pe cer.
Mai am in dotare si un ocular de 25mm si un binoclu de armata 7X40 sau 8x40 asa ca voi incepe cu acestea.
Sper sa reusesc deseara folosind sfaturile dvs si am sa revin cu detalii.

O zi buna si mutumesc pentru informatii,
Emil Roman
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9065

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 06 Iun 2009 17:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pe folie transparenta,din aceea folosita la proiector,traseaza doua linii perpendiculare care vor reprezenta pe cer directiile cardinale.Apoi cu sabloane circulare sau cu compasul,traseaza doua cercuri.Cercul mare trebuie sa fie egal cu campul vizual al cautatorului iar cercul mic va fi egal cu campul vizual al telescopului cu ocularul tau preferat,asa cum s-a spus,ar trebui sa fie un ocular de camp mare ,de 25mm , 30mm sau 35 mm focal.Cat sa masoare razele celor doua cercuri afli cunoscand campurile vizuale efective ale instrumentelor si transformandu-le in mm cunoscand constanta atlasului.Aceasta iti spune cate minute de arc revin per cati milimetri.Apoi te plimbi cu sablonul pe atlas din stea in stea,le afli pe cer ,pana ce obiectul cautat intra in interiorul cercurilor...et voila!Succes,Mircea
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 06 Iun 2009 18:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da o fuga pana pe Feleacu Smile
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6463



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 06 Iun 2009 19:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O ''mica'' problema, pe langa poluarea luminoasa, este vederea de noapte. Sau mai exact de observatii. Aici lamterna rosie e obligatorie, Ecranul laptopului dat cu stralucirea la minim, si ochii sa fie obisnuiti cu intuneric total, daca ai asa ceva in jur, cam 15minute. Vei putea vedea, din oras niste pete foarte diafane si mici.

Evident, cel mai bine e sa pui ceva distanta intre tine si luminile orasului. Nu mult, vreo 80-100 km e suficient Laughing , daca nu macar vreo 20-30. Eventual, cum spunea si Doru, sus, cat mai sus. Regulile de mai sus raman valabile.

_________________
Dragos N
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 06 Iun 2009 19:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu ai vazut nimic pentru ca era Luna aproape plina pe cer.
Nu iesi nicaieri in seara asta, ca iesi degeaba.

_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 06 Iun 2009 21:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asculta-l pe Forever_Man Exclamation A acumulat o oarecare experienta Smile Acumularea de dezamagiri e frustranta Sad
Sus
Roman Emil
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Feb 2009
Mesaje: 62



Localitate: Cluj Napoca

MesajTrimis: 07 Iun 2009 01:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumes pentru sfaturi, pana la urma nu am mai iesit din oras si bine am facut (ms forever_man). Am avut aproximativ 1 ora si ceva de cer senin, timp in care am verificat cateva obiecte ceresti cunoscute, iar cand sa trec la messier am fost sabotat din nou de nori Smile.
Dnul Dragan aveti dreptate cu Feleacu, din cate am inteles si de la horatius ar fii ideal acolo deoarece fiind deasupra orasului scapam putin si de poluarea luminoasa.
Dragos n. eu cam la 20-30 km de oras ma gandeam sa merg. Are cineva o cabana la marginea lacului Tarnita insa am si acolo o mica mare problema deoarece la 200 m de cabana e un baraj iluminat... asa ca varianta asta cred ca nu e foarte buna.
Oare ar merita sa incerc sa achizitionez si niste filtre? As avea rezultate semnificativ mai bune?
Toate cele bune,
Emil Roman
Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 09 Iun 2009 14:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Feleacu nu e chiar asa de bun nu am masurat magnitudinea dar nu are cum sa fie nu stiu ce fiind doar la cativa km. de Cluj (este doar protejat de lumina directa) De acolo se vede poluarea luminoasa si a orasului Turda/Campia Turzii si a autostrazii.
Galaxiile spun eu ca sunt usor de gasit cu 200mm chiar din oras, dar trebuie sa folosesti initial ocularul de 25mm. Eu folosesc Stellarium/Cartes du Ciel/Hallo northern Sky sau harti listate din diverse carti cand nu sunt acasa.
M95/M96, M65+66 erau usor de gasit, M105 un pic mai greu (e mica).
poti de ex. sa folosesti ngc891.com pt. a vedea care sunt dimensiunile si magnitudinea din diverse cataloage si site-ul cu desene al croatului pe care l-ai amintit tu ce foloseste un instrument ca al tau, dar orienteaza-te sa se si vada ceva (de ex. la m105 nu a vazut mare lucru).
Sau cu siguranta ne vom intalni la un starparty.
Sus
Roman Emil
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Feb 2009
Mesaje: 62



Localitate: Cluj Napoca

MesajTrimis: 10 Iun 2009 13:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna,
In sfarsit am avut succes! wo-ho! Smile Am reusit aseara sa observ m57. Se vedea foarte slab, insa probabil din cauza luminii de la luna. Am observat acest lucru chiar si la saturn, deoarece cerul era f luminos in jurul planetei. Probabil ca acesta o fi si motivul pentru care nu am avut succes pana acum nici cu celelalte M-uri. Asa ca in continuare voi incerca sa observ niste roiuri si M95/M96, M65+66 (ms auriga). Sper sa reusesc sa vin cand se organizeaza urmatorul starparty ca mai am foarte multe de invatat de la voi.
Apropo: un erecting eyepiece este un tip de ocular sau o lentila de genul barlow care se poate folosi impreuna cu ocularele, pt ca mi-ar fii foarte de folos sa obtin o imagine nerotita.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9504

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Iun 2009 22:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

eyepiece=ocular
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - incepatori

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact