Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225622
Numar de utilizatori inregistrati: 2849
Cel mai nou utilizator inregistrat: donald_j
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Exploziile de raze gamma (gamma ray bursts)


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Cosmologie

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Cheetor
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Sep 2005
Mesaje: 45




MesajTrimis: 15 Sep 2005 18:39 Download mesaj
Titlul subiectului: Exploziile de raze gamma (gamma ray bursts)
Raspunde cu citat (quote)

Se stie ca exploziile de raze gamma sunt cele mai mari explozii de dupa Big Bang. Ele se produc atunci cand o stea supermasiva, cam de 30 de ori mai mare decat soarele nostru nu explodeaza intr-o supernova ci materia din centrul ei se condenseaza si formeaza o gaura neagra care are proprietatea de a se roti in jurul propriei axe. Din aceasta cauza gaura neagra care se roteste are o forta gravitationala mult mai mare decat o gaura neagra obisnuita. Ea, fiind in centrul stelei incepa sa atraga materia ramasa in jurul ei, transformand-o intr-o cantitate imensa de energie. Energia este apoi eliberata in doua fascicule opuse de radiatie gamma. Energia produsa prin explozie este estimata ca fiind egala cu energia produsa de 1 miliard de miliarde de miliarde de sori
(1.000.000.000.000.000.000.000.000.000). Daca o supernova distruge un intreg sistem solar, ceea ce nu am inteles este cam cata distrugere produce o explozie de raze gamma? Distruge doar cateva sisteme solare invecinate sau o intreaga galaxie ? Si la cam cati ani lumina estimati ca s-ar putea afla o astfel de explozie pentru a pune in pericol sistemul nostru solar?
Sus
cris
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Iun 2006
Mesaje: 312



Localitate: Pitesti

MesajTrimis: 14 Iun 2006 11:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca in cazul unei supernove se pot face niste calcule estimative ,nu acelas lucru putem spune in cazul spoturilor de raze gamma a caror intensitate depinde de prea multi factori .La distante mari pot fi un pericol doar pentru viata (daca exista) din anumite zone maturate de spot.Din cite am citit emisia se face timp indelungat nu ca o explozie.O percepem ca un flash datorita baleajului.
Sus
Ella_Kosta
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Iul 2006
Mesaje: 149

Motto: Am fost odata parte dintr-o stea

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Iul 2006 14:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai Cheetor, frate, cand citesti articole sau cand vezi emisiuni, incearca pentru binele tau sa intelegi ceva din ele.

Stelele neutronice si gaurile negre iau nastere CHIAR IN URMA EXPLOZIEI CE SE CHEAMA SUPERNOVA! Straturile superioare ale stelei sunt aruncate in spatiu, iar cele din interior colapseaza, formand steaua neutronica sau gaura neagra, in functie de ce masa avea steaua initiala si de tipul exploziei.
GAURA NEAGRA NU ESTE IN CENTRUL STELEI. Steaua a murit deja demult cand gaura neagra se formeaza. Materia ce se invarte in jurul ei si-o ia din jur, in special asta se observa mai bine la sistemele duble, cand gaura neagra isi devoreaza companionul.
ENERGIA GAURII NEGRE NU ESTE ELIBERATA IN NICI UN FEL. Acele coloane de particule inalt energetice si radiatii (in special raze X), sunt produse ca urmare a incalzirii materiei ce se roteste in jurul ei la viteze uriase, si o parte este ejectata pe la poli. Cat o fi ea de gaura neagra, nu poate inghiti instantaneu toata materia din jur (exista un anumit raport pt asta, in functie de masa ei), asa ca pe restul o accelereaza in jur.

Supernovele au o putere mare de distrugere in jur, pt ca sunt intradevar explozii uriase, dar nu chiar atat pe cat crezi. In nici un caz nu ar putea distruge o galaxie. Altfel, nu am fi existat niciodata. In Calea Lactee de explodeaza supernove destul de des... Cea mai apropiata de noi, de cand pastram evidente istorice, a fost cea din anul 1054, care lumina si in timpul zilei (ramasitele ei formeaza astazi Nebuloasa Crabului).

Pentru viata, o supernova este periculoasa daca explodeaza la mai putin de 100 ani lumina de noi, de preferabil 150... Ar distruge stratul de ozon lasandu-ne descoperiti in fara razelor cosmice, plus ca ar aduce si ea radiatii.

Iar la sfarsit, acele uriase "Gamma ray bursts" se refera in principal la acceleratoarele naturale de particule, cataclisme cosmice la scara mare, cum ar fi ciocnirea unor stele neutronice sau gauri negre, sau fuzionarea galaxiilor...

Toate cele bune.

_________________
IMPOTRIVA PROSTIEI... ZEII INSISI LUPTA IN ZADAR!
Sus
florin1982
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Apr 2006
Mesaje: 300




MesajTrimis: 29 Iul 2006 01:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ultima data cand am verificat cauza GRB-urilor nu era clarificata. Prin urmare existau doar ipoteze si nici una nu se potrivea "cum trebuie" datelor experimentale.
Intamplarea face ca vizavi de mine sa lucreze fix un prof. care se ocupa de GRB-uri fiind prins inclusiv in programul NASA de observare a GRB-urilor cu ajutorul misiunilor spatiale (Swift parca se numea ultimul "satelit" de observare a GRB-urilor).

Si el are aceeasi parere ca si mine vizavi de cauza GRB-urilor...

Florin
Sus
bakunin99
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2005
Mesaje: 330



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Iul 2006 13:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aceasta parere fiind? Smile

Din cate am inteles, cele mai lungi sunt asociate cu supernove tip colapsar, iar cele scurte datorita interactiunii intre 2 stele neutronice sau o BH si o stea neutronica (interactiune adica ciocnire Twisted Evil )

_________________
Vizitati blogul meu <a href="http://www.snowunderstarlight.com">Snow under Starlight</a>
Sus
florin1982
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Apr 2006
Mesaje: 300




MesajTrimis: 30 Iul 2006 05:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu am zis ca nu exista ipoteze... am zis ca nu se stie cunoaste mecanismul de generare al GRB-urilor.

Vezi: http://swift.gsfc.nasa.gov/docs/swift/swiftsc.html

Florin

bakunin99 a scris:
Aceasta parere fiind? Smile

Din cate am inteles, cele mai lungi sunt asociate cu supernove tip colapsar, iar cele scurte datorita interactiunii intre 2 stele neutronice sau o BH si o stea neutronica (interactiune adica ciocnire Twisted Evil )
Sus
bakunin99
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2005
Mesaje: 330



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Iul 2006 12:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai da, si eu sunt de acord ca deocamdata sunt doar niste ipoteze, dar cel putin legatura intre cele lungi si supernove/hipernove mi se pare destul de solida datoria observatiilor de afterglow.
Anyway, credeam ca tu susti o ipoteza diferita de cea "oficiala" si de aia te-am intrebat care e Smile

_________________
Vizitati blogul meu <a href="http://www.snowunderstarlight.com">Snow under Starlight</a>
Sus
florin1982
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Apr 2006
Mesaje: 300




MesajTrimis: 31 Iul 2006 00:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

foarte bine ca tu crezi ca sunt ipoteze. din ceea ce ai scris nu rezulta lucrul acesta. Eu am inteles din ce-ai scris ca GRB-urile au fost explicate si "explicatiile" erau incluse de tine in fragmentul:
Din cate am inteles, cele mai lungi sunt asociate cu supernove tip colapsar, iar cele scurte datorita interactiunii intre 2 stele neutronice sau o BH si o stea neutronica (interactiune adica ciocnire )

Nevazand nici "parerea mea este", "sunt ipoteze deocamdata", "se incearca sa se explice", "se crede ca" nu am avut de unde sa stiu ca lucrurile respective sunt doar ipoteze.

Florin

bakunin99 a scris:
Pai da, si eu sunt de acord ca deocamdata sunt doar niste ipoteze, dar cel putin legatura intre cele lungi si supernove/hipernove mi se pare destul de solida datoria observatiilor de afterglow.
Anyway, credeam ca tu susti o ipoteza diferita de cea "oficiala" si de aia te-am intrebat care e Smile
Sus
bakunin99
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2005
Mesaje: 330



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Iul 2006 00:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Anyway, ne contrazicem pe sensuri subtile ale cuvintelor Smile
Deci, sunt curios, ce alte teorii exista pentru aceste fenomene?

_________________
Vizitati blogul meu <a href="http://www.snowunderstarlight.com">Snow under Starlight</a>
Sus
florin1982
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Apr 2006
Mesaje: 300




MesajTrimis: 31 Iul 2006 01:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu ma contrazic. Eu zic ca e clar ce-ai zis si ce n-ai zis. Nu e vorba de sensuri subtile ale cuvintelor.

Dar, ti-am zis, fie ca tu crezi sau ca tu nu crezi ca sunt doar ipoteze de lucru... mie imi este egal. Exista alti jdemii de oameni cu "propriile" teorii. Unele se conserva, altele se invart in jurul eclipticii, altele arata ca nu trebuie sa-ti faci griji vizavi de precesia giroscoapelor... cati oameni atatea universuri paralele cu propriile "fizici".

Florin

bakunin99 a scris:
Anyway, ne contrazicem pe sensuri subtile ale cuvintelor Smile
Deci, sunt curios, ce alte teorii exista pentru aceste fenomene?
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Cosmologie

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact