Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
video0014_copy.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Celestron C8 SCT


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 27 Iun 2009 22:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tocmai ce m-am intors de afara unde am scos iar tandemul la treaba.
Le-am pus in paralel, incercand sa le aduc la aceeasi magnificatie. Nu mi-a iesit, din cauza ca a trebuit sa ma misc repede, ca si norii aveau planurile lor. Mak-ul l-am folosit cu Hyperion-ul de 13mm (115X), iar C8-ul cu ocularul Hyperion de 21mm (96X).

Prima tinta a fost Luna, unde mi s-a parut ca ambele au cam acelasi nivel de detaliu, C8-ul parca putin mai bun. N-am putut sa stau mai mult, ca au venit norii.
M-am uitat apoi la Vega cu ambele telescoape in paralel si la aceleasi magnificatii. Se vedea aici bine diferenta de apertura, Vega fiind simtitor mai luminoasa in C8. M-am uitat si de cat de "matematic" aduna fiecare lumina (nu am reusit sa-l citez altfel pe zoth, sorry) si in focus, mie mi se par la fel, adica sursa-punct. Ce e diferit e modul in care ajung in focus, mak-ul facand trecerea de la nefocusat la focus parca mai brusc (mai bine zis, de la aproape de focus la focus). Nu stiu daca asta e "sclipirea de geniu" de care zice zoth.
Cel mai mult mi-a placut imaginea din C8, dupa cum e si normal, diferenta de apertura e semnificativa.
Am facut si un mic test pe stea cu cele doua telescoape (stiu, Vega e prea luminoasa pentru asa ceva si magnificatiile cam mici, dar totusi am incercat).
Am observat o diferenta majora intre cele doua instrumente: extrafocal, in mak se vedea primul inel mai gros, apoi un inel mai subtire si foarte bine definit si inelul exterior, mai gros si mai neclar. In Schmidt-Cassegrain, tot extrafocal, aveam primul inel la fel ca in mak, dar apoi aveam doua inele subtiri bine definite si apoi inelul exterior, gros si neclar ca la mak. Intrafocal, aveam aceleasi imagini corespunzatoare cu tipul de telescop in extrafocal, doar ca erau mai blurate si inel(ul)(ele) subtiri se vedeau foarte greu. Care o fi motivul acestei diferente nu stiu cu siguranta, dar banuiesc ca meniscul de la mak si corectorul Schmidt au ceva de spus in treaba asta.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Iun 2009 22:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

horatius a scris:
C9,25 e optimizat foto. Sunt multe de spus despre acest instrument diferit de celelalte.


Asa se explica de ce nu m-a impresionat asa de tare C9.25
Nu stiam aspectul asta Shocked
Poate nu ar strica sa ne spui cateva cuvinte in plus Horatius.

Mak, mersi pentru noul test raportat.
Incepi sa ma pui pe ganduri ...
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 27 Iun 2009 22:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O scurta vorba despre schmidt-uri , lama de corectie permite o descentrare fata de paralelismul cu primara .
Chiar si 1 grad fara sa se simta o problema , am simulat pe Zemax si nu iese din discul de difractie teoretic.
Despre colimare am mai spus cred se poate face si vizual ziua privind din fata lama de corectie si reflexiile. obstructia reflectata de primara sa fie concentrica cu marginea primarei , apoi concentricitatea unor reflexi multiple permit reglarea secundarei . in felul asta am colimat si un mak Alter 703 .
in poza se vad reflexiile multiple la Schmidt-cass-ul meu de 250mm .
cand reflexiile nu iau curba e perfect , se face privind la (ora 12 si la 3, adica la 90 grade, lipit de marginea secundarei)



reflexii multiple.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  50.63 kb
 Vizualizat:  de 4093 ori

reflexii multiple.jpg


Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 27 Iun 2009 23:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu placere, zoth. In ce sens "te pun pe ganduri"?

Am gasit in cartea lui Suiter o metoda asemanatoare cu cea a reflexiilor indicata de Octavian Stanescu, dar se referea la verificarea montajului oglinzii principale care nu e ajustabila la Celestron.
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 27 Iun 2009 23:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Scuze ca ma bag si eu in vorba Embarassed ca musca....ar fi interesant de facut si o comparatie directa cu rivalul lui C8, un LX200 de 8" de la Meade. Sunt curios daca e adevarat ce se zice despre LX, ca ar da imagini cu un ton mai rece decat Celestron, probabil din cauza acoperirilor eventual UHTC.
_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 28 Iun 2009 00:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai sa vedem cine are un LX200 ca sunt si eu curios. Daca e ACF, am inteles ca sta mai bine decat Celestron datorita secundarei hiperbolice care merge mama-in-mana cu corectorul modificat putin. Da' am citit ca diferenta nu se vede vizual, doar la foto se vede ceva diferenta.

Din cate am vazut, UHTC e echivalent cu Starbright XLT.

zoth, am vesti proaste. Am reusit sa gasesc cartea "Telescope optics" de Ruten si van Venrooij (sau asa ceva). Am citit paragrafele referitoare la SCT si mak-uri si din cate am inteles si vazut in graficele alea, mak-ul Rumak sta intr-adevar mai bine decat SCT-ul la imagini off-axis, dar se pare ca reversul medaliei e diametrul secundarei mai mare. Asta e si raspunsul la dilema pe care o aveam: de ce un Gregory mak are obstructie centrala mai mica decat un mak Rumak, chiar daca ambele au aceeasi apertura si sunt tot f/15. Off-axis, Gregory mak sta mai prost ca SCT, dupa cum se vede si in graficele de mai jos.

O alta diferenta mai era ca mak-urile au nevoie de oglinzi principale mai mari decat SCT (la aceeasi apertura declarata) datorita meniscului care deviaza mai mult lumina in exterior fata de axa. Acuma stiu si de ce aia de la Intes Micro pun diafragmele alea uriase in maksutoavele lor (si de ce un mak de-al lor de 6" e la fel de mare ca un SCT de 8")...

Mai ziceau ca SCT-urile actuale sunt optimizate pentru vizual (tot dadeau ca exemplu SCT-ul de 8" f/10).

Ce repede gasesti raspuns la intrebari cand ai un pic de timp liber sa cauti (ma minunez, nu ma luati in seama)!



Rumak si Gregory.JPG
 Descriere:
Rumak si Gregory Maksutov
 Marime fisier:  120.15 kb
 Vizualizat:  de 4064 ori

Rumak si Gregory.JPG



SCT.JPG
 Descriere:
Schmidt-Cassegrain optimizat pentru vizual cu secundara asferica (adica designul actual) si efectele sub si supracorectiei
 Marime fisier:  100.54 kb
 Vizualizat:  de 4064 ori

SCT.JPG


Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 28 Iun 2009 00:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asta cam asa-i. Cam majoritatea instrumentelor de pe piata sunt optimizate pt. vizual (cubura de camp, camp destul de mic, coma, etc.). Doar cateva, declarate astrografe sunt optimizate pt foto si aici intra cateva RC-uri si Apocromate.

Am citit si eu cartea. Foarte faina. Dar trebuie s-o mai citesc de vreo 10 ori sa intre-n tartacuta tot ce zice acolo. Very Happy

_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Iun 2009 06:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Metoda colimarii catadioptricelor pe timp de zi am gasit-o mai demult pe net si am aplicat-o si eu in cateva randuri.
Este o metoda usoara si care da rezultate bune.
Pentru cine e interesat poate sa citeasca aici:
http://www.mira.org/ascc/pages/lectures/collim.htm

mak, m-ai pus pe ganduri in ideea ca C8-ul e un instrument care merita o atentie mai mare decat C9.25.
In plus gabaritul si greutatea lui sunt aproape incredibile pt un instrument cu asa apertura, lucru iarasi foarte important pt mine.

Are cineva cartea "Telescope optics" de Ruten in format electronic?
As vrea-o si eu ... Smile
Sus
mcuzic2002
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Ian 2007
Mesaje: 436

Motto: -

Localitate: Sibiu

MesajTrimis: 28 Iun 2009 09:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Și eu sunt f. interesat de cartea respectivă...poate cineva să o pună undeva online,eventual pe un torent?...mulțumesc:)
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 28 Iun 2009 09:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Uite-o aici:
http://uploading.com/files/13S2SRWC/telesc...0.pdf.html
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Iun 2009 11:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

mak a scris:
Uite-o aici:
http://uploading.com/files/13S2SRWC/telesc...0.pdf.html


Variante de genul asta nu ma intereseaza Sad
Daca e sa dau bani prefer sa cumpar cartea in original Smile
Mersi oricum pentru intentia buna.
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 28 Iun 2009 11:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai nu dai bani. Vezi ca mai jos de preturi scrie "premium download" si in dreapta e un cronometru ce tot scade. Cand a ajuns la 0, apare free download. De aici, te descurci Very Happy .

Eu o sa-mi comand cartea. Am gasit-o pe teleskop-express.de, la sectiunea "Bucher". Era vreo 25 de euroi.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Iun 2009 11:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am sa o comand si eu, mersi Smile
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Iul 2009 07:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Inca o intrebare pt mak in legatura cu C8.
Ai avut curiozitatea sa masori diametrul capacelului frontal care mascheaza oglinda secundara?
O vizita scurta pe cateva situri mi-a confirmat un lucru la care ma asteptam: valori diferite ale obstructiei centrale Confused
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 02 Iul 2009 11:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asta cu valori diferite ale datelor afisate pe diverse site-uri e boala veche si foarte raspandita. Inteleg de ce se intampla, pentru ca domnii constructori au asa o zgarcenie in a pune toate datele pe net, dar nu stiu de ce nu o fac.
_________________
Dragos N
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare

Download topic
Pagina 5 din 6
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact