Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_r90_910_20180917_212604_113x_nord_pol.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224008
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

intrafocal sau extrafocal


Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
marcel jinca
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Apr 2009
Mesaje: 393



Localitate: Bumbesti-Jiu

MesajTrimis: 04 Aug 2009 20:52 Download mesaj
Titlul subiectului: intrafocal sau extrafocal
Raspunde cu citat (quote)

dupa ce am urmat pasii de aici (http://www.adur-astronomical.com/collimation/astro%20babys%20collimation%20guide.htm) pentru o colimare buna, am imprumutat un tub Chesire si dupa fiecare pas, am mai apelat la inca doua persoane sa vad daca ce vad eu vad si ele, mi-a fost dat sa merg undeva la tara intr-o bezna de calcai pe cainele din curte, vreau sa atasez ceea ce s-a vazut intrafocal si extrafocal cu dobul 200/1200, cu un ocular UWA 6mm. am neglijat in acest desen "marginea campului vizual", am desenat doar inelul de difractie si proiectia secundarei asa cum aparea. cu toate ca imaginea Lunii era foarte clara, stelele aveau scintilatie foarte redusa. de ce se vedea asa ???? am colimat secundara cu offset. ce puteti sa spuneti despre asta ???
Sus
Emil
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Aug 2007
Mesaje: 1269



Localitate: Fuerstenfeld

MesajTrimis: 05 Aug 2009 08:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut,
banuiesc, dupa cum arata imaginea ca ai un joc in focusor si pe aceasta cale presupun ca este un focusor de tip rack and pinion adica pe cremaliera. incearca sa strangi (daca acesta este tipul de focusor) cele patru suruburi care preseaza roata dintata pe cremaliera si vezi astfel cat pot sa reduci din acest joc.

Numai bine
Emil
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Aug 2009 09:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asa am si eu la crayford. Spre interior e ok dar spre exterior pare putin descentrat, exact ca in pozele de mai sus. Si suruburile sunt stranse destul de bine. E drept ca portocularul e mai larg decat ocularul si chiar daca l-am strans bine, e posibil sa fie fixat putin descentrat.
Sus
Emil
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Aug 2007
Mesaje: 1269



Localitate: Fuerstenfeld

MesajTrimis: 05 Aug 2009 10:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut,
pentru reducerea acestui joc se pot utiliza niste suruburi cu varf rotunjit (obligatoriu) fixate de-a lungului tubului focusorului insa acest lucru implica gaurirea si filetarea tubului port focusor. Sunt pe punctul de a face astest lucru la un focusor rack & pinion de pe SN-ul de 10" de la Meade insa cand anume se va pretrece ghidusia nu am idee ca nevasta e tare harnica la impartit comenzi (mai ales ca am renovat partial casa asa ca are idei mari de tot Embarassed ).
Dar ca idee suruburile trebuie sa se afle pe partea opusa a cremalierei la focusoarele rack and pinion respectiv pe partea opusa tijei de angrenaj la Crayford. Ideea este teoretica pentru ca mi-a trecut asa prin cap (si nu un glont) si poate ar fi mai bine sa asteptati niste rezultate inainte de a incepe sa macelariti un focusor. As putea sa incerc pe o luneta care zace pe undeva (vechea luneta de ghidaj 70/700)...

Numai bine
Emil
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Aug 2009 10:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am incercat ceva mai "ieftin": am pus 1-2 straturi de scoci pe toate ocularele si pe colimator si merge "perfect"...dupa care le-am scos ca se pare ca se "umfla" si se intepeneau. Dar si asa se vedea ca e descentrat, imaginea vazuta de marcel imi aparea si mie cu tot cu scoci. Solutia ar fi un portocular mai mic dar asta inseamna fie un alt focuser mai bun, fie un nou portocular dar asta presupune strung. Sunt curios daca se poate "incarca" asta de-l am astfel incat sa aiba un diametru interior mai mic. Am testat si cu vopsea dar se scorojeste, nu adera.
Solutia propusa de emil e ok cu o singura observatie: daca schimbi la minut ocularele, de fiecare data trebuie sa centrezi ..iar in bezna cum iti dai seama de asta? Doar cu un test pe stea.
Sus
Oliver Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iul 2008
Mesaje: 1616

Motto: Inima are ratiunile ei pe care ratiunea nu le cunoaste.

Localitate: Braila

MesajTrimis: 05 Aug 2009 10:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am rezolvat problema cumparand alt focalizator (recomand cu caldura Baader). Solutia cu banda adeziva sau cu bucati de jaluzele nu va da rezultate satisfacatoare. Adaugarea unor suruburi de ghidaj cred ca este recomandata.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 05 Aug 2009 10:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Solutia cu suruburi va functina daca pui doua randuri de suruburi,de o parte si alta a cremalierei,la unghi de 2x60 grade.Pe partea opusa cremalierei ,vor introduce instabilitate.Nu poti sa ai stabilitate intre doua componente reglabile opuse la 180 grade (adica instabile).Mircea
Sus
Emil
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Aug 2007
Mesaje: 1269



Localitate: Fuerstenfeld

MesajTrimis: 05 Aug 2009 11:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut,
Mircea: multumesc de observatie, nu m-am gandit la acest lucru insa am sa il iau in considerare.
Valy: partea cu centrarea pe mine m-a sare, nu am mai pus ochiul pe ocular de foarte multa vreme doar CCD.
Ideea de baza era montarea de suruburi de fixare apoi reglajul lor sa se faca pe stea. Varful rotunjit l-am gandit pentru a nu afecta suprafata tubului in momentul in care se preseaza iar presiunea aplicata trebuie sa fie suficient de mare pentru a mentine tubul in pozitia corecta indiferent de pozitia tubului adica atat intra cat si extrafocal dar suficient de mica pentru a permite rularea tubului - pasarea malai viseaza? Smile.
Oricum am sa incerc sa vad daca ideea este viabila si va tin oricum la curent cu rezultatele, teoretic ar fi vorba de 4 gauri filetate si 4 suruburi deci nici o problema de home made facut singur he he he. Pentru tuburi din plastic cred ca se pot folosi ca portsuruburi acele bratari de metal pentru furtunuri (estetica nu ma intereseaza).

Numai bine
Emil
Sus
marcel jinca
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Apr 2009
Mesaje: 393



Localitate: Bumbesti-Jiu

MesajTrimis: 05 Aug 2009 15:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

am atasat doua poze ale focuserului. din cate vad el este prevazut cu acele suruburi care ating port-ocularul. sunt pentru reglaj? are doua pe o parte si doua pe cealalta. dar daca insasi focuserul nu este centrat pe tub? cum se poate verifica daca focuserul e ok centrat pe tub?
Sus
aurelia idita
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Iun 2009
Mesaje: 9



Localitate: tg-jiu

MesajTrimis: 05 Aug 2009 15:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

este bine sa faci colimarea in pozitia in care este focalizat focuserul pt observatii?
Sus
Emil
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Aug 2007
Mesaje: 1269



Localitate: Fuerstenfeld

MesajTrimis: 05 Aug 2009 15:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut,
Marcel: pozele sunt impresionante dar nu le vad deloc! Daca eram acasa ziceam sa le trimiti prin Defileu pe apa in sus ca e drumu mai scurt si mai sigur dar asa...
Aurelia: este vorba de o deplasare a focusorului intre cele doua pozitii (intra respectiv extrafocal). Poti te rog reformula intrebarea ca parca parca nu imi dau seama despre ce anume intrebi. Iar daca e vorba daca steaua trebuie focalizata pentru colimare atunci raspunsul este da si nu (in ceata?) adica nu la inceput si da dupa aia (lamurit bustean). Pentru colimare s-au postat niste link-uri bune pe forum.

Numai bine
Emil
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Aug 2009 16:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

aurelia idita a scris:
este bine sa faci colimarea in pozitia in care este focalizat focuserul pt observatii?


Indiferent de punctul in care o faci, starea de colimare trebuie sa se mentina pe toata cursa activa a focalizatorului, numai asta e colimare adevarata.
In cazul newtonienelor conditia de mai sus te ajuta in cel putin doua situatii:
1. la schimbarea ocularelor (nu toate sunt parfocale)
2. la inserarea de filtre (care transleaza planul focal spre exterior)
Sus
marcel jinca
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Apr 2009
Mesaje: 393



Localitate: Bumbesti-Jiu

MesajTrimis: 05 Aug 2009 17:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ok. scuze. ia ca le trimit prin Defileu Very Happy
Sus
Emil
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Aug 2007
Mesaje: 1269



Localitate: Fuerstenfeld

MesajTrimis: 05 Aug 2009 18:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut
Dupa cate stiu eu:
La S7300782.JPG cele doua suruburi sunt de reglare a presiunii axului tractor, celelalte doua sunt suruburile de fixare a rulmentilor pe care ruleaza tubul focusorului. Poate poti de acolo regla ceva, dar la reglarea acestora ai grija sa mentii tubul focusor pe pozitia perpendiculara a tubului telescopului altfel introduci eroare.
Sper sa te ajute cu ceva.
Emil
Sus
marcel jinca
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Apr 2009
Mesaje: 393



Localitate: Bumbesti-Jiu

MesajTrimis: 05 Aug 2009 18:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

se vad si celalalte doua in S7300779.JPG. cele cara incadreaza sigla GSO
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact