Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
best18.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224010
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

placerea de a privi cerul instelat


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
carstea
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Mar 2008
Mesaje: 105



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Aug 2009 21:26 Download mesaj
Titlul subiectului: placerea de a privi cerul instelat
Raspunde cu citat (quote)

Unii se intreaba care e cel mai mare instrument prin care ati privit cerul.
Pentru mine a privi cerul instelat e o placere. Ma adresez numai celor asemeni mie! De ce spun asta? Ma gandesc ca sunt multi astronomi profesionisti care nu au mai pus ochiul la ocular de ani buni...Doar monitor. Ma gandesc ca sunt amatori care sunt preocupati numai de a face foto. Sau a estima variabile... Dar daca am vorbi doar de placerea de a observa asa... in general?
Eu v-as intreba: care ar fi instrumentul prin care v-ar placea sa priviti cerul? Si sa fie instrumentul vostru! Si nu ma gandesc la raspunsuri de genul: ochiul liber sau instrumentul pe care il ai deja...sau instrumentul pe care il folosesti cel mai des.
Asadar... sa fie un refractor APO de 100-125 mm? Sau un binoclu ED 100? Sau un Dobson de 350 mm? Sau un SC de 280 mm go to? Voi ce credeti? Sunt doar curios!
Dan
Sus
Cristian Monea
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Dec 2008
Mesaje: 544



Localitate: Pitești

MesajTrimis: 22 Aug 2009 21:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu as observa cerul printr-un telescop cu oglinda de 1m. Asa de curiozitate, cam cum s-ar vedea cerul printr-un astfel de telescop... Razz. Dar asta e doar o fantezie de-a mea Laughing. Altii la ce or mai visa...
Sus
carstea
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Mar 2008
Mesaje: 105



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Aug 2009 21:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ma gandeam sa fim mai realisti... Sunt multi incepatori care intreaba ce sa cumpere. Poate i-am ajuta daca am dezvolta subiectul, ar avea o idee spre ce sa tinda.
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3987



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 22 Aug 2009 22:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Desi topicul l-ai pus la Lunete/Telescoape, nu cred ca e placere, simpla si ieftina, mai mare decat cerul instelat de tara sau de la munte vazut printr-un binoclu mic, usor, dar de calitate, 7x50. Asta pentru incepatori... Eu mi-as dori tot un binoclu, dar 20-25x100 pus pe un trepied solid cu montura paralelogram si eventual cu filtre pentru nebuloase integrate... Wink
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 22 Aug 2009 22:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Presupunem ca si conditiile sunt macar medii,daca nu ideale...
Atunci la mine ar fi un Dobsonian de 400mm F/3.5 cu corector de coma Paracorr/TeleVue,motorizare ala Mel Bartels ,Barlow modular si vizor binocular Siebert pe 2 inch,cu set extensiv corespunzator de oculare si filtre pe 2 inch,inclusiv toata seria Ethos dublata.Mircea
Sus
carstea
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Mar 2008
Mesaje: 105



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Aug 2009 22:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da ...un binoclu 25X100 are avantajul vederii binoculare, care il echivaleaza cu un telescop de aprox. 140-150 mm, camp relativ mare: 2,5 grade, contrast mare, lipsa obstructiei centrale. Se spune ca astronomia de amatori a viitorului va fi binoculara.
Sus
carstea
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Mar 2008
Mesaje: 105



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Aug 2009 22:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iar dobsonul...un regal... pacat ca e mai putin portabil
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 22 Aug 2009 22:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La vizionarea ''Oregon Telesope Walk-around'' din 2008 (cred) am remarcat un fost Odissey de 16 inch transformat intr-un F/3.5.Mel Bartels doar a comentat ca este uimitor sa vezi oamenii aplecandu-se pentru a privi prin ocularul acestui telescop de ...16 inch.Faceti calculele pentru a vedea cam la ce inaltime vine ocularul unui telescop de 16 inch si focal de aprox. 1400mm.Dupa mine la 1300-1400mm,ideal.Iar daca oglinda ar fi si una cu spate conic ala Royce,si greutatea ar fi mult diminuata.Iar de vederea binoculara,sa-l intrebam si pe Forever Man daca vrea sa renunte la ea.M
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 23 Aug 2009 12:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pana de curand, la binocular foloseam ocularele de 15mm, ceea ce nu il facea prea bun la altceva in afara de Luna. Dar de cand mi-am cumparat dobsonul mic, am primit inca un ocular de 25mm (e doar Super, fata de celalalt Super Plossl, dar merg bine impreuna). Acum la marirea asta, pot privi si Calea Lactee, si e chiar grozava. Iar acum Jupiter se vede clar. Cu filtrul UHC-S pus, am vazut vreo 12 regiuni diferite pe el, impreuna cu diferite pete imprastiate pe toata planeta.
Referitor la intrebarea topicului, mi-ar placea sa privesc cerul din cel mai pustiu loc posibil, doar cu ochiul liber, si eventual cu un binoclu. Probabil ca niste imagini grozave ar fi printr-un RFT cu un binocular cu 2 Ethosuri de 21mm.

_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
M.Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Aug 2009
Mesaje: 292

Motto: Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost. (Nicolae Iorga)

Localitate: Petrila

MesajTrimis: 31 Aug 2009 10:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Placerea de a privi cerul printr`un binoclu e de nedescris. Te aduce mai aproape de stele, faptul ca, vezi cu amandoi ochii, ca si cum ai vedea cu ochiul liber. e o placere de nedescris, am stat la tara, cu poluare luminoasa 0, pana in zori de zi si am privit cerul instelat prin binoclu. E o splendoare ce nu poate fi descrisa. Daca ar exista un adaptop bi-ocular ce ar putea fi montat pe obiectivul de la telescop, ca sa poti sa vezi cu amandoi ochii prin telescop, e mai mult decat perfect. !!!
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3987



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 31 Aug 2009 11:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

M.Gabriel a scris:
Daca ar exista un adaptop bi-ocular ce ar putea fi montat pe obiectivul de la telescop, ca sa poti sa vezi cu amandoi ochii prin telescop, e mai mult decat perfect. !!!
Exista: http://www.skywatcher.ro/binocular_baa.htm Wink

Vezi ce-a scris si Forever_Man mai sus...
Sus
M.Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Aug 2009
Mesaje: 292

Motto: Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost. (Nicolae Iorga)

Localitate: Petrila

MesajTrimis: 31 Aug 2009 11:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Acum observ ! interesant, doar ca preturile mai lasa de dorit... am sa ma mai uit si pe alte site-uri poate gasesc ceva mai ieftin Smile
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Aug 2009 12:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din pacate am strabism si nu vad cu un ochi ..decat daca imi pun dioptrii +100. Shocked
Insa, fata de vederea binoculara, un camp cat mai larg mi se pare mult mai imersiv. Initial priveam prin binoclul 7x50 si ziceam "uau, ce misto", acum ocularele par mai wide si iar zic "uau, ce misto". Revenind iar la binoclu zic "ihh, ce nasol". Visez la un supermega wide, dar o astept pe matusa tamara.
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 31 Aug 2009 15:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

1. cu ochiul liber din locul cel mai bun de pe Pamant (Atacama, Chile). Dar asta e doar o fantezie de-a mea (vorba unei reclame idioate).

2. printr-un telescop de 50 cm+ (ceea ce s-ar putea materializa mai devreme decat fantezia de mai inainte).

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Sep 2009 20:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nostalgii, nostalgii ... ce subiect frumos, sa privim cerul doar pentru placere, pentru delectare, pentru pierdere in infinit ...
Cred ca cea mai buna hrana pentru aceasta placere e un camp cat mai generos.
Nu pot uita noptile senine de vara din copilarie cand intins pe spate in iarba pierdeam notiunea timpului ratacind cu privirea printre stele.
Cel mai potrivit instrument pentru o astfel de placere este ochiul liber, e si singura posibilitate de a avea in campul vizual mai mult de o constelatie .. Smile
Acum autofocusul din dotare nu mai lucreaza asa bine fara ochelari si parca nici sensibilitatea la lumina nu mai e asa buna dar tot e placut.
O alta varianta ar fi un binoclu de camp mare, in nici un caz un 25x, cel mult 7-8x.
Cu cat cerul e mai bun cu atat te simti mai frustrat de limitarea campului dat de instrument.
Tocmai am venit dintr-o locatie cu cer bun si am simtit aceasta frustrare data de un binoclu de 8,5 grade, parca vroiam mai mult dar din pacate nu se putea.
Si in final mai exista o varianta, nici apocromat nici reflector urias, e vorba de cel mai blamat instrument (cel putin pe acest forum), refractorul scurt RFT, este singurul instrument care mi-a dat senzatia (privind cerul spalacit al Bucurestiului) ca ma aflu la munte, imaginea e vie, curata, bine definita, lucruri ce in final genereaza placere ...
Folosit pentru ceea ce a fost creat este un instrument care poate arata partea lui buna Smile

PS. aviz amatorilor, parerile exprimate nu vor a genera polemici de genul refractor vs reflector.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact