Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
25508370872_6cd2e85c55_k.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

placerea de a privi cerul instelat


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
carstea
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Mar 2008
Mesaje: 105



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Sep 2009 18:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu am experienta cu un achromat de camp larg dar ma intreb daca un ED F/D 6 sau 7 nu ar avea avantajul unui contrast mai mare, "inegrind" cerul. Campul max. ar fi de aprox. 3-4 grade. Asta ramanand cu picioarele pe Pamant( deci nu vorbesc de APO sau Super APO). Intreb pentru ca ma bate gandul sa cumpar un ED 100 sau 110 mm. Sau poate mai bine un C8? Stiu ca te incerca un gand cu acest C8....
Dan
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Sep 2009 20:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

carstea a scris:
Sau poate mai bine un C8? Stiu ca te incerca un gand cu acest C8....


Da, ma incearca si acum acest gand dar in alt context.
Daca e sa ramanem calati pe ideea ca placerea de a privi cerul vine de la un camp mare atunci ideea unui C8 este cel putin discutabila.
Am avut la mine in calatoria tocmai terminata si un cass f/10, am vazut multe lucruri frumoase mai ales in conjunctie cu ocularul preferat de camp larg (MK28) cu care obtineam 1,5 grade.
Si cu toate astea plimbarea printre stele asa fara tinta a fost frustranta, campul obtinut fiind nesatisfacator.
Si acest sentiment a venit tocmai de la faptul ca cerul era bun.
Aceeasi experienta facuta pe cerul bucurestiului imi pare ok, nimic nu mi se mai pare deranjant.
Daca e sa mentinem in continuare ideea unui camp mare, adica a unui grosisment minim, diferentele intre un refractor ED si un acromat se diminueaza mult ajungand greu discernabile.
Am insistat pe ideea unui acromat RFT din doua considerente:
primul ar fi ca putem creste mai mult apertura intr-un domeniu de pret acceptabil si al doilea care poate e subiectiv dar asa il percep eu e ca imaginea cerului data de un refractor pare mai vie, mai naturala decat cea furnizata de un reflector.
Am cautat explicatia acestui fenomen dar nu sunt sigur ca banuielile mele sunt corecte asa ca deocamdata nu le exprim.
Evident poate fi si un fenomen pur subiectiv.
Sus
carstea
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Mar 2008
Mesaje: 105



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Sep 2009 21:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asa cum spune Zoth, la grosismente mici, diferenta intre apo si achro nu e mare. Dar vorbind despre placerea de a privi, "a scormoni cerul", daca imi dati voie sa zic asa, ce ati spune daca unui refractor ED i-am atasa la celalalt capat un ocular zoom facut de Al Nagler? Am citit ca sunt printre putinele oculare zoom( de... englezismele...la noi se zicea transfocator) care nu altereaza imaginea (din cauza multelor lentile). Astfel de la un camp larg, acolo unde simtim nevoia, putem aprofunda...scormoni printre stele marind grosismentul. Sau pe suprafata Lunii. Sau tot o idee buna ar fi un revolver( turette) cu mai multe oculare cu campuri mai mari decat ocularul zoom. Nu credeti ca ar fi placut...?
Un astfel de revolver are "Bertha" de la Observatorul Urseanu, prin care am privit prima oara in 1976( refractor Zeiss 150 mm).
Referitor la faptul ca prin refractoare imaginile par(sunt) mai pline de viatza, as incerca o modesta explicatie. Omul a aparut pe Pamant acum 2 milioane de ani( cifra rotunda). Dupa cum cunosc eu naravul acestei specii, cam tot de atunci a inceput sa se uite ba la stanga, ba la dreapta, si in sfarsit in sus! Mai ales noaptea... Si a vazut stelele... Si cred ca i-a placut. Nu prea exista poluare luminoasa. Mai deloc! Si s-a obisnuit timp de aproape 2 milioane de ani sa vada stelele cu contrast maxim, ca in refractoare! Obisnuintza e a doua natura. In cazul acesta ...prima.
Dan
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Sep 2009 08:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

carstea a scris:

Omul a aparut pe Pamant acum 2 milioane de ani( cifra rotunda). Dupa cum cunosc eu naravul acestei specii, cam tot de atunci a inceput sa se uite ba la stanga, ba la dreapta, si in sfarsit in sus! Mai ales noaptea... Si a vazut stelele... Si cred ca i-a placut. Nu prea exista poluare luminoasa. Mai deloc! Si s-a obisnuit timp de aproape 2 milioane de ani sa vada stelele cu contrast maxim, ca in refractoare! Obisnuintza e a doua natura. In cazul acesta ...prima.
Dan


Si ultimele sesiuni de observatii de ieri (diurna si nocturna) parca vin sa-ti confirme supozitia Very Happy

PS. Un zoom variabil este placut dar foarte limitativ din cauza ocularelor (oricare ar fi ele). Un revolver bun este mult mai valabil sau daca nu macar un vizor biocular.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 12 Sep 2009 19:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Prin definitie,un telescop RFT trebuie sa aiba un camp vizual efectiv de minim 2 grade.Instrumentele de F/10 sau mai lungi nu pot realiza acest deziderat ,cu ocularele obisnuite ,din cauza vignetarilor cauzate de dimensionarea elementelor optice si/sau,cel mai frecvent,de vignetarea data de componentele mecanice.Reflectorul este mult mai expus vignetarilor din cauza secundarei,a cotirii asociate ei,a diametrului portocularului ,deci a ocularului.In general ,se considera ca apartinand clasei RFT instrumentele cu F/D de maxim 5,6.O privire aruncata pe clasificarea reflectoarelor functie de aberatia de coma arata de telescoapele cu aceasta deschidere relativa au un camp de calitatea A foarte mic,de ordinul a cativa milimetrii.
Refractorul/luneta este mult mai putin expusa vignetarilor si aberatiei de coma,asadar si grosismentul fiind mic in RFT-uri,este natural ca lunetele RFT sa ofere imagini mai estetice.
Ar mai fi de notat ca majoritatea dintre noi folosim cu incantare binoclurile,o combinatie superba a doua lunete RFT,cu imagine dreapta,congruenta cu vederea normala si folosind ambii ochi;adevarate extensii instrumentale ale simtului vederii.Si de aici ma raliez lui carstea si lui zoth.RFT -ul tip luneta este prin natura lui,instrumentul cel mai apropiat vederii umane.Mircea
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact