Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m_17_reprocessed_backround_corrections2.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224706
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Powerseeker 80/900


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
bogdan-cta
Membru
Membru


Data inscrierii: 25 Oct 2009
Mesaje: 7



Localitate: Constanta

MesajTrimis: 25 Oct 2009 04:02 Download mesaj
Titlul subiectului: Powerseeker 80/900
Raspunde cu citat (quote)

Salut. Sunt profan in ale astronomiei. Adica stiu care e Luna, Carul Mare, Andromeda, Orion ( care se vede acum:), si inca cateva pe care le stie orice om. Nu recent, mi-a intrat in cap sa-mi cumpar o luneta. Nestiind cu ce se "mananca", am fost tentat sa ma arunc la una scumpa ( adica la un ED80PRO SERIA BLACK DIAMOND) dar m-am oprit la timp. Motivul? Am citit aici pe forum, cam care este diferenta intre lunete si telescoape, ce face fiecare si am inteles ca pt cineva care isi cumpara prima data asa ceva, nu merita sa-si rupa gatul cu scule pricopsite. Prin urmare, aproape am decis sa-mi cumpar un Powerseeker de la Celestron ( 80/900) modelul negru, un ocular suplimentar de 10mm si o prisma(pt corectie). Credeti ca este potrivit pt un incepator sau nu? Din ce am citit la producator pe site, am inteles ca "vede" cam pana la Saturn. Adica se vede Jupiter cu cei 4 sateliti, Saturn cu inelele si cam atat. Mai mult nu poate. Ma rog, Luna, Marte, Venus, comete care trec pe aproape ar mai intra in campul vizual. Totusi, neavand nici cea mai vaga idee despre cum ar trebui alese aceste instrumente, poate ma lamuriti voi. Multam.
_________________
Probabilitatea ca o secventa moleculara aflata intr-o celula simpla sa genereze viata este echivalenta cu posibilitatea ca o tornada sa aiba loc intr-un atelier cu piese de avion, iar ca urmare a acesteia, un avion 747 Jumbo Jet sa se asambleze singur.
Sus
M.Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Aug 2009
Mesaje: 292

Motto: Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost. (Nicolae Iorga)

Localitate: Petrila

MesajTrimis: 25 Oct 2009 12:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut Bogdan si bun venit pe forum! Dupa cum aveam si eu mai demult un mic topic despre powerseeker, am inteles intr`un final ca sunt ''niste jucarii'' mai mult. Daca vrei sa folosesti pt. observatii planetare, atunci un refractor cu F/D mai marisor ti-ar fi bun. Powerseeker e mai mult pentru asa ceva, dar nu prea sunt eu incantat de acele produse, din spusele altor membrii, si nu din propria experienta. Daca doresti totusi sa faci observatii deepsky, atunci ti-as recomanda un reflector cu oglinda cat mai mare.
Totusi, de cati bani dispui sa investesti in astronomie?
Parerea mea este, mai bine ti-ai lua ceva bun de la inceput decat sa iti iei mai multe si ... sa nu folosesc termenu, slabe.
Aveam si eu intentii la un powerseeker la un moment dat, dar m-am razgandit pana la urma.
Daca nu ai mai facut observatii, eu iti recomand, sa iti iei pentru inceput un binoclu astronomic.
Dar insa asta este doar parerea mea. Alegerea este a ta. Daca ai insista pe powerseeker atunci poti sa ti-l iei nu am nimic impotriva. Sa nu te iei dupa raportul de marire care scrie la majoritatea powerseeker`urilor ca mareste 180x, 240x etc. Chinezari. Maximul care o sa il poti obtine cu acest instrument este de 160x Smile iati cu apertura mai mare, ca zoom`ul il poti obtine prin adaugarea unui barlow.
Acum nu doresc prea mult sa intru in detalii, daca ai oferi mai multe detalii respectiv cat vrei sa investesti, ce fel de observatii vrei sa faci atunci poate iti vom putea da mai multe indicatii.
Intr`un final, ar fi bine sa astepti pareri si de la alti membrii ai forumului, ca poate eu gresesc undeva, si nu vreau sa fiu criticat pe urma.Smile

Numai bine si cer senin. Gabriel

Edit: Topicul il puteai deschide la achizitie instrumente. Insa sper sa nu fie o problema, probabil il va muta acolo vreun admin. Numai bine
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Oct 2009 15:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu inteleg... de fapt inteleg de ce toti incepatorii vor lunete. Se potrivesc cel mai bine cu ideea pe care o au despre 'telescop' si cum ar trebui sa arate. Parerea mea e ca la inceput cel mai potrivit e un dobson, nu luneta sau altceva.
_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
bogdan-cta
Membru
Membru


Data inscrierii: 25 Oct 2009
Mesaje: 7



Localitate: Constanta

MesajTrimis: 25 Oct 2009 19:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ok. Si o luneta cand ar fi potrivita? Cea de care aminteam mai sus are performante mai bune decat un dobson (cred)
_________________
Probabilitatea ca o secventa moleculara aflata intr-o celula simpla sa genereze viata este echivalenta cu posibilitatea ca o tornada sa aiba loc intr-un atelier cu piese de avion, iar ca urmare a acesteia, un avion 747 Jumbo Jet sa se asambleze singur.
Sus
Gabriel Muranca
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2009
Mesaje: 341



Localitate: Arad

MesajTrimis: 25 Oct 2009 20:39 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Powerseeker 80/900
Raspunde cu citat (quote)

bogdan-cta a scris:
Din ce am citit la producator pe site, am inteles ca "vede" cam pana la Saturn. Adica se vede Jupiter cu cei 4 sateliti, Saturn cu inelele si cam atat. Mai mult nu poate. Ma rog, Luna, Marte, Venus, comete care trec pe aproape ar mai intra in campul vizual. Totusi, neavand nici cea mai vaga idee despre cum ar trebui alese aceste instrumente, poate ma lamuriti voi. Multam.


Eu iti recomand sa citesti o carte de astronomie. Chiar daca numai o rasfoiesti, iti vei dea seama ca sunt mult mai multe chestii interesante ce se pot vedea cu un banal binoclu si un cer bun ... mai mult decat planetele care sunt putine ca numar si nu prea interesante de observat cu instrumente mici.

In functie de ce te intereseaza, mai tarziu, te poti decide ce fel de instrument ai nevoie. Altfel, ai mari sanse sa gasesti doar o dezamagire.

Deci, un binoclu imprumutat si un pic de lectura este cel mai bun "instrument" pentru inceput. Wink
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1276




MesajTrimis: 25 Oct 2009 20:44 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Powerseeker 80/900
Raspunde cu citat (quote)

bogdan-cta a scris:
Salut. Sunt profan in ale astronomiei. Adica stiu care e Luna, Carul Mare, Andromeda, Orion ( care se vede acum:), si inca cateva pe care le stie orice om. Nu recent, mi-a intrat in cap sa-mi cumpar o luneta. Nestiind cu ce se "mananca", am fost tentat sa ma arunc la una scumpa ( adica la un ED80PRO SERIA BLACK DIAMOND) dar m-am oprit la timp. Motivul? Am citit aici pe forum, cam care este diferenta intre lunete si telescoape, ce face fiecare si am inteles ca pt cineva care isi cumpara prima data asa ceva, nu merita sa-si rupa gatul cu scule pricopsite. Prin urmare, aproape am decis sa-mi cumpar un Powerseeker de la Celestron ( 80/900) modelul negru, un ocular suplimentar de 10mm si o prisma(pt corectie). Credeti ca este potrivit pt un incepator sau nu? Din ce am citit la producator pe site, am inteles ca "vede" cam pana la Saturn. Adica se vede Jupiter cu cei 4 sateliti, Saturn cu inelele si cam atat. Mai mult nu poate. Ma rog, Luna, Marte, Venus, comete care trec pe aproape ar mai intra in campul vizual. Totusi, neavand nici cea mai vaga idee despre cum ar trebui alese aceste instrumente, poate ma lamuriti voi. Multam.

Nu ai facut altceva decat sa compari un BMW seria 3 cu o dacia Logan. Le-am avut si eu pe amandoua, iar pe ED Blak Diamond inca il mai am si o sa-l am multa vreme.
Sus
bogdan-cta
Membru
Membru


Data inscrierii: 25 Oct 2009
Mesaje: 7



Localitate: Constanta

MesajTrimis: 06 Noi 2009 03:32 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Powerseeker 80/900
Raspunde cu citat (quote)

[/quote]
Nu ai facut altceva decat sa compari un BMW seria 3 cu o dacia Logan. Le-am avut si eu pe amandoua, iar pe ED Blak Diamond inca il mai am si o sa-l am multa vreme.[/quote]

Am inteles. Am facut asa: mi-am luat un logan acum ca sa invat sa merg cu el Very Happy... intelegi gluma. Mi-am luat Celestronu' 80/900 cu o gramada de accesorii. Oculare, filtre, barlow, etc. A durat ceva pana l-am primit, dar am satisfactia ca nu e chinezarie. Ca prima impresie, pt mine ca incepator e super telescopu'. Luna se vede foarte detaliat, Marte se vede binisor, am reusit sa vad si inelele lui Saturn. N-au mintit aia pe site la producator. Obiectele deep sky se vad destul de bine ( pot sa spun ca pt mine e coplesitor sa descopar acum "pe viu" ce e acolo sus...). Trepiedul si montura sunt varza, nu-mi plac deloc dar asta e. Ma distrez cu astea o perioada pana invat bine.

P.S. Am inteles ca ar exista un barlow (parca) care face zoom. Stii ceva desprea asta? Sa-mi iau sau nu?

_________________
Probabilitatea ca o secventa moleculara aflata intr-o celula simpla sa genereze viata este echivalenta cu posibilitatea ca o tornada sa aiba loc intr-un atelier cu piese de avion, iar ca urmare a acesteia, un avion 747 Jumbo Jet sa se asambleze singur.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact