Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Meteor_30iul2020_0020V.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224490
Numar de utilizatori inregistrati: 2833
Cel mai nou utilizator inregistrat: Paneristo
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Istorie in imagini


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 28 Noi 2009 22:18 Download mesaj
Titlul subiectului: Istorie in imagini
Raspunde cu citat (quote)

Nu stiu daca e cel mai potrivit titlu dar asta mi-a venit in minte vazand filmuletele postate mai jos. Sunt imagini de la vecinii nostri mai din vest de pe vremea cand multi dintre noi nici nu eram nascuti inca. Cine intelege maghiara poate sa detalieze cateva idei din ce se vorbea acolo.
Ce ma uimit e ca chiar si acu zeci de ani in urma, chiar si fara materialele si tehnica din ziua de azi, nu poti spune ca au fost abordari simpliste, poate rudimentare pe alocuri dar unele chiar de invidiat si azi, pt un amator.

http://www.youtube.com/watch?v=dJlw_VT0h18&feature=related

Sunt mai multe episoade, le gasiti acolo pe toate. Vizionare placuta.

_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
Dan Vasiliu
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Iun 2009
Mesaje: 971

Motto: SI SEDES NON IS

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Noi 2009 23:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Neox,

Este super. Cred ca cei mai "batrani" de la noi ar putea pune mana de la mana si sa faca o prezentare istorica autohtona. Eu cel putin am vazut multe fotografii cu lucruri asemanatoare la noi. Poate ar fi indicata si o prezenta romaneasca pe Youtube sau macar pentru noi pe www.astronomy.ro (istorie in imagini). Oricum suntem cu 200 de ani in urma ca in vest.


Cer senin !
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 29 Noi 2009 00:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, cu siguranta ar merita adunata o colectie de imagini/video istorice despre pasiunea noastra comuna pe meleaguri mioritice.
Sunt curios daca exsita prin arhivele Televiziunii vreun documantar in genul la cel unguresc de pe youtube.
Poate dl. Dragan sau dl. Mircea Pteancu sa mai aiba informatii utile in sensul asta.

_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9010

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 29 Noi 2009 17:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Gasiti o mica parte a pozelor/informatiilor pe care le-a colectionat Astroclubul Galaxis Arad despre miscarea de astronomi amatori din Romania la adresa

http://galaxis.1colony.com/istoric.html

Cat despre miscarea astronomilor amatori din Ungaria,despre vizibilitatea lor in tara lor si in lumea larga...si despre o paralela a acesteia cu ceea ce s-a intamplat in Romania...prima reactie ar fi ''pune-o jos ca n-ai reusit s-o ridici'' sau ''incet cu dulapul pe scari Nea Gigi''.Apoi ma gandesc la ce s-a intamplat in anii trecuti,la dezvoltarea uimitoare a miscarii astronomilor amatorilor romani la care sunt martor si,oarecum,partas.Trecutul are valoare in lumina prezentului.Asadar propunerile facute de voi,de sondare si valorificare a trecutului ,sunt foarte bune.Am cam ''chiulit de la ore'' ,adica de pe form, impotriva vointei mele ,voi incerca sa impartasesc cu voi ceea ce stiu,ca nu se stie cand ma-torc cu ''trepiedu-n sus''.

Exista insa ceva ce ne desparte categoric de vecinii maghiari.Desi sunt niste oameni destul de morocanosi si individualisti,desi au si o asociatie astronomica nationala foarte mare si o societate mai mica,nu se cearta si nu se dezavueaza in public.Asa cum facem noi ,cei de pe alte meleaguri,mai mioritice.Sa speram insa de bine.Mircea
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 30 Noi 2009 15:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Fotografiile sunt extraordinare. Am mai vazut pe forum si cateva fotografii ale d-lui Dragan, la fel de impresionante.

Oare mai sunt si alti astronomi amatori din Romania care poseda in colectia personala fotografii cu caracter istoric ? Daca da, ar fi bine sa le faca publice sa nu se ramana cu impresia gresita ca astronomia de amatori romaneasca s-a nascut doar in anii `90 ai secolului trecut.

Mircea, de astroclubul Galaxis ce se mai aude ?

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 30 Noi 2009 19:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Noi cei de astazi suntem mai "regionali" Confused Pe vremuri, prin anii '70, regretatul Beches Gavril facea incursiuni cel putin o data pe an pe la astronomii amatori din toata tara. Cu trenul !!! Se ducea la Suceava, Iasi, Bucuresti, Baia Mare, Bacau, Targoviste ... etc. Nu cred ca i-a scapat vre-un astronom din tara asta sa nu-l vada macar o data si sa stea de vorba cu el. Dupa 1990, Mircea Pteancu a facut cateva eforturi si a reusit sa adune la un loc pe cativa din cei mai importanti astronomi amatori. A urmat episodul FAR si ... s-a asternut tacerea. Ceea ce am prezentat eu si Mircea Pteancu sunt doar imagini despre cum s-a vazut miscarea de amatori din punctul de vedere al celor din vestul tarii. Lipsesc foarte multe informatii despre Bucuresti, Iasi, Cluj, Suceava, Pitesti, Targu Mures ... etc. Forumul asta este cel care pare menit sa ne reuneasca dar ... Mai exista niste "scapari pe la imbinari" Wink
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9010

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 30 Noi 2009 21:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Laurentiu
Astroclubul Galaxis este in agonie.

Stiu precis ca Dan Vidican si Costel Opriseanu de la Astroclubul Bucuresti au un tezaur de informatii si poze.Multe din pozele pe care le detin,provin de la ei.
Nu scade cu nimic valoarea acestui forum ci, dimpotriva, o ridica daca recunoastem si respectam activitatea extraordinara a SARM.Si a tuturor celorlalte cluburi sau grupuri de amatori.Prin AB avem filiatia care ne leaga direct de Anestin si epoca Flammarion,prea putin cunoscuta acum.Mircea
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 30 Noi 2009 21:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am facut ceva cautari cu privire la arhiva TVR, dar se pare ca e liniste totala. Stiu ca prin 2006 TVR a facut publica, pe internet, arhiva (sau o parte din ea) dar situl respectiv e mort complet. Probabil ca o sa incerc sa le scriu, poate au vre-un documnetar doua, ramase in uitare de prin "epoca de aur", de care nu mai stie nimeni.
_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact