Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_r90_910_20180917_212747_113x_sud.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Vreau si eu o parere


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Gabriel Muranca
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2009
Mesaje: 341



Localitate: Arad

MesajTrimis: 19 Dec 2009 15:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O propunere: de ce nu facem ceva asemanator pe bugete restranse ? Pe un wiki, nu pe un forum.

De ex. ce poti cumpara intre 100 si 200 Euro, pe urma intre 200 si 400, ...
Fiecare cu ce avantaje si dezavantaje are ... si la ce te poti astepta de la ele.
Cred ca ar reduce repetarea discutiilor si ajungerea la argumente subiective legate de persoana (si automat la conflicte personale ce umbresc ratiunea).

Cateva observatii: la f/6 este nevoie de oculare mai bune iar defectele optice sunt mult mai evidente decat la f/10. Adica sistemul optic luat ca intreg este mai slab la focala scurta, la acelasi, sa zicem, L/4. In plus, telescoapele mai mari sunt mai afectate de seeing.
Sus
-==cRaZy==-
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Dec 2009
Mesaje: 18

Motto: Doar două lucruri sunt infinite: Universul și prostia umană, însă nu sunt sigur despre primul.

Localitate: Baia Mare

MesajTrimis: 19 Dec 2009 15:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

eu sunt de acord cu propunerea ta Smile

Wink
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 19 Dec 2009 16:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Preferintele, si ca urmare si recomandarile , sunt in esenta subiective. Pentru un om care are, sa zicem 1,90m inaltime, a facut sport, si are o masina mare, un instrument de 40kg poate fi o joaca, in timp ce pentru unul de 1,60m, neantrenat sau mai in etate, poate fi ceva imposobil de folosit.

Iar daca punem la socoteala si preferintele pentru o anumita formula optica, sau pentru un tip de montura, se ajunge la aceleasi discutii interminabile, care mai mult starnesc confuzie.

Daca eu, ca moderator al sectiei de achizitii as incerca sa scriu asa ceva - si la un moment dat asta voiam sa fac - indiferent cat as vrea sa fiu de obiectiv, si sa sar peste parerile mele, tot as starni valuri de critici si de contestari. Si cine are rabdare sa citeasca pe achizitii mai multe topicuri se va convinge. Cu atat e mai greu este asta, cand trebuie sa te incadrezi intr-o zona de pret foarte ingusta. Si nu rar s-a intamplat sa vad recomandari pentru instrumente de trei patru ori mai scumpe decat suma pe care persoana care voia sa cumpere o avea. Uneori, ca in cazul de fata, era vorba de elevi, care nu au un venit propriu, si nici cum sa faca sacrificii. Vorba lui Erwin, daca oamenii nu au acum mai multi bani, ar trebui dupa unii, sa-si puna pofta in cui de astronomie, si sa stranga bani vreo zece ani, si apoi sa cumpere doar ''premium''.

Pana una alta as vrea sa-l cunosc si eu pe acel astronom amator, de aici de la noi, care a inceput cu instrumente de mare calitate. Cred ca de fapt, cam toti am trecut prin aceeasi ''curba'' a insusirii cunostiintelor, a deprinderilor, si, in timp, a acumularii unor instrumente din ce in ce mai performante. Altii, dupa un prim instrument, s-au lasat. Si cred ca e mai bine sa bage la inceput o suma modica, decat una foarte mare, pe care sa o regrete mai apoi.

_________________
Dragos N
Sus
Gabriel Muranca
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2009
Mesaje: 341



Localitate: Arad

MesajTrimis: 19 Dec 2009 16:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dragos, totusi trebuie facut ceva.

Poate mai sunt unii incepatori (si nu numai) cu simt practic sau al calitatii. Sau poate mai sunt unii care au si resurse.

Nu cred ca exista doar extremele: Dobsonul scurt si refractorul APO. Mai exista si alte variante intermediare. Poate unii sunt interesati si de portabilitate. Si poate nu toti au masina la dispozitie, ori poate vor sa aiba ceva mai portabil fara sa ocupe tot portbagajul. Ori poate nu toti simt aceeasi placere cand cara ditamai butoiul pe scari in jos. Mai ales cand rateaza urmatoarea treapta. Laughing


Ultima modificare efectuata de catre Gabriel Muranca la 19 Dec 2009 16:39, modificat de 1 data in total
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 19 Dec 2009 16:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, ceva trebuie facut, si pentru ca sa nu mai existe discutii, am sa o fac, cu sprijinul lui admin, intr-o forma diferita de obisnuitele comparatii si recomandari. Va dura insa ceva timp.
_________________
Dragos N
Sus
Gabriel Muranca
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2009
Mesaje: 341



Localitate: Arad

MesajTrimis: 19 Dec 2009 16:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Discutii trebuie sa existe, altfel riscam sa fie doar un punct de vedere. Iar rezultatul final al discutiilor ar trebui publicat. Un sistem wiki este perfect pentru aceasta. Si parca zicea Admin-ul ca exista deja facut un wiki.

Tot acolo se pot face teme pe anume modele de instrumente (de preferabil accesibile in Romania) unde sa se comenteze aspectele bune si rele ale acelui instrument. Eventual si o colectie de link-uri la review-uri facute si in alte parti. Iar ce se publica sa fie un pic verificat dpdv al obiectivitatii. Aici si comerciantii pot ajuta mult.

Important e sa se adune informatii reale usor accesibile, nu pareri ca pe forum.
Sus
-==cRaZy==-
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Dec 2009
Mesaje: 18

Motto: Doar două lucruri sunt infinite: Universul și prostia umană, însă nu sunt sigur despre primul.

Localitate: Baia Mare

MesajTrimis: 19 Dec 2009 18:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

mai am o intrbare....exista vreo diferenta a opticii la urmatoarele telescoape:
http://astromagazin.ro/catalog/skywatcher-...1ad2bf95e3
http://astromagazin.ro/catalog/dobson-200c...1ad2bf95e3

e mai buna optica la telescopul de la GSO?....si are acel GSO sistem de prindere ventilator?eu din cate stiu SW de 8" are...
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Dec 2009 20:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnu' Dragoș, nu eu am zis chestia aia... Shocked Eu am studiat mult pe-aici înainte de a da banii și m-am hotărât să-mi construiesc ceva cu mâna mea: mai întâi o lunetă cu care să pot face observații, dar am investit în oculare de calitate de la bun început, care îmi vor folosi și mai târziu la un instrument mai bun. Așa că am luat rând pe rând câte o piesă, materiale, de ici-colo. Costul total al investiției s-ar putea să depășească o lunetă Astromaster de 80x900 recomandată unor începători, dar eu sunt convins că am reușit să realizez un instrument ceva mai solid și un trepied cu mult mai solid decât cel livrat cu acel instrument. E ca și când l-aș fi luat în rate, iar plăcerea de a construi nu poate fi evaluată... Smile
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 19 Dec 2009 23:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

-==cRaZy==- a scris:
mai am o intrbare....exista vreo diferenta a opticii la urmatoarele telescoape:


da, sunt doua firme diferite, Guan Sheng Optical (GSO) si SkyWatcher (Synta). Parerile despre calitatea opticii sunt impartite, pe site-ul GSO se dau chiar niste cifre (http://www.gs-telescope.com/content.asp?id=116). Tot acolo se spune ca au si suport pt. racirea oglinzii.

Cel putin modelele mai vechi de Skywatcher 8" nu au suport pt. cooler. Modelul nou de 10" are.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 20 Dec 2009 12:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stiu Erwin, eu am citat replica pe care ai dat-o tu lui Zoth. Probabil ca nu m-am exprimat bine, si poate de asta nu s-a inteles.

cRaZy, eu nu am gast pana acum niste recenzii comparative intre cele doua instrumente, care sa fie facute pe interferometru, nu la ochiometru. O sa mai caut.

Ce pot sa-ti spun e ca sunt cateva, foarte putine, firme, care dau telescopul cu fisa de caltate pe baza unor masuratori interferometrice. Una din ele este Orion Optics UK. Dar preturile sunt mai mari. de cateva ori. In rest, constructori se multumec sa spuna ca oglinda este ''difraction limit'', ce ar corespunde cu L/4. Uneori e asa, alteori e pe aproape, uneori insa nu e. Dar si la acelasi fabricant, oricat de bun ar fi el, de la oglinda la oglinda apar diferente. La cei foarte buni, diferentele sunt mici, neglijabile, la ceilalti pot fi si mai mari.

_________________
Dragos N
Sus
Gabriel Muranca
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2009
Mesaje: 341



Localitate: Arad

MesajTrimis: 20 Dec 2009 14:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poate Dl. Stanescu a avut ocazia sa evalueze asemenea oglinzi ... si poate ne spune si noua daca il rugam frumos ... cred ca este cel mai in masura.
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 20 Dec 2009 14:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Recent am dat masuratorile la un set 254mm facut in China mi s-a spus.
http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=47436#47436
rezultat L/4 . sticla pyrex dar nu e detensionata are tensiuni transversale privite pe kant dar si cruce neagra privit pe fata . e posibil ca la temperaturi scazute sau ridicate ( -10 sau 30) sa ramana oarecum defoarmata chiar dupa aclimatizare.
primara este slefuita pe masina chiar si parabolizarea (constatare proprie).
Sus
Gabriel Muranca
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2009
Mesaje: 341



Localitate: Arad

MesajTrimis: 20 Dec 2009 16:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si dupa RMS combinat intre primara si secundara ce apreciere aveti ?
Sus
-==cRaZy==-
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Dec 2009
Mesaje: 18

Motto: Doar două lucruri sunt infinite: Universul și prostia umană, însă nu sunt sigur despre primul.

Localitate: Baia Mare

MesajTrimis: 22 Dec 2009 19:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

vrau sa-i iau un telescop la taicameu cadou de ziua lui si mi-a zis ca ar vrea ca de ziua lui sa-si ia un SW Infinity 76 fiindca e mic,usor de folosit etc(asta mi-o zis mie)...dar am citit pe net ca ii mai mult o jucarieasa ca m-am gandit la Celestron FirstScope 76/300....vreau sa stiu cam ce se poate vedea prin el in afara de Luna
Sus
marius78
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 04 Mar 2009
Mesaje: 682

Motto: Un prost nu spune lucruri inteligente dar un om inteligent spune multe prostii.

Localitate: Prahova

MesajTrimis: 22 Dec 2009 20:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Jupiter ,cam doua benzi vagi .Saturn ,inelul foarte fin .Multe obiecte Messier dar vagi si multe observatii in natura ''foarte bune''
_________________
Refractor Meade 60/700
Refractor ''home made'' 80/900
Binoclu Militar 10x50
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare

Download topic
Pagina 5 din 6
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact