Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M42_04-11-23.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224024
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

reflector newtonian (pe montura dobson) sau un catadioptric


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Boris
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Dec 2009
Mesaje: 37



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Dec 2009 12:58 Download mesaj
Titlul subiectului: reflector newtonian (pe montura dobson) sau un catadioptric
Raspunde cu citat (quote)

Am un telescop refractar (o luneta), dar as vrea, intr-un viitor nu prea indepartat (5-6 luni) sa-mi cumpar si un telescop reflector newtonian sau un telescop catadioptric (poate un Maksutov-Cassegrain, nu stiu care emai bun, poate acest topic ma va edifica). Problema mea este ca nu stiu care dintre ultimele doua (feflector sau catadioptric) este mai indicat pentru observatii deepsky si ofera si o buna perspectiva de trasfomare pentru astrofotografie.

Multumesc anticipat

PS
Am uitat bugetul este de 2500 ron, dar in functie de performanta bugetul as mai putea creste bugetul cu 1000 lei daca investitia se justifica
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 20 Dec 2009 17:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru deepsky eu as alege newton.
_________________
Dragos N
Sus
Boris
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Dec 2009
Mesaje: 37



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Dec 2009 18:24 Download mesaj
Titlul subiectului: de ce?
Raspunde cu citat (quote)

poti sa-mi spui si ce te face sa optezi pentru reflector newton in detrimentul unui catadioptric? m-ar ajuta mult
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 20 Dec 2009 18:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In primul rand, de abia acum am vazut ca ai scris pe montura dobson.
Pentru astrofoto iti trebuie o montura ecuatoriala. Se pot face poze si cu montura dobson dar cu ceva limitari, mai ales pentru deepsky.

As alege newton pentru campul vizual mai larg, viteza de obtinere a unei fotografii mult mai mare la deepsky, si pretul mai mic la acelasi diametru. Pentru foto in schimb iti trebuie un corector de coma.

Are si mak-ul avantaje. E mai mic, mai usor, deci iti trebuie o montura mai mica, si mai ieftina, si are un contrast mai bun.

Un mak de 150mm te costa peste 2500 lei fara montura, in timp ce un newton de 200mm te costa sub 2500 lei cu tot cu montura EQ 5, motorizata. Evident ca poti sa iei si un dobson de 250mm la banii astia, dar mai tarziu vei da mult mai mult, ca nu il vei putea sa-l pui decat pe EQ 6. Sau sa iti faci o platforma ecuatoriala, dar e dificil de facut, cere precizie mare, si nu poti face urmarire decat o ora. Si nu stiu cum ai putea sa faci corectiile care se pot face pe o montura performanta. Si ca a vorbit de corectii, aici ar fi mai buna o montura GoTo, care are si Autoguiding, si PEC si Backlash, care te ajuta mult la foto.

_________________
Dragos N
Sus
Boris
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Dec 2009
Mesaje: 37



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Dec 2009 19:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

1
sa inteleg ca pentru un buget de 2500 ar merge pe un newton de 200 mm pe montura EQ 5 cu GOTO, asta ar fi sa zicem calea de mijloc intre optica buna si ieftina la de la dobson si pretul mare a unui catadioptric maksutov? Inca o intrebare daca imi permiti, care are fi diferenta dintre maksutovul de 150 mm si newton-ul de 200 mm, inteleg ca o oglinda mai mare capteaza mai multa lumina, dar primul ziceai ca are un contrast mai bun, cum pot compara aceste doua caracteristici, adica merita sa renunt la contrast pentru o oglinda mai mare, sau e mai bine sa merg pe varinata cu contrast mai bun si sa reduc din marimea oglinzii (adica, spre exemplu, prin care telescop s-ar vedea mai bine o galaxie)?

2

daca to te-am prins poate imi mai dai o mana de ajutor, e o intrebare pe care am pus-o si in alt topic dar deocamdata nu am primit un raspuns -
am primit o luneta skywatcher si cu ea am primit is un set de lentile:
intrebarea mea este ce fac cu lentilel care le-am primit, pe care le folosesc sa ma uit la stele, care sunt pentru luna sau planete si care pentru observari terestre.
in pachet am primit:
- diagonal mirror 90 grade
- diagonal prism 45 grade
- barlow lens 2x
- super 3,6 mm (este un ocular cred)
- super 20 mm (si asta cred ca este tot un ocular)
deci cum le combin ca sa vad cel mai bine ceea ce vreau sa vad si ce se poate vedea cu ele.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 20 Dec 2009 20:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

2500 nu ajung si pentru montura cu GoTo. Pentru asta mai trebuiesc cam 1000, cred. Nu stiu toate preturile pe dinafara, dar o sa ma uit pe unde e mai ieftin. Si oricum in 6 luni, cam cum zici tu ca vrei sa iei, pretul o sa se schimbe. Din pacate, s-ar putea sa se schimbe in sus.

Mak-ul e mai bun pentru planete. Newtonul mai bun pentru galaxii. Iar pentru foto, tot newtonul e mai bun.

Alea pe care scrie super sunt oculare, iar super inseamna... nimic. Normal, ocularele sunt de diverse tipuri, Huygens, Kelner, Plossl, etc. Daca stai sa citesti ceva de pe forum, o sa vezi. Si apropo de citit. Telescopul nu avea si o carticica? Acolo arata cum se pun toate cele. Oricum, cand prinzi Luna pe cer, iesi cu telescopul, si pune intai diagonala de 90, si in ea ocularul de 20. Vezi cum se vede - faci focalizare - apoi il pui pe ala de 3. Cu Barlow-ul ala nu prea ai ce face, ca e de plastic, din ce stiu eu. Dar trebuie sa dai amanunte despre telescop, sa nu spun prostii pe aici crezand ca e alt instrument.

_________________
Dragos N
Sus
Gabriel Muranca
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2009
Mesaje: 341



Localitate: Arad

MesajTrimis: 20 Dec 2009 21:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am inteles ca la Skywatcher "Super" inseamna Kellner ("Achromat") modificat ... http://www.skywatchertelescope.net/swtinc/...class2=502
Sus
Boris
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Dec 2009
Mesaje: 37



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Dec 2009 21:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

si Kellner-ul asta la ce e buna? nu prea ma pricep la optica, de fapt nu ma pricep deloc, as avea nevoie de ceva ajutor in directia asta
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2246



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Dec 2009 22:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu iti recomand sa separi astrofoto de vizualul. Daca o sa te uiti la toti cei care fac astrofoto cu buget redus o sa vezi ca au un setup pentru astrofoto si unul pentru vizual. Asa este cel mai bine.
Daca ai avea foarte multi bani ai putea sa ai un instrument "universal", dar nu este cazul.
In bugetul tau iti recomand un dobson de 200mm F/6 pentru vizual si de restul banilor un 80ED PRO cu o montura pe masura si un DSLR.
Numai bine!
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Dec 2009 02:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bine ai venit printre noi, Boris!

Încă o recomandare: citește tutorialele pentru începători și topicurile dedicate din secțiunea "Observații astronomice pentru începători". Citește cel puțin cărțile clasice despre astronomia de amatori.

Părere personală: nu poți ajunge posesorul unui Ferrarri dacă nu ești suficient de avizat și de bogat ca să-l întreții, cam așa stă treaba și cu astrofotografia. Dar cu Dacia ne putem plimba toți. Iar mersul pe jos e și sănătos! Laughing

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Boris
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Dec 2009
Mesaje: 37



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Dec 2009 08:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

pe topicuri am mai citit (si nu numai), ti-as fi recunoscator daca mi-ai recomanda cateva titluri de carti pentru astronomie (sper sa gasesc cateva lamuriri acolo in ceea ce priveste optica)
merci
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 21 Dec 2009 08:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cea mai completa e "Telescope optics" de Ruten si van Venrooij.
Exista si pagina de Educatie de pe skywatcher.ro.
Sus
Boris
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Dec 2009
Mesaje: 37



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Dec 2009 09:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

pagina de educatie de pe skywatcher am citit-o. "Telescope optics" este in engleza? engleza mea nu e suficient de buna ca sa pot intelege cartile tehnice foarte bine, exista vreuna in limba romana pe care mi-o poti recomanda?
Sus
Boris
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Dec 2009
Mesaje: 37



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Dec 2009 10:06 Download mesaj
Titlul subiectului: pt Catalin Paduraru
Raspunde cu citat (quote)

Asa m-am gandit si eu, pentur ca oricum in prima faza ma intereseaza sa vad si mpoate mai tarziu sa fotografiez ma gandeam sa-mi iau un newton pe montura dobson de 254 mm si dupa mai vad ce fac cu astrofoto.

ma gandeam la urmatoarele doua varinate
1
http://telescop-expert.ro/index.php?page=s...p;Itemid=1
sau
2
http://telescop-expert.ro/index.php?page=s...p;Itemid=1

nu stiu cat de mult influenteaza flextubul (ma gandesc ca e mai usor la transport, dar nu stiu daca influenteaza in vreun fel captarea luminii)
Sus
Gabriel Muranca
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2009
Mesaje: 341



Localitate: Arad

MesajTrimis: 21 Dec 2009 10:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poate afecta colimarea (alinierea) daca nu este suficient de precis si rigid.
Si, atentie, acele telescoape au f/4.7.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 7
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact